MIDDELBURGSCHE COURANT. F 195. 1873. laandag 18 Augustus. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2tn Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.£50. Middelburg 16 Augustus. De Staat8-courant van heden bevat de wet van den 22cn Juli jl., houdende goedkeuring der bepalingen van de overeenkomst, door Nederlandeehe en Pruisische commissarissen op 12 Augustus 1872 aangegaan omtrent de grensscheiding tusschen de beide rijken langs de Nederlandsche gemeente Dinxperlo en de Pruisische gemeente Süderwick. Dezer dagen is in de dagbladen, ook door ons, gemeld dat de werken van den Nederlandschen Zuid-Ooster spoorweg (Ti&urg-Nijmegen) zouden zijn gestaakt. De ingenieur J. H. Muller meldt thans aan Het Vaderland, dat genoemd bericht niet geheel juist is. De aarde werken zullen worden gestaakt, omdat het blijkt on mogelijk te ziju, de gronden, noodig voor de haan, voor billijke prijzen bij minnelijke schikking te koopen. Die aankoop zal worden gestaakt totdat de wet op de onteigening ten algemeenen nuttedie thans in de tweede kamer der staten-generaal is ingezonden, zal zijn goedgekeurd. De kunstwerken echter zullen wor den voortgezet, voor zooverre de Maatschappij eigena resse is der grondenwaarop zij gebouwd moeten worden. De onderbouw der Edith-brug over de Maas bij Rave- stein is reeds voltooidterwijl de bovenbouw dier brug zal worden voltooid door de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam. Aange zien die bovenbouw nog dit jaar volgens contract moet voltooid zijn, is men daarmede reeds druk bezig en bestaat er ook geen vrees, of dio fabriek zal zonder buitengewone omstandigheden aan hare verplichting kunnen voldoeD. Blijkens het verslag van de commissie ad hoe uit het dagelijksch bestuur van Leeuwarden ter bevordering van de stadsreiniging over 1872, is onder anderen met de vermenging der verschillende mestspeciën tot compost op dezelfde wijze als vroeger voortgegaan. Steeds werd nauwlettend zorg gedragen voor de goede hoeda nigheid der me8tspecie en hare zuivering van alle na- deelige bestanddeelen. Er werd in 't geheel gemaakt 5335| last van 1770 kilogram. De financieele uitkomsten waren alweder gunstiger dan in 1871. De geheeie ont vangsten bedroegen 33,023.65, de uitgaven f 23,203.76, zoodat het batig saldo was f 9,819.89. In het ver slag wordt in het licht gesteld hoe, met opzicht tot de stadsreiniging sedert eenige jaren dat de zaak door het gemeentebestuur werd op zich genomen, een belangrijke vooruitgang heeft plaats gehad, en dat de goede verwachtingen, die men in 1869 koesterde, in menig opzicht zijn verwezenlijkt. Inzonderheid betreft die verbetering den toestand van het zoogenaamde aschland, dat in stede van een walgelijken poel, afzich telijk voor het oog en hinderlijk door den zich ver spreidenden stank, thans, na de overdekking der mest vaalten en het aanbrengen eener doelmatige omhei ning, niet langer den toegang der stad ontsiert en tevens op verre na niet de vroegere hinderlijke en ongezonde uitwaseming verspreidt. Wat de inrichtingen binnen de stad betreft, zoo is volledige uitvoering gege ven aan de indertijd voorgestelde publieke privaten en vrinoirs. De laatste zijn in drie jaren van 2 tot 60 geklommen. Ze ziju nagenoeg alle van reservoirs voorzien. Om zich eenigermate een denkbeeld te vor men van de verontreiniging, die de bodem en het water door het niet opzamelen der vloeibare stoffen ondergaan, kan dienen, dat wekelijks gemiddeld 12 a 13,000 liter gier, alleen uit de publieke urinoirs, door de stadsreiniging wordt vergaderd. Ia weerwil van deze gunstige resultaten blijft er nog veel te doen over. (N. Roti. cour.) kerknieuws. De heer E. Janzen, predikant bij de Nederduitache hervormde gemeente te Vrouwepolder én beroepen te Krabbendijke, heeft nu ook een beroep ontvangen naar Vroomshoop in Overijsel. Het kiescollege der Nederduitsche hervormde gemeente te Zierikzee heeft gisteren uit het vroeger medegedeelde zestal van predikanten het volgende drie tal samengesteld: de heeren C. Maas, te Zaandijk; O. Geerts, te de Rijp, en G. Buisman, te Wieringer- waard. Hiernit is teistond beroepen de heer O. Maas met 26 van de 51 uitgebrachte stemmen. De heer O. Geerts verkreeg 23 stemmen, en de heer Buisman 1 stem, zijnde 1 briefje niet ingevuld. onderwijs. Eergisteren en gisteren is te Utrecht de achtste al- gemeene vergadering gehouden van de Vereeniging van leeraren bij het middelbaar onderwijs. Uit het algemeen verslag bleek dat de Vereeniging 280 leden telt, zijnde 10 meer dan het vorige jaar, en dat de financieele toestand niet gunstig is, daar de kosten voor de tentoonstelling van hulpmiddelen bij het middelbaar onderwijs en van de commissie voor de eind-examens de krachten der Vereeniging ver overschrijden; men hoopt echter het tekort te dekken door vrijwillige bijdragen van leden en voorstanders van het middelbaar onderwijs. Rotterdam is aangewezen als plaats waar in het vol gende jaar de algemeene vergadering zal gehouden worden, gelijktijdig met eene tentoonstelling van de voor de uitgeschreven teekenwedstrijd vervaardigde teekeningen. Voor dien wedstrijd is de medewerking van den minister van binnenlandsche zaken gevraagd en verkregen. Tot bestuurslid, in de plaats van den heer J. P. A. Frangois, werd gekozen mr. B. H. Pekelharing na her stemming met dT. C. M. Kan. Bij acclamatie werd aangenomen een voorstel om ook leeraressen als leden der Vereeniging toe te laten. Ook is besloten voor de Vereeniging rechtspersoon lijkheid aan te vragen. Voorts werd eene warme discussie gevoerd over het rapport der commissie, in de vorige algemeene verga dering benoemd naar aanleiding der volgende motie van den heer J. M. van Bemmelen: „De vergadering, van oordeel dat de groote omvang van het eind-examen der hoogere burgerscholen tot nadeel strekt van het onderwijs en dat voor verschillende vakken inkrimping wenschelijk is, noodigt het bestuur uit eene commissie te benoemen, die aan de volgende algemeene verga dering van 1873 een voorstel indient aangaande de middelen welke tot het doel zouden kunnen leiden." Naar het oordeel dier commissie zou het met een eerlijke toepassing der wet onvereenigbaar zijn het programma in te krimpen door voor sommige vakken de vereischten tot eea minimum te herleiden en door andereu samen te vatten. Dienovereenkomstig besprak zij zoowel de leerstof als het programma tot regeling der eind-examens. Wat de leerstof betreft, komt zij tot de conclusie, dat art. 17 der wet aldus zou behoo- ren te luiden Aan de hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus wordt onderwijs gegeven in: a de wiskunde; b de natuurkunde en hare voornaamste toepassingenc de scheikunde en hare voornaamste toepassingend de begin selen der plant-en dierkunde; e die der kosmografie; de gronden van de gemeente-, provinciale- en staats inrichting van Nederland; g de staathuishoudkunde en de statistiekinzonderheid van Nederland en van zijne koloniën en bezittingen in andere werelddeelen; h de aardrijkskunde; i de geschiedenis; k de Ne derlandsche taal en letterkunde; l de Fransche taal en letterkunde; m de Engelsche taal en letterkunde; n de Hoogduitsche taal en letterkunde; o het boekhouden en de beginselen van het Nederlandsch handelsrecht; p het hand- en rechtlijnig teekenen; q de gymnastiek." Eene vergelijking met art. 17, zooals het thans luidt, toont aandat volgens het voorstel daaruit vervallen b de beginselen van de theoretische en toegepaste me chanica, van de kennis van werktuigen en van de tech nologie; c de beginselen der delfstof- en aardkunde; g hét schoonschrijven;' terwijl létter p de beginselen der handelswetenschappendat onder die der warenkennis en het boekhouden, volgens de eene helft der commissie geheel zou behooren te vervallen, en volgens de andere helft zou moeten luiden: het boekhouden en de begin selen vaD het Nederlandsche handelsrecht. Ook stelt de commissie voor, aan art. 21 een nieuwe eerste alinea toe te voegen, luidende: „Wij behouden ons voor om, bijaldien daaraan behoefte blijkt te be staan, het aantal der in art. 16 vermelde vakken aan de rijks hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus uit te breiden." De uitslag der over het rapport gevoerde discussie is ons nog niet bekend. koloniën. Behalve de reeds gemelde heeft de gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië nog de volgende beschik kingen genomen. (Javasche courant van den 27cn Juni.) civiel departement. Bepaald: dat de benoemde controleurs 2e klasse J. M. G. Numans, O. C. Esebanzier, A. J. Sloot en W. A. van Aken, respectievelijk in de residentiën Soerabaija, Tagal, Preanger regentschappen, en Japara zullen geplaatBt blijven. Geplaatst: in de residentie Cheribon, de benoemde controleur 2e klasse J. C. H. M. Denie. departement van oorlog. Bevorderd: bij den militairen geneeskundigen dienst, tot dirigeerend officier van gezondheid 2e klasse, de officier van gezondheid le klasse A. E. Neeb. departement van marine. Ontslagen: op ver zoek, eervol, uit 's lauds dienst, met behoud van recht op pensioen, de le klerk bij het marine-etablissement te Soerabaija G. Pb. Klein. Belast: met de waarneming der betrekking van len baas-smid bij het marine-etablissement te Soerabaija, de 2e baas-smid bij genoemde inrichting S. J. Willems; met de waarneming der betrekking van 2£n baas-smid bij het marine-etablissement te Soerabaija, de machinist bij het vak van scheepsbouw van genoemde inrichting J. Ridée; bij de goavernements-marine, met de waarne ming der betrekking van 3en stuurman D. P. C. Niekerk. (Javasche courant van den lcn Juli.) civiel dipartement. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 'slands dienst, met behoud van rechtop pensioen, de resident van Timor m1". J. K. de Wit; op verzoekeervoluit 's land3 dienstde klerk op het residentie-kantoor te Probolingo H. T. Jansen; eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen de adsistent-reaident van Salatiga W. C. \osmaer, en de hoofdonderwijzer aan de openbare eerste lagere school te Makasser J. L. Bloemhard; uit 's lands dienst, de klerk bij het college van boedelmeesteren te Batavia P. L. Arons. Benoemd: tot resident van Timor, de adsistent- resident van Benkotlen H. C. Huinme; tot adsistent- resident van Sumanap, de adsistent-resident van Le- matang-Oeloe en Ilir, en de Pasoemah-landen P. P. du Cloux; tot adsistent resident van Lematang-Oeloe en Ilir, en de Pasoemah-landen, de ambtenaar op non activiteit K. F. ten Schiethotf; tot adsistent-resident van Benkoelen de adsistent-resident van Koeto-Ardjo H. van Amstel; tot hoofdonderwijzer aan de openbare le lagere school te Makassar, de hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school J. L. Regenhardt; tot hoofd onderwijzer aan de openbare lagere school te Meester- Cornelis, R. Sleeswijk Veenstra, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. departement van financien. Benoemd: tot lea commies, de 2C commies R. C. Bakhuizen van den Brink; tot 2ett commies, de3e commies H. Pieck, en de ambte naar op nonactiviteit II. A.P. G. Ondaatje; bij den post en telegraafdienst: tot commies 2e klasse, de telegafist 2e klasse M. Bronsveld van Hullen tot commies 3e klasse, de telegrafist 3e klasse A. de Graaff. Bevorderd: bij de algemeene secretarietot leu com mies, de 2* commies B. M. H. Heuveldop; tot 2cn com mies, de 3e commies jonkheer W. J. Th. Hora Sic- cama; tot 3tn commies, de klerk A. F. N. Kraft. Benoemd: tot 2eo commies, de ambtenaar voor

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1