GEMENGDE BERICHTEN. De redactie van Het nieuws van den dag klaagt in haar nommer van heden over den treurigen toestand van het postwezen. „De Parijsche post zegt zij die tot voor weiDige weken te Amsterdam des middags te half twee aankwam, wordt tegenwoordig in den regel tegen 8 uren uitgegeven, soms tegen 6 uren. Een brief uit Antwerpen kwam ons gisteren 24 uren na de afzen ding in handen; ook de Middelburgsche brieven en bladen worden hier 24 uren na verzending uitgegeven, terwijl ons blad 42, zegge twee en veertig uren, noodig heeft om dorpen in Friesland te bereiken. De gemeenteraad van Delfzijl heeft besloten voor ƒ25,000 aandeelen te nemen in de geprojecteerde buurt spoorwegen in het noorden der provincie Groningen. In het kamp te Milliugen is een massa in bosschen gebonden worsten van ongeveer een oude el lang, die men smokkelend van de hand wilde zettenin beslag geno men. De commissie van toezicht heeft die worst, die on zuivere bestanddeelen bevatte afgekeurd en doen begraven. Te Beetgum is jl. Dinsdag avond een emeritus predikant, die ruim 82 jaren oud was, door een rijtuig overreden en kort daarna overleden. Gisteren, den verjaardag van den zeeslag bij Kijk duin, is te Amsterdam het huis waarin de Ruijter gewoond heeft feestelijk versierd en des avonds de gevel verlicht. Gisteren nacht heeft te Kralingen een diefstal plaats gehad in de Roomsch katholieke kerkwaarbij de daders, die zich door het breken eener glasruit tot het kerk gebouw toegang hebben verschaft, het volgende heb ben ontvreemdden inhoud van vier offerbussenwaar van de waarde echter luttel mag heeten; den zilveren krans van het Mariabeeld, gewerkt van witte koralen met zilver; een gebedendoek met zilveren slot, entwee kleine tinnen kannetjes met schenkbordje. (ÏF. Roti. cour.) Een Pruisisch onderofficier gaf dezer dagen met zijn sabel een soldaat een slag op den rug. De onder officier werd deswege gestraft met 10 dagen arrest; ongelukkig echter had de soldaat zich met zijn klacht tot den aanwezigen tweeden luitenant gewend, in plaats van tot den vaandrig. Wegens dit vergrijp werd hij met een arrest van drie dagen gestraft. In een brief van een militair beambte, die in het laatst van April een inspectie-reis dcor de strafkolonie Nieuw-Caledonië gedaan heeft, komt o. a. het volgende voor: „Ik begon mijn tournee met het schiereiland Ducos waar zich uitsluitend veroordeelden tot deportatie in een vesting bevinden. Hun bewaring is toevertrouwd aan een compagnie mariniers, een batterij scheeps-artillerie van 4 stukken, een 30tal deportatieopzichters, alsmede een 30tal koloniale gendarmes onder bevel van een officier. Het in batterij gestelde geschut bestrijkt de geheele omstreeks tweeduizend meters breede ruimte, waarin de veroordeelden gekantonneerd zijn. De vleu gels worden door de gendarmerie bewaakt, welker pos ten zoodanig zijn geplaatst, dat zij in gestadige gemeen schap zijn met de centrale gewapende macht, welke ruim voldoende is om elk verzet te fnuiken. De hutten der ge deporteerden zijn voor tien personen ingericht. Zij hebben een behoorlijke ruimte; er is voor een goede luchverver- sching gezorgd, en alle hutten zijn met rieten daken gedekt. De meeste bewoners dier hutten waren, toen ik ze bezocht, aan den arbeid." Onder de gedeporteerden met wie de schrijver in gesprek was geweest, bevond zich het gewezen Parijsche commune-lid Regère, vroeger veearts te Bordeaux. Deze beklaagde er zich even als indertijd bij zijn terechtstelling voor den krijgsraad over, dat de regeeriDg van Versailles de haar door hem bewezen diensten geheel vergat, en hij drong er bij den schrijver op aan om een door hem ingediend verzoek tot verplaatsing naar la grande terre te onder steunen, waar hij zijn vroeger bedrijf van veearts zou kunnen uitoefenen en een voor allen nuttig etablissement wenschte op te richten. Naar hetgeen de schrijver ver nam, liet het gedrag van vele gedeporteerden zeer te wenschen over. Sommigen hadden niet geschroomd noten van de bank van Guyana na t9 maken en in omloop te brengen. De daders waren spoedig ontdekt en zouden voor deze nieuwe misdaad voor een krijgsraad worden terechtgesteld. Volgens berichten van een andere zijde afkomstig, is aan het gewezen Parijsche commune- lid Assi de leiding eener groote constructiewerkplaats in de kolonie opgedragen, waarin 250 a 300 veroor deelden arbeiden. In Duitschland maakt men tegenwoordig veel werk om partij te trekken van den grond langs de spoorwe gen, door bet aanplanten van vruchtboomen. Als de meest doelmatige wordt de half stam aanbevolen, ook omdat hij sneller ontwikkelt. Men berekent, dat de opbrengst per kilometer f 175 's jaars bedraagt. Op een stuk land, onder de gemeenten Wijk aan zee en Duin, is een prachtige zwemvogel gevangen, be kend onder den naam „Jan van Gent". Het dier is geschonken aan het genootschap Natura Artis Magistra. Waarschijnlijk is de vogel door het stormachtige weder op het strand geraakt. Hij verdedigde zich ver woed tegen zijn aanvallers en werd met moeite gevangen. THERMOMETERSTAND. 21 Aug. 's av. 11 u. 60 gr. 22 's morg. 7 u. 63 gr. 'smidcklu. 70 gr. 'sav. 6 u. 69 gr. Xlir SEDERLANDSCII TAAL- EN LETTERKUNDIG CONGRES. Antwerpen 21 Augustus. Gisteren namiddag is de vierde en laatste algemeene vergadering van het congres gehouden. Met langdurige toejuichingen werd de mededeeling van den voorzitter ontvangen, dat de leden van het bureel der algemeene vergadering en van de bureelen der af deelingen den vorigen avond bij den koning op het paleis zijn toegelaten, en Z. M. zijn leedwezen heeft betuigd dat hij de zittiogen van het congres niet heeft kunnen bijwonen, met verzoek tevens om aan de algemeene vergadering de verzekering te willen overbren gen dat hij den hoogsten prijs stelt op de goede betrek kingen die tussehen de zusternatiën van Nederland en België bestaan en op den goeden uitslag der werk zaamheden van het congres. Daarna werd de orde van werkzaamheden opgevat waar zij vroeger was afgebrokenzoodat in behande ling kwam het rapport der uitvoerings-commissie van het XII® congres omtrent den wensch uitgedrukt aan den minister van justitie te Brussel, dat de bezwaren welke in België tegen de rechtspleging bestaanwat het gebruik der Nederlandsche taal betreft, zooveel mogelijk worden opgeheven. De vergadering is het eens met de meening der commissiedat bij de onlangs aangenomen wet aan den uitgedrukten wensch is vol daan. De pogingen bij de regeeringen van Nederland en België aangewend om verlaging van het posttarief te bekomen, inzonderheid voor dagbladen, worden, blij kens het hieromtrent uitgebracht rapport, bij beide regeeringen voortgezet met hoop op een goeden uitslag. Voorts weid, bij monde van den heer de Jonge van Ellemeet, verslag uitgebracht door de op het vorige congres benoemde commissie voor de stichtiDg eener beurs, ter nagedachtenis van dr. Snellaert, waaruit een „Zuid-Nederlander" aan eene „Noord-Nederlandsche hoo- geschool" gedurende korter of langer tijd zal kunnen vertoeven. Naar aanleiding der conclusie van het rap port is besloten, de regelings-commissie voor het vol gende congres uit te noodigenom de inschrijvingen voor dat doel open te stellen. De burgemeester de Wael en de schepen van der Taelen kwamen alsnu ter vergadering en werden met geestdrift begroet. De voorzitter betuigde hun namens de vergadering dank voor de eer hunner tegenwoordig heid. De heer de Wael antwoordde hieropdat drukke bezigheden tijdens het verblijf des konings en der koninklijke familie hen belet hadden de zittingen van het congres geregeld bij te wonenen zij van de eerste gelegenheid, van "het eerste viije oogenblik gebruik maakten, om de leden van het congres de verzekering te geven van hunne belangstelling in de werkzaam heden en van hunne gehechtheid aan onze schoone moedertaal. Betreffende de oprichting van een huldeblijk voor Gerard van Loon en Frans van Mieris werd mede door de daar toe aangewezen commissie rapport uitgebracht, waarvan de conclusie strekt om in den gevel van het buis door van Loon en van Mieris te Leiden bewoond een steen met een opschrift te plaatseD, en voortsomde noodigestap pen te doen ter oprichting van een gedenkteeken ter hunner eer. Deze conclusie wordt aangenomen. Omtrent het verzoek, tot de staats-, provinciale en ge meentebesturen, benevens tot de geestelijke gestichten van onderwijs in de Vlaamsche gewesten gericht, opdat in alle takken en graden van onderwijs de Nederlandsche taal niet langer als eene bijzaak worde behandeld, zal het rapprrt der daartoe benoemde commissie in het volgende congres worden uitgebracht. Vervolgens werden een aantal in de afdeelingen uit gesproken wenschen en gedane voorstellen door de ver gadering bekrachtigd en de uitvoering aan het bureel opgedragen. De heer de Jager bield eene verhandeling over het voortdurend gebruik van on-Nederlandsche taal- en stijlvormen, die hij echter niet ten einde bracht toen het hem bleek dat de vergadering vermoeid begon te worden, en dat die vermoeidheid gaandeweg toenam werd vooral den heer Sieeckx duidelijk, die begonnen was met eene voordracht over het onderwijs der kunst geschiedenis aan onze hooge en middelbare scholen, wat het is en zijn moest, en op welke wijze de inrich ting onzer musea dit onderwijs zou kunnen bevorderen de spreker kon echter niet voortgaan, daar de verga dering te ongeduldig werd, ja velen zelfs de zaal reeds verlaten hadden. Deze laatsten hebben dientengevolge echter iets gemist wat blijkbaar beter in den smaak der aanwezigen viel, namelijk do voordracht van den heer Scbaepmau van een door hem vervaardigd kort gedicht op den slag van Kijkduin in 1673waaraan levendige bijvalsbetuigingen geschonken werden. De heer de Beucker, vermoedelijk meenende dat na deze afwisseling de vergadering weer wel wat toegeef lijker zou zijn, trachtte nu nog een lans te breken ten gunste der oprichting eener Vlaamsche tuinbouwschool, doch indien bij zich daaromtrent illusiën gevormd had, werden die hem al dadelijk ontnomen vooreerst door den heer Vuylsteke, die herinnerde dat op het vóór eenige jaren te Leuven gehouden congres die zaak reeds vruchteloos behandeld was, en ten anderen door den voorzitter, die onder daverende toejuichingen de dis- cu8siën sloot. De heer Dercksen uit Leiden noodigde, namens den burgemeester dier plaats, bet congres uit om in het volgende jaar aldaar bijeen te komen; de voorzitter las een brief voor van het gemeentebestnur van Maas tricht, met verzoek dat het volgende congres daar zou gehouden worden, welk laatste verzoek door den heer Fransquinet herhaaldelijk werd ondersteund. De stem ming besliste ten voordeele van Leiden en wel met 65 stemmen, terwijl slechts 15 stemmen zich voor Maas tricht verklaarden. En hiermede waren de werkzaamheden geëindigd en sloot de voorzitter, na verschillende dankbetuigingen, het XIII0 taal- en letterkundig congres. Te 6 uren vereenigden een aantal congresleden en genoodigden zich in de elegant versierde zaal van het museum van natuurlijke historie in den Dierentuin aan een feestdisch, waarbij de heer Heremans, voorzitter van het congres, in het midden der eeretafel aanzat. Ook de dames Liua Schneider, Storm-van der Chijs, Buddingh (uit Utrecht) en Dercksen (uit Leiden) waren daarbij tegenwoordig. Het gezamenlijk aantal disebge- nooten bedroeg 297. Bij het dessert ontbrak het natuur lijk niet aan toasten, waarbij vooral die van den heer Heremans op de koningen van België en Nederland, die van den burgemeester de Wael op de congresleden en hunnen voorzitter, die van den heer Vollenhoven op België en de Belgen, en die van den heer Beets op de stad Antwerpen en haren burgemeester, levendig werden toegejuicht. Te 9 uren was de disch geëindigd en gingen de aanwezigen in aangename stemming uiteen. öuttenlcutö. ALGEMEEN OVERZICHT. In den generalen raad de la Cöte-d'Or is een vrij heftige woordenwisseling ontstaan tussehen den presi dent, den heer Magnin, en den prefect, den heerDau- nassansnaar aanleiding van de openingsrede vau den eerste, waarin hij van de monsterachtige ondankbaar heid der monarchale partijen jegens Thiers sprak en zich omtrent de coalitie van 24 Mei verre van gunstig uitliet. De vertegenwoordiger der regeering protesteerde tegen deze voorstelling, maar tevergeefs; de president herhaalde zijue appreciatiën onder bijvoeging van eenige harde opmerkingen omtrent de manoeuvres, die sedert den aanvang dezer maand de drie monarchale partijen tot twee verminderd hadden, en eindigde met de voor den prefect minder aangename opmerking dat deze met zijn protest zijne bevoegdheid te buiten gegaan was. De meerderheid van den raad keurde de houding van den voorzitter goed en weigerde op zijn voorstel de voorzetting van dit debat. De onzachte terechtwij zing weegt tegen eenige redevoeringen van mannen als do prefect van Lyon op. De twee monarchale partijen, waarvan de heer Magnin sprak, schijnen elkander de kroon te willen betwis ten. Sedert de fusie en hare waarschijnlijke gevolgen niet meer uitsluitend de gemoederen bezighouden en de onderhandelingen op „practisch politiek terrein" met den graaf vam Chambord hangende zijn, treedt na de officieele receptie op Chislehurst en na de openlijke oorlogsverklaring van l'Ordre aan legitimisten en Orlea- nistenwelke met de conclusie eindigde dat aan Frankrijk na de vernedering der Orleansen slechts de keuze tus sehen republiek en keizerrijk overbleef, het Bonapartisme meer op den voorgrond. Het optreden van den jeugdi gen prins als pretendent, de handige zet in zijne rede voering om de driekleur, die de prinsen van Orleansaau de voeten van Chambord neerlegden, in naam van het keizerrijk omhoog te heffen, vervult de fusionisten met onbeschrij (blijken angst. Van le Francais b. v., een van de organen der fusie, heeft do vrees zich zoo meester gemaakt, dat het de comedie welke te Chisle hurst gespeeld werd in levendige kleuren afschildert en met nadruk op de gevaren wijst, welke van die zijde Frankrijk bedreigen. Met Fraukrijk bedoelt bet blad natuurlijk zijn eigene partij, de monarchalen die tegen de republiek en tegen het verbond van Bordeaux, voor welker instandhouding zij den 24en Mei Thiers omverwierpen, openlijk samenzweren. Wanneer ervoor het land en de natie van gevaren sprake kan zijn, dan ontstaan die alleen door de partij-manoevres der monar chalen zoowel van de koninklijke als van de kei zerlijke. Of zou het voor Frankrijk zooveel meer een schande wezen, wanneer in plaats van een Bonaparte de laatste

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2