r~ Öuitenlcmö. den Gentschen afgevaardigde, den heer Cruyt, een nauwkeurig onderzoek toegezegd en mededeeling van het resultaat daarvan beloofd, maar de kamer van afgevaardigden is uiteengegaan zonder iets naders om trent het ergerlijke feit vernomen te hebben. Met dit ontslag schijnt de zaak echter als definitief geëindigd beschouwd te moeten worden. Te New-York is, dus zegt de correspondent van the Times te Philadelphiavan weinig anders sprake dan van den dood van Ethelbers S. Mills, van Brooklyn. Hij verdronk, terwijl hij een zeebad nam bij Corney Is land. Ilij was een zeer voornaam man, van zeer groot for tuin, en die in connectie stond met een aantal financieele instellingen; o. a. was bij directeur van de Brooklyn Trust Company. Een talrijk publiek bewees hem de laatste eeralgemeen was bet leedwezen over het onheil dat den beer Mills had getroffen. Maar ternauwernood was zijn stoffelijk overschot ter aarde besteld, of er begonnen geruchten te loopen dat er iets aan de Trust Company haperde. De bank had een kapitaal van 500,000 dollars met een reservefonds van 100,000 dollarszij deed veel zaken en de deposito's beliepen ongeveer 2,900,000 dollars. Op 19 Juli schorste de bank plotseling bare betalingen, 't geen door de directie per briefkaart aan de belanghebbenden bekend gemaakt werd. Toen kwam de waarheid aan 't licht. De overleden president was een bedrieger; waarschijnlijk had hij een zelfmoord ge pleegd, ofschoon dit geenszins bewezen is. Zijne bezit tingen konden 't tekort dat hij bij de bank had, niet dekken. Daarenboven waren er eenige slechte zaken ge daan, en men onderstelt dat zoowel het kapitaal als het reservefonds teloor is gegaan. Het deficit door den pre sident veroorzaakt bedroeg 150,000 a 200,000 dollars en de dubieuse posten 300,000 dollars. Niemand koester de den minsten achterdocht vóór den plotseliugen dood van den heer Mills. Hij had niemand deelgenoot gemaakt van den stand van zaken, Een commissie van de homceopatische doctoren in Pruisen heeft zich, namens de beoefenaars dier weten schap, tot prins von Bismarck gewend, met verzoek, om voor dien tak van studie afzonderlijke leerstoelen aan de hoogescholen op te richten en geneeskundige inspecteurs aan te wijzen, om toezicht te houden op de homceopatische uitoefening der geneeskunde. Dat personen die dagelijks met geldswaarden omgaan zich nog ^«'-bankbiljetten in de hand laten stoppen bewijst bet geval den post-directeur te Helmond dezer dagen overkomen, die van een kaaskooper uit Huizen een bankbiljet van 100 in betaling aannam, dat later bleek van geen waarde te zijn. Onder de woorden Nederlandsche bank stond goed leesbaardit kistje bevat 100 sigaren Havanna. Op de vier hoeken stond 100, rechts en links Nederlandsche bank, en 't biljet bevatte twee handteekeningen. Volgens verklaring van den kaaskooper had hij het voor eea paar jaren van een hem onbekend persoon te Luik ontvangen. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 10cn dezer: J. H. Adriaansen, jm. 28 j. met J. J. van den Abeele, jd. 20 j. G. Acda, jm. 26 j. met J. P. W. Joosse, jd. 24 j. C. Smit, jm. 30 j. met W. A. Lou- rens, jd. 27 j. (Van 29 Augustus.) VLISSINGEN. Gehuwd: J. J. Deijbel, jm. 27 j. met J. M. Arents, jd. 22 j. BevallenE. Groenenberggeb. Dommisse, d. J. V. de Leeuw, geb. Zwaan, d. J. P. Spinnaaij, geb. Antheu- nissen, d. E. S. C. van Hecken, geb. Blinkhof, z. C. M. Blinkhof, geb. Stubbe, z. M. J. ten Hacken, geb. Misdom, z. D. C. Aspeslagh, geb. Belderok, z. J. M. Pieterse, geb. Seidenspinnerd. A. Gorissen, geb. de Vos, z. C. E. de Reeper, geb. de Groot, d. M. P. Giesbers, geb. Roose, d. J. C. Ceulen, geb. le Marchand, d. A. A. Smith, geb. Baan, d. Overleden: J. M. van der Linde, d. 7j.J. Dobbelaar, man van A. C. Kamer mans, 47 j. H. C. Lourense, d. 4 m. Goes. Bevallen: W. C. Labeur, geb. Fukkend. A. van 't Zelfdegeb. Zuurveltz. M. Sinke, geb. Pol derman, z. Overleden: M. Haffnerjm. 26 j. A. Jacobs, wede. van P. L. van der Reijt, 71 j. S. C. Keersemaker d. 17 j. M. Korstanjc, z. 4 m. J. A. Busing, jm. 32 j. (overleden te Kattendijke). Zierikzee. Gehuwd: J. H. C. Heijse, wed', van H. M. Ermerins, 34 j. met L. E. lsebree Moens, jd. 29 j. BevallenH. Koevoetsgeb. Monnéed. A. Put, geb. Reijnhoudt, d. J. H. Daleboutgeb. vanRethïd. A. C. den Boer, geb. Rombouts, z. E. Polak, geb. Reijersd. Overleden: S. van den Ende, d. circa 10 m. P. van Huizenz. circa 6 m. P. in den Boschz. 3 m. P. Koop man d. 7 m. H. J. Koopmand. 2 m. J. Luijcx, z. 3 m. THERMOMETERSTAND. 9 Aug. 'sav. llu. 60 gr. 10 'smorg.7 u.62gr.'smidd.lu.66gr.'sav.llu.58gr. 11 a Js morg. 7 u. 59 gr. 'smidd. 1 u. 63 gr. 'sav. 6 u. 64 gi. ALGEMEEN OVERZICHT. Omtrent het karakter en de gevolgen van de samen komst der hoofden van Bourbon en Orleans behoeft geen twijfel meer te bestaan. Het officieele orgaan der Orleansen, het Journal de Paris, maakt een artikel, door den hoofdredacteur Edouard Hervé onderteekend, openbaar, waarin de beteekenis van den stap dien de graaf van Parijs namens zijne familie te Frohsdorf deed, in ronde woorden wordt aangegeven. Er blijkt uit dit bijna zou men kunnen zeggen officieele stuk, dat de graaf van Parijs, toen hij vroeg om door den graaf van Cbambord ontvangen te worden, en de graaf van Chambord, toen hij die vraag toestemmend beantwoordde, beiden wisten dat hunne handeling gedeeltelijk een privaat maar ook een politiek karakter had; maar zij hadden geen politieke quaestiën te behandelen, want zoodra het oogenblik gekomen is om de monarchie te herstellen zal de nationale vergadering alleen de be voegdheid hebben om zich met den graaf van Cham bord over de voorwaarden dezer restauratie te verstaan. De graaf van Parijs moest slechts in naam van alle prinsen uit het huis Orleans te kennen geven of „zij, ja dan neen, pretendenten naar den troon waren, of zij er in toe stemden, ja dan neen, dat zij als mededingers van den graaf van Chambord optraden of gesteld werden ten dage, waarop het de restauratie van het koningschap zou gelden." Het antwoord van den graaf van Parijs was ontkennendzoodatwanneer men de monarchie wil herstellen, aan den graaf van Chambord, als erkend hoofd van het huis van Frankrijk, en aan hem alleen de kroon zal moeten worden aangeboden. In 't kort is dit de inhoud van het twee kolom lange artikel van het officieele Journal de Paris. Het huis Orleans heeft dus afstand gedaan van zijne rechten en traditiën, met 1830 gebroken en zich onvoorwaardelijk aan de legitimiteit onderworpen. De geschiedenis moge over deze daad haar oordeel uitspreken, nu reeds zal men veilig kunnen zeggen dat die stap zeker niet gedaan zou wezen, wanneer de graaf van Cham bord niet kinderloos was. Gescheiden hebben geen der beide takken van het huis Bourbon eenige kans, vereenigd daarentegen met deze nationale vergadering groote kans. Hoe het zijde monarchalen in de kamer kunnen zich nu allen voor het legitieme koningschap verklaren; de Orleansen hebben opgehouden pretenden ten te zijn, hunne partij heeft dus in de kamer geen raisoii d étre meer. Maar zullen alle monarehalen bereid gevonden worden den graaf van Chambord te volgen en zich onder de witte vlag te scharen'? Eene depêche uit Parijs aan the Times schijnt hierop een antwoord te geven. De graaf van Chambord behoeft niet te denken dat zijne kansen zoo gemakkelijk, zonder slag of stoot, verbeterd zijn; ook bij zal zich opofferingen moeten ge troosten. „Men verzekert, zoo meldt de berichtgever, dat eene deputatie van de uitnemendste hoofden der legitimistische partij op het punt staat naar den graaf van Chambord te vertrekken, om hem tot bet doen van die concessiën over te halen, die noodzakelijk ge oordeeld v/orden om de fusie van alle conservatieve groepen in de nationale vergadeiing tot stand te bren gen." Gelukt deze poging wat met de bekende halsstarrigheid van den legitiemen pretendent nog niet zoo zeker schijnt dan zal de rechterzijde der kamer in navolging van Thiers in 1851: Vempire est fait! kunnen zeggen la monarchie est faite! Mislukt zij ech ter welnu dan zullen de Orleanistiscke bladen zeggen, dat het bezoek van den graaf van Parijs nooit een politieke beteekenis bad, en men zal voortgaan met tegen de republiek te ageeren, teneinde de monarchie althans voor de toekomst mogelijk te maken. De ligue des gens de Lien wordt echter door deze fusio- nistische manoeuvres met ontbinding bedreigd. De Bonapartisten maken er geen geheim van dat zij tegen over de fusie zich aan de zijde der republikeinen zullen scharen. Men heeft besloten, zegt bet brutaalste hun ner organen, l'Ordre, dat in de- aanstaande zitting der permanente commissie, die Woensdag 13 Augustus a. zal gehouden wordende vraag tot de regeering zal gericht worden welke houding zij tegenover de samen komst van Frohsdort denkt aan te nemen. Een helder antwoord zal men op deze vraag moJlijk kunnen verwachten, maar de Bonapartisten hebben dit ook niet noodig. Een twintigjarige practijk heeft hen slim ge noeg gemaakt om niet op officieele antwoorden, maar slechts op geheime conferentiën en briefwisselingen, op schijnbaar onschuldige bewegingen en reizen enz. nauw keurig het oog gevestigd te houden. In het zuiden van Spanje keeren zich de zaken steeds meer en meer ten gunste van de regeering te Madrid. Vrijdag namiddag heeft de intocht der troepen in Valencia plaats gehad zonder eenige stoornis der orde; zij werden met geestdrift door de bevolking ontvangen. De revolutionaire junta en de meeste gewa pende insurgenten zijn over zee naar Carthagena ge vlucht. Een telegram van Zaterdag uit Madrid meldt, dat Grenada twee dageu bedenktijd gevraagd heeft om zich aan de troepen over te geven; de insurgenten hebben de teruggave van het afgeperste en gestolen geld en neerlegging der wapenen aangeboden. Een later telegram, doch nog van denzelfden dag, meldt dat Grenada reeds in de handen der regeeringstroepen ia overgegaan. Weldra zal nu ook de beurt aan Cartha gena komen. Dq junta denkt echter nog niet aan over gave; zij schijnt zich niet alleen machtig genoeg te achten om den aanval der regeeringstroepen te weêr- staan, maar roept alle burgers op om de Alemansa en Vitoria op de Duitschers te hernemen en zich te ver zetten tegen „de willekeur van een wispelturig vreem deling." In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben de opstandelingen inderdaad aan die roepstem gehoor gegeven. Met het gepantserd fregat Mendez- Nunez hebben zij den Friedrich Carl willen aanvallen, maar voordat zij iets gedaan hadden liep het schip door de onkunde der bemanning vast. Men hoopt het echter nog te behouden, voegt het bericht er bij. Uit het noorden van het Spaansche schiereiland hoort men in den laatsten tijd bijzonder weinig. Ondanks den uiterst geringen tegenstand, dien de Carlisteu ont moeten, schijnen deze helden het toch niet te wagen hunne bergachtige streken te verlaten. Uit Perpignan wordt van gisteren gemeld dat men aanhoudend kanon vuur in de richting van Berga hoort, zoo dat de Car- listen opnieuw schijnen te trachten om zich van deze stad meester te maken. Een ander telegram uit dezelfde plaats meldt dat in Aragon de reorganisatie van een leger plaats heeft, bestemd om in Catalonië tegen de Carlisten teoperee- ren. Eenige intransigentss uit Barcelona, zijn daarheen vertrokken om dit leger reeds vóór zijne organisatie tot oproer aan te stoken. Na de nederlagen, die hunne geestverwanten in het zuiden slag op slag ondergaan, zullen zij spoedig wel een toontje lager gaan spreken; de machtelooze bedreiging der intransigentes in de Cortes, dat zij de vergadering zullen verlaten wanneer de regee ring geene amnestie uitvaardigt, zal zeker even weinig indruk maken als hunne oppositie tegen het voorstel om vervolgingen tegen de afgevaardigden in te stellen, die aan den opstand te Carthagena deelnemen. De meerderheid heeft des ondanks de gevraagde machti ging verleend. Belgische brieven. Brussel 10 Augustus. Enkele malen vergunt gij mij om het enge terrein der Belgische politiek te verlaten, diegelukkig voor het land niet altijd voor het buitenland belangrijke feiten oplevert, een blik te werpen over onze grenzen en eene kleine excursie te maken op het gebied der algemeene politiek. Wanneer ik lieden van die vrijheid gebruik maak dan is het in de eerste plaats, omdat de discussiën in den senaat, die bezig is met het onveranderd aannemen van aile ontwerpen, zooals zij hem door de kamer van afgevaardigden zijn toegezonden, bijzonder weioig stof tot opmerkingen geven, en verder omdat voor het oogenblik elk liberaal publicist een duren plicht te vervullen heeft met het oog op de gebeurtenissen in Frankrijk. Frankrijk's vijanden zegevieren. De verblinden! Het is helaasmaar al te waar, dat Frankrijk na zijn mili taire vernedering van 1870/71 thans op het punt staat zich te onteeren door een roemrijk verleden te verlooche nen en terug te keeren tot het régime van voor 1789. Waar is het ook dat op het oogenblik daar alles mogelijk is. En wanneer iemand mij zeide: de heeren de Belcastel, Brunet en consorten willen het standbeeld van Voltaire vervangen door dat van Karei IX, den held van den Bartholomeusmacht en hem in brons gegoten voorstel len met aangelegde handbus en onder den uitroep: doodt hen! doodt hen! op de Parijzenaars gericht, dan zou ik volstrekt niet verwonderd daarover wezen. Neen! men moet op alles voorbereid zijn; nu de Orle ansen in den persoon van den graaf van Parijs hun gang naar Canossa gedaanhunne onderwerping te Frohsdorf betuigd Lebben en de dynastische eenheid tot stand gekomen is, waaruit weldra de politieke eenheid zal voortkomen, zal men het hierbij niet laten. Het fanatisme aan de eene en de lafhartige plichtplegingen der rene gaten aan de rndere zijde zullen het nagejaagde doel bereiken. De derden iu den bond, ultramontanen en jezuïeten, de onontbeerlijke bondgenooten der reactie, worden met open armen opgenomeD en de godsdienstige eenheid zal de politieke eenheid op den voet volgen. Daartoe zal het zonder eenigen twijfel komen. Voor een ieder die sedert 24 Mei de verschillende gebeurte nissen en incidenten die in Frankrijk plaats grepen ge volgd heeft, is het geen geheim meer, niet alleen dat de kiem van dit bondgenootschap bestaat, maar dat bet zich reeds geopenbaard heeft, en uwe lezers kunnen b. v. de verplaatsing van den tegenwoordigen prefect der Gironde niet vergeten hebben, waartoe de

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2