gewest te wijzen op het verschil, hetwelk in ditopzicht bestaat tusschen art. 5 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad n° 134) en art. 69 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad n° 125), en hen uit te noodigen, bij onteigening van besmette voorwerpen, krachtens art. 5 van eerstgenoemde wet het besluit daartoe alleen in het bovenvermelde geval in de dagbladen te doen plaatsen." Jl. Vrijdag, de tweede zittingsdag der te Utrecht vergaderde Juristen-vereenigingzijn door die vergade ring de volgende beslissingen genomen «Pandrecht. Is het wenschelijk ten aanzien van conventioneel pandrecht een onderscheid te maken tusschen burgerlijk en handelsrecht? De vergadering antwoordt: Ja met algemeene stemmen op éene na. Is het wenschelijk voor pandrecht bij schulden boven een zeker bedrag het vereisc'nte eener schriftelijke akte te behouden? Antwoord eenparig: neen. Is het voor de bruikbaarheid van het pandcon- tract buitendien noodig, dat, voor zoover daarvan eene akte wordt opgemaakt, deze vrij zij van proportioneel zegelrecht? Eenparig bevestigend beantwoord. Is het wenschelijk, bij wijziging van de wetsbepa lingen omtrent pandrecht, tevens de wetsbepalingen omtrent de wijzen van bezitsverkrijging te herzien? Eenparig neen. Is het wenschelijk te bepalendat de pandhouder bevoegd is tegenover derden alle rechten van den eige naar uit te oefenen? 10 stemmen neen. Ook in geval van verlies of diefstal van het pand 3 stemmen neen. Is het wenschelijk de bepalingen van de artt. 1200 1202 van het burgerlijk wetboek in dier voege te wijzi gen, dat de bevoegdheid tot verkoop wettelijke regel zij be houdens uitzondering bij overeenkomst? Met algemeene stemmen op éene na bevestigend beantwoord. Is het wenschelijk de bepaling van art. 1205 2e al. van het burgerlijk wetboek (retentierecht voor latere opeischbare schulden) onveranderd te behouden 4 stem men antwoorden j a. Is het wenschelijk de bepalingen betreffende pand recht toepasselijk te verklaren op beleening- en pro longatie-contracten? 20 stemmen ja, 30 stemmen neen. Deze vraag dus ontkennend beantwoord. b Voorrecht der commissionairs. Is het wenschelijk ran alle commissionairs gelijke voorrechten toe te kennenonverschillig of zij op dezelfde plaats en in hetzelfde land als hun lastgever wonen? Ja, met algemeene stemmen. Is het wenschelijk die voorrechten toe te kennen in den uitgebreiden zin, waarin zij thans alleen voor een commissionair tegenover zijn buitenlandschen last gever bestaan? Ja, met algemeene stemmen. Is het wenschelijk dat voorrecht nog uit te breiden door het onderscheid op te heffen tusschen den commis sionair ten verkoop toegezonden goederen en goederen door den commissionair ingekocht Ja, met algemeene stemmen. .Is het wenschelijkdat de wet de rangorde regele van het voorrecht der commissionairs ten opzichte van andere bevoorrechte Vorderingen? 15 antwoorden neen. c Retentierecht. Is het,wenschelijk tusschen kooplieden ter zake van hunnen handel een algemeen recht van retentie en privilegie in te voeren in de manier waarop dit tegenwoordig in Duitschland bestaat (art. 31316 Allgemeines Deutsches Handels gesetzbuch)? 33 stemmen ja en 10 neen. In de zittingen van Zaterdag zijn uitvoerige beraad slagingen gehouden over de vraag: of en in welke ge vallen revisie behoort toegelaten te worden tegen vonnissen of arresten in strafzaken die in kracht van gewijsde zijn gegaan? Met groote meerderheid werd het beginsel: revisie ten voordeele van beklaagden aangenomen. Eenparige afkeuring vond daarentegen de revisie ten nadeele van beklaagden en de revisie tot herstel van dwaling in het recht. Het bestuur heeft voorgesteld, de volgende vergade ring te Leiden te houden, doch de vergadering wees. Groningen als plaats van samenkomst aan. Tot nieuwe leden van het bestuur zijn benoemd mr. P. R. Feith, mr. M, S. Pols en professor Opzoomer. benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan W. J. van Duysberg, adjunct-commies bij het ministerie van buiten- landsche zaken, tot het aannemen van het ridderkruis der Leopoldsorde, hem door Z. M. den koniDg der Belgen geschonken. Benoemd tot ridders der orde van den Nederlandschen leeuw de majoors L. M. E. Wilhelmi, kommandant van het koloniaal werfdepöt, en N. van Rhijn, van het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs, werkzaam aan het depar tement van oorlog, alsmede J. C. Jansen, referendaris bij het departement van koloniën. koloniën. Benoemd tot vice-president van den raad van Nederlandsch-Indië 0. van Reeslid van de tweede kamer der staten-generaal. 1 mijnwezen. Opgedragen aan den ingenieur der mij nen in het hertogdom Limburg, P. J. J. Bogaert, het beheer en toezicht der mijnen en groeven in Nederland en, in verband daarmede, voormelde titel vervangen door dien van „ingenieur der mijnen." belastingen. Pensioen verleend, ten bedrage van 1580 'sjaars, aan H. van den Burg, controleur der directe belastingen en van het kadaster. registratie. Benoemd tot ontvanger der registratie voor de burgerlijke akten n° 3 te Amsterdam, J. H. van Nouhuys, thans ontvanger der registratie en domei nen te 's Hertogenbosch. posterijen. Pensioen verleend, ten bedrage van 1087 'sjaars, aan C. J. de Vriese, directeur van het postkantoor te Kampen. hiërarchische ladder wij ook staan, de dienaren zijn van het publiek, dat ons betaalt." Er heeft een strijd plaats gehad tusschen twee Indianen-stammen, de Pawnees en Siaux. De eersten, 300 man sterk, waren met vrouwen en kinderen op de jaarlijks terugkeerende buffeljacht in Gebraska, toen zij door 1500 Siaux Indianen overvallen werden. De Paw nees waren met bogen, pijlen en revolvers gewapend, de aanvallers daarentegen met uitstekende Henry-gewe- ren. 't Behoeft nauwelijks gezegd te worden dat de Paw nees in den strijd, die 10 uren duurde, het onderspit dolven; zij verloren 100 man, waaronder ook hun aan voerder. De overwinnaars gingen op vreeselijke wijze tegen de gekwetsten en gevangenen te werk, de vrouwen werden gescalpeerd en de kinderen doorstoken en daarna verbiand. kerknieuws. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Zierikzee door den heer C. Maas, te Zaandijk. marine en leger. De minister van oorlog heeft de chefs der verschil lende legerkorpsen gemachtigd aan de miliciens (plaats vervangers en nommerverwisselaars daaronder begrepen) der lichting van 1870, die daartoe aanzoek mochten doen, de toestemming tot het aangaan van een huwelijk te verleenen. gemengde berichten. Op verzoek der Fransche regeering is haar een vertaling toegezonden van het uitgebreide rapport der commissie over de spaarbanken, dat onlangs in de al gemeene vergadering der Maatschappij tot 't nut van 't algemeen behandeld is. Naar de Nieuwe Rotterdamsche courant verneemt heeft de meerderheid der voormalige eigenaren van den Haagschen tramway besloten, tegen de gemeente 's Gr a- venhage een proces tot schadevergoeding in te stellen, wegens het voorgevallene op 31 Juni jl. Jl. Vrijdag ochtend omstreeks 6 uren ontstond te Vreeswijk brand in eene der slaapkamers ten huize van dr. T. Een knaapje van vier jaren was opgestaan en had met lucifers gespeeld; deze ontbrandden en zoo geraak ten de bedgordijnen in vlam. In korten tijd deelde het vuur zich mede aan de overige slaapkamers, slechts met planken en papieren beschotten van elkander ge scheiden. De geheele bovenverdieping is uitgebrand, doch door de spoedige en doeltreffende pogingen der brandweer is het gelukt den brand daarbij te bepalen. Intusschen heeft men de ramp* te betreuren, dat een kindje van drie jaren in de vlammen is omgekomen. De zuster van mevrouw T., die in het bed sliep dat het eerst in brand geraakte, had, ofschoon met brandwonden over laden, de tegenwoordigheid van geest om de kinderen en de meid, bij wie een der kleinen sliep, te wekken, en vluchtte met vijf kinderen naar beneden, doch de meid vergat in hare ontsteltenis het kind, dat bij haar op bed lag, mee te nemen. De naakte kinderen werden bij de buren opgenomen, en in het eerst wist men niet of allen uit het brandende huis waren gered. Toen het kindje dat bij de meid geslapen had gemist werd, was het te laat: men vond het kind in de vlammen omgekomen. (N. Rott. cour.) De Magdeburger Zeitung is genoodzaakt aan haar lezers mede te deelen, dat zij niet meer geregeld kan verschijnen, daar onder de talrijke slachtoffers der cholera ook onderscheiden personen van haar personeel behooren, en voor het oogenblik. aan geen vervanging te denken valt. Uit München wordt geschreven, dat de gemeente raad een gerechtelijke vervolging heeft ingesteld tegen elf koffiehuis houderswegens het verkoopen van slecht bier. De raad besloot verder dat voortaan de namen van dergelijke personen zullen worden openbaar ge maakt. Hetzelfde zal ook geschieden ten opzichte der slachters. De nieuwe directeur-generaal der posterijen in Frankrijk, de heer Seliban, heeft een merkwaardige circulaire gericht tot het postpersoneel. Hij zegt daarin o. a.: „De postadministratie is van alle staatsdiensten die, waaraan het pubiiek de meeste zorg wenscht gewijd te zien. Het gewicht der zoo verschillende belangen, welke wij hebben te behartigen, legt ons bijzondere verplich tingen op en het vertrouwen, dat men in ons stelt, moeten wij ons waardig maken, door allen een even vlug gen ;als volmaakten dienst te verzekeren. Bescheiden heid, stiptheid en beleefheid moeten de wet en de eer zijn van onze administratie. Daardoor alleen wordt het staatsmonopolie van de posterijen gerechtvaardigd. Goed te doen is onze plicht, beter te doen moet ons streven zijn. Ik hoop dat de postbeambten van alle rangen van die beginselen doordrongen zullen zijn en blijven." Die voortreffelijke.woorden zijn, verzacht, de herhaling van het slot der circulaire van den heer Vendal, die onder Napoleon III directeur-generaal was der poste rijen: „Vergeet niet, dat wij, op welke sport van de burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 31cn Augustus: A. O. Aalewijnse, jm. 26 j. metN. Buijs, jd. 21 j. J Van 2330 Augustus. Vlissingen. Gehuwd: A. van der Slugs, jm. 35 j. met P. Hendriksen, wede, van L. Sloof, 30 j. Bevallen: M. C. A. W. Verbrugghe, geb. de Ville- neuve, d. H. J, Schluter, geb. Kloeg, z. J. Hageman, geb. Fagg, d. J. van Ballegojen, geb. Buijze, d. M. J. Kampschreur, geb. Dronkers, d. F. Loekemeijer, geb. Martij, d. A. Adriaansen, geb. Stofkoper, d. M. van Damme, geb. Timmerman, z. J. Scharpentier, geb. Tholenaar, z. N. Brasser, geb. Mulefijt, d. Overleden: W. C. den Otter, z. 5 m. B. van der Werf, man van A. W. Hoek, 66j. M. C. Slot, d. 19 m. J. Andriessen, wedr. van E. C. Klootwijk, 84 j. C. L. de Valk, d. 4 na. P. J. Stroosnijder, d. 2 m. J. C. van der Poel z. 10 m. C. Louwerse, d. 3 m. C. W. J. de Reeper, d. 3 w. J. D. Mol, z. 2 j. J. Vaal, man van E. A. Valkenberg, 49 j. Goes. Bevallen: J. van Luijk, geb. van Wijck, z. A. P. O verweel, geb. van dè Velde, d9. tweeling, A. Schrijver, geb. Remijn, z. B. Bliek, geb. Schrijver, z. W. A. van den Broeke, geb. Verhagen, zs. tweeling M. J. van der Reit, geb. Loobeek, z. Overleden: J. Vereeke, d. 38 j. J. Kakebeeke, z. 4 m. G. de Rochefort, z. 6 m. P. de Rochefort, z. 6 m. A. de Rochefort z. 6 m. C. Heinsdijk, z. 11 w. J. Boet, gehuwd met F. Kaslander, 38 j. G. Hoogstraten z. 8 m. Zierikzee Gehuwd: P. J. Michilsen, jm. 23 j. met C. M. den Boer, jd. 28 j. Bevallen: A. M. Bogers, geb. van Campenhout, d. J. van Duin, geb. van Burgh, z. M. J. van Altena, geb. Knaap, z. P. J. Kaan, geb. Berkhoudt, z. Overleden: A. M. Hillebrand, d. 4 m. C. Blankertz. 8 m. J. Cournou, vrouw vau A. Hoogstraate, 74 j. J. van der Meet, man van J. van den Bout, 72 j. thermometerstand. 30 Aug. 's av. 11 u. 60 gr. 31 'smorg. 7u.62gr.'smidd.lu.G7gr.'sav.llu.64gr. 1 Sept. 's morg. 65 u. 6 gr. 'smidd. 1 u. 73 gr. 'sav. 6 u. 68 gr gemeenteraad van zierikzee. Avondzitting van Yrjjdag 29 Augustus. In deze zitting is afwezig de heer Labrijn, wegens uitlandigheid. Op een verzoek van den heer J. Broekema, om eervol ontslag als leu hulponderwijzer aan de eerste school voor uitgebreid lager onderwijs tegen 1 September wegens zijne benoeming tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg, wordt, overeenkomstig het advies der plaatselijke schoolcommissie gunstig beschikt. De gemeenterekening over 1872 wordt overeenkomstig het advies der commissie ad hoe vastgesteld in ont vang op ƒ157,366.70, in uitgaaf op ƒ151,582.59, goed slot ƒ5784.11. De gemeentebegrooting voor 1874 met toelichtende memorie wordt gesteld in handen eener commissie, waarvan bij verschillende stemmingen als leden worden benoemd de heeren Schorer, Blom en van der Vliet. In handen dierzelfde commissie en tot gelijk doel worden gesteld de voorstellen van bugemeester en wethouders tot verhooging der gemeente-opcenten op de personeele belasting en tot verhooging van den hoofdelij ken omslag. In behandeling komt het voorstel der commissie voor de gasfabriek tot verhooging van den prijs van het gas. Na langdurige discussiën wordt op voorstel van den heer Zuurdeeg besloten, de beslissing hierop aan te houden. Nadat de heer Moolenburgh eenige opmerkingen had gemaakt omtrent het jongste raadsbesluit betreffende de in te stellen procedure tegen de Tielsche brand waarborg-maatschappij, welke door den heer Fokker werden beantwoord, wordt de vergadering gesloten. öuitenlaitö. algemeen overzicht. Ingevolge de beloften door den hertog de Broglie in den boezem der permanente commissie afgelegd, maakt het Journal officiel een besluit der regeering openbaar, waarbij de surtaxe de pavilion et d1 entrepot, op den invoer van graan te land of te water geheven, met den lea dezer maand wordt opgeheven. De oogst in Frank rijk schijnt dit jaar bijzonder ongunstig te wezen en

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2