wijl het maximum hier mede in 1867 voorkomende) 3840 beliep. De verhouding van de gemiddelde bevolking der gevangenissen tot de bevolking des rijks was: over 1871 op 1000 zielen 10.7; in 1867 was die 13.4, ter wijl die gemiddeld over de 5 jongste jaren was ruim 12. Het getal vreemdelingen, in 1871 in de gevan genissen opgenomen, was 450, zijnde eenigszins meer dan in de drie vorige jaren, doch eenigszins minder dan in 1867. De gezondheidstoestand was in 1871 gunstig in ver gelijking met de voorgaande drie jaren en alleen ongun stig in vergelijking met 1867. De sterfte over 1871 levert nog wel een ODgunstig verschil op bij vergelij king met de cijfers over de jaren 186769doch ten opzichte van 1870 is weder een aanmerkelijke voor uitgang te bespeuren. Sterfte in 1871 55 personen, zijnde 10 minder dan in het jaar te voren. Het getal jeugdige gevangenen beneden de 16 jaren bedroeg in 1871: 788, gemiddeld over de jongste vijf jaren 973; het minimum in 1868 beliep 1219, het mini mum in 1870 755. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Vergunning verleend aan C. L. Wurf- bain, med. chir. et obst. doctor te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van do kroonorde 4® klasse met het roode kruis, te dragen aan het her inneringslint, hem door Z. M. den keizer van Duitsch- land, koning van Pruisen, geschonken; aan H. T. Wil- kens, luitenant-kolonel bij het regiment dienstdoende schutterij te Rotterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Leopoldsorde, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken, en aan mr. L. Ph. C. van den Bergh, rijks-archivaris te 'sGra- venhage, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de Noordster, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonken waterstaat. Beuoemd tot ingenieur van den water staat 3e klasse, met ingang van 1 September a., de adepirant-ingenieur J. Mulder. ONDERWIJS. Bij circulaire van den 15en dezer, opgenomen in het Provinciaal blad van Zeeland n° 84, hebben gedepu teerde staten dezer provincieop verzoek van den minister van binnenlandscho zaken, aan de gemeente besturen kennis gegeven, dat het toezicht op de open bare en bijzondere scholen van middelbaar onderwijs in Zeeland, onder oppertoezicht van den minister, zal worden uitgeoefend door den hoogleeraar-inspecteur dr. M. Salverda, wien ook het toezicht op het land- bouw-onderwijs is opgedragen tengevolge van het aan den inspecteur dr. W. C. H. Staring als zoodanig ver leend eervol ontslag. De discussie die in de te Utrecht gehouden alge meens vergadering der Vereeniging van leeraren bij het middelbaar onderwijs gevoerd is over het rapport der commissie betreffende de inkrimping der leerstof en der eindexamens aan de hoogere burgerscholen waarvan wij in ons vorig nommer de hoofdpunten mede deelden heett nog tot geen resultaat geleid. Na levendige debatten werd de volgende motie voorge steld: „De vergadering, van oordeel dat men nog niet genoegzaam over de resultaten van het middelbaar onderwijs kan oordeelen, en dus de bespreking van het rapport ontijdig is, gaat over tot de orde van den dag." Deze motie werd echter met 29 tegen 3 stemmen verworpen. Later werdop voorstel van den voorzitter, besloten om het rapport niet verder te besprekenmaar dit tot een nadere vergadering uit te stellen. KERKNIEUWS. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Haarlem de heer H. Smeding, te Nederhorst den Berg. MARINE EN LEGER. Volgens een bij het departement van marine ontvan gen telegram was Zr. M'. schroefstoomschip Amboina, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse jonk heer A. F. Meijer, den 16cn dezer te Point de Galle aangekomen en zon, na kolen ingenomen te hebben, onmiddellijk naar Atsji vertrekken. Aan boord was alles wel. Jl. Vrijdag namiddag arriveerden te Zuid-Beierland van Hellevoetsluis de drie monitors Heiligerlee, Kroko dil en Tijger, respectievelijk onder bevel van de luite nants ter zee 1® klasse W. T. Meijen, G. Bijl de Vroe enC. J. Smith, teneinde de touwversperring in het Vuile gat, tu8schen die gemeente en het eiland Tiengemeten, te beproeven. Na eenige malen heen en weder gestoomd te hebben is te drie nren de Heiligerlee weder vertrokken, omstreeks te vier uren gevolgd wordende door de beide andere monitors, waarvan echter de een den ander op sleeptouw nam. Of zulks een gevolg was van een gebrek aan de machine, of dat hij verward had gezeten in de versperringen, kon men van den wal niet goed waarnemen. (iV. Bolt. cour.) Naar wij vernemen wordt door de militairen in het kamp te Millingen nog al geklaagd over de hooge prijzen die zij voor verschillende artikelen betalen moe ten; onder anderen kost een postzegel van vijf cent niet minder dan zeven cent. GEMENGDE BERICHTEN. Voor de derde maal is thans de groote kistdam van het werk voor de staatsspoorwegbrug over Wijn en Scheepmakershaven te Rotterdam gedicht en is men eergisteren begonnen den put weder droog te malen. Te Nijmegen is eene nieuwe inrichting van het veer gemaaktbestaande in eene dwars door de Waal gespan nen ijzeren kabelwaaraan de brng door toom en looper schijf bevestigd iseen snellergemakkelijker en goed- kooper giermiddel dan de onooglijke boegaken, terwijl de ingezetenen nuzonder oponthoudin ongeveer 3 minuten kunnen overgierenendoor de toepassing der stoomkracht op het overgieren, de gedurige belemme ring der vaart voorkomen is. De Kunstbode maakt gewag van een belangrijk feit in de viool fabricatiedie sedert Amati, den beroem den instrumentmaker van Cremona, en zijne leerlingen Guarnerius en Straduarius, niet alleeu geen stap verder is gekomen, maar zelfs niet op de hoogte is gebleven, waarop deze tak van nijverheid door deze bekwame meesters is gebracht. Een jong en talentvol fabrikant van snaar-instrumenten te Marseille, de heer Richelme, is er na langdurige practische studiën in geslaagdeen viool samen te stellen van bijzonderen vorm, waaraan hij den naam gegeven heeft van modele imperial. De viool van Richelme moet zich vooral onderscheiden door de kracht van den toon, volmaakte gelijkheid der snaren, en de groote gemakkelijkheid, waarmede de snaren in trilling kunnen worden gebracht. Te Antwerpen bestaan tegenwoordig elf stoom- diamantslijperijen. In het afgeloopen jaar werd daar een som van 20,000,000 francs omgezet. Daar de Beiersche regeering wegens het uitbreken der cholera geene groote bijeenkomsten toelaat, is de algemeene vergadering van afgeraardigden der katho lieke vereenigingen in Duitschland, die te München zou plaats hebben, tot nader order uitgesteld. Om dezelfde reden zal het groote kampement der troepen te Koningsbergen geen voortgang hebben. THERMOMETER STAND. 16 Aug. 's av. 11 u. 66 gr. 17 'smorg.7u.62gr.'smidd.lu:66g:r.'sav.llu.57 gr. 18 's morg. 7 u. 60 gr. 'sraidd.l u.72gr.'sav.6o. TO^r. GEMEENTER AAD VAN GOES. Zitting van Vrijdag 15 Augustus. Voorzitter de heer Blaaubeen. Afwezig de heeren Fransen van de Pntte en Pompe van Meerdervoort. De heeren de Menlemeester en de Marees van Swin- deren worden beëedigd en nemen zitting. Wordt mededeeling gedaan van de benoeming van den heer M. C. Zandijk tot commies ter secretarie, als mede, dat met toestemming van het gewestelijk be stuur, het op de begraafplaats aanwezige gebouwtje tot lijkenhuis zal worden ingericht. Voorts wordt rapport uitgebracht omtrent de reke ning der commissie tot de oecooomische spysuitdeelirg, bedragende in ontvang f 14L5.93, in uitgaaf1299.49 J, dus een goed slot van f 119.43£. Onder de ingekomen stukken bevinden zich o. a. een adres van het comité tot wering van schoolver zuim om subsidie ad f 200 over 1874, dat verzonden wordt aan burgemeester en wethouders om bericht en voorstel een rapport van burgemeester en wethouders omtrent het baggeren in de brakke vest, welk baggeren geen gunstige resultaten heeft opgeleverd; een adres van den hoofdonderwijzer J D. van den Berge, om meerdere vergoeding voor het gemis van vrije woning, dat verzonden wordt naar burgemeester en wethouders om bericht en voorstel; een adres van W. Mijnsbergen om verlenging zijner pacht, dat eveneens verzonden wordt naar burgemees ter en wethouders om bericht en voorstel; de begrooting van het armbestuur voor 1874, die gesteld wordt in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Fransen van de Putte, Busing en Del- baere. De rekening van het gasthuis over 1872 wordt goed gekeurd en vastgesteld in ontvangst op f J3372.69£, in uitgaaf op f 13207.99alzoo met een goed slot van j 164.701. De generale staat en verantwoording der admini stratie van de leenbank over 1872 wordt goedgekeurd aan baten f 13,889.56iaan lasten en uitgaven f 1409.60, alzoo een saldo van f 12,497.96$- dat met 20.03^ uit de gemeentekas zal worden aangevuldom bet kapitaal der bank te completeeren. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt goedgevonden den 8en September vacantie te geven op al de scholen voor middelbaar en lager onderwijs, ter gelegenheid van de inwijding der werken te Vlissin- gen, welke dag een feestdag voor geheel Zeeland is, en omdat eenige onderwijzers bij de uitvoering der feestcantate moeten medewerken. De geloofsbrieven vaD mr. J. G. de Witt Hamer worden onderzocht en tot zijne toelating besloten. Aan den heer E. Hnizinga wordt op zijn verzoek een eervol ontslag verleend als leeraar aan de inrich tingen voor middelbaar onderwijs en als lid der plaat selijke schoolcommissie. De heer de Marees van Swinderen wordt benoemd tot lid der financieele commissie. Het le suppletoir kohier wordt vastgesteld tot een bedrag van f 272.84^ met 25 contribuabelen. Wordt gelezen, om in de volgende vergadering be handeld te worden, een voorstel van burgemeester ejn wethouders oma gedeputeerde staten te verzoeken onder nadere goedkeuring des konines de jaarwedde van den secretaris te verhoogen met 200b de jaar wedde der agenten van politie 1" klasse te verhoogen met f 100, en c de gezamenlijke jaarwedden der klok luiders te verhoogen met 20, De vergadering is daarna gesloten. XIII' MDERLiïDSCH TAAL- EX LETTERKUXDIG COXGRES TE) ANTWERPEN^ Onder de duizenden vreemdelingen die zich thans in het feestvierende Antwerpen bevinden telt men ook eenige henderden Noord- en Zuid Nederlanders, die zich meer uitsluitend daarheen hebben begeven tot bij woning van het heden morgen aldaarin de concertzaal van den nieuwen Vlaamschen schouwburg, geopende taal-en letterkundig congres. Reeds Zaterdag namid dag te 5 uren had aan het station van den staatsspoor weg de plechtige ontvangst der van elders gekomen congresleden plaats. Bij de aankomst van den trein speelde het muziekkorps der burgerwacht het Neder- landsche en daarna bet Belgische volkslied. De heer van der Taelenschepen van Antwerpendie zich, ver gezeld van de leden der regelingscommissie en verschil lende autoriteiten, in de wachtkamer van het station bevond, heette den „broeders van Noord en Zuid" in naam der stad Antwerpen hartelijk welkom. Hij ver zekerde dat deze plechtigheid, welke de banden tus- schen de beide volkeren nog nanwer zal toehalen, met verlangen is tegemoet gezienen dat Antwerpen fier is den leden van het congres het welkom te mogen toeroepen in den schoot van België's metropool der schoone kun sten letteren en wetenschappen. Toen de toejuichingen die deze toespraak ontlokte geëindigd waren, was de heer Soetbrood Piccardt uit Goes de tolk der Noord-Nedérlandsehe congresleden. Hij bedankte in hunnen naam de stad Antwerpen voor het gulle onthaal en herinnerde tevens aan het doel van het congres en zijne werkzaamheden op het gebied van taal en letteren. Ook deze toespraak werd met een warm applaus begroet. Daarna begaven de aanwezigen zich in optocht naar het stadhuis, waar de officieele ontvangst, moest plaats hebben. De tocht ging door verschillende straten en pleinen, en werd door een dichtsaamgepakte menigte gevolgd of gadegeslagen. Op het stadhuis waren de burgemeester, de heer de Wael, met het college van schepenen en de leden van den gemeenteraad ver- eenigd. De burgemeester heette de congresleden in naam van den gemeenteraad en van de Antwerpsche bevolking hartelijk welkom. Hij achtte zich tevens gelukkig dat hij de eer mocht hebben, het woord te richten tot zoovele uitstekende mannen op elk gebied van wetenschap en kunst. Door de Damen van zoo- velen die tot het XIII® congres toegetreden zijn wist hij reeds, dat die geleerde vergadering inderdaad een groote beteekenis, een hooge waarde hebben zal. Met genoegen zag hijdat zij ook door haar ledental voor geen der vorige congressen zal moeten onderdoen, zoo dat men das nu reeds verzekerd mocht zijn dat de werkzaamheden even uitgebreid als belangrijk zullen wezenen daar de geest van eendracht en verbroede ring allen bezielt, zijn mede de waarborgen aanwezig, dat de arbeid van het congres ook vruchtbaar wezen zal. Hij eindigde met de hoop uit te spreken, dat dit zoo ziju zal en dit congres zal mogen bijdragen, om de goede betrekkingen tusschen Noord- en Zuid Neder land in ruime mate le bevorderen. Na oorverdoovende toejuichingen beantwoordde de afgevaardigde van de Belgische regeering, de heer Delcroix, de redevoering van den burgemeester. Ook hij riep den congresleden het welkom toe en gaf de verzekering van de sympathie der regeering met de bijeenkomst van dit coDgres. Na hem voerde de heer de Jonge van Ellemeet uit Oostkapelle de voorzitter van het vorige congres het woord. Hij bedankte in de eerste plaats het gemeentebestuur van Antwerpen en de Belgische regeering, en ontwikkelde voorts meer bijzonder de beteekenis van de komst der Noord Neder landers tot hunne Zuider-buren. Die komst, had, zeide hij, geen ander doel, dan een innig en hecht verbond te sluiten, waaraan ieder zich met hart en ziel wijden wil. Zijn wij soms op staatkuudig gebied verdeeld, op het gebied der taal verdwijnt alle verschil van mee ningen en bestaat er slechts éen gevoel, éene begeerte, namelijk zich te wijden aan de bevordering onzer moe dertaal en zich daarvan te bedienen als een krachtig middel voor onze beschaving en wederkeerigen voor uitgang. De muziek brak de bijvalsbetuigingen af door het

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2