MIDDELBURGSCHE COURANT. 1° 202. Dinsdag 1873. 26 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. JDe prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 25 Augustus. De gemeenteraad van Middelburg zal op Woensdag den 27en Augustus, des namiddags te 1-J- uur, een openbare zitting houden ter behandeling der volgende zaken: beslissing, rapport en voorstel burgemeester en wethouders administratie leenbank,* missive gedepu teerde staten, goedkeuring raadsbesluiten; vaststelling rekening der gemeente 1872; voorstel burgemeester en wethouders wijziging der uitdieping van de binnen haven. Eergisteren is de nieuwe dubbele ijzeren draaibrug over de Houtkaai alhier, in tegenwoordigheid van burgemeccter en wethouders en dtn gemeentebouwmees ter, en onder medeleiding van den heer R. van DiggeleD, hoofdingenieur der maatschappijIjzergieterij de prins van Oranje, te 'a Gravenhage, welke deze brug geleverd heeft, beproefd. De brug heeft eene lengte van 32.80 M. en eene breedte tusscben de leuningen van 6.50 M. In de eerste plaats is elke opening op zich-zelve en vervolgens zijn de beide openingen gezamenlijk beproefdde laatsten met een gelijk verdeelden last van 71.920 kilogram buiten het eigen gewicht, gelijk staande met ruim 350 kilogram per M* oppervlakte der brug. De doorbui ging was bij deze proef slechts 3 millimeter. Ia het contract van aanbesteding was daarvoor bij eene belas ting van 74,620 kilogram, 7 millimeter toegestaan. Na de wegneming der belasting bleek de brug geheel in den toestand waarin zij zich vóór de proef bevond terug gekeerd te zijn. Het openen der brug geschiedt door éen persoon in den lijd van minder dan een minuut. Het openen en sluiten wordt in twee en een halve minuut verricht. *Onze Haagsche correspondent schrijft ons van Zater dag avond het volgende: „liet groote nieuws van den dag is dat de ministers onmiddellijk bij 'skoniogs terugkomst collectief hun ontslag hebben gevraagd; tot nogtoe was alleen bekend dat de ministers van justitie en van oorlog dat gedaan hadden. Naar ik verneem waren een paar hunner ambt- gencoten van oordeel, dat er in plaats van de indie ning van een collectief verzoek om ontslag eenvoudig eene beschikbaarstelling der portefeuilles te pas kwamin dat geval ware eene reconstructie van het ministerie moge lijk geweeBt. De beide genoemde ministers en de minis ter van financiën stonden echter op hun stuk en hielden vol dat zij aanblijven onder geenerlei vorm mogelijk achtten, zoo niet collectief dan althans voor zooveel hen persoonlijk aanging. Daar nu de ministers de Vries en van Stirum wel de groote krachten van het tegen woordige kabinet genoemd kunnen worden, zou aan eene reconstructie zonder hen niet wel gedacht kunnen worden. „Ge zult nu dag aan dag berichten in de dagbladen zien rondlocpen dat A of B bij den koning geweest is, wat C of D gezegd en E of F niet gedaan hebben. Tijdens eene ministerieele crisis schijnt men altoos buiten den Haag zeer benieuwd te zijn naar politieke nieuwtjes uit de residentie. De waarheid is echter dat wij hier tijdens eene ministerieele crisis niets meer weten dan gij in Middelburg of iemand anders elders. De politieke of would le politieke mannen loo- pen met gewichtige gezichten rond en houden zich erg diplomatiek tegen de buitenwereld, maar in eigen kring vragen en gissen ze meer dan zij beslissen of adviseeren. De eigenlijke politieke pot wordt naar het schijnt op een zeer klein vuurtje gekookt, zóo klein dat men er de rook zelfs niet van ontwaard heeft, tot op het ocgenblik dat de Staats-courant „het nieuwe ministerie heeft." „Voor ditmaal ben ik niet alleen benieuwd naar dea uitslag der crisis, maar cok naar de gissiugen die daar omtrent in den vorm van „men verneemt" en „in doorgaands wel onderrichte kringen" enz. in omloop zullen komen. Deze zullen than3 vooral merkwaardige onthullingen doen aangaande het politieke doorzicht van deze journalisten en hunne patroons. Want eene hcoge mate van die eigenschapj of eene stoute verbeel dingskracht zal alleen lij machte zijn voorspellingen te doeD aangaande de oplossing van de allervreemd- soortigste constitutioneele crisis, welke Nederland thans beleeft." De regeering beeft van de Neder Jan dsche hoofdcom missie voor de internationale tentoonstelling te Weenen de opgave ontvangen van de namen deirNederlandsche inzenders aan wie onderscheidingen zijn toegekend. De namen zijn, zender bijvoeging van woonplaatsen, in de Staats courant van Zondag en Maandag 24 en 25 dezer opgenomen. Ia het geheel bedraagt hst aantal onder scheidingen: voor groep II 19, .oor groep lil 21, voor groep IV 48, voor groep V 34, voor groep VI 3, voor groep VII 12, voor groep VIII 4, voor groep IX 3, vcor groep X 1, voor groep XL 2, voor groep XII 18, voor groep XIII 4,-voor groep XIV 8, vooi groep XV1, voor groep XVI 6, voor groep XVII 2, voor groep XVIII 6, voor groep XIX 7, voor groep XXI 1, voor groep XXII 1, voor groep XXV, beeldende kunsten, 25, voor groep XXVI 2, benevens 6 eeredipioma's. Voor zooveel wij bij gebrek aan eene opgave der woonplaatsen uit de naamlijet kunnen opmakenkomen onder de bekroonden drie inwoners onzer provincie voordie allen met den Anerkennungs diploma vereerd werden, namelijk deheerenJ. J. Ball, alhier, in de groep middelen tot voeding en genot als voortbreagseleu der industrie, en E. van den Bosch eu A. Geluk in degrosp landbouw, landontginiiing en boschwezen. KERKNIEUWS. Gisteren is de candidaat J. Wisse bevestigd als pre dikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te St. Laurens. De bevestiger, de consulent J. H. L. Roozemeijerpredikant te Middelburg, had tot tekst gekozen 1 Corinthen 3 vers 9£. Des namiddags hield de bevestigde zijne intreerede naar aanleiding van Ga laten 9 vers 11. MARINE EN LEGER. Met ingang van 1 September a. worden geplaatst: aan boord van Zr. M\ wachtschip te W illemsoord de be noemde adelborsten le klasse J. H. Calmeijer, P. T. M. van Leeuwen, F. C. Granpré Molière, J. D. H. yning, A. J. E. van Gogh, G. F. de Ruyter de Wildt en li. Betzaan boord van Zr. Ms. ramscnip Schorpioen, de be noemde adelborsten le klasse J. D. Wolterbeek en L. Adriani; aan boord van Z'. M8. ramschip Buff.fl, de benoemde adelborsten le klasse H. G. Herdersclée en C. A. de Brauw; aan boord van Zr. M". laderstoomschip Valk, de benoemde adelborsten lc klasse D. A. Kraijen- hoff van de Leur en W. P. A. M. Kluit,en aan boord van Zr. M\ wachtschip te Hellevoetsluis, de benoemde adelborsten lc klasse F. van den Berg, H. P. Netscher, O. H. Kuyck, jonkheer J. A. G. van der Staal, W. A. Palm en H. Rudolph. RECHTZAKEN. Heden stond voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland terecht Hendrik Gesquiörre, oud 52 j iren, ge wezen bediende en concierge in de bank van leening alhier. Hj wordt beschuldigd van „het als openbaar depo8itaris verduisteren en aan hunne bestemming ont trekken van gelden en geldswaardeu tot een gezamen lijk bedrag van meer dan vijftien honderd gulden, welke hem als zoodanig waren toevertrouwd." De behandeling dezer zaak werd door een talrijk publiek bijgewoond. De beschuldigde heeft de betrekking van concierge bij de bank van leening bekleed siuds 1 Januari 1855, tegen genot eener jiarwedde van f 400 en van vrije woning, berekend op eene waarde van f 50. Hij heeft voor die betrekking een borgtocht van f 500 gestort. In zijne hoedanigheid van concierge was hij steeds in het bezit van de sleutels der magazijnen en van de goud- ea zilverkast. Met den getuigo P. van Goozen was hij op het hoofdkantoor der bank belast met de beleening en lossing der panden, waartoe ook het uit betalen ep in ontvangst nemen der gelden behoorde. Bij afwezigheid van den beschuldigde werd hij vervan gen door den klerk W. Verhuist, die soms ook wel van Goozen verving; des Zaterdag avonds was de los sing der panden speciaal aan den beschuldigde cpge- dra gen. Gedurende minstens acht jaren heeft de beschuldigde van tijd tot tijd ge'den, die hem bij de aflussing der panden werden uitbetaald, niet in de kas gestort, maar met de pandbriefjes in ziju zak gestoken. Die briefjes hield hij steeds in zijn bezit, en tegen den tijd der verkooping van onafgeloste panden stortte hij de gelden die hij voor de werkelijk afgeloste panden ont- vaigen had met de alsdan verschenen rente in de kas der bank en haalde ook de pandbriefjes te voorschijn, die hij dan verantwoordde. Om daartoe in staat le zijn hield hij telkens opnieuw de gelden van afgeloste panden met de pandbriefjes terug. Teneinde ontdek king te voorkomen zorgde bij steeds een aanlal andere pandbriefjes bij zich te hebben voor ongeveer gelijk bedrag als hij opnieuw aan gelostepandbiiefjes wegnam; de oude pandbiietjes stak hij in de plaats der nieuw geloste op de daarvoor bestemde pennen. De rente dier panden, van het oogenblik dat zij werkelijk gelost waren tot het tijdstip waarop hij ze als gelost deed voorkomen paste hij telkens bij. Om dit te kunDen doen moest hij telkens meer wegnemen en achterhouden dan den vorigen keer. Tijdens de morgenuren, terwijl de kas tot het sluiten vao het kantoor aan hem was toevertrouw dnam hij daaruit telkens gelden weg. Als dan berekende bij hoeveel geld hij aau oude pandbrief jes met de daarop verschuldigde rente had ingebracht en hoeveel nieuwe pandbriefjes hij met de ontvangoa gelden had achtergehoudenwaarna bij bet overschiet tende in zijn zak stak. Op die wijze heeft hij dikwijls aanzienlijke pandwaarden achtergehoudenzooala kort vóór hij betrapt werd een van 80terwijl panden van 24 en f 16 ook meermalen voorkwamen. Soms deed hij op die panden gelden af en daartoe nam hij een pand dat reeds beleend was en in beschrijving en waarde overeenkwam met dat van een der afgeloste briefjes, die bij achtergehouden had, uit de kast, ontdeed dat pand van het oude pandbrielje en voorzrg het van het nieuwe; dan gaf hij dat pand weder iu beleening, waarop hij een gedeelte der beleende som voldeed, terwijl hij bij de berging van het pand het nieuwe briefje daarvan weder afdeed en het oude er aan hechtte. Op die wijze werden alzoo panden op de be leen i ngsreg is ters vermeld die fictief waren eu niet be stonden. Ook heeft hij dikwijls panden uit de maga- zijnea en uit de goud- of zilverkasten weggenomen en deze, na ze van het pandbriefje ontdaan te hebbeD, andermaal en zelfs onderscheidene keeren verpand. Onder anderen heeft hij een gouden horloge, hetwelk op eene waarde van f 38 was geschat, niet minder dau negen maal voor de som van 30 beleend. Ook heeft hij zeer dikwijls tusscheu de kantooruren panden beleend, die hij des avonds op de registers als eerste nummers inschreef, en evenzeer, buiten de kantooraren, panden gelost zonder het daarvoor ontvangen geld te verant woorden. Het aantal der in het bezit van den beschuldigde gevonden pandbiiefjes, afkomstig van geloste panden, waarvan hij het geld had achtergehouden, bedraagt 4121. Het gezamenlijk bedrag der waarde en mits dien van het aan de bank toegebrachte nadeel is, de rente niet medegerekend, f 15,636.50. De beschuldigde heeft, volgens zijn opgave, nooit briefjes verduisterd, hetgeen ook, z >oaIs door den voor zitter werd opgemerkt en door de getuigen erkend, voor hem niet weoseheiijk zou zijn geweest, daar dan de ontdekking spoedig zou gevolgd zija. De aanleiding tot de ontdekking is de volgende. De toenmalige kleïk der bank W. Verhulst deelde in den avond van 20 of 21 Februari jl. aau den boekhouder- kassier, den heer H. Middelburg, mede dat de beschul digde meermalen brieljes van geloste panden achter hield en alzjo ook het geld dat voor bet lossen der panden was ingebracht. Den 22cn Februari fluisterde genoemde

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1