MIDDELBURGSCHE COURANT. F 199. Vrijdag 1873. 22 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/rn., franco is f 8.50, Middelburg 21 Augustus. Naar wij vernemen is te Vlissingen van de ministers der verschillende departementen bericht ontvangen dat zij verhinderd zijn de aanstaande feestviering bij te woüen. Heden avond te half 8 uur wordt Z. M. de koning van zijne reis uit Zwitserland in de residentie terug verwacht. Den 6tn dezer is te Konstantinopel onderteekend het protocol, houdende toetreding van Nederland tot de wet waarbij aan vreemdelingen het recht van grond eigendom in Turkije wordt verleend. (Staats-cour. Gisteren is te Utrecht de 22e algemeene vergadering geopend van de Yereeniging tot bevordering van fabriek en handwerksnijverheid in Nederland. Na een welkomstgroet van den heer van Eelde namens de afdeeling Utrecht, en eeoe rede van den heer Mack'ay, werd bij de behandeling van de punten van beschrijf viDg bij het eerste punt, over den arbeid van kinderen in fabrieken, besloten om zich te vereenigen met het beginsel neêrgelegd in het voorstel-van Houten, maar onder voorbehoud dat de leerplicht niet in hetzelfde ontwerp worde opgenomen. Omtrent de wenschelijkheid van de oprichting van postspaarbanken bleek men met het hoofdbestuur van hetzelfde gevoelen te, zijn en werd de zienswijze be treurd, daaromtrent door den minister van financiën bij de begrootingsdiscussie uitgesproken. Door de vergadering werd aan het hoofdbestuur opgedragen de aandacht gevestigd te houden op de verhooging der arbeidsloonen van regeeringswege vast gesteld voor rijkswerken of voor het bijwerk van aan bestedingen. Met eenige kleine wijzigingen werd aangenomen het voorstel van het hoofdbestuur, waarbij in de eerste plaats de wenschelijkheid van het oprichten van coöpe ratieve voorschotbanken, zoowel voor den kleinen indus trieel als voor den werkman wordt uitgesproken, en in de tweede plaats eenige beginselen worden aangegeven, die bij het oprichten van dergelijke vereenigingen die nen in acht genomen te worden. Het voorstel van het hoofdbestuur, waarbij het wen- schelijka van vakvereenigiDgen werd erkend, mits zij door hun statuten ook aan de zedelijke en verstande lijke ontwikkeling van haar leden bevorderlijk willen zijn een voorstel dat nauw in verband staat met den strijd in de sigarenindustrie werd tot een vol gende vergadering aangehouden. Verworpen werd eindelijk een voorstel waarbij de wenschelijkheid werd betoogd van wettelijke bepalingen om de werklieden tot nakoming van aangegane verbin tenissen te dwingen. Heden zijn de werkzaamheden voortgezet. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. eereteekenen. Vergunning verleend aan den voor den militairen dienst in Oost-Indië bestemden fourrier E. Jany van het koloniaal werfdepot, tot het dragen der Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan de krijgsverrichtingen tegen Frankrijk in 1870 en 1871. Toegekend de bij koninklijk besluit van 22 Septem ber 1855 ingestelde bronzen medaille aan P. F. Rijff, te Amsterdam, als blijk van goedkeuring en tevreden heid wegens de redding van een kind uit het water aldaar op 17 Juni jl. polderbesturen. Eervol ontslag verleend, op ver zoek, aan A. Verpoorte Jz.als lid van het bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Margaretha, Kleine Huissens en Eendracht, en A. W. Galand, als beheerscher van den polder Kramers. Benoemd in het bestuur der waterkeering van den cafomiteazen polder Nieuwe Neuzen, tot voorzitter J. Lensen en tot leden M. de Hecht en F. Dieleman Pz.; tot lid van het bestuur der waterkeering van het cala miteuze waterschap Oud en Jong Breskens,J. B.Becu; in het bestuur van den polder Pauline, tot dijkgraaf mr. F. J. Breveten tot plaatsvervanger van den dijkgraaf D. N. Benteyn; in het bestuur van den polder Kleine Stelle, tot dijkgraaf A. Taelraan en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf B. J. Thomaes; tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den polder Katse, J. W. Mar- kusse; tot gezworen van den polder Nieuw St. Joosland, J. de Vogel; in het bestuur van den polder Al te klein (Noord-Beveland), tot dijkgraaf M. Maat en tot plaats vervangervan den dijkgraaf A. Markussc in het bestuur van den polder Henrietta (St. Philipsland), tot dijkgraaf J. Stols Jacobusz. en tot plaatsvervanger van den dijk graaf J. Stols Jobz.; tot plaatsvervanger van den dijk graaf van het verdronken poldertje ten zuid-oosten van Philippine, P. Wauters; in het bestuur van den polder Kramers, tot dijkgraaf H. Geelhoed en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf J. A. Stols Johz.;inhet bestuur van elk der polders Anna-Jacuba en Willem (St. Philipsland), tot dijkgraaf A. Braam ea tot plaatsvervanger van den dijkgraaf J. Rothin het bestuur van den polder Wil- helmina (Walcheren), tot dijkgraaf W. de Troye en tot plaatsvervanger van den dijkgraafL. van 'tWestende; toi^ gezworen van den polder Zonnemaire J. Slieren- drechtin het bestuur van den polder Stroodorpe (Zuid- Beveland), tot dijkgraaf D. Blok en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf A. de Kok; in het bestuur van den polder Eerste Bath, tot dijkgraaf J. van Koeveringen; en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf J. Zandée in het bestuur van den polder Tweede Batb, tot dijkgraaf J. Zandée en tot plaatsvej-vanger van den dijkgraaf J. van Koeveringen in het bestuur van den polder Ilollare, tot dijkgraaf jonkheer S. O. de Casembroot en tot plaats vervanger van den dijkgraaf A. de Graaff Gz in het bestuur van den polder van Haaften, tot dijkgraaf jonk heer S. O. de Casembroot en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf A. Heyboer; tot gezworen van den polder Zuidkraaiert, N. Priester; tot gezworen van den polder Oude van St. Philipsland, W. C. van Nieuwenhuyzen Az.tot gezworen van den polder Moggershil, M..Elen- baas; tot gezworen van den polder Dreischor, A. Ber- man. posterijen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan W. 11. J. D. Crommelin baron van Heeckeren, uit zijne bel rekking van commies der posterijen 2° klasse. KERKNIEUWS. Ter vervulling der vacature, bij de evangelisch Luthersche gemeente te Zierikzee ontstaan door het vertrek van den predikant Lagers naar Maastricht, is het volgende drietal van predikanten samengesteldde heeren Gonlach, te Harlingen; Kinderman, te den Helder, en ter Laag, te Weesp. MARINE EN LEGER. De plaatsing met den lcn September a. bij het hos pitaal der marine te Willemsoord van den officier van gezondheid 3° klasse G. P. J. Theunissen, de deta cheering- met 1° October a. bij het hospitaal van de officieren van gezondheid 2e klasse G. L. Aalbertsberg en B. Léon, en de plaatsing met laatstgemelden datum van de officieren van gezondheid 2° klasse M. Steensina en J. A. G. Hulst, respectievelijk aan boord van Zr. Ms. monitors Krokodil en Tijger, worden ingetrokken en beschouwd als niet te zijn geschied, terwijl de beide laatstgenoemde officieren met den laatsten September a. op nonactiviteit worden gesteld. (Staats cour.) GEMENGDE BERICHTEN. Heden is het 200 jaren geledeD, dat de Ruijter den grooten zeeslag ter hoogte van Kijkduin leverde. In de Goessche courant van heden is een ingezonden stuk opgenomen, waarin een paar bijzonderheden voorkomen ter herinnering aan dien slag. Een daarvan, den 21en Augustus 1673 te Vlissingen voorgevallen, wordt volgenderwijze medegedeeld: „Het vreeselijk gebulder van 't geschutdat daar aller gemoed met angst vervulde, noopte den magistraat tot het bevel om onverwijld een bedestond te doen houdenwelke taak aan den predikant David de Moor (sedert 1662 predikant bij de Neder duitsche hervormde gemeente zijner geboortestad en tot het helden geslacht van dien naam behoorende) te beurt viel. De groote kerk liep stampvol, en de verslagenheid, het zuchten en geween, zelfs onder het gebed, waren zeer groot. De Moor, eenigen tijd krachtig voorgegaan zijnde in den gebede, brak op het onverwachts daarmede af5 en riep met luider stemme zijnen verslagen toehoorderen het blyde woord: victorie! toe. Hij gaf daarop te ken nen, dat hij, hoorende dat het geluid van het schieten zich verwijderde, daaruit de zekerheid erlangde dat de vijand vluchtte en door de onzen vervolgd werd, zoodat hij nu tot een plechtig dankgebed overgiDg voor de behaalde zege, gelijk die door de uitkomst dan ook bevestigd werd." De huzaar, die de vorige week in het kamp te Miliingen door het aanrijden bij de manoeuvres gewond is, is, volgens mededeeling vau den chef van den geneeskundigen dienst in die legerplaats, niet overleden, maar Leeft slechts een zeer lichte spierwond aan de bovenvlakte der rechter borstzijde bekomen, die na een verblijf van vijf a zes dagen in de ambulance hersteld zal zijn. Gisteren middag is een met passagiers gevulden wagen van den tramway op den Kneuterdijk te'sGra- venbage niet minder dan driemalen achtereen gede railleerd. Naden derden keer werden de passagieis die in den wagen zaten door een agent van politie verzocht een oogenblik uit te stappenen toen konden de paarden den wagen voorttrekken. De regeering der kolonie Victoria (in Australië) heeft, door tussehenkomst van het Nederlandsch con sulaat-generaal te Melbourne, Z. M. den koning een kost baar geschenk aangeboden, bestaande uitzes varenboomen, als twee Alsophilas, twee Dicksonias autaritica en twee Jodeas barbara. Deze boomen zijn de schoonste en grootste exemplarenwelke tot nogtoe naar Europa vei zonden zijn. Iedere boom is circa 14 voet boog, 1 voet dik en weegt meer dan 1000 kilo 's. Zij zijn dezer dagen hier te lande aangekomen en naar 't Loo over gebracht. De beruchte ex-hertog Karei van Brunswijkdie in 1830 gedwongen werd afstand te doen van den troon ten gunste van zijn jongeren broeder Wilhelm, is in den nacht van 18 op 19 Augustus te Genève aan een beroerte overleden. Dinsdag morgen werd zijn testament geopend. Hierin bepaalt de hertog dat zijn lijk onder zocht zal worden door vijf geneesheeren, teneinde te constateeren of hij aan vergif gestorven is of niet. Na dit onderzoek moet het gebalsemd worden. De be grafenis moet plaats hebben met vorstelijke eer en de kist bewaard worden in een mausoleum naar het model van de tombe van Scaligeri te Verona. Op de tombe moet een standbeeld van den hertog te paard worden op gericht, met afbeeldingen van zijn vader en grootvader in brons en marmer. Den executeurs is streng verboden om eenige betrekking aan te knoopen met zijne bloedver wanten, hertog Wilhelm van Brunswijk, den ex-koning van Hanover of zijn zoon den hertog van Cambridge of eenlg ander lid z ner familie. De executeurs moeten trachten in het bezit te komen van hetgeen in Hanover, Pruisen en Amerika nog tot de eigendommen der Bruns- wijksche familie behoort. Alles wat den hertog toebe hoort, met inbegrip van zijne juweelen en landeigendom in Brunswijk, is aan de stad Genève vermaakt. De heer Smith, een Engelachman, is executeur-testamentair en ontvangt daarvoor éen millioen francs. De heer Ferdinand Cherbuliez, advocaat te Genève, is als zijn raadsman aangewezen en geniet. 200,000 francs. Het testament is geteekend: Genève 5 Maart 1871, eigen handig geschreven en onderteekend door den hertogen reeds den 6cn Maart ter bewaring gegeven a;in den heer Binet, notaris te Genève. De waarde van de geheele nalatenschap van den fx-hertog wordt op 25 millioen francs geschat. Een gedeelte zijner bezittingen ligt in en bij Genève. In de Italiaansche afdeeling der Weensche tentoon stelling heeft professor Mavini voorbeelden uitgestald

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1