hertog." Zijne begrafenis heeft Vrijdag ingevolge zijn laatsten wil met vorstelijke pracht plaats gehad. De stad Gerève, die op zoo onverwachte wijze in het be zit gesteld is van een ontzaglijk vermogen, dat met inbegrip van alle eigendommen in Duitschland en Ame rika op ongeveer 100 millioen francs geschat wordt, heeft zich zeer dankbaar voor die milde gift betoond _en zich natuurlijk stipt aan den laatsten wil van den gever gehouden. Wanneer nu maar niet de broeder en de agnaten van den overledene, waaronder in de eerste plaats de ex-koning van Hanoverde koningin van En geland en de hertog van Cambridge in aanmerking ko men, aan de siad Genève do erfenis met succes be twisten. Het voornemen bestaat namelijk om de nietig verklaring van het testament te vragen op grond van do besluiten, die in 1830 hertog Karei onbekwaam voor de regeering verklaarden en hem tevens de vrije beschik king over zijne goederen ontnamen. Bovendien is de overledene door den familieraad onder curateele gesteld, welk besluit door den toenmaals souvereinen bondsdag en de verschillende regeerende vorsten van den bon d gewettigd is. In elk geval is het bezit van zulk een vermogen voor iedereen wel de moeite en kosten van een proces waard. In afwaehtiug daarvan heeft de erfgename volgens testament Vrijdag aan den wensch van den overledene voldaan en onder deelneming van de geheele bevolking de begrafenis op prachtige wijze doen plaats heb ben. Van 'smorgens 9 uren waren straten, kaaien en pleinen te eng voor de groote menigte die zich naar de Salie de la Reformation bewoog, waar de plechtigheid zou plaats hebben. Vier a vijfboDderd bevoorrechten slaagden er in om met toegangs kaarten binnen de afdee- ling te geraken, bestemd voor den lijkdienst, en namen plaats op de met zwart gesierde galerij welke de eerste étage vormt. In bet midden der zaal stond de dood kist van den hertog en aan het einde een tribune waarop de gemeenteraad, de chefs der administratie en <de groote kantonale raad plaats namenvoorafgegaan door de stedelijke boden in geel roode kleeding. Om de democratische beginselen der Geneefsche regeering niet te verloochenen waren aan het tegenovergestelde uiteinde der zaal een driehonderdtal plaatsen opengelaten, wi rop zeker niet minder dan zeshonderd straatjongens elkan der verdrongen. Ter zijde waren de leerlingen der ge meentescholen en het officierkorps gezeten. De ceremonie begon met het beroemde koraal van Luther: Bin fesier Burg ist mser Goltgezongen door een mannenkoor. De predikant der Duitscb-Luthersche gemeente, de heer Ebni, sprak een gebed uit en daarna een zeer welsprekende en hoogst democratische redevoering. Na afloop daarvan opnieuw een gebed en daarna weder een koor der zangers. De kist werd daarop opgenomen en op den lijkwagen geplaatst, en de stoet zette zich in beweging onder het aanhoudend luiden van alle klokken en kanonschoten van minuut tot minuut. De stoet werd geopend door een peletonguides, gevolgd door sappeurs, de muziek der infanterie en de pompiers. Daarna kwam de lijkwagen getrokken door zes paarden, die onmiddellijk te voet gevolgd werd door den gemeen teraad en den kantonalen raad, nog steeds voorafge gaan door hunne geel-roode bodenalle andere kantonale autoriteiten, de Engelsche, Italiaansche en DeeDSche consuls, het Luthersche consistorie en de pre dikanten, en eindelijk deputation met banieren van tal van politieke, sociale of litterarische genootschappen en vereenigingen der stad. Een onafzienbare menschen- massa vormde het einde van den stoet; ondanks de vreeselijke ophooping van menschen liep alles rustig en kalm af. Bij het graf werd een korte toespraak door den voorzitter van den stedelijken raad gehouden, waar mede de plechtigheid op het kerkhof afliep en elk zijns weegs huiswaarts ging. Varia uit het buitenland. Duitschland. In denlieichs-Anzeiger van Zaterdag komt voor het uitvoerig programma van de plechtigheid der onthulling van de zegezuil ter herinnering aan de voor Pruisen roemrijke oorlogen van 1864, 1866 en 1870, welke heden zal plaats hebben. De keizer zal met den kroonprins, de prinsen van het koninklijk buis, de generaals enz. te paard de plechtigheid bijwonen en te 10£ uur op de Königsplatz verschijnen. Het gebed en de feestrede zullen door den veldproost dr. Thielen worden uitgesproken en de koralen met begeleiding van militaire muziek door het domkoor gezongen worden. 101 kanonschoten zullen de onthulling van het monu ment aan de bewoners der hoofdstad verkondigenter wijl met 3 kanonschoten, afgevuurd onmiddellijk na de terugkomst des keizers in zijn paleis, de plechtigheid besloten zal worden. Karakteristiek Pruisisch is in het uitvoerige programma de uitdrukking: „de tot de plech tigheid befohlene burgerlijke autoriteiten en deputatiën" zoodat de deelneming aan dit feest evenals bij den mi litair ook bij de burgerlijke ambtenaren dienst is. De regeering heeft ingevolge de nieuwe kerkelijke wetten het semenarie te Paderborn gesloten. Aan den bisschop is thans keunis gegeven dat het gebouw ontruimd moet worden en de leeraars hunne woningen in het semenarie moeten opgeven, en wel-met 1° October. De Elberfelder Zeitung betwijfelt dat de leeiaars vrijwillig hunne wo ningen ontruimen zullen, zoodat het waarschijnlijk tot een ontruimings proces voor den rechter zal komen. Volgens de Germania is men te Fulda zeer nieuwsgierig, hoe de regeering de aan den bisschop opgelegde boete verhalen zal, „daar hij reeds over zijn have en goed beschikt heeft," zooals aan het blad verzekerd wordt, en niets meer ter wereld het zijne kan noemen. Blijk baar leggen de heeren bisschoppen het er op toe om de regeering te noodzaken hen achter slot te brengen. De menigte trekt steeds partij voor de verdrukten, en wanneer de hooge geestelijkheid voor hare beginselen geen kerker ontziet, zal zij tot de vaste overtuiging geraken dat het onrecht aan de zijde van den staat moet wezen. Tot medio Augustus is in het Duitsche rijk aan gouden 20JAw'£-3tukken reeds 713,420,960 Mark en aan 10-Miw/k-stukken 126,690,480 Mark geslagen. Frankrijk. Een nieuw artikel van John Lemoinne in het Journal des débats trekt weder bijzonder de aandacht, ofschoon het niet meer den indruk maakt dien zijn eerste artikel tegen de republiek teweeg bracht, omdat men de zekerheid erlangd heeft dat Léon Say en de mede-eigenaren van het blad niet met de ziens wijze van den beroemden publicist instemmen. De republiek is onmogelijk gebleken en daarom moet Frank rijk een liberale monarchie aannemen; Orleans heeft afstand gedaan, dus Chambord is de eenig mogelyke koning, maar hij moet aan de natie waarborgen geven voor hare vrijheden door een constitutioneelen charter. Wil hij dit niet dan wordt hij even onmogelijk als de republiek. Dat hij bet niet doen zal betwijfelt geen en kel liberaal behalve de heer Lemoinne, naar bet schijnt. Welken vorm Frankrijk voor het geval van eene weigering van den „eenig mogelijken koning" moet aannemenzegt de heer Lemoinne niet. Wat blijft er over wanneer absolute en constitutioneele mo narchie en republiek onmogelijk zijn geworden? La Semaine financière zegt, dat het Fransche gouvernement in staat is om Donderdag a. het laatste millard be nevens de verschuldigde rente aan de Duitsche regee ring te voldoen. In le Temps leest men het volgende „Waar zal maarschalk Bazaine terechtstaan? Vooreen paar dagen zou het op het Grand-Trianon te Versailles zijn, heden kunnen wij weder mededeelen dat het te Gompiègne zal wezen. Maar daar de regeering wel weder voor de vierde maal van plan zou kunnen veranderen, en daarom nog niet voor de laatste maal, bepalen wij er ons nu toe met te zeggen dat haar keus gisteren weder op Gompiègne gevallen was. Men heeft gezegd dat de quaestie der kosten dereden der aarzelingen van het gouvernement was. Wij geloo- ven er niets van." Gompiègne kan geen huisvesting geven aan alle personen, die zich noodzakelijk met den krijgsraad daarheen begeven moeten en Versailles is wel wat dicht bij Parijs. Hierin vermoedt le Temps dat de reden gezocht moet worden. In le Róforme te Toulouse leest men dat de monarchale leden van den generalen raad van la Haute-Gazonne hun samen zijn te baat genomen hebben om een candidaat voor de vacature in de kamer te verkiezen. Zij hebben dien gevonden in den heer Niel, zoon van wijlen den maar schalk, die het mandaat met deze bezwarende voorwaarde heeft aangenomen, dat hij beloofde niet met de 28 Bouapar- tistische afgevaardigden en voor de uitroeping der mo narchie te stemmen. De redevoering van den hertog de Broglie, uitgesproken op het diner van den prefect de l'Eure, is niet aangeplakt, maar aan de 700 maires van het departement is on der gesloten couvert, ais dienst brief vrij van port, een exemplaar toegezonden van bet officieuse blad der prefectuur, waarin de redevoering in exlenso is opgenomen. L'Union républicaine de l'Eure vraagt of „de vrijdom van port aan de prefecten gege ven is om kosteloos dagbladen te verspreiden?" De ambtgenoot van den hertog de Broglie in de kamer, zijn mede-vertegenwoordiger voor het departement de l'Eurede heer Lepouzé, die toevallig niet tot de ligue des geus de bien behoort, is plotseling als viaire van Evreux afgezet. De meerderheid van den gemeenteraad heeft hem een adres gezonden, waar in o. a. de volgende zinsnede voorkomt: „Vergun ons dus u geluk te wenschen met uw ontslag als maire van Evreux. Hierdoor hebben zij, die zich ten taak stellen de opkomst van Frankrijk onmogelijk te maken, erkend dat tusschen u en hen een diepe klove bestaat. Dit is eene bekentenis, welke ons departement op hoo- gen piijs zal weten te stellen." En nog durft men twij felen aan de sympathie, welke de regeering van 25 Mei in Frankrijk geniet Italië. Volgens de Berlijnsche Germania heeft de paus in antwoord op het adres der kunstenaars die zich over de laatste teekeningen van Kaulbach beklaag den, woordelijk het volgende gezegd: „De macht der duisternis, geliefde zonen, die den hedendaagschen heftïgen strijd tegen de kerk heeft aangeblazen, heeft haar aanhangers zoodanig op het strijdperk opgesteld dat tegelijkertijd als volgens een machtwoord de wijs begeerte, de natuurwetenschappen, de geschiedenis, de wetgevingmacht en gezaguitvindingen en han del tot het verderf der kerk als bondgenooten samen werken." In de Liberta leest men het volgende: De commissie van liquidatie der Romeinsche geeste lijke goederen zet baren arbeid met nauwgezetheid voort. Vele personen verklaren dat zij geen geeste lijk genootschap vormen en hopen zoodoende de wet te ontduiken. Dezen behooren tot die godsdienstige hui zen, die door de additioneele besluiten der wet als twijfel achtig werden opgegeven. De commissie eischt echter in zulke omstandigheden bewijzen voor het leeken-ka- rakter van dergelijke genootschappen, en past de wet in haar uiterste gestrengheid toe. L'Italie spreekt het gerucht ten stelligste tegen dat de Fransche regeering aan den noordelijken ingang van den Mont-Cénis ver sterkingen aanlegt. Het bezoek van den koning aan de Weensche tentoonstelling en verder aan Berlijn wordt in twijfel getrokken. De Fransche republikeinsche dag bladen gelooven dat dit voorneroen van Victor Emma nuel geheel op rekening komt van de optreding van het reactionair-clericale kabinet van 25 Mei in Frank rijk. De minister van biunenlaudsche zaken heeft instructiën aan de prefecten gezonden met het oog op de woelingen der Iuternationale in de verschillende steden van het koninkrijk. Het aanstaande congres te Genève zal het signaal zijn voor een algemeene werk staking, waarvoor agenten in alle steden van Italië ijverig werkzaam zijn. De minister spoort de autoritei ten aan om vooral onderscheid te maken tu3schen werk stakingen, die uit gewone oorzaken voortspruiten, en die welke door de opruiingen van vreemde agenten ontstaan. In dit laatste geval dringt hij op strenge toepassing der wetten aan. Srctijömgm. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegrafisch bericht, is het stoomschip Conrad, waarmede een aantal gedetacheerde officieren en 400 man troepen naar Nederlandsch-Indië waren vertrokken, den 3Len Augustus jl. te Batavia aangekomen. Gisteren is ter reede van Veere gekomen de Engel sche schooner Skijbark, gezagvoerder R. Liaelle, van New-Castle met kolen voor Middelburg. CjauMsbmcljlcit. C-RAANMARKTEjtf ENZ. Rottürdam, 1 September. De aanvoer van nieuwe Zeeuwsche, Vlaamsche, Flakkeesehe en Overmaassche tarwe was heden zeer ruim; puike qualiteit vond begin beurs tot 50 cents per hectoliter verlaging gedeeltelijk koopers, terwijl mindere soorten later tot 75 cents a fl per hectoliter verlaging slepend opruimden. Jarige bij geringen aanvoer tot 50 cents per hectoliter verlaging verhandeld. Voor de goede en puike jarige werd van f 12.75, f 13, voor de mindere f 11.75, 12.50 per hectoliter besteed; voor de goede en puike nieuwe werd f 12.75, f 13, voor de mindere f 12, f 12,50 per hec toliter bedongen; nieuwe rogge verkeerde beden ineen zeer flauwe stemming; voor de zaai was bijna geen vraag, enkele puike partijtjes vonden voor de bakkerij tot ruim f 1 per hectoliter verlaging plaatsing, terwijl het meerendeel onverkocht is gebleven. Voor nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche werd f 9.50, f 10.25, voor dito Nooïd-Brabantsche J 9.50, f 10; voor jarige Zeeuw sche en Vlaamsche /"9.25, f 9.75, voor dito Noord-Bra- bantsche 9, f 9.50 per hectoliter besteed; gerst was in beide soorten ruim ter veil, de stemming was aan merkelijk flauwer, waardoor bet aangevoerde tot vorige prijzen slechts gedeeltelijk plaatsing vond. Voor de winter- werd f 7.50, f 7.b5, voor de zomer 7.30, f 7.50 per hectoliter bedongenvan nieuwen haver waren eenige partijtjes ter veil, van zeer uiteenloopende qualiteit, welke van f 4 tot /"5.2Ö per hectoliter plaatsing vonden. Voor nieuwen inlandschen voer werd f 10.50, f 10.75, f 11.25 per 100 kilo bedongen; Noord-Brabantsché boekweit werd niet verhandeld. Voor Fransche werd 205, 210 per 2100 kilo bedongen; paardenboonen. worden zeer schaarsch aangeboden en vinden van f 8.50 a f 8.75 per hectoliter koopers; duivenboonen komen mede zeer weinig voor en konden van f 9.75 tot f 10 per hectoliter koopers vindenwitte boonen bij weiuig vraag als voren verhandeld. Voor Walchersche werd f 10.50, f 10.75, voor Zeeuwsche f 10, f 10.50 per hectoliter besteed; bruine booneu traag begeerd, bleven in onver anderde stemming, de Walchersche werden van f 12, f 12.50, Zeeuwsche van f 9, /Tl per hectoliter verkocht; nieuwe blauwe eiwten bij redelijken aanvoer tot 25 cents per hectoliter verhooging goed te plaatsen. Voor de kook werd f 10, f 10.25, voor de mesting f 8.40, 8.50 por hectoliter bedongen; buitenlandsche witte voer-erwteu werden van 8.20, ƒ8.30 per 80 kilo verhandeldschok kers bij kleine aanbieding tot 50 cents per hectoliter verhooging, van 10,50, f 12 per hectoliter naar qualiteit verkocht; inlandsch. hennepzaad werd als voren van. f 9.25 f 9.50 per hectoliter verkocht; van koolzaad! was een tamelijke aanvoer, en werd er als volgt ver^ kocht: Zeeuwsch gestort pond VI.64, Overmaasch zak5

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3