öuitrnlimö. een gebakschotel, een paar vazen en een bierglas; de korporaal Moll éenzijnde een paar verlakte trommeltjes de sergeant-majoor Voorloop eea tweetal, te weten een sigarenkist en een bronzen inktkokeren de schutter Moeliker éen, namelijk een sigarenstander. Een talrijk publiek woonde dezen wedstrijd bij, die door het prach tigste weder werd beguustigd en door de muziek van het muziekkorps dier schutterij aangenaam werd afge wisseld; bij het uitreiken der prijzen aan de overwin naars hielden de kominandant en de burgemeester gepaste toespraken, terwijl aan de winners tevens de eerewijn werd aangeboden. De sergeant-majoor Voorloop betuigde daarvoor dank. Nadat door jonkheer J. L. de Jonge, oud-officier der schutterij, nog een toespraak was gehouden, keerde men onder het spelen der muziek stadwaarts, alwaar onder het gejubel der volksmenigte nog eene militaire promenade werd gedaan. Maandag avond is de bliksem geslagen in een koffiehuis op den wal te Goes en richtte daar een be duidende schade aan een begin van brand werd ge- bluscht. Te Kruiningen sloeg de bliksem in eene ar beiderswoningheelt daar het gewicht van de klok gerukt en een stoel waarop een jongen zat verbrijzeld, zonder den jongen of een der andere huisgenooten te schaden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag der vorige week heeft bij mejaffrouw E. Kisters in het gehucht Sweijkhuizen, gemeente Schinnen, diefstal met inbraak gepaard met moordaanslag plaats gehad. Des morgens werd genoemde juffrouw, die 71 jaren oud is, door de marechaussée badende in baar bloed gevondenzij had nog de kracht met gebroken woorden uit te brengen, dat de dader, door een doek om het hoofd te binden, getracht had zich onkenbaar te maken. Eet slachtoffer, dat zeven doodelijke wonden had, alle door messteken toegebracht, overleed koitna het afleggen dezer verkla ring en schijnt zich tegen haar aanrander verdedigd te hebbeD, daar het vertrek, waarin de moord gepleegd is, zoowel op den vloer als op den muur, op verschillende plaatsen groote bloedvlekken heeft. Een persoon, volgens sommigen een lid harer familie, uit het gehucht Kra- winkel (gemeente Geleen), werd als vermoedelijke dader gearresteerd, en Maandag in verzekerde bewaring naar Maastricht overgebracht. Een uitgewasschen hemd, dat nog versche sporen van bloedvlekken droeg, benevens een bebloede doek, waarvan hij geene verklaring kon geven, werden bij hem gevonden. Ook zijne bewering, dat hij dien nacht te Maastricht zou hebben vertoefd, hetgeen blijkt niet waar te zijn, geeft alle vermoeden, dat hij de dader is. (li. Rolt. cour.) Een viertal bedienden der Weenscbe tentoonstelling, die aan de tourniquets bij het westportaal geplaatst •waren, hebben een middel gevonden, om zich met een deel der entrée-gelden te verrijken. Zij zijn ontdekt en in hechtenis genomen. Naar hun eigen mededeelingen gingen zij bij hun diefstal aldus te werkDe draai schijf, die aan het tourniquet is bevestigd, draait bij eiken bezoeker, die binnengelaten wordt, een vierde slag om, welke beweging op eene bepaalde wijze ge controleerd wordt, zood.it men het aantal lieden, die gepasseerd zijn, onmiddellijk kan weten. Genoemde per sonen lieten nu door de opening, welke ontstond als het tourniquet een vierde onwenteling maakte, niet éen, maar meer personen binnen komen hetgeen bij grooten aandrang van buiten zeer gemakkelijk geschieden bon. Zij behoefden nu maar voor éen persoon entrée-prijs te verantwoorden, omdat het tourniquet maar éen vierde omwenteling had gemaakt, en staken het overige in den zak. Op deze wijze hebben zij ongeveer 25 a 80 florij nen per dag verdiend, en daar zij reeds sinds Juli op deze wijze werkzaam waren, zijn duizenden guldens gestolen. VERKOCPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Gisteren zijn alhier te koop aangeboden 1° Een woonhuis met tuin in den Langen Delft, wijk En0 15; hoogste inschrijving f 7001.26opgehouden. 2° Een huis en erve iu de St. Sebastiaanatraat, wijk L n° 175; verkocht voor f 500. - Heden is te 's Gravenhage, ten behoeve der staats spoorwegen, aanbesteed het verdiepen der buitenhaven te Vlissingen tot 8.50 M. beneden Amsterdamsch peil, overeenkomende met 10.30 M. beDeden gewoon hoogwa- terpeil. Van de zeven ingeleverde biljetten was het laagste dat van den heer L. Kalis Kz., te Sliedrecht, voor 318,900. Eet bedrag der begrooting was bij het bestek niet opgegeven. THEBMGMETERSTANB. 27 Aug. 's av. 11 n. 68 gr. 28 'smorg. 65 u. 6 gr 'smidd. 1 u. 70 gr. 'sav.6u.68gx. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG Zitting van Woensdag 27 Augustus. Voorzitter de heer Scborer. Afwezig de heeren Snouck Hurgronje en Rekker. De notulen van het verhandelde in de zittiDg van 13 Augustus jl. worden na voorlezing goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat de heer Snouck Hur gronje door verblijf buiten de gemeente verhinderd is deze zitting bij te wonenwelke mededeeling voor ken nisgeving wordt aangenomen. Vervolgens wordt voorgelezen een brief van den heer H. Rekker, die daaiin te kennen geeft dat hij, met den len der volgende maand als lid van den gemeente raad aftredende, dientengevolge zich van dat tijdstip ook ontslagen acht van de vervulling der betrekking van voorzitter van het bestuur der godshuizen. Gedu rende zijn 22jarig lidmaatschap van den raad heeft hij zoowel van zijn vroegere en latere ambtgeuooten als van het dagelij ksch bestuur en den gemeente-secretaris menigvuldige blijken van welwillendheid en vriendschap mogen ontvangen, die hij altijd op boogen prijs heeft gesteld en steeds met genoegen zal blijven gedenken. Daar bij waarschijnlijk geen raadsvergadering meer zal bijwonen, aangezien hij tot bijwoning dezer ziiting verhin derd is, is het hem behoefte bij bet verlaten zijner betrek king den raad voor die betoonde blijken van welwil lendheid en vriendschap zijn oprechten dank te betui gen, met den wensch dat de leden van den raad bij voortduring nuttig werkzaam blijven mogen en hunne beraadslagingen steeds zullen leiden tot voordeel en belang dezer gemeente. De voorzitter onderstelt dat het allen leden evenals hem leed doet, dat de heer Rekker verhinderd is deze zitting bij te wonen en de leden van den raad dus niet in de gelegenheid zijn in persoon afscheid van hem te nemen. Hij zal de verdiensten van dien heer als lid dezer vergadering niet opsommen; de beoordeeling ligt in ieders bereik en het spijt ongetwijfeld alle leden dat zij hem hier niet meer zullen ontmoeten. De gron den eerbiedigende die hij had om aan zoovelen te kennen te geven dat liij naar rust verlangde en dus niet meer als lid van den raad herkozen wilde wordenbetreurt de raad het dat daarvan ook bet gevolg is dat hij ophoudt voorzitter van het college der godsl uizen te zijn. Van nabij bekend met de diens'en die hij als zoodanig heeft bewezen, kan de voorzitter verklaren dat het aftreden van den heer Rekker een groot verlies voor de gemeente is. Met de grootste belangeloosheid beeft hij zich gedurende ruim twintig jaren bij zijne drukke ambtsbezigheden al de beslommeringen getroost, die de verzorging van zieken, ouden van dagen en we.ezen medebrengt, en die niet weiuig vermeerderden doordien bij steeds zijne betrekking dienstbaar stelde ter bevoraering van de materieele belangen der verpleegden en met de meeste toewijding steeds gereed was zijne hulp te verleenen. De achting van zoovelen die hem hebben leeren waar- deeren, de liefde van zoovelen die aan hem te danken hebben wat zij tegenwoordig zijn, is de belooniog die hij dan ook ruimschoots geniet. Van harte uitspreker deu wenscb, dat den waardigen man nog langen tijd de rust gegeven worde waarnaar hij na een werkzaam en nuttig leven verlangd heeft. Ten slotte stelt bij voor aan den heer Rekker namens den raad een brief te schrijven, om hem den dank der gemeente over te brengen voor de vele en gewichtige diensten haar be wezen. Hiertoe wordt by acclamatie besloten. Thans is aan de orde de beslissing over het voorstel van burgemeester en wethouders, om eene commissie te benoemen tot nadere voorlichting van den raad betref fende de rapporten aangaande de administratie dei- leenbank, over welk voorstel in de vorige zitting de stemmen hebben gestaakt. Nadat de voorzitter met een enkel woord den loop dezer zaak in de vorige zitting in herinnering heeft gebracht, motiveert de heer Jeras zijne stem die hij tegen dit voorstel zal uitbrengen, niettegenstaande hij de vorige maal daarvóór heeft gestemd. Hij heelt na melijk zoowel hot rapport der commissie van bestuur over de leenbank als dat van burgemeester en wethou ders a lête reposée overgelezen en de behandeling dér zaak van Gesquièrre voor het provinciaal gerechtshof bijgewoond, en uit een en ander al die inlichtingen verkregen die hij zich had voorgesteld van eene speciale commissie te zullen ontvangen. Daarom is hij nu tegen het voorstel. Alvorens tot de stemming wordt overgegaan verlaat de heer Lambiechlsen van Ritthem voor eenigen tijd de vergadering. De uiislag der stemming is, dat het voorstel met 10 tegen 4 stemmen verworpen werd. Vóór stemden de heeren Snijders, de Jonge, Mathon en de voorzitter. Op voorstel des voorzitters wordt alsnu besloten de beraadslaging over de leenbank-quaestie uit te stellen tot na afloop der andere punten der agenda van werk zaamheden voor deze zitting. Voor kennisgeving worden aangenomen drie missives van gedeputeerde staten vauZeelaud, houdende bericht van goedkeuring der raadsbesluiten tot het sluiteu eener overeenkomst met het rijk betreffende de over- Dame van gronden langs den toegangsweg naar het station enz., en tot beschikking over den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting van het loopeode jaaralsmede van de suppletoire begrootiog voor 1873. Evenzeer is van gedeputeerde staten ontvangen een atdruk van bet verslag van den toestand der provincie Zeeland over 1872, hetwelk voor de leden ter inzage wordt gelegd, om later in de bibliotheek geplaatst te worden. Van het bestuur der godshuizen is ingekomen de rekening en verantwoording over 1872bedragende in ontvang 56,780.21$ en in uitgaaf f 59,162.07$dus sluitende met een kwaad slot van f 2,381.86. Uit de gegeven toelichting blijkt, dat het kwaad slot bij de begrooting was geraamd cp /"2000, en het hoogere cijfer te wijten is aan het geiieg aantal zieken, tenge volge waarvan do rekening van het gasthuis minder baten heeft opgeleverd dan geraamd was. Deze rekening wordt tot onderzoek gesteld in handen der financieele commissie. Vervolgens is aan de orde de vaststelling der door de financieele commissie in orde bevonden rekening dezer gemeente over 1872, bedragende in ontvang f 567,827,62$, in uitgaaf 493,093,29$, dus sluitende met een goed slot van f 74,734.33. Nadat de heer Snijders inlichtingen beeft gevraagd en verkregen omtrent een viertal posten dezer rekening wordt zij, evenals het. daarvoor opgemaakte concept besluit, met algemeene stemmen goedgekeurd. Burge meester en wethouders hebben zich van de stemming onthouden. De voorzitter legt over de gemeentebegrooting voor 1874, waarvan de memorie van toelichting wordt ge drukt en over cenige dagen gereed zal zijn. Hij kan echter nu reeds mededeelen, dat de hoofdelijke omslag met f 2000 is kunnen verminderd worden, hoofdzake lijk ten gevolge van het minder bedrag der door het burgerlijk armbestuur aangevraagde subsidie. Onder aanleg of vernieuwing is, behalve voor de voortzetting der herstelling van het raadhuis en den aankoop van straatklinkers, een post uitgetrokken vooreen gebouwtje op de begraafplaats ter beschikking in geval van be smettelijke ziekten, alsmede de eerste termijn voor het bouwen van een nieuw schoollokaal met onderwijzers- woning voor de school op de Wal. De begrooting zal in handen der financieele com missie en der commissie van fabricage worden gesteld, nadat zij volgens de wet ter inzage zal hebben gelegen en voor een ieder verkrijgbaar zal zijn gesteld. Wordt gelezen een voorstel van burgemeester en wet houders tot wijziging van het besluit tot uitdieping der binnenhaven en die haven van het op de daarbij overgelegde schetsteekening aangewezen profil 40 tot profil 25 uit te diepen ter diepte' van 4 meters A. P., althans zoo geeno hinderpalen dit beletten. De commissie van fabricage heeft zich met dit voor stel vereenigd. De heer Damme, hoezeer betreurende dat de bij de Nederstraat bestaande hinderpalen niet kunnen wegge nomen worden, keurt het overgelegde plan goed, doch zou bij de Nederstraat een baken of boei wenschen geplaatst te zien ter voorkoming van ongelukken voor groote schepen. Hierop wordt door den voorzitter geantwoord, dat zoowel bij de Nederstraat als ter plaatse van het Kettingkoofd boeien ziju gelegd, maar dat deze daar moeilijk te houden zijn wegens gebrek aan ruimte voor de stoombootsn. Burgemeester en wet houders zijn het echter met den heer Damme eens, dat het noodzakelijk is het gevaar voor schade aan schepen te voorkomen; omtrent de wijze waarop dit het best zal kunnen geschieden zullen zij later een voorstel doen. Het voorstel wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededee ling des voorzitters, dat jl. Zaterdag de dubbele ijzeren draaibrug over de Houtkaai alhier op de meest een voudige wijze is beproefd en wel met zeer gunsti- gen uitslag- (reeds in het nommer dezer courant van jl. Dinsdag medegedeeld). ThaDS geschiedt voorlezing der zeer uitvoerige rap porten betreffende de bank van leening. (Vervolg in een volgend nommer.) ALGEMEEN OVERZICHT. Wil men omtrent den stand der quaestie, of de le gitieme monarchie al dan niet binnen betrekkelijk kor ten tijd in Frankrijk hersteld zal worden, op de hoogte gesteld worden dan moet men, vreemd genoeg, niet de monarchale maar daarentegen de republikeinsche dag bladen raadplegen. De reden voor dit vreemde ver schijnsel ligt echter voor de hand. De monarchalen komen er niet gaarne voor uit, dat aan hunne illusiënalleen door den „koning" zeiven de bodem is ingeslagen en kunnen aan den anderen kant ook weder de juiste mededeelingen der republikeinsche bladen niet tegenspreken. Wel kib belen zij over bijzakenof de witte vlag al dan niet deg ro ote hinderpaal is, of graaf A. of hertog B. de onder- han delingen te Frohsdorf leidt enz., maar het feit zelf, dat Cbambord van geene voorwaarden weten wil, kun nen zij niet loochenen. Da republikeinsche bladen van hun kant beijveren zich natuurlijk om den sluier der geheimzinnigheid op te heffen, omdat de standvastig heid van Cbambord de rijen der monarchalen dunner maken en van zelve die der republikeinen versterken moet. Belangrijk uit dit oogpunt is een correspondentie- artikel uit Parijs in den te Lyon verschijnenden Salut public, een artikel waaraan door de gematigde Parijsche bladen, als le Temps en le Soir, groot gewicht gehecht wordt. Daarin wordt gezegd dat wel de hertog d' Audif- fret-Pasquier een der onderbandelaars te Frohsdorf is, maar dat de heer Lucien Brun, afgevaardigde van het departement de 1' Ain, de eigenlijke afgevaardigde der legitimisten is. Als legitimist is hij gematigd; hij is goed katholiek, voorstander der bedevaarten en zeer gehecht aan de uiterlijke vormen der vroomheid, maar niettemin zou hij de constitutioneele erfelijke monarchie wenschen, zooals die van 1815 tot 1821 bescood, maar niet de herleving van de absolute monarchie van Karei X. De heer Brun heeft vóór eeD paar dagen aan zijne vrienden geschreven, in welke stemming hij den graaf van Cbambord ten aanzien dezer quaestie gevonden heeft, en verbergt hun zijne teleurstelling niet. De graaf van Cbambord zeïde hem, volgens zijn schrijveD, het volgende: „Ik ben geen candidaat voor den troon, maar een regeering8beginsel. Indien Frankrijk de regeering wil,

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2