MIDDELBURGSCHE COURANT. F 201. laandag 1873. 25 Angnstns. Dit "blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasèli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.£>0. Middelburg 23 Augustus. Heden namiddag te 3 uren is, naar cns uit's Graven- hage gemeld woidt, een buitengewone ministerraad gehouden. Z. M. de koning is, na een vei blijf van twee maanden te Yevey, Donderdag avond te 7^ uur met den particu lieren reiswaggon langs den Rijnspoorweg in de residentie teruggekeerd. Z. M. werd door IIH. KK. HEL, de prin sen van Oranje, Alexander en Hendrik verwelkomd. Na zich eenige minuten in den hofsalon met de prinsen en de aan het station tegenwoordige autoriteiten, waar onder men opmerkte 's konings commissaris der pro vincie Zuidholland, den burgemeester en den generaal, plaatselijk komman dant tevens waarnemend gouverneur der residentiede laatsten in officieel costuumte hebben onderhouden, nam Z. M. met den prins van OraDje in het rytuig plaats, om onmiddellijk naar het Huis ten Bosch te rijden. Aan den gemeenteraad van 'sGravenhage zijn ter be noeming als inspecteur der bouwpolitie aanbevolen de heerenC. van der Eemonderbaas bij de aannemers van Malsen te 'sjGravenbage, en D. van der Tas Lz., civiel architect te Middelburg. Met betrekking tot de Scheveningeche baven-quaestie is wederom aan den ge meenteraad een adres verzondenvoorzien van 158 handteekeningenwaarbij den raad de afstemming in het belang der gemeente van het z ui der- en goedkeu ring van het noor der-havenplanals zijnde de noor- dergronden de natuurlijk aangewezen plaats, dringend verzocht wordt. Het prospectus is verschenen eener nieuw op te richten naamlooze vennootschap, genaamd West-Indische Stoomvaart-Maatschappij, waarvan de zetel zal gevestigd zijn te Amsterdam. Het kapitaal bedraagt 600,000 behoudens uitbreiding onder koninklijke goedkeuring tot een bedrag van f 3,000,000, verdeeld volgens de ontwerp statuten in aandeelen van f 1200 of 100 p. st.splitsbaar in onder-aandeelen van 300 of 25 p. st. Het kapitaal zal worden aangewend tot het aanschaffen en uitrusten van stoomschepen, bestemd voor de vaart tusschen Nederland en West Indië. Het plan bestaat voorloopig alleen Suriname, Demerary en Curasao aan te doen en de goederen naar nabijgele gen plaatsen in doorvracht aan te nemendoch zoo noo- dig de directe vaart naar Barbadoes en St. Thomas uit te strekken. De stoomvaart zal met twee doelmatig in gerichte stoomschepen plaats hebben. De directie (de heeren T. C. Schol en W. Heij broek jr.), oprichters dei- Stoomvaart-maatschappij Java, meent, dat eene gere gelde tweemaandelijksche vaart voorloopig aan de eischen voldoet. BENCEMINGS-EN IN BESLUITEN. bidderorden. Vergunning verleend aan dr. H. J. Vinkhuyzen, te 's Gravenhage, tot het aannemen en dragen der versierselen van de Kroonorde 4e klasse met het roode kruis, te dragen aan het herinneringslint, en van ridder der orde van het Legioen van eer, hem door Z. M. den Duitschen keizer, koning van Pruisen, en door den maarschalk deMac Mahou, president van de Fransche republiek, geschonken. waterstaat. Pensioen verleend, ten bedrage van 695 's jaarsaan J. Boudrezgewezen opzichter van 's rijks waterstaat te Middelburg. middelbaar onderwijs. Benoemd tot tijdelijk leeraar aan de rijks-boogere burgerschool te Alkmaar, dr. D. A. Kerkhoff. KOLONIËN". Weder Leeft de mail brieven en dagbladen uit Ne- derlandsch-Indië aangebracht. De berichten loopen tot 16 Juli jl. Aan bet algemeen overzicht van de Indiër is het vol gende ontleend: De politie te Batavia en te Samarang heeft het in de laatste dagen druk gehad met het onderzoekof van Singapore aangekomen Arabieren niet waren spionnen van Atsji. Hier zijn drie personen verdacht en weder vrijgelaten. Van Arabieren, te Samarang aangekomen, zijn twee terstond en later de overigen weder in vrij heid gesteld. Het 6e bataljon infanterie vertrekt den 21cn van Sourabaya narr Padang, om plaats te maken voor ver wacht wordende troepen uit Europa. Overigens verneemt men alleen omtrent de krijgstoe rustingen, dat de regeering de Ottawa, een stoomschip, dat gedurende eene maand de Neva tusschen hier en Singapore voor den Franschen maildienst verving, voer acht maanden heeft ingehuurd en nog over andeie stoomschepen in onderhandeling is. Hier op Java is niet veel voorgevallen. Iu Soerakarla en Djokjokarta hebben nu en dan ketjoepartijen plaats. De secretaris van de residentie Bantam is uit zijne betrekking ontslagen. Men spreekt van een tekort in kas van f 123,000. De programma's voor de examens bij de telegrafie zijn vastgesteld. Naar wij vernomen hebben, heeft de regeering er voor goed van afgezien ons en den redacteur van de Java- bode in reebten te vervolgen wegens de mededeeling van de komst van een aantal hoofden te Padang om tegen schennis van de adat vertoogen in te brengen. Te Padang zijn in den laatsten tijd vele branden ge sticht. De politie is de daders op 't spoor. Van bier is ter gelegenheid van het 25jarig bestaan van de Delftsche instelling tot opleiding van Indische ambtenaren een telegram afgezonden, waaruit de deel neming van eenige oud-studenten bleek. Anderen en daaronder zijn er, die in den senaat van het korps vroeger zitting hebben gehad, betuigen hun leedwezen dat men hen onwetend heeft gelaten van bet voornemen om huDne deelneming in deze gebeurtenis te betuigen, daar geene de minste openbaarheid aan de zaak gege ven is. Zeer zeker zouden zij niet achtergebleven zijn. Aan den ingenieur Cluijsenaer is het met hem aan gekomen personeel toegevoegd, teneinde het onderzoek in te stellen naar de beste gelegenheid om op Sumatra spoorwegen aan te leggen. Op Celebes is volgens het officieele blad alles rustig. Van de overige buitenbezittingen valt geen nieuws te meldeD. Het mail-overzicht van de Java-Bode bevat on der anderen het volgende Uit Atsji komeu van tijd tot tijd berichten, waarin gesproken wordt van een voorbereiding der Atsjineezen tot een krachtigen tegenstand, wanneer zij voor de tweede maal zullen worden aangevallen. In een hier verschijnend blad was gezegd, dat gezanten van Atsji hier zouden zijn aangekomen met vredes voorstellen. Wij hebben er op gewezen dat dit bericht onjuist was. Wel kwamea gezanten van eenige westelijk gele gen staatjes, die verklaarden zich inden strijd onzijdig te zullen houden en niet den minsten lust te gevoelen om zich aan de zijde van Atsji te scharen. Volgens een telegram den 12en dezer door ons uit Padang ontvangen, veroorzaken de 300 mariniers, per koning der Nederlanden aangekomen, veel last. De enquête is nog niet afgeloopen. De ondervraging der verschillende personen die voor de commissie worden geroepen, duurt dikwijls zeer lang. Wat de rijstcultuur op Java betreft daarin is volgens de lldaagsche rapporten en in het officieel orgaan alles: pour le mieux dans le meilleur desmondes. Wij herhalen wat wij eenige weken geleden daarover gezegd hebben, nl. dat volgens de berichten door ons daaromtrent uit verschillende streken ontvangen, alles volstrekt niet couleur de ro3e is, en dat voor een scbaarschte weder vrees kan bestaan. De tijd zal het leeren. Het smokkelen van opium geschiedt op steeds grooter schaal. Uit Demak wordt bericht, dat de koorts-epidemie door al de toegediende kinine neg maar niet kan verdreven worden. Van Samarang wordt geschreven, dat zij nu ook tot daar is doorgedrongen en de kampongbewoners op het ziekbed werpt. De dtngue fever of knokkelkoorts breidt zich alhier weder uit. In het mail-overzicht van het Bataviaasch Han delsblad komt onder anderen 't volgende voor: Op wetgevend gebied is niets meldenswaardig voor gevallen. Alleen verdienen eenige administratieve besluiten de aandacht. Zoo is de resident van BanjoewaDgi eervol, doch. niet op verzoek, uit 's lands dienst ontsla gen, eu bet bestuur van dat gewest tijdelijk opgedragen aan den hoofdinspecteur der cultures Zoetelief, totdat de nieuw-benoemde resident van Banjoewangi, de heer Blokzeyl, thans adsistent-resident van Bandowoso, zijne betrekking zal hebben aanvaard. Wij mogen niet nalaten te wijzen op hot weinig con- seqente in deze regeeringshan deling gelegen. Terwijl de resident van Banjoewangie, die op 31 Mei 1871 als zoodanig benoemd is, en dus in den aanvang dezer maand zijn pensioen over zijn laatste betrekking ver diend heeft, tot dat tijdstip in dienst gehouden wordt, schijnt nu zijn verwijdering uit 's lands dienst in eens zoo driDgend gevorderd te wordendat men hem het bestuur niet voor nog eenige dagen kan laten om zijn opvolger af te wachten. De adsistent-resident J. van Hoekdie ter beschikking van den resident van Araboina was gesteld, is mede ongevraagd gepensioneerd, terwijl de adsistent-resident van BoeleleDg, D8 Scheemaker, uit zijne betrekking is ontslagen. De redendie den gouverneur-generaal tot deze laatste beschikking heeft genoopt, in ons onbekend. Niet echter de reden waarom de geschorste secretaris- van Bantam, die mede de functiën van vendumeesfoff en notaris vervulde, uit zijne betrekking ontslagen is. De oorzaak ligt in een tekort in zijne kas, dat niet minder dan f 123,000 bedraagt. Wanneer men weet, dat de meeste rekeDpliehtigen bijna ongecontroleerd van het eene jaar op het andere voortwerken, doordien sommige inspecteurs van fiaanciën hunne plichten zoo slecht vervullen waaromtrent in ons nommer van 12 dezer eenige bijzonderheden worden medegedeeld schijnt het bijna bevreemdend, dat, al is hun getal groot, er niet nog meer tekorten aan den dag komen. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Iadië heeft de volgende beschikkingen genomen (Javasche courant van den 4en Juli). civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den len com mies bij het departement der burgerlijke openbare wer ken E. Young, en aan den 3en commies bij het departe ment van binnenlandsch bestuur W. N. P. R. van Beusechem. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 'slands dienst, de gewezen 2e commies ter algemeene secretarie A. O. van Swieten. Benoemd: tot griffier bij den omgaanden rechter in de derde afdeeling, de 3e substituut-griffier bij het hooggerechtshof van Nederlandsck-Indië mr. C. Wij- branditot 3en substituut-griffier bij het hooggerechtshof vau Nederlandsch-Indië de ambtenaar voor de rechter lijke macht in Nederlandsch-Iadië mr. E. G. D. G. Wassink. Belast: bij het boschwezen op Java en Madura, met het beheer over het boschdistrict Rembang-Blora, de benoemde houtvester 3= klasse J. C. van Hertling; met het beheer over het bosch district Kediri, de ambtenaar op nonactiviteit W. C. Mauve, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd, sedert benoemd tot houtvester le klasse. Overgeplaatst: van het boscbdistrict Rembang- Blora na?.r Samarang, de herbenoemde inspecteur van het bosch wezen E. von Roessler; van het boschdistrict Tagal-Pekalongan naar Krawang-Cheribon-Preangerre- gentschappen-Banjoemas, de benoemde opziener 1° klasse G. H. W. Muiier; van de residentie Pekalongan naar Tagal, de opziener 3e klasse M. Hönig. Toegevoegd: aan den houtvester, belast met het beheer over het boschdistrict Samarang, de benoemde

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1