Hlntgcltwrk •Scrttj&mgm. fjcntfrdsbmcljtm. de generale raad reeds driemalen tevergeefs bijeenge-1 komen om zijn bureau te kiezen. Alleen de Bonapar- tisten waren tegenwoordig ten getale van 29die allen hunne stemmen op prins Napoleon als voorzitter van den raad uitbrachten. De republikeinsche minderheid heeft echter besloten niet aan de zittingen deel te nemen, zoolang prins Napoleon te Ajaccio blijft vertoeven, waardoor in den generalen raad niet genoeg leden tegenwoordig zijn om geldige besluiten te kunnen nemen. De graaf d'Audiffret-Pasquier wordt naar Weenen vergezeld o. a. door den graaf Decazes en den graaf Jaubert. De eerste is, naar men zegt, bestemd voor den gezantschapspost ie Londen, waar kan als vurig fusionist vooreerst natuurlijk niet gemist wor den. De administratieve maatregelen tegen de repu blikeinsche dagbladpers zijn ontelbaar; van opheffing en schorsing hoort men minder in de laatste dagen, daarentegen wordt bijna op iedere plaats de verkoop op den openbaren weg en de colportage door de prefec ten verboden, zoo zelfs dat de bezorging der nommers aan de abonnenten met colportage gelijkgesteld wordt. Het schijnt dat de prefecten volgens een mot tPordre handelen om het lezen van republikeinsche dagbladen zooveel mogelijk te beletten. Een regelmatige vervol ging voor de correctioneele rechtbank is tegenwoordig eene uitzondering; de staat van beleg biedt gelegenheid tot radicaler middelenwaarvoor geen motieven behoeven aangegeven worden. Als eene bijzonderheid meldt l'Opinione nationale dat haar hoofdredacteur, de heer Georges Guéroult, voor den rechter van instructie ge dagvaard is, wegens harer redactie volmaakt onbekende redenen. Maarschalk Bazaine bevindt zich nog steeds te Versailles en zal niet dan kort voor den aanvang van zijn proces naar Compiègne getransporteerd wor den, zooals thans latere berichten melden. De eerste aanvullingsverkiezingen voor de nationale vergadering zullen volgens het Journal de Paris tegen den len ot 15en October worden uitgeschreven. België. Gisteren morgen te ruim 10 uren hebben de koning, de koningin en de koninklijke familie met gevolg Antwerpen verlaten. Op den weg van het paleis naar het station werden de vorstelijke gasten door een groote menigte begroet. Het stedelijk bestuur, de gou verneur der provincie, alle beredene officieren van het garnizoen en de burgerwacht enz. deden den koning uitgeleide. net congres van the Iron and Steel In stitute te Luik is met eene illuminatie en een banket van 600 personen geëindigd. De leden hebben eene uitnoodiging ontvangen om in het volgende jaar hunne bijeenkomst in de Vereenigde staten van Noord-Amerika te houden. Door de meeste leden, ongeveer ten getale van 450, zijn de beroemde etablissementen van Gockerill te Seraing bezocht. Dit bezoek duurde 4 uren. Zondag is te Luik eene mis gevierd ter gedachtenis aan de Fransche soldaten, die te Luik in 1870/71 geïnterneerd wsren en gestorven zijn. Deze mis zal jaarlijks gevierd en bekostigd worden door de Scciété de Cagnotte, die alle winsten door het spel verkregen voor dit doel verzamelt en beschikbaar stolt. WANDELINGEN' DOOR DE WEENSC1IE TENTOONSTELLING. Industrie en macliineriën. II. In de werktuigkunde is meer dan op eenig gebied een tijd van overgang en een strijd der verschillende stelsels waar te nemen. De stoomketels, waaruit de bewegende kracht voortkomt en waarvan verschillende modellen tentoongesteld zijn, wijken in den vorm bijna allen van elkaar at. Liggend of staande, uiteen wijden of verscheidene dunnere pijpen saamgeateld, van onderen of van boven, van binnen of van buiten gestookt, ge tuigen zij van den strijd dor stelsels, waaruit eerst later het meest proefhoudende zal te voorschijn komen. Naast de stoommachine neemt men degasmachine voor mindere krachtsontwikkeling waar, daarnevens de heete lucht-machine, het jongste kind der werktuigen met bewegende kracht. Locomotieven en spoorwegwaggons hebben reeds een vasten vorm aangenomen en slechts in de onderdeelen ondergaan zij voortdurend verbete ringen. Bijna geheel nieuw zijn de machines met lueht- persing, waardoor de arbeidskracht op een afstand ver plaatst wordt, evenals de. telegraaf in de verte het geschreven woord overbrengt. Zij zijn een nieuwe schakel in de keten van die werktuigen, welke daarheen den overvloed brengen, waar gebrek is, en met de door boring van den tunnel door den Mont-Cénis is met de hulp dezer machineriën een glansrijke overwinning van den menschelijken geest op de natuur behaald. Terwijl men met bewondering deze nieuwe ontdek king gadeslaat, hoe zelfs de vaste massa der aarde door de lucht van den atmospbeer bedwongen wordt, is de lucht zelve, zoolang wij haar niet in een klein bestek samenpersen, nog een ontoegankelijk gebied. Geen luchtschip, geen enkele machine, bestemd om de lucht te klieven en daarin bestuurd te worden, is tentoonge steld, wel een bewijs van de menschelijke onmacht in dit opzicht. Waar men in deze ruimte de blikken ook heenwendt, overal neemt men de bewijzen van vooruitgang en verbete ring waar. Waar men het oog op vestigt, overal ziet men het ijzer het ruwe werk aan de menschenhanden ontnemen. Bo ven draait op een reusachtige ijzeren stelling de kraan, die met honderdduizend centenaars letterlijk speelt, gonzen en brommen de raderen, die door middel van riemen de bewegende kracht op de staande werktuigen overbrengen. Onder onze voeten bruist de stoom en vloeit het water naar de machines, die zich in dit ge bouw zoo volledig en in zoo groot aantal bevinden als vroeger nooit bijeengebracht is Duitschland alleen telt 614 nommers in den catalogus, Oostenrijk bijna juist zooveel en te zamen leverden zij meer dan 2/3 der tentoongestelde werktuigen. Vooral in het aantal ingezonden locomotieven staat Duitschland bovenaanbet Duitsche rijk leverde 43, Oostenrijk 16, België 5, Engeland 2, Italië en Frankrijk elk 1 en de Vereenigde staten, vreemd genoeg, geene. Zonder in détails af te dalenmag dit als het eerste streven bij de fabricatie van locomotieven aangenomen worden, om zoo snel, veel en goedkoop mogelijk te transportee ren. Daarom zijn de Eilzugmschinen, die 8, 9 en meer Duitsche mijlen per uur afleggen, het sterkst vertegen woordigd. Ook hierbij geldt het Engelsche spreekwoord time is money. Het is onmogelijk om al ware het slechts een vluch tig overzicht te geven van alles wat dit gebouw beziens waardigs oplevert. Het interessantst voor oningewijden is ontegenzeggelijk die soort werktuigen, die men als nietige voortbrengselen tusschen de kolosale machine riën met onverschilligheid voorbijgaatmaar bij nadere kennismaking van het hoogste belang blijken te zijn. Dit geldt o. a. van den extinctenr, een nieuw toestel om brand te blusschen, dat wat zijn vorm betreft het best vergeleken kan worden bij een groote flesch, waarin gewoonlijk sodawater bewaard wordt. Het is een cilin dervormige stalen bus, die door twee draagriemen ge makkelijk te transporteeren is. Deze luchtdicht sluitende bus wordt met water gevulddat onder den druk van 2 tot 6 atmospbeeren staat, en door kalksteen met koolzuur worden gassen ontwikkeld. Onderaan is een haan met een gutta-percha buis. Zoodra men den haan openzet, spuit het water met deze gassen vermengd er uit en ofschoon naar gelang van de grootte slechts 30 tot 90 pond water zich in het toestel bevinden, is de uitwerking van dit met gas vermengde water op vuur zoo groot, dat door tal van lands- en stedelijke bestu ren tot het aanschaffen van extineteurs besloten is. Wanneer men uit den noordelijken ingang van het gebouw een blik naar buiten werpt, dan bespeurt men een klein houten gebouw waarop de Duitsche rijksvlag waait. Dit is het Duitsche paviljoen voor ijsmachinen. Dezen trekken uitermate de aandacht van alle bezoe kers, vooral in de heete Juli-dagen. En geen wonder want al heett men het groote blok glel&cher-ijs ook be wonderd, dat in de Noorweegsche afdeeling is tentoon gesteld en voortdwend vernieuwd wordt, toch is bet veel wonderlijker cm hier ijs door de hitte van steen kolen te zien bakken, evenals het brood in den oven. Deze ijsmachines zijn van zeer groot belang voor bier brouwers, slagers, koekbakkers, kasteleins en allen die in hun handel of' bedrijf 's zomers het ijs niet ont beren kunnen. Eene bierbrouwerij zonder ijs in den zomer is niets meer waard cn hoe vaak gebeurt het dat een gansche winter voorbijgaat zonder nauwelijks eenig ijs te hebben opgeleverd. Wat nu de machines zeiven betreft, die door Vaas en Littmann in Halle en door de Nordhausener Actiengesellschaft für Eis- maschinen ingezonden zijn, komt hare constructie op het volgende neder. Men ziet een ijzeren ketel die met steenkolen gestookt wordt, daaraan een aantal kromme en door elkander gewrongen pijpen, die omgeven zijn door eene oplossing van chloorkalk, en aan de pijpen weder vierkante busjes van zink, die met zuiver water gevuld zijn. Wanneer de ketel heet gestookt wordt, dan begint het water ie bevriezen en na een half uur kan men uit elk der zinken busjes een vierkant kristalhelder stuk ijs nemen. Hoe vreemd dit ook schijne, is de werking echter chemisch zeer eenvoudig. De drijvende kracht is het amtnoniagas, het saltnoniae onzer apotheken, dat van vloeistof in een gas wordt overgebracht en dan een ontzag lijke warmte aantrekt en opslorpt, zoodat het de oplos sing van chloorkalk, die rondom de zinken bussen is, tot beneden het vriespunt afkoelt en zoo het water in de bussen doet bevriezen. Naar gelang der grootte van de machine komt een centenaar ijs, op deze wijze vervaar digd, op 20 tot 90 cents te staanhoe grooter de machine is, zooveel grooter is ook de opbrengst per uur en zooveel goedkooper kan dit kunst-ijs geleverd worden. Hiernaar regelt zich natuurlijk ook de vraag in hoeverre de aanschaffing van zulk eene machine voordeelig en een bezuiniging is; zoo is ontegenzeggelijk voor een groote brouwerij zulk eene machine, maar dan van groote afmetingen, onmisbaar, terwijl de kosten voor een kleine brouwerij spoedig die tot aanschaffing van natuurlijk ii3 zouden overtreffen. De firma Yaas en Littmann heeft, zooals de catalogus zegtreeds 25 zulke machines verkocht, waaronder 5 aan bierbrouwerijen. Eene der grootsten was voor de Döblinger bierbrouwerij te Weenen, die per uur 10 centenaars ijs levert en 25,000 gulden kost. In hetzelfde gebouwtje bevinden zich luehtmachines, de zoogenaamde Lehmannschen Luftmaschinenkleine werktuigen van 1/3 tot 2 paardekrachten, die door af wisselende verhitting en afkoeling der lucht werken en zoo weinig plaats innemendat ieder handwerksman deze machine in plaats van een kachel er kan tevens op gekookt worden in zijn werkplaats kan zetten, en dit nog zooveel te meer omdat zij weinig toezicht behoeft en zonder eenig geruisch werkt. De kleinste, die van 1/3 paardekrachtis slechts 7 voet lang, 2£ voet breed en 3± voet hoog, met inbegrip van de kachel die de plaats van den stoomketel bij stoommachines inneemt. Schrijnwerker zadelmaker, smid, in éen woord de werkman van bijna ieder vak kan zijn werktuig met deze machine gemakkelijk in beweging brengen en hij spaart daarbij nog minstens een paar jongens of knechts uit, een groot voordeel zeker voor die plaat sen die vaak door werkstakingen bezocht worden. Den 3cn Juli jl. is te Samarang gearriveerd het bark schip Regina Maris, gezagvoerder D. Ouwehand Sz., van Saigon. Schip en equipage in goeden staat. Den llen Juli jl. is te Batavia gearriveerd het barkschip Burgemeester van Middelburg, gezagvoerder Ph. Hoek, van Liverpool. Schip en equipage in goe den staat. GRAANMARKTEN ENZ. Oostburg, 20 Augustus. De drukte in den oogst, die ongetwijfeld nog 2 a 3 weken duren zal, belet het dor- schen van de nieuwe artikelen, terwijl van den ouden oogst slechts bij enkelen nog eenige voorraad wordt gevonden. De aanvoer was dientengevolge weder zeer klein, terwijl drukke vraag en de hoogere noteering der hoofdmarkten, in het algemeen de prijzen deed sty gen. Tarwe 1872 werd betaald: zeer puike 14, voorts f 13.75, f 13, a f 12, naar deugd; jarige rogge op f 8.50 ge houden, van nieuwe is een monster f 9.40 betaald; jarige wintergerst f 7 a f 6 waardig; nieuwe f 7.80 a f 7.50 naar deugd betaaldhaver, paardenboonen en erwten niet aan, behalve een klusje nieuwe erwten, die op f 9.50 werden gehouden, van st.uk was de qualiteit goed, doch in droogte liet het monster ie wenscben over; van koolzaad werden 4 a 5 monsters, bedragende wellicht 7 a 8 lasten, getoond, hiervan werden verkocht een paar partijtjes in de prijzen van f 12 a f 12.50. Middelburg, 21 Augustus. Denog voortdurende drukte met den veldarbeid was oorzaak dat er heden uit en van buiten Walcheren zeer weinig graan en koolzaad ter markt was, terwijl de kooplust zeer was geanimeerd. Puike jarige Walchersche tarwe voor con sumptie zeer begeerd en 50 cent hooger gekocht, afwij kende dito mede 50 cent hooger, voor puike Walcher sche nieuwe tarwe bestond veel vraag voor de zaaiing, waardoor die 35 a 50 cent hooger is betaald, jarige Zeeuwsche tarwe 50 cent hooger gehouden; jarige rogge f 1.25 hooger voor verbruik verkocht; nieuwe rogge voor de zaaiing zeer begeerd, nog weinig geveild en 1 hooger betaald; nieuwe wintergerst 50 en dito Wal chersche zomergerst 35 cent hooger; Walchersche witte boonen worden onveranderd genoteerd; dito bruine-en paardenboonen niet geveild; de kleine aanvoer van Wal chersche nieuwe groene kook-erwten, werd met graagte tot 25 cent hooger voor binnenlandsche verzending gekocht; winter-koolzaad met afnemenden aanvoer voor olie-slagerijen en verzending 25 cent hooger puike jarige Walchersche tarwe f 13.75 a f 14 betaald, afwijkende dito f 12.75 a 13, puike nieuwe Walcher sche zaai-tarwe 14.10 a 14.25 met graagte gekocht, puike jarige Zeeuwsche tarwe f 13; jarige rogge f9.50, puike nieuwe zaai-rogge 10nieuwe wintergerst f 8 en dito Walchersche zomergerst f 7.60 betaald; puike Wal chersche witte boonen f 11.50 nominaal; dito nieuwe Walchersche Groene kook-erwten f 10; nieuw winter koolzaad a f 12.50 losgelaten; raapolie f 40, patent olie f 42, lijnolie f 40 per vat op zes weken, a con tant f 1 lager. gemiddelde marktprijzen. Middelburg, 21 Augustus. Versche boter f 1.24 a 1.28 per kilogram. Aardappelen f 2.50 a f 3.per hectoliter. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 21 Augustus 1873. Nederland *Certific. Werkelijke schuld. 2£ pet. 57£ *dito dito dito .3 69 *dito dito dito .4 «92 *'Aand. Handelmaatschappij 4-i 136£ *dito exploitatie Ned. Staatssp. 110 Belgie. *Certificaten bij Rothschild 2-fc 58^ Frankrijk. *Inschrijvingen3 53\- ^dito5 86k

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3