MIDDELBURGSCHE COURANT. ï0 192. Donderdag 1873. 14 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 13 Augustus. Wij gevoelen ons verplicht een woord van ophelde ring te geven aan de Arnhemsche courant. Zij vraagt: 1° Welke partij we bedoelen behalve de ultramontaan- sche en de anti-revolutionaire met de dezer dagen door ons gebezigde uitdrukking „de drie clericale partyen"? Antwoord: de goed-conservatievepartijderegeerings- partij van 18661868die zich beurtelings of liefst tegelijkertijd aan de twee genoemde partijen aansluit. 2° Wie zijn de ultramontaansch goe d-conservatie- ven? Antwoord: de heeren Schimmelpenninckvan Kuyk, Nierstrasz en anderen, die zich tot de gedien stige handlangers van het ultramontanisme maken. Ook vraagt het blad m. a. w.meent gij dat de optre ding van een ultramontaansch ministerie het land niet in rep en roer zal brengenterwijl gij eene ontbinding der kamer door het tegenwoordige ministerie wraakt, omdat daardoor het land in rep en roer zou worden gebracht? Wij antwoorden: dit is de vraag niet. De vraag kan alleen zijn wie de verantwoordelijkheid voor eene, door de omstandigheden niet gebiedend ge vorderde, daad van geweld wil op zich nemen. Ziet de tegenpartij daar niet tegen op, zij moet het zelve weten. Wij wenschen echter niet dat onze geestver wanten zich met die zware verantwoordelijkheid be lasten. Gisteren morgen is in het kerkgebouw der Doops gezinde gemeente te Amsterdam de 88e algemeene ver gadering der Maatschappij tot nut van 't algemeen geopend. Dr. H. F. R. Hubrecht, door het hoofdbe stuur tot voorzitter gekozen, hield eene openingsrede, waarin hij de stelling ontwikkelde: buigzaamheid der vormen, onwrikbaarheid der beginselen, als de alge meene wet voor al wat leeft, als eene wet waaraan ook de Maatschappij zich niet kan onttrekken. Aan het vervolgens voorgelezen algemeen verslag van het hoofdbestuur ontleenen wij het volgende. Ge durende het dienstjaar 1872/73 telde de Maatschappij 15,819 contribueerende leden, d. i. 466 meer dan in het vorige jaar. Opgeheven waren om verschillende redenen de departementen Avereest. (met 10 leden), Oostermeer (10), Woudricbem (9), Overschie (14) en Wieringen (12)$ te zamen 55 ledendaarentegen won de Maatschappij 8 departementen met 203 leden, als: Zoutkamp (18), Eenrum (28), Zweeloo-Oosterhesselen (16), Frederiks- oord en omstreken (37), HilJegom (40), Ellecom en de Steeg (25), Winsum (24), Steenbergen (15). In 't geheel 321 afdeelingen en 15,819 leden. Hoewel de rekening over het afgeloopen jaar een be langrijk batig saldo aanwijst, is om verschillende rede nen het quotum der leden voor 't aanstaande jaar be paald op f 2. Het verslag herdenkt het overlijden van mr. E. A. Berkhout, vervangen als lid van het hoofd bestuur door den heer A. Beeloo; overigens onderging het hoofdbestuur deze wijziging dat bij de periodieke aftreding van de heeren mr. A. Philips en mr. H. J. Kist, gekozen werden do heeren mr. M. J. de Lange en H. de Veer. Aan de heeren H. C. Mees en J. Fock werd de taak van algemeene penningmeesters opgedragen. Wat de verrichtingen der Maatschappij betreft, deelt het verslag mede dat het hoofdbestuur nog geen ant woord ontviDg op het adres aan Z. M. den koning en aan den minister van binnenlandsche zaken, strekkende om, door eene wijziging van de Bchoolwet van 1857, de verhooging van onderwijzersjaarwedden te bevor deren. De commissie van onderzoek naar de gesteldheid der spaarbanken had haar rapport bijna gereed. Het zou aan de afdeelingen worden toegezonden en op de vol gende algemeene vergadering kunnen behandeld worden. Inmiddels was de commissie diligent verklaard. Ten aanzien van de bezorging der uitgave van de schetsen en tafereelenGodsdienstig leerboekwordt door het hoofdbestuur machtiging tot voortzetting ge- Ieen door enkele departementen verlangde ver bodsbepaling tot de voortzetting kwam het bestuur al- zoo geheel onnoodig voor, daarom is deze quaestie niet opgenomen onder de punten van beschrijving. De uit gave van een geschrift! over het cultuurstelsel ging met verschillende moeilijkheden gepaardevenwel zal het binnenkort uitgegeven worden. Aan drukwerk is in 'tgeheel besteed eene som van fll,763.79£. De Maatschappij tot nut van den Javaan heeft nog niet gebruik gemaakt van de haar toegedachte geldelijke on dersteuning; inmiddels is zij ijverig bezig met het ge reedmaken van hulpmiddelen voor het onderwijs der Javaansche jeugd. Ook het tooneel ver bond, zegt het verslag, heeft nog geen uitvoering aan zijne plannen gegeven. Inmiddels heeft de commissie, namens de Maatschappij belast met de taak om enkele jongelieden bij hunne opleiding tot het tooneel behulpzaam te zijn, bare bemoeiingen voortgezet. Een der meest gevor derde leerlingen is door Z. M. den koning op het con servatoire te Brussel geplaatst. Van de verder verrichte werkzaamheden deelen wij het voornaamste in een volgend nommer mede. Naar men verneemt, zijn de ministers van binnen landsche zaken en van financiën, de heeren Geertsema en van Delden, door Z. M. den koning van België benoemd tot ridder-grootkruis der Leopoldsorde. (Het Vaderland De Vereeniging ter bevordering der belangen van den boekhandel hield gisteren te Amsterdam, onder voorzitting van den heer J. H. Gebhard, hare jaarlijksche alge meene vergadering. Rui00 boekbandelaren uit alle oorden des lands waren daartoe saamgekomen. In plaats van de aftredende bestuursleden, de heeren G. van Kesteren en H. A. Tjeenk Willink, zijn benoemd de heeren C. L. Brinkman en S. C. van Doesburgh. Tot eerelid der Vereeniging werd benoemd de heer dr. A. M. Ledeboer te Deventer, wegens zijne verdienstelijke stu diën betreffende de geschiedenis van den Nederlandschen boekhandel. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. PROCUREURS. Benoemd tot procureur bij het provin ciaal gerechtshof in Zeeland en de arrondissements-recht- bank te Middelburg mr. F. M. C. van Deinse, advocaat te Middelburg. posterijen. Ingetrokken, op verzoek, de benoeming van P. J. van Santen, tot directeur van het postkantoor te Sas van Gent, met toekenning van eervol ontslag als directeur van het postkantoor te Breskens en aan spraak op wachtgeld. MARINE EN LEGER. Het nieuwe getrokken belegeringsgeschut, dat onder de leiding van den kapitein der artillerie Borel voor het eerst tegen Atsji gebruikt zal worden, is te 's Gra- venhage gegoten en ontworpen door den majoor direc teur Sluiter. Als model voor deze 12 centimeter-stuk- ken heeft gediend het 8.4 centimeter geschut van Zwit- sersche vinding. De stukken zijn licht, kort en werken uitstekendzooals herhaalde proeven aan het strand hebben bewezen. Behalve 8 van deze stukken zijn 18 lange achterladers reeds naar Indië verzonden. KOLONIËN. De per mail uit Nederlandsch-Indië aangebrachte berichten loopen tot 2 Juli. Aan het algemeen overzicht van de Indiër ontleenen wij het volgende: Gebeurtenissen van eenig belang kunnen wij sedert ons laatste overzicht niet melden. De enquête over de Atsjineesche expeditie looptnaar men verzekert, ten einde. Men verneemt daaromtrent geruchten, maar wij kunnen er niets stelligs vanmede- deelen. De stoomschepen Singapore en Hertog Bernhard zijn mede naar Atsji vertrokken. Het eerste is voor f 1200 per dag ingehuurd van de Nederlandgch-Indische stoom vaartmaatschappij om als communicatie-vaartuig tus- schen Penang en Atsji te dienen. De officier van ad ministratie Canneel is aan boordter overbrenging van depêches en tot proviandeering van de vloot. De blokkade schijnt thans gestreng in acht te wor den genomen. De bladen uit the Straits deelen mede, dat onderscheidene vaartuigen zouden zijn opgebracht. De handel te Pinang is uiterst ontevreden over de blokkade, in strijd, zeggen zij, met vroegere toezeg gingen. De toon van de pers in the Straits is heftig tegen ons gouvernement; en terwijl in de nota van den minister van koloniën juist op die bladen wordt gewezen om de beschuldiging van zeeroof te staven, ontkennen zij nu om strijd dat feit. De heer Read, consul-generaal te Singapore, heeft ontkend dat de Nederlandsch-Indische regeering verboden heeft in de moskeën voor den sultan van Turkije te bidden. Twee compagniën van het 3e bataljon, te Samarang, zijn thans ook met de Beaumont-geweren gewapend. Men is ijverig bezig met het spannen van den tele graafdraad naar Sing kei. De opbrengst van het vervoer op den spoorweg Sama rang-Vorstenlanden over de maand April jl, is geweest f 79,722.19 en op den spoorweg Batavia-Bnitenzorg f 34,037.74. Den 22cn September a. zal het examen tot het ver krijgen van het radicaal van candidaat-Indisch ambte naar alhier aanvangen. Te Ambarawa circuleert een adres, door den kapi tein der artillerie Romswinckel ontworpen, strekkende om den generaal-majoor Verspijck te verzoeken de ge lederen niet te verlaten. Tot nog toe schijnt dit adres niet veel bijval te vinden. Te Padang vervolgt men onophoudelijk den redacteur van de Sumatra-courant en maakt hem het verblijf aldaar bijna onmogelijk. Een nieuw proces bedreigt hem, terwijl dat is doorgezet wegens het openbaar maken, 18 maanden vroeger, van een dood onnoozel stuk van 1866 uit de archieven. De eisch van het openbaar ministerie is het maximum der boete, f 3000. GEMENGDE BERICHTEN. Een Amsterdammer had op de tentoonstelling van oudheden in Arti een zeer klein gouden penningske uit de veertiende eeuw ter bezichtiging gezonden. Naar de Rotterdamsche courant verneemt, heeft hij dit aan een lief hebber verkccht voor den waarlijk niet geringen prijs van f 2500. Zondag namiddag te 2 uren volgde een groote dolle hond een omnibus te Parijs van de Porte de Neuiliy tot het Rond-point des Ternes. De vrouwen die in den omnibus gezeten waren schreeuwden en bedek ten het gelaat met de handen en verwachtten in doods angst elk oogenblik dat het woedende dier op haar zou losspringen. De conducteur was bleek en bevend van schrik op de imperiale gevlucht. De koetsier zette zijne paarden in galop en het zware voortuig rolde onder de verwarde angstkreten der passagiers met bliksemsnelheid over de avenue des Ternes. Het dier volgde hijgend en brullend, vertoonde telkens zijne vreeselijke tanden en hield onafgebroken zijne vlam mende oogen op de passagiers gevestigd. Eindelijk werd het aan den hoek van den faubourg St. Honoró door een politie-agent met zijn sabel doodelijk gewond en spoedig afgemaakt. In een rapport mondeling gedaan, en schriftelijk overgeleverd aan de Hoog Mog. Heeren S taten-generaal der vereenigde Nederlanden, door Johan Thijssen, „ge- wesene Raad extraordiuaris, en voor Commandeur der Retourvloot, in December van Batavia vertrokken, en in het laatst van Junij deses jaars 1669 in dese Landen gearriveert," welk stuk voorkomt in het „Tooneel des Oorlogs opgerecht in de Vereenigde Nederlanden", van Lambert van den Bosch, deel 1 bladzijde55 en 59 leest men reeds het volgende over Atsji. „Met Atsji stonden de saken so maar in middelmatigen doen, en wierd het contract met de Koningin aldaar, rakenden den Win- handel in Pera, niet na behooren onderhoudenwaaruit dan ontstont dat men de Penasche rivierjmet een Jacht en twee Chaloupen beslooten hield; doch evenwel soo

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1