F 209. MIDBELBURGSCBE Woensdag 1873. COURANT. 3 September. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2cn Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.franco is f 3.50, Middelburg 2 September. Naar wij vernemen is order gegeven dat een 400tal voor Oost-Indië bestemde militairen, die zich thans te Harderwijk bevinden en te Nieuwcdiep scheep zouden gaaD, a. Maandag naar Vlissingen moeten worden over gebracht, teneinde zich dan, na door Z. M. den koning aldaar geïnspecteerd te zijn, in te schepen aan boord van een der stocmbooten van de stoomvaartmaatschap pij Nederland, hetwelk tot dat einde naar Vlissingen zal komen, om van daar de reis naar Java te onder nemen. Uit '8 Gravenhage wordt gemeld, dat Z. K. H. prins Hendrik zich te Weimar bevindt en daar blijven zal tot Da den plecbtigen intocht van het jengdige echtpaar van Saksen-Weimar, die a. Zaterdag zal plaats hebben. In den nacht van Zaterdag zal de prins naar Nederland vertrekkenwaar hij Zondag zal aankomen, teneinde zich Maandag naar Vlissingen te begeven, om de feesten aldaar bij te wonen. De Nieuwe Rotterdamsche courant verneemt dat het standbeeld van wijlen den minister Thorbecke met goedkeuring der regeering zal worden opgericht op het Binnenhof te 's Gravenhageen wel op de plaats waar tbans de lantaarn staat. Onze Haageche correspondent schrijft ons het vol gende „Ik heb mij voorgenomen uwe lezers niet lastig te vallen met de on-dits over de ministerieele crisisbe richten die vaak meer berusten op de verbeeldingskracht van den berichtgever dan op de werkelijkheid. Ik meen u echter te knnnen melden dat er op aanblijven van het tegenwoordige kabinet, of van de tegenwoordige ministers wel niet meer te rekenen valt. Ik wil niet bluffen op mijn „betrouwbare bronnen'1, en u niet, zoo als andere correspondenten, trachten te doen gelooven dat de koning zelf mij onder de roos zijne plannen zou hebben onthuld; ik voeg er'eenvoudig dereden bij waarom ik meen u dit te kunnen mededeelen. Ik zie die reden in de benoemingen van de laatste dagen. De ministers van binnenlandsche zaken en van koloniën, anders wel tot aanblijven genegen, hebben de gebrui kelijke leeuwtjes p. p. c. aan hunne tot dusver ónge- ridderde hoofdambtenaren uitgereikt; met de benoe ming van van Rees tot vice president van den raad van Indië eene benoemiDg waardoor eene vacature in de tweede kamer voor Rotterdam ontstaat is groote spoed gemaakt; de generaal-majoor op nonacti viteit Jackson, het slachtoffer van den tegenwind die tegenwoordig het wapen der cavalerie treftis eveneens met grooten spoed in het militair gerechtshof gebracht ziedaar zooveel bewijzen dat het ministerie aan het opruimen is. Bovendien heeft de heer van de Putte met zeer veel haast de Indische begrootiDg voor 1874 bij de tweede kamer ingediend, na een zoo overhaast onderzoek bij den raad van statedat 't de bejaarde leden van dat college wel duizelen moet. Bij die be grooting zijn de kredieten voor de departementen van oorlogmarine en openbare werken ontzettend verhoogd, en heeft de minister, doordrongen van de „solidariteit der opvolgende regeeriDgen" gelijk Thorbecke het uit drukte, dus zijnen opvolger de taak veel verlicht. „In de Haagsche couranten wordt heden verteld dat de heer van Lijnden van San denburg in den Haag is gekomen, en dus met de samenstelling van een minis terie is belast. Ante hoc ergo propter hoc. Ligt de onder stelling niet meer voor de hand dat de heer van Lijn den hierheen is gekomen om de groote krachteD der orthodoxie te raadplegen over het al of niet aannemen der benoeming van lid dei door de synode uitgenoodigde commissie tot beraming van een modus tivendi tusschen alle kerkelijke partijen in de hervormde kerk? Misschien komt de heer van Lijnden ook van zijne buitenplaats over om orders te geven aangaande het leggen van buizen voor de drinkwaterleiding in zijn huis. Ik zou het zelfs waarschijnlijker achten dat de afgevaardigde uit Tiel om eene van deze redenen naar de residentie gekomen is dan om een ministerie te vormenomdat, wanneer de heeren van 1866 weder aan de regeering moesten komen, de heer van Lijnden zeker wel niet het eerste geroepen zou worden. Heemskerk ware dan toch de aangewezen persoonof zoo men den eigenlijken peetvaders van het ministerie terstond recht wilde doen, nog eigenaardigerLuybenzoo al nietHaffmans. „Nu de wind in de zeilen van hetcleiicalismeschijnt te staan, is het niet onaardig dat er juist in deze residentie herstemming voor den gemeenteraad plaats moet hebben tusschen een liberaal en een ultramontaan. Bij de eerste stemming had ieder der drie partijen liberale, conservatieve en ultramontaanscbe een eigen candidaat. Maar bij het openen der biljetten bleek dat de liberaal reeds büna verkozen was en dat met eene groote tusschenraimte, op hem volgde niet de conser vatief, maar de ultramontaan. Dat de deftige Haagsche conservatieven hierover erg uit het veld geslagen zijn behoef ik u niet te zeggen; zij waanden zich reeds zeker van de overwinning. Maar het kan niet anders dan goed werken, dat men ook met het oog op eventualiteiten in de hoogere politiek in de residen tie eens ziet dat de ultramoutanen niet lang bondge- nooten blijven, maar weldra overheerschers worden, en verder zich overtuigen kan dat de strijd onzer dagen is tusschen liberaal en clericaalen de conservatieven daarbij met al hunne onbeduidendheid in 1t niet terug- zinken." BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Vergunning verleend aan e. h. f. w. Mathon, directeur der registratie eu domeinen te Mid delburg, tot het aannemen en dragen der onderschei dingsteekenen van ridder der Leopoldsorde, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. militair gerechtshof. Benoemd tot lid van het hoog militair gerechtshof Zr. MB. adjudant in buitenge wonen dienst, de generaal-majoor R. A. Jackson, thans op nonactiviteit. politie. Benoemd tot commissaris van politie te Amsterdam L. G. Vernee, tbans adjunct-kommandant van het huis van correctie te Hoorn. koloniën. Eervol ontslag uit 's lands dienst ver leend, op verzoek, met toekenning van pensioen, aan den Oost-Indischen ambtenaar dr. C. Swaving, laatstelijk le stadsgeneesheer te Batavia op nonactiviteit en tij de- lij k belast met de waarneming der betrekking van 2eo stadsgeneesheer aldaar, thans met verlof hier te lande. ONDERWIJS. De nieuwbenoemde fcoogleeraar bij de letterkundige faculteit aan de Utrechtsche hoogeschool dr. J. A. Wynne zal ter aanvaarding van zijn ambt aldaar op 29 Sep tember a. een inaugureele oratie houden. GEMENGDE BERICHTEN. Het programma voor de muziekuitvoering, a. Vrijdag 5 September te 7 uren door het muziekkorps der schutterij op het Molenwater alhier te geven, is als volgt samengesteldn° 1 Marsch uit Tannbauser (Wagner); n° 2 Wals (Labitzky); n° 3 Ouverture (Adam)n° 4 Fantasie Lucia di Lammermoor (Donizetti) n° 5 Polka-mazurka (de Jong)n° 6 Lied voor trompet (Gumberl); n° 7 Potpourri uit Les dragons de Villais (Maillart); n° 8 Polka (Clément). Te Kruiningen heeft zich eene commissie gevormd, bestaande uit inwoners dier gemeente en van het onder deel Hansweert, om, in overleg met het gemeentebe stuur, versieringen aan te brengen bij de schutsluizen van het kanaal te Hansweert, teneinde hulde te bewijzen aan Z. M. den koning bij zijn doortocht aldaar op 8 September a. bij zijne reis naar Vlissingen. Het fanfaren-muziekgezelschap Eendracht maakt macht zal bij die gelegenheid op eene daartoe opzettelijk opge richte kiosk in eene afgeslofene ruimte, bestemd voor 't gemeentebestuur eu de feestcommissie, eenige muziek stukken nitvoeren; eene tribune voor dames wordt opgericht aan de overzijde der sluizen. Qoessche cour.) Jl. Zaterdag is te Sluis een zesjarig knaapje ver mist; later werd het levenloos opgehaald uit een, gelijk met den beganen grond liggenden, put in een tuin. Gedeputeerde staten van Limburg hebben het besluit van den gemeenteraad van Kerkrade tot toela ting vau drie in Juli gekozen raadsleden vernietigd, omdat de voorzitter en de leden van het stembureau de zaal waar de verkiezing gehouden werd gedurende anderhalf uur verlaten hebben en inmiddels de zorg voor de stembus aan den veldwachter hebben toever trouwd. THEBMOMETERSTAND. 1 Sept. 's av. 11 u. 63 gr. 2 ?amorg. 7 u. 61 gr.'smidd. 1 u. 66 gr.'sa 7.6 u. 65 gr. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Zitting van lieden 2 September. De heer de Jonge neemt tijdelijk het voorzitterschap waar ter installatie van jonkheer mr. J. W. M. Schorer, opnieuw als lid van den raad gekozen. Nadat genoemde heer de bij de wet gevorderde eeden had afgelegd, werd hij door den waarnemenden voorzitter geluk ge- wenscht met zijne herbenoeming, in het vertrouwen dat hij de belangen dezer gemeente voortdurend zal blijven De heer Schorer herneemt vervolgens zijne plaats als voorzitter, waarna de andere gekozen leden door den secretaris worden binnengeleid, zijnde de heeren mr. N. C. Lambrechtsen van IUtthemA. H. G. Fokker, D. A. Dronkers, C. J. Damme en dr. J. P. Berdenis van Berlekom, de laatste als nieuw lid. Ook deze heeren leggen de vereischte eeden at, waarna zij door den voorzitter worden geluk gewenscht met het bewüs van vertrouwen der ingezetenen, door hunne vernieuwde of nieuwe keuze gegeven, terwijl hij hun de belangen dezer gemeente ten zeerste aanbeval. De notulen van het verhandelde in de zitting van 27 Augustus jl. worden na voorlezing goedgekeurd. Vervolgens worden benoemd: a Tot wethouder de heer mr. N. G. Lambrechtsen van Iiitthem met 13 stemmenzijnde voorts uitgebracht 2 stemmen op den heer D. A. Dronkers en 1 op den heer mr. A. J. van Eekelen; 1 biljet was niet ingevuld. De heer Lambrechtsen antwoordde op de vraag van den voorzitter of hij de benoeming aannam: dat hij zijne medeleden bedankte voor het hem geschonken bewijs van vertrouwen, dat hij trachten zal daaraan naar zijn beste weten te beantwoorden, en hij verklaarde die betrekking opnieuw te aanvaarden. b Tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heer mr. N. C. Lambrechtsen van Ritthem met 14 stemmen, zijnde 1 stem uitgebracht op den heer Dronkers en 2 biljetten niet ingevuld. c Tot leden der commissie voor de verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, waarvan de burge meester voorzitter is, de heeren Dobbelaer de Wind, van Hoek, Snouck Hurgronje en van Eekelende laatste bij tweede vrije stemming. d Tot leden van de fioanciëele commissie de heeren: Schorer, voorzitter, van Visvliet, Fokker, Luteija en Mathon. e Tot leden der commissie voor fabricage de heeren: Schorer, voorzitter, Snijders, Dronkers, van Eekelen en Jeras. Bij de daarop gevolgde benoeming van een voorzitter van het bestuur der godshuizen werden bij eerste stem ming uitgebracht op de heerenJeras 7van Eekelen 5, Dronkers 2 stemmen, van Visvliet, Schoreren de Jonge ieder 1 stem. Bij tweede vrije stemming verkregen de heerenJeras 7van Eekelen 6Dronkers 2 stemmenvan Visvliet en Schorer ieder 1 stem. De uitslag der herstemming tusschen de heeren Jeras en van Eekelen is dat laatstgemelde wordt gekozen met 8 stemmenterwijl de heer Jeras 7 stemmen bekwam ea 2 biljetten niet ingevuld waren. De heer van Eekelen betuigt den leden zijn hartelijken dank voor bet in hem gestelde vertrouwenmaar ver klaart de betrekking niet te kunnen aannemen, omdat daartegen bij hem onoverkomelijke bezwaren bestaaD; onder de leden van den raad ziet hij daarentegen velen die meer ervaring dan hij bezitten, die gehuwd zijnen reeds kinderen hebbeu opgevoed, en alzoo beter dan hij voor die betrekking geschikt zijn. De voorzitter stelt alsnu een nieuwe verkiezing aan de orde. De heer Nagtglas gaf in overweging, om daarmede tot een volgende zitting te wachtendaar hij van een zoo belangrijke beuoemiog aan den benoemde, al is

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1