MIDDELBURGSCHE Zaterdag 1873. COURANT. 23 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. IDe prijs per 3/m.9 franco is f 3.50, Middelburg 22 Augustus. Den llen September a. zal te 'sGravenbage ten be hoeve der staatsspoorwegen worden aanbesteed het maken van een verbindingskanaal met het marinedok te Vlissingen, het voltooien van den omgelegden Mid delburg"V lissingschen straatweg en eenige verdere werken. Aanwijzing op het terrein zal gedaan worden 2 en 5 September a., telkens des voormiddags te 11 uren. Uit Nieuwediep wordt gemeld dat de aldaar liggende ramtorenschepen Schorpioen en Buffel in het begin der volgende maand naar Vlissingen zullen vertrekken, ter opluistering der aanstaande feestelijkheden aldaar. De allegorische optocht bij de aanstaande feesten te Vlissingen zal, naar wij vernemen, den volgenden weg nemen: van de plaats waar vroeger de Ramrne- kenspoort stond over bet Dok, Nieawen weg, Kousteen- sehen dijk, Dam, Slijkstraat, Groote Markt, Bierkaai, Beursstraat, Nieuwendijk, Zeilmarkt,Roode brug, Oost zijde Nieuwe haven, langs het Droogdok, voorbij het raadhuis, Onderstraat, PalingstraatHooikaai, Roode brug, Zeilmarkt, Korte en Lange Walstraat, om op den Nieuwen weg te eindigen. Gisteren zijn de werkzaamheden der t9 Utrecht ge houden algemeene vergadering van de Vereeniging tot bevordering van fabrieks-en handwerksnijverheid voort- Ontkennend werd beantwoord de vraag eener afdeeling of het wenschelijk was zich tot de regeering te wenden met het verzoek om werkstakingen als force majeure in de bepalingen der publieke aanbestedingen op te nemen. Het voorstel van het hoofdbestuur, dat eergisteren werd aangehouden, betreffende het wenschelijke van vakverecnigingen, mits zij door hun statuten ook aan de zedelijke en verstandelijke ontwikkeling van haar leden bevordelijk willeD zijn een voorstel dat nauw in verband staat met den strijd in de sigarenindostrie werd gewijzigd aangenomen. De vergadering heeft gemeend 't met het hoofdbe stuur te moeten betreurendat de aangevraagde gelden voor den aanbouw van een droogdok te Vlissingen dcor de eerste kamer der staten-generaal zijn geweigerd; zij vertrouwt dat deze door de regeering op de eerstvol gende begrooting zullen worden gebracht. Op voorstel van het hoofdbestuur heeft de vergade ring voorts verklaard, met welgevallen te hebben kennis genomen van de toezegging der regeeriug tot verande ring van het contract met de Maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen, in zoover, dat de Maat schappij met het oog op de winst verdeeling tusschen haar en den staat de tarieven niet behoeft te verhoogen. Op het voorstel van het hoofdbestuur, betreffende de concurrentie, door de ambtenaren der posterijen aan de particuliere nijverheid, hier meer bepaald den boek handel, aangedaan, werd besloten, dit punt tot nauw keurig onderzoek en voorlichting te verzenden naar de Vereeniging ter bevordering van de belangen des boek handels. Aan de afdeeling Amsterdam zal de uitnoodiging worden gericht om haar aandacht te blijven schenken aan een noteering van aandeelen in industrieele onder nemingen. Met genoegen nam de vergadering kennis van de toezegging door de regeering gedaaD, dat bij vreemde mogendheden pogingen zullen worden aangewend om met 't oog op de afschaffing vau de differentieele rechten in Nederlandsch-Indië voor onzen haadel en nijverheid de toekenning van voordeelen of de opheffing van belemmeringen to verkrijgen. De vergadering ver trouwt dat die pogingen tot een goede uitkomst zullen leiden. Op voorstel van een der afdeelingen zal door het hoofdbestuur een krachtig initiatief worden genomen om de oprichting van kosthuizen voor den werkenden stand te bevorderen. Aangenomen werd het voorstel, dat door het hoofd bestuur bij de regeering pogingen zullen worden aan gewend tot het bekomen van mildere bepalingen ten pzichte van de vrijdommen vau do personeele belas ting van arbeiderswoningen. Buiten behandeling is gebleven het voorstel om aan te dringen op een spoedige voltooiing van bet spoor wegnet van staatswege. Het voorstel betreffende de opheffing van de patent belasting in het belang der nijverheid en de opheffing der accijnsen op geslacht en zeep io het belang van den handwerkstand, en dat betreffende een verandering in het reglement der vereeniging, werden beiden aan gehouden. De vraag, welke middelen zouden kunnen worden aangewend om beter bezochte vergaderingen te ver krijgen, zal ter nadere bediscussieering in de afdee- lingsvergaderingen worden voorgelegd; ook zal naai de afdeelingen ter behandeling worden verzondenhet vraagstuk of do ambachtsman boven de gewone huur nog het geld kan terzijde leggen, toereikend om hem na eenige jaren eigenaar zijner woning te doen worden. De vraag, ligt het op den weg der vereeniging, om bij de verschillende spoorwegmaatschappijen hier te lande pogingen aan te wenden teneinde te verkrijgen, dat door die maatschappijen bij de regeling der spoor wegdiensten meer dan tot dusverre geschiedt acht worde geslagen op de belangen der kleinere stations? besloot men over te. laten aan bet publiek belang. De volgende algemeene vergadering zal te'sGraven hage worden gehouden. ONDERWIJS. In de Staats courant vaa heden is opgenomen het koninklijk besluit van den 13en dezer tot wijziging van de artikelen 21 en 22 van het reglement voor de rijks- hoogere burger- en landbouwscholen, vastgesteld bij ko ninklijk besluit van 30 Augustus 1864 (Staatsblad n°91). De artt. 21 en 22 worden vervangen door de volgende: „Art. 21. Niemand wordt tot eenige klasse der school toegelaten, dan na het afleggen van een openbaar examenafgenomen door den directeur eu de leeraren, waaruit blijke, dat hij de kundigheden bezit, vereischt om bet onderwijs in die klasse met vrucht te kunnen bijwonen. „Geen leerling wordt tot eene hoogere klasse bevor derd dan tengevolge van een bij het einde van het schooljaar door den directeur en de leeraren te houden openbaar examen, waaruit blijke, dat hij voldoende kundigheden bezit, om het onderwijs iu die klasse te kunnen bijwonen. „Leerlingen, komende van eene andere hoogere bur gerschool worden toegelaten tot dezelfde klassewaarin zij, volgens schriftelijke verklaring van den directeur vau de school die zij verlieten, hadden moeten plaats nemen, indien zij daar gebleven waren. „De dagen, waai op de examens worden gehouden, worden door den directeur tijdig bekend gemaakt. Do plaatselijke commissie vau toezicht voor het middelbaar onderwijs wordt door hem tot bijwoniog uitgenoodigd. „Art. 22. Niemand wordt tot de lessen toegelaten, dan na door den directeur te zija ingeschreven. „De inschrijving geschiedt kosteloos en wordt bij den aanvang van ieder schooljaar herhaald. „Bij de inschrijving ontvangt ieder een exemplaar van het gedrukte programma der lessen. „Ieder ingeschrevene geeft aan den directeur op, of hij het volledig onderwijs, dan slechts enkele lessen wenscht te volgen. „Zijdie het onderwijs in slechts een of twee vakken wenschen bij te wonenkunnen door den directeur worden vrijgesteld van de iu het voorgaande artikel vermelde examens." Bij beschikking van den minister van koloniën, van den 20en dezer zijn de hoofdonderwijzers J. J. J. Moerman en J. J. Moerman gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal vau Nedcrlandsch-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer derde klasse voor den dienst daar te lande. (Staats-cour.) KOLONIËN. De per mail uit Oost-Indië aangebrachte berichten loopen tot 5 Juli jl. Volgens de Java-bode zou de Nederlandsch-Indische regeering verzocht hebben dat baar een krediet van f 20,000,000 geopend worde. Blijkens kennisgeving van den hoofdingenieur, chef der telegraphie, heeft het Turksche gouvernement de verzending en ontvangst van telegrammen in cijfer schrift en in geheime of overeengekomen laai langs zijne lijnen vei boden. Den 2en Juli vertrok per Fransche mail van hier de heer Giraudeau, chef der firma Leroux en c0., om al het noodige in te koopen, teneinde volgens eene overeenkomst met het Indisch bestuur, de troepenmacht, die eventueel tot eene tweede expeditie naar Atsji bestemd iste vergezellen en dagelijks van versch en goed brood te voorzien. Bij besluit van den gouverneur-generaal is tijdelijk in het gouvernement Celebes en onderhoorigheden ver boden de in- en uitvoer, zoomede het binnenlandsche vervoeranders dan ten behoeve van den lande of ten gevolge van een bijzondere vergunnig van den gouverneur van dat gewest, van vuurwapenen, buskruit en ander oorlogsmaterieelen zulks op verbeurte eener boete van f 100 tot f 1000, beuevens verbeurdverklaring van de in strijd met dit verbod in- of .uitgevoerde dan wel vervoerde wapenen en ammunitie, zoomede van het vaartuig of ander vervoermiddelwaarmede het transport heeft plaats gehad. Met het oog op de behoefte aan soldatendie zich tegenwoordig bijzonder doet gevoelenook bij de Inlandsche compagniën, heeft de leger komman dant de vereischte lengte voor Javaansche reeruten van 1,57 meter teruggebracht tot 1.55 meter. Iu een buitengewone zitting van den raad van Nederlandseh-Indië is besloten om den gouverneur van Sumatra's Westkust Netsoher, don secretaris der kust Stibbe en den resident der Padangsche Bovenlanden Van Beest Holle, die in stiijd met Java-Bodeen Indiër beweerden, dat alles op de kust naar wensch was,ter verantwoording te roepen en hen, indien zij zich niet behoorlijk verdedigen kunnen, gestreng te bestraffen. Te Batavia, Samarang, Solo en wellicht elders loopt het gerucht, dat de sultan van Atsji om vrede gevraagd en dat daarop de regeering haar eischen kenbaar gemaakt zou hebben. Wij makea van dat belangrijke praatje melding om der curiositeits wille: men moet namelijk wetea dat men ook de bijzonderheden verhaalt, dat de Indische regeeriDg twee miJlioen schadevergoeding, uit levering van den sultan en afstand van het geheele Atsjineesche rijk gevorderd zou hebben. Anders niets! (Locomotief.) Door den gouverneur van Sumatra's Westkust is onder dagteekening van 30 Junijl. aan de regeering berichtdat de telegraaflijn van Padang tot fort de Koek voltooid en het telegiaafkantoor op laatstgenoemde plaats voor den dienst reeds ingericht is. De Pinang gazette verhaalt, dat de Siak den 18en Juni met een schooDer onder Engelsche vlag op sleep touw te Pinang kwam. De bemanning bestond uit At- sjineezen, maar de gezagvoerder was een Chinees. De aanklacht luidde, dat het schip meer geschut aan boord had, dan eenig te PinaDg afgegeven scheepspapier wet tigde. Na onderzoek is de schoener vrijgelaten en zou door de Siak naar Atsji worden teruggesleept. De Pi nang gazette beweert dat niet elk vaartuig, vau Pinang komende, een pas van den Master attendant behoeft. Het bestuur der Straits Settlements zou do kanonneer boot Thalia te Atsji stationeeren, om zulke verwikke lingen te voorkomen en te beslissen of de blokkade op een of ander punt effectief is.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1