ww MIDDELBUilGSCIIE 1° 204. Donderdag 1873. IS é'Wg COURANT. 28 Augustus. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering ran den Zondag, den 2en Paasei»- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. X>s prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 27 Augustus. DB HAVENWERKEN VAN VLISSINGEN. Binnen veertien dagen zullen de havenwerken van "Vlissingen, waaraan sedert zes jaren onafgebroken weid gewerkt, door den koning voor het verkeer wor den geopend. Rieds tooit zich de stad in feestgewaad, met opgewektheid werken allen daar mede, om de wedergeboorte der oude Scbeldevesting te vieren, de bakermat van zoo vele koene zeelieden, maar thans aan Nederland meer nog waard, nu het weder voor al!e zeeschepen toegankelijk gemaakt is. Alles doet een blijden, der gebeurtenis waardigen dag verwachten. Waar als de feestvreugde voorbij zal zijn, de koning is vertrokken en alle genoode en ongenoode gasten tot den dagelijkschen arbeid zijn wedergekeerd, dan rijot ook voor V lissiogeu's havenwerken cpnieuw de vraag, die 's menschen werkzaamheid zoo telken male doet rijzen: What will he do with il?n Ja, wat zal er nu met die kostbare werken gebeuien; boe zullen ze worden gebruikt; op welke wijze zal getracht worden daarvan in 's lands belang rijke vruchten te plukken? De havenwerken van Vliasingen zijn bet eigendom van den staat, die ze aanlegde. Wat zal de staat nu met den voltooiden arbeid doen? Men zou kunnen meenen dat, reeds voor het besluit tot den aanleg werd genomen, daaromtrent vaste plannen waren ontworpen, zoo niet vastgesteld. Toch was dit niet het 'geval. Eerst driejaren geleden, toen men de voltooiing in een niet al te ver verwijderd verschiet j tegemoet zag, benoemde de minister Fock oene commissie ter voor lichting omtrent de wijze, waarop de havenwerken van Vlissingen konden worden geëxploiteerd. Ougeveereen jaar later bracht die commissie haar verslag uit. Sedert werd er bj herhaling en met den meesten aandrang zoo in als buiten de volksvertegenwoordiging op gewezen, dat de plannen dezer commissie behoordeu te worden openbaar gemaakt en aan publieke ciitiek onderworpen. Telkens luidde het antwoord, dat de regeering geene meerdere voorlichting, dan zij zelve gevraagd had, wenschte, en dat zij zich de beslissing \oorbehield De zaak bleef geheim, maar naarmate de dag der ope ning naderde, nam de belangstelling toe in de vraag, welke dan toch wel de beslissing der regeering mocht zijn. Dio beslissing is thano, zijn wij wel onderlicht, genomen. Da havens van Vlissingen zullen voorshands als gewone domeinen van den staat door het departe ment van financiën worden beheerd. Dezelfde ambte naren van wier hand het beruchte tarief van haven rechten van October 1872 afkomstig is een tarief dat trots de stellige beloften van den minister van financiën iu de tweede kamer, nog maar altijd in werking blijft zullen Let oppergezag in Vlissingen uitoefenen. Op welke wijze dat geschieden zalis nog niet gebleken. Het mug ook aan gegronden twijfel worden onderheviggeacht, of het departement van financiën de bevoegdheid bezit om buiten tien wetgever om over deze werken te beslissen, door rechten te heffen en eene geheele exploitatie te drijven. Maar de geest waarin het domeinbestuur vooral in de laatste jaren overal werkzaam was doet voor hem die de vrije ontwikkeling van het scheepvaartverkeer in Vlissingen en een milde tegemoetkoming iu zijn behoeften vooral gedurende de eerste jaren voor de toekomst dier plaats noodweudig acht, het ergste vreezen. Die vrees neemt nog toe, wanneer wij mogen aannemen, dat gelijk wordt beweerd de overgave der nieuwe haven werken aan het domein bestuur, door den minister van financiën van zijnen ambtgenoot als het ware werd afgedwongen door de bepaalde weigering om eenige der reeds door het domein beheerde gebouwen en gion- den der voormalige marinewerf voor eene andere ex ploitatie dan die door het domeinbestuur af te staan. Het is ons doel niet, aan den vooravond der feest viering eer.en dissonant te doen hooreo. Maar wij moeien ook op dezen oogenblik tot waakzaamheid opwekken. Is de ons verstrekte inlichting juist, dan zoude het tegen het belang van Vlissingen en van het geheele land zijn wanneer elkeen rustig bleef toezien. En wellicht zoude de dag der opening zelve, dooi de tegenwoordigheid deskonmgs, gelegenheid kunnen geven om de groote belangen, welke hier op het spel staan, met goeden uitslag aan de meer belangstel lende en voortdurende zorg der hooge regeering aan te bevelcD. Tengevolge van het late uur waarop de heden na middag gehouden zitting v„u den gemeenteraad van Middelburg geëindigd is. zijn wij niet in de gelegenheid om reeds in rdifr nommer het gewoon verslag van het daarin verhandelde te-gsven. Het belangrijkste, punt. van behandeling was het rap port en voorstel van burgemeester en wethouders om trent de administratie der bank van leeniög. Dat voorstel strekte, op in het bresde daarvoor aangevoerde gronden, om de bank zoo spoedig mogelijk weder voor beleeningen open te stellen en inmiddels aan eene com missi e uit den raad op te dragen om met de commissie van bestuur te onderzoeken in hoever voorgestelde voorzorgsmaatregelen afdoende zullen zijq voor een goed beheer en eene wijzigiDg van de verordening vast te stel'en. Dit voorstel i3 echter thans vervallen door de aan neming, met 13 tegen 2 stemmen, van het volgende voorstel van den heer Luteijn: „De leenbank blijft gesloten voor het uitzetten van gelden bij bcleening van panden en wordtzoo spoe dig als dit met inachtneming der verordening van 2d Augustus 1854 mogelijk is, geliquideerd. „Door aankondiging in de r.ieuwsbladen wordt hiervan keunis gegeven. „De in kas zjnde gelden worden met medewerking van den burgemeester, door tusschenkomst van de Associatie cassa te Amsterdam, op effecten beleen ing of prolongatie rentegevend uitgezet. Zoo dikwijls de kas der leenbank tot 2000 zal zijn geklommen wordt daarmede op gelijke wijze gehandeld. „Het bestuur der leenbank wordt opgedragen om in overleg met den burgemeester, door buiten dienst stelling van personeel als op andere wijze, de uitgaven zooveel mogelijk te verminderen en is in verband daar mede gemachtigd, de in art. 25 der verordening op de bank van leening genoemde uren van open zijn voor aflossing, zoo noodig te wijzigen." Tegen dit voorstel slemden de hoeren Lambrechtsen van Rittbem en de voorzitter. (De heereo Saouck Hur- gronje en Rekker waren in deze zitting afwezig). Vervolgens werd met algemeene stemmen aangenomen het volgende voorstel van den heer Luteijn: „Burgemeester en wethouders werden verzocht een rapport uit te brengen omtrent het al of niet raadzame der oprichting van een nieuwe bank van leening voor rekening der gemeente." Omtrent de borgtochten der ambtenaren van de bank zullen burgemeester en wethouders later een voort>tei doen. Gisteren is te Friedrichshafen bet huwelijk voltrokken van den erfgroothertog Karei August van Saksen-Wei mar-Eisenach geboren den 31cn Juli 1844, eenige zcon van den groothertog Karei Alexiuder en de gioot- hertogin Sophia, geboren prinses der Nederlanden met prinses Pauline van Saksen-Weimargeboren den 25cn Juli 1852, oudste dochter vau prins Herman van Saksen-Weimar en prinses Augusta, jongste dochter van den overleden koning Wilhelm van Wurtemberg. De huwelijksplechtigheden worden onder anderen door prins Alexander en prins Hendrik der Nederlanden bijgewoond. Ten aanzien van het vroeger medegedeelde bericht omtrent de zending van den ingenieur Strootmau naar Egypte, herinnert Het Vaderland aan de reeds sinds lang door de Egypti&cbe regeering aangewende pogin gen om ingenieurs lijdelijk in dienst te krijgen tot het beramen van plaenen voor betere afwatering van den Nijl, niet voor het Suez-kanaa). Thans kan genoemd blad mededeelen, dat hoogst waarschijnlijk de hèer Strootmau die opdiacht zal aanvaarden, tenminste als de Egyptische regeering de gestelde voorwaarden inwil ligt, waaraan geen twijfel bestaat. De ingenieurs Stieneker uit Neuzen en Ilogerwaard uit 's Hertogen bosch zullen hem derwaarts vergezellen. De tijl in Egypte door te brengen wordt op zes maanden geschat en evenveel tijd voor het uitwerken der plannen hier te lande. In de Sfaats-ccurant van heden is opgenomen een uittreksel uit het aan den minister van biunenlaudsche zaken uitgebrachte derde verslag der commissie van 1 Augustus 1872 tot 31 Juli 1873 belast met het af nemen van het examen als apotheker en met bet tweede veislag der commissie over hetzelfde tijdstip belast met het afnemen der examens van hulp apotheker, ingevolge de wet van 1 Juni 1865, Staatsblad n° 59. Gisteren is te 's Gravenhage een aanvang gemaakt met het afnemen van het examen van de 14 eandida- ten, die zich hebben aangemeld om opgeleid te wor den tot tolk voor de Chiceesche taal in Neder.'andsch- Indië. Het aantal beschikbare plaatsen bedraagt drie. De commissie, belast met het afnemen van het examen, bestaat uit den heer dr. G. Schlegel, tolk voor de Chi- neesche taal in Nederlaudsch-Indië, met verlof hier te lande, voorzitter. De heeren dr. J. ten Brink, L.Cha- telain, T. S. Gomra, J. Klein, dr. W. F. Koppenschaar, dr. J. D. van der Waals, M. Salvcrda de Grave, leeraren aan de gemeente-hoogere burgerschool, tot leden, en tot secretaris J. C. Mensing, leeraar aaa dezelfde burgerschool. Verscheidene der candidaten hebben heteind-exami o der hoogere burgerscholen reeds niet goed gevolg af gelegd. BENCEMTNGEN EN BESLUITEN. bidderorden. Vergunning verleend aan J. F. W. Conrad, hoofdingenieur van deu waterstaat in Zeeland, eu aan A. van Hooff, ingenieur van den waterstaat te Sluis, tot het aannemen eu dragen der versierselen van ridder der Leopoldsorde, en aan jockheer G. J. G. Klerck, adviseur, belast met de leiding van den aanleg van staatsspoorwegen, tot Let aannemen en dragen der versierselen van grootoiïïcier dier orde, hun door Z. M. den koning der Belgen geschonken. eereteekenen. Toegekend de bij koninklijk besluit van 22 September 1855 ingestelde bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift, aau C. Zeeman, te Amsterdam, als blijk van Zr. M3. goedkeuring en tevre denheid wegens op verschillende tijdstippen door hem aldaar volbrachte reddingen van personen uit het water ot bij brand, eu aan H. van Tilburg, te Amsterdam, als blijk van Zl". M". goedkeuring en tevredenheid we gens de redding van een kind uit het water aldaar op 16 Juli jl. middelbaar onderwijs. Eervol ontslag verleend aan J. van der Linde als tijdelijk leeraar aau de njks hoogere burgerschool te Middelburg, met ingang van 1 September a. Benoemd tot tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool to Middelburg H. L. Gerth van Wijk, W. Gleuns, en J. Broekema, met ingang van 1 Septem ber a., en C. J. J. Ninck Blok tot tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Helmond. leger. Op pensioen gesteld, ten bedrage van f 1090 'sjaars, de kapitein J. van dar Ree, van het 4° regi ment infanterie. Beuoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht tot officier van gezondheid 3e klasse de student voor den genoemden dienst (arts) J. van Deventer. ONDEB.WIJS. Tot leeraar in de Eogelsche taal-en letterknnde aan de burgerschool te Dordrecht is benoemd de heer B. L. Tediug van Berkhoutvroeger leeraar aan de militaire academie ie Breda.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1