MIDDELBÜRGSCHE F 197. Woensdag 1873. COURANT. 20 Augustus. Dit "blad verschijnt dagelijks met nitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50, Middelburg 19 Augustus. De Staats-courant van heden bevat het koninklijk besluit van den 9tn dezer, houdende nadere regeling van het port der gedrukte stukken en monsters van koopwaren, die tusschen Nederland en Denemarken worden gewisseld. Tengevolge van dit besluit zal genoemd port, met ingang van 1 September a., naar den maatstaf van 50 grammen worden berekend en het hier te lande in te vorderen enkele port alzoo 5 cent per 50 grammen of gedeelte van 50 grammen bedragen. Zaterdag avond zijn te 's Gravenhage aangekomen prins en prinses Nicolaas van Oldenburg met hunne beide dochtertjes Alexandra en Olga, benevens prins Constantijn met gevolg. Zondag is ook prinses Eugenie van Oldenburg in den Haag aangekomen. Laatstge noemde heelt haar intrek genomen op het Huis ten Bosch; eerstgenoemden ziju gelogeerd in het hotel Bellevue. Door een aantal burgemeesters in de provincie Over- ijsel, als zoodanig belast met de waarneming van het openbaar ministerie bij de kantongerechtenis een adres aan den minister van justitie gericht, waarin zij ver klaren zich bezwaard te gevoelen door de verwerping in de tweede kamer der staten-generaal van het inge diende ontwerp van wet op de rechterlijke organisatie, omdat door die verwerping een tuestand gehandhaafd wordt, die te hunnen opzichte zeer onbillijk en zelfs onhoudbaar moet genoemd worden. Terwijl toch art. 62 der gemeentewet de betrekking van burgemeester onvereenigbaar verklaart, met die van ambtenaar van het openbaar ministerieen art. 292 dier wet alléén als overgangsmaatregel en dus tijdelijk de bepaling van art. 45dervigee- rende wet op de rechterlijke organisatie (waarbij de burgemeesters met de waarneming van het openbaar ministerie belast worden) geldend verklaart, zijn nu reeds 22 jaren sedert de invoering der gemeentewet verloopen, en nog altijd is die voorloopige maatregel van kracht, en blijven de burgemeestersvoor zooverre er in de gemeente geen commissaris van politie ie, belast met de waarneming dezer functiein strijd met den geest der wet niet alleen, maar ook in strijd met de rechtvaardigheiden dikwijls zeer ten nadeele van de waarneming hunner betrekking als hoofd van het plaatselijk bestuur. Bij de voorgestelde rechterlijke organisatie waren die bezwaren opgeheven, maar nu dit wetsontwerp is ver worpen, wenden de adressanten zich tot den minister met het verzoek, om zoo spoedig mogelijk bij wijze van partieele herziening aan de wetgevende macht, ten opzichte dezer aangelegenheid die voorstellen te doen die de minister noodig acht om te verkrijgendat dit punt alsnog geregeld wordeen alzoo de burgemeesters van de waarneming van het openbaar ministerie bij het kantongerecht worden ontheven. (N. Ro(t. cour.) Gisteren is te 's Gravenhage de eerste algemeeene vergadering van den Nederlandschen schaakbond ge opend. De voorzitter, de heer van Hogen dorpheette de aanwezigen welkomen stelde daarna voorom aan Z. K. H. den prins van Oranje, die als een zeer bekwaam schaakspeler bekend staat, het beschermheer schap van den bond aan te bieden. Dit voorstel vond algemeenen bijval, en gedurende de vergadering kwam reeds het antwoord van den prins, dat hij aan de uit- noodiging voldeed. Het definitief bestuur is samengesteld uit de heeren F. van Hogendorp, voorzitter, T. C. ter Haar, onder voorzitter, B. van der Haak, secretaris, en W. Kamp huizen penningmeester. Dit het verslag van den secretaris bleek, dat reeds 139 leden, waaronder 2 vrouwelijke tot den bond zijn toegetreden. Amsterdam is als plaats voor de volgende bijeen komst gekozèn. Na het eindigen der vergadering werd dadelijk over gegaan tot het trekken van de partijen voor den schaak wedstrijd, waaraan wordt deelgenomen door 14 perso nen, zoodat in het geheel 98 partijen zullen gespeeld worden. In de Staats-courant van heden is opgenomen het aan den minister van binnenlandsche zaken uitgebracht verslag der commissie, die van 1 Augustus 1872 tot 31 Juli 1873 is belast geweest met het afnemen der geneeskundige examens volgens art. 5 der wet van 1 Juni 1865, (Staatsblad n° 59). BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Vergunning verleend aan mr. j. h. Geertsemaminister van binnenlandsche zakentot het aannemen en dragen der onderscheidingeteekenen van ridder-grootkruis der Leopolds-ordehem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arron dissement Brielle, ter standplaats de gemeente Heen- vliet, W. F. J. van Dullemen, candidaat-notaris te Maarssen. leger. Eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend, op verzoek, aan den officier van gezondheid le klasse H. A. Kooyker, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht. Overgeplaatst in rang bij den general en stat de kapi tein C. P. van Pomraer6n van den staf der infanterie, werkzaam bij de koninklijke militaire academie. KERKNIEUWS. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Kruiningen de heer W. van den Bijtel, te Montfoort. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Wilhelminadorp door den heer L. D. G. Krol Lz.te Zaamslag. MARINE EN LEGER. Naar wij vernemen zullen de officieren en manschap pen van het Vlissingsche garnizoen, die zich in het kamp te Millingen bevinden, het kamp niet vóór den daartoe bepaalden tijd mogen verlaten, zoodat zij bij de aanstaande feestviering te Vlissingen niet tegen woordig zullen kunnen zijn. De adelborsten le klasse J. M. Steers en J. S. Jeekel, behoorende tot de rol van Zr. Me. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord van het instructie-vaartuig Ternate, worden met den laatsten dezer op nonacliviteit gesteld, terwijl de luitenant ter zee 2e klasse C. J. de Vriese met den len September daaraanvolgende geplaatst wordt aan boord van Zr.Hs. ramschip Schorpioen. Uit het kamp bij Millingen wordt van eergisteren het volgende gemeld: Te 9^ uur trokken de troepen naar de plaatsen voor de godsdienstoefening bestemd. Vele aanzienlijken met hunne dames namen deel aan die plechtigheid, terwijl hun de gelegenheid werd gelaten om plaats te nemen bij en vóór de niet ingedeelde hoofd- en andere officieren. Het muziekkorps van de grenadiers en jagers begeleidde het protestantsche Omstreeks 11 uren trokken de verschillende deelen naar hunne tenten en maakten zich aanstonds gereed voor de groote parade. Het aantal kampbezoekers bepaalde zich hoofdzake lijk tot familiën en vrienden van alhier aanwezige offi cieren en mindere militairen. Tegen 12 uren trokken de drie brigades infanterie langs even zoovele punten over den straatweg naar het voorwaarts gelegen heideveld. Terwijl dit plaats had, trok de cavalerie met de rijdende-en veld-artillerie langs den linkervleugel. Nadat de infanterie op de lijn van bataille in gesloten colonnes was gesteld, werd gedeploieerd, en' plaatste zich de cavalerie achter het midden als tweede linie, de veld-artillerie ter rechter-, de rijdende artillerie ter linkerzijde. Deze opstelling had in betrekkelijk zeer korten tijd plaats, waarna de opperbevelhebber het geheel in oogenschouw nam. De houding der troepen was uitmuntend; allen waren in groot tenue. Nadat de infanterie was geïnspecteerd, trok deze op het midden in gesloten colonnes samen; de beredenen stelden zich daarna aan den linkervleugel en het defl- leeren nam een aanvang. Het had plaats op geheele afstanden; de infanterie met divisiën in dengezwinden pas, de cavalerie met eskadrons, de artillerie met bat terijen-breedte in den draf. Het weder was gunstig; een stevige westewind gaf frissche koelte. Te 2 uren was het parade-terrein door de troepen verlaten. RECHTZAKEN. Maandag a. zal voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland terecht staan Hendrik Gesquièrre, oud 52jaren, gewezen bediende en concierge in de bank van leening alhier, ter zake van„het als openbaar depositaris ver duisteren en aan hunne bestemming onttrekken van gelden en geldswaardentot een gezamenlijk bedrag van meer dan 1500, welke hem als zoodanig waren toevertrouwd." In deze zaak zijn zes getuigen gedagvaard. De heer mr. W. A. van Hoek is aan den beschuldigde als verdediger toegevoegd. KOLONIËN. Behalve de reeds gemelde heeft de gouverneur gene raal van Nederlandsch-Indië nog de volgende beschik kingen genomen. (Javasche courant van den len Juli.) departement van marine. Ontslagen: op ver zoek, eervol, uit 'slands dienst, de 2® machinist bij de gouvernements marine J. Ph. Platte. Benoemd: tot tweeden machinist bij de gouverne- ments-marine, de gewezen machinist 2e klasse bij de Koninklijke Nederlandsche marine J. Frigerio; bij het marine-etablissement te Soerabaijatot 2en opziener voor het vak van scheepsbouwde commandeur bij genoemde inrichting S. van der Lee; tot commandeur voor het vak van scheepsbouw, de vice-commandeur bij genoemde inrichting J. Duyvetter. Geplaatst: aan boord Zr. M'. korvet van Speyk, de luitenant ter zee lc klasse J. Lootsvan Zr. M*. korvet Prinses Amelia, als le officier; aan boord Zr. M». stoomschip Djambi, de adelborsten S. K. Sybrandi, J. G. Roosenburg en C. Pels Rijckenvan Zr. Ms. stoom schip Vice Admiraal Koopman; aan boord Zr.Ms. stoom schip Marnix, de adelborst C. Meyboom van Z*. Mf. stoomschip Djambi; aan boord Zr. M\ stoomschip Soe rabaija, de luitenant ter zee le klasse jonkheer C. C. Six, van Zr. M». stoomschip Metalen Kruis, en de adel borst H. Velthuyzen, van Zr. M\ stoomschip Marnix, beiden om te worden gedetacheerd aan boord van '8gouvernements stoomschip Hertog Bernard, de eerste als militaire kom mandaat, en de scheepsklerk J. de Visservan Zr. M\ korvet van Speykaan boord Zr. M\ stoomschip Watergeus, de luitenant ter zee 2e klasse L. A. Dittlof Tjassens, van Zr. M". stoomschip Banka, als tijdelijk le officier, de luitenant ter zee 2e klasse H. A. Schippers, van Zr. M\ stoomschip Djambi; aan boord Zr. M". stoomschip Metalen Kruis, de luitenant ter zee le klasse J. M. Berends, van Zr. M*. korvet van 5 als le officier; aan boord Zr. M\ stoomschip als kommandant, de luitenant ter zeel® khsse H. D. Gnyot, van ZT. M'. stoomschip Sumatra; aan boord Z*. M". stoomschip Sumatra, als kommandant,. de luite nant ter zee le klasse H. Dyserickvan Zr. M". stoomschip Banka; aan boord Zr. MB. stoomschip Borneo, de luite nant ter zee 2e klasse H. J. van der Mandelen, van Tl. M8. stoomschip Aart van Nes, als le officier; aan boord Zr. M*. stoomschip Aart van Nes, de luitenant ter zee 2e klasse P. C. Pabst, van Zr. M\ stoomschip

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1