MIDDELBURGSCHE COURANT. K° 198. Donderdag 1873. 21 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks met nitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 20 Augustus. In de Staats courant van heden is opgenomen het verslag betreffende den aanleg der staatsspoorwegen van 1 Januari tot 30 Juni jl. Uit de daarbij gevoegde staten blijkt, dat in het ge heel thans ter onteigening zijn aangewezen: 5101.9409 hectaren ongebouwde en 27.0267 hectaren gebouwde eigendommen; terwijl zijn aangekocht: 4177.31004- hec taren ongebouwde en 25.9115 hectaren gebouwde eigendommen; gerechtelijk onteigend zijn: 496.5366 hectaren ongebouwde en 1.5644 hectaren gebouwde eigendommen. Ten aanzien van den stand der werken te Veere ontleenen wij aan het verslag het volgende: „De ijzeren en houten deuren van de dubbele schut sluis te Veere met toebehooren en de windwerken voor de beweging der deurenschoven voor riolen en schui ven zijn geheel gereed en in voortdurend gebruik. Het leveren en aanbrengen van ledekettingen aan de schoven der groote riolen werd bij overeenkomst aangenomen door G. Knol te Middelburg, als directeur der Commer- cie-compagnie aldaar. Met de uitvoering daarvan is een begin gemaakt. „Het gewoon onderhoud der schut- en uitwatering sluizen met bijfcehoorende werken en van de pont op het kanaal te Veere, geschiedt overeenkomstig de be palingen van bestek 524. „Ontstane onderloopsheid van den scheidingsmuur der beide sehutkolken en van den waterkeerenden muur van de groote schutkolk vorderden reeds dadelijk voor- loopige voorzieningen. „De aanvankelijk aanbevolen middelen tot herstel, bestaande in eene zand- en kleiaanplemping langs de kanaalzijde van den waterkeerenden muur en aanvul ling der gevallen gaten binnen de kolken, met puiD, kalkbries en plaatzand, waardoor wel is waar de om vang der onderloopsheid was getemperd, bleken na de uitvoering onvoldoende te zijn om de voortdurende bruikbaarheid der schutsluizen te verzekeren. „Om in het gebrek te voorzien werden, naar aanlei ding van het advies eener commissie benoemd tot on derzoek naar den toestand van het si nisgebouw, andere maatregelen beraamd, omtrent de toepassing waarvan tot heden nog geene beslissing is genomen. „De op de buitenhaven nadeelig werkende stroom- verlegging in het Veergat, nadat het Sloe, is afgedamd en de ontstane gebreken in het sluiegebouw maken nadere overwegingen omtrent hetgeen onder deze om standigheden gedaan moet worden noodzakelijk. „Met het op diepte brengen en aan voor de behoefte der scheepvaart voldoende diepte onderhouden van het gedeelte buitenhaven buitendijks te Veere, volgens be stek 459 en van het veergat voor den mond is voort gegaan. De daaruit gebaggerde specie is op de platen onder den Noord-Bevelandschen wal gevoerd en aldaar gelost. „De voortdurende sterke verzanding voor den mond der buitenhaven, tengevolge der hiervoren genoemde stroomverlegging in het Veergat, vordert, om aan de eischen van de scheepvaart te kunnen blijven voldoen, de gestadige werking van een krachtigen stoombagger- molen met de noodige middelen van vervoer, zonder dat daarbij de haven op de bij het ontwerp bepaalde diepte te houden is." Ook vermeldt het verslag, dat gedurende het afge- loopen halfjaar van het kanaal van Veere tot Middel burg en de buitenhaven gebruik is gemaakt door 2741 schepen, metende 186,284 ton, als: 13 zeeschepen, metende 2702 tonnen, en van de binnenvaart: 22Rijn schepen, metende 2715 tonnen, 683 stoomschepen, metende 91.550 tonnen, 2023 andere schepen, metende 89.317 tonnen. Met ingang van den 21en dezer zal het rijkstelegraaf- kantoor te Breskens open zijn op werkdagen van 9 tot 12 uren voormiddags en van 1 tot 4 en 5 tot 7 uren namiddags; op Zon- en feestdagen van 8 tot 9 uren voormiddags en van 1 tot 4 uren namiddags; en het rijkstelegraafkantoor te Tholen op werkdagen van 9 uren voor- tot 2 uren namiddags en van 4 tot 7 uren na middags. De dienst op Zon- en feestdagen blijft aldaar onveranderd. Volgens telegrafisch bericht uit W eenen zijn naar de Nieuwe Rotterdamsche courant vermeldt onder anderen door de jury der wereldtentoonstelling eere diploma's uitgereikt aan het Nederlandsche gouverne ment (groep chemische iudustiie); den beer Hohwu te Amsterdam (wetenschappelijke instrumenten); de Am- sterdamscbe kanaalmaatschappij, P. Galand, en G. van Diesen te Utrecht (bouwweken;; het ministerie van binnenlandsche zaken (opvoeding en onderwijs). Voorts is de stearine-kaarsenfabriek Apollo, te Schiedam, be kroond met de medaille van verdienste. Naar het Handelsblad verneemt, zijn ook de heeren A. J. Reijnvaan en P. G. C. Hajenius bekroond. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw J. Ekkart, tot dusver kom- mandant der dienstdoende schutterij te Nijmegen. Vergunning verleend aan mr. R. W. baron van Lyn- den, buitengewoon kamerkeer en Zr. Ms. commissaris in de provincie Zeeland, tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur der Leopoldsorde, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. ministerieele departementen. Eervol ontslag Uit 's lands dienst verleendmet 1 October a., wegens op heffing zijner betrekking bij het departement van bin nenlandsche zaken, aan den referendaris J. M. P. Pabat, behoudens zijne aanspraken op pensioen of wachtgeld en met dankbetuiging voor de diensten gedurende vele jaren den lande bewezenen aan den adjunct-commies C. F. Koemans, behoudens aanspraak op pensioen, en bij dat departement benoemd tot hoofd commies J. A. Blom, thans commies, en tot adjunct-commiezen de eerste klerken E. R. van Weideren, baron Rengers en G. W. van Kempen. h00ger onderwijs. Eervol ontslag verleend, op verzoekmet ingang van 1 September a., aan mr. J. L. de Bruijn Kops, als hoogleeraar aaa de polytechnische school te Delft, met behoud van den titel van hoog leeraar. staats-commissien. Ingetrokkenop verzoek, de benoeming van den hoogleeraar dr. W. F. R. Saringar tot lid en secretaris der commissie, gedurende den tijd van éen jaar, ingegaan 1 Augustus jl., belast met het afnemen der natuurkundige examensvolgens art. 4 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad n° 59), en als zoodanig in zijne plaats benoemd: dr. N. W. P. Rauwenhoff, hoogleeraar te Utrechtde benoeming van P. van Vollenhove, tot plaatsvervangend lid der commissie, gedurende den tijd van éen jaar, ingegaan 1 Augustus jl., belast met het afnemen der geneeskundige examens volgens art. 5 der gemelde wet, en als zoodanig in zijne plaats benoemd dr. K. L. Wurfbain, te Amsterdam; de benoeming van den hoogleeraar dr. H. J. van Ankum, tot plaatsvervangend lid der commissie, gedurende den tijd van éen jaar, ingegaan 1 Augustus jl., belast met het afnemen der examens van hulp-apotheker, vol gens art. 8 der gemelde weten als zoodanig in zijne plaats benoemd dr. H. de Vries, leeraar aandehoogere burgerschool te Amsterdam, en de benoeming van ge noemden hoogleeraar dr. H. J. van Ankum en van P. J. Haaxmantot plaatsvervangende leden der commissie voor den tijd van éen jaar, ingegaan 1 Augustus jl., belast met het afnemen der examens van apothekervol gens art. 9 der gemelde weten in hunne plaats als zoodanig benoemd dr. H. de Vrie8 voornoemd enA.C. Cramer, apotheker te Rotterdam. schutterijen. Eervol ontslag verleendop verzoek, aau J. Ekkart als luitenant kolonel kommandant dei- dienstdoende schutterij te Nijmegen, met vergunning om de uniform der schutterij met de onderscheidings teekenen aan zijn rang verbonden te blijven dragen, en tot majoor kommandant van genoemde schutterij be noemd de kapitein mr. W. J. J. G. Most. KERKNIEUWS. Volgens een bericht in de Standaard is de heer W. H. C. Koeken, voormalig predikant te Moerdijk, tegen den 2en September a. gedagvaard om te ver schijnen voor de arrondissements-rechtbank te Breda. MABINE EN LEGEB. De minister van oorlog heeft ter uitvoering van het koninklijk besluit, nopens de detacheering van iogelijf- den bij de militie te land bij het Indische leger, o. a. bepaald het volgende Voornoemd besluit is voorshands niet toepasselijk op de miliciens der bereden korpsen, die zich in werkelijken dienst bevinden, of hun eersten oefeningstij d nog niet hebben volbracht, terwijl omtrent de toelating van mili ciens tot detacheering, bij de landmacht dienende in Indië, in het algemeen de voorschriften gelden, die voor de vrijwillige werving daarbij zijn vastgesteld, uitge zonderd het toekennen van aanbrengspremiëo. Bij terugkeer uit Indië worden de miliciens, behoorende tot eene lichting die nog niet is ontslagen, bij het koloniaal werfdepot niet weder in de sterkte gebracht, doch on verwijld in het genot van onbepaald verlof gesteld. Aan hen, wier militiediensttijd geëindigd is bij hunne terugkomst in Nederland, zal, door den kommandant van het koloniaal werfdepot, onverwijld op de gewone wijze het paspoort wegens expiratie van dienst worden uitgereikt. Overeenkomstig het bepaalde bij de militiewet zal bij de korpsen voor iederen milicien, die bij het Indische leger wordt gedetacheerd, éen man minder voor het blijvend gedeelte onder de wapenen gehouden of geroepen wor den. De miliciens die bij terugkomst in Nederland in het genot van groot verlof worden gesteld, worden, wanneer zij later bij hunne korpsen onder de wapenen komen, opnieuw van kleediug en uitrusting voorzien. Tengevolge van het ongeluk dat op jl. Vrijdag bij de cavalerie-exercitiën in het kamp te Millingen plaats had, en waarbij een huzaar doodelijk werd gewond, is door den opperbevelhebber de order uitgevaardigd, dat, wanneer troepen tegenover elkander ageeren, men niet dichter dan op 100 passen met elkaar in aanraking mag komeu. GEMENGDE BERICHTEN. Op de buitenverblijven van de heeren mr. C. van der Lek de Clercq en jonkheer J. L. de Jonge, te Zierikzee, is in den nacht van 17 op 18 dezer de verregaande baldadigheid gepleegd van schoone bloemperken te ver nielen en kippen te dooden. Bij den kastelein van Gastel te Sehuddebeurs heeft men een pond boter en een pot ingemaakte paling ontvreemd. Jl. Maandag namiddag omstreeks 5 uren ontstond te Zierikzee brand aan de eerste houten binnenbrug, die men echter spoedig meester werd. Men vermoedt dat de oorzaak is gelegen in een gebrek in de gaslei ding, doch ook dan nog blijft het ontstaan van den brand een raadsel. Naar men verzekert, zouden door eenige kapita listen te 's Gravenhage, in vereeniging met eenige aan zienlijke huizen te Rotterdam, pogingen worden aange wend om concessie te bekomen voor een in noordelijke richting loopende spoorweglijn, waardoor's Gravenhage en Rotterdam een kortere verbinding met Daitschland, vooral met Hamburg, zouden bekomen, en waarvoor de Nederlandsche centraal-spoorweg als overgang zou die nen, met verlenging dier lijn van af Zwolle. De voort durende kolossale rijzing der aandeelen in den centraal- spoorweg zouden hierdoor eenige verklaring bekomen. (Het Vaderland.) Naar men uit Assen schrijft, zal de heer StrootmaD, hoofd-ingenieur voor Groningen en Drenthe, zich binnen korten tijd naar Egypte begeven, waar gedurende on-j geveer 6 maanden eenige werkzaamheden aan het Suez- kanaal onder zijn opzicht zullen uitgevoerd worden. Door den onderkoning van Egypte benoemd, zou hij aldaar een traktement genieten van f 5000 maauds.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1