MIDDELBÜRGSCHE COURANT. r wo. Dinsdag 1873. 12 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is 3.50. Middelburg 11 Augustus. De gemeenteraad van Middelburg zal op Woensdag a., des namiddags te 11 uur, eene openbare zitting houden ter behandeling der volgende zaken: onderzoek geloofs brieven nieuw benoemde raadsledenmissive gedeputeerde staten, goedkeuring raadsbesluiten; vooistellen van bur gemeester en wethouders betrekkelijk: a een missive van gedeputeerde staten, wijziging begrooting 1873; b een adres van de bruggelieden om tegemoetkoming wegens vermindering van vaart, waterstand; c de con cept-akte tot overname van den toegangsweg naar het station enz.; d beschikking onvoorziene uitgaven ge- meentebegrooting 1873; rapport en voorstel van burge meester en wethouders in zake de administratie der leenbank. Burgemeester en wethouders van Vlissingen hebben, in overleg met de commissie uit den gemeenteraad tot regeling der feestviering in September a.tien premiën, ieder van f 10, uitgeloofd voor die buurten die het fraaist versierd en verlicht zullen zijn ter beoordeeling van eene uit de burgerij te kiezen commissie, die bij haar uit te brengen rapport zal moeten letten op de versiering en veilichting in verband met de gegoedheid van de bewoners der buurten. De plannen der commissie voor de feestviering zijn in hoofdzaak de volgende. Aan de groote sluis zal ter ontvangst der koninklijke gencodigden een groote paradetrap worden vervaardigd, versierd met vlaggen en des avonds a giorno verlicht. In de nabijheid der sluis zullen vijf tribunes worden gebouwd, eene voor Z. M. den koning en familie, de ministers en verdere genoodigden, eene voor heeren en dames, eene voor het houden van muziekuitvoeringen en de uitvoering der feestcantate en twee voorverslag- gevers der dagbladen. De groote goederenloods bij het havenstation wordt ingericht en gedecoreerdom daarin het door de gemeente aan den koning aan te bieden diner te doen plaats hebben in de nabijheid daarvan zal mede een muziektent verrijzenterwijl de wegen naar de havens zullen worden afgebakend door groen, guirlan des, bloemen, vlaggen en ballons. Aan den ingang van den toegangsweg naar het station zal een eerepoort worden geplaatst. Op het Boterplein wordt eene eere poort vervaardigd van reusachtige afmetingen, die zal geplaatst worden aan den ingang der stadter plaatse waar vroeger de Rammekenspoort stond; tevens zal eene eerepoort worden opgericht op den Steenenbeer. Onder de scheepskappen op de voormalige marinewerf wordt eene dans- en concertzaal getimmerdbenevens eene tribune voor de muziek* deze zaal zal 3 a 4000 zitplaatsen bevatten. Een allegorische optocht zal ge houden worden; tevens bestaat het plan om bij genoeg zame deelneming eene gondelvaart te organiseeren, na afloop waarvan vuurwerk zal worden afgestoken. Van rijkswege zullen twee monitors en de brik Ter- nate naar Vlissingen gezonden worden, om ook de marine van Nederland bij het openen van de haven werken te vertegenwoordigen; deze flotiile en het wachtschip Hector zullen ter reede salutschoten lossen, te land zal dit door een onbespannen batterij veldge schut geschieden. Bij de in de vorige week gehouden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad te Westdorpe zijn 6 van de 53 kiezers opgekomen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren D. van Damme die 3 en J. B. Verhelst, die 2 stemmen bekwam. Uit de gemeenterekening van Zierikzee over 1872 blijkt dat het totaal der ontvangsten bedraagt f 157,366.70 en het totaal der uitgaven f 151,582,59, alzoo slui tende met een batig saldo van 5784.11. Onder de voornaamste posten van ontvang behooren opbrengst van tienden en grondrenten f4643.93; renten van inschrijvingen, op het grootboek der werkelijke schuld f 15,822.50; batig saldo der gasfabriek over 1871 f 3251.92opcenten der grond- en personeele belasting f 10,149.60; hoofdelijke omslag f 18,467; school gelden 7029.384; uitkeering van het 4/5 der perso neele belasting f 18,345.08; subsidie van het rijk aan de hoogere burgerschool f 7000; verkoop zelkasch f 10,601.90. Onder de voornaamste posten van uitgaaf behooren: jaarwedden van leeraars, onderwijzers enz. f 26,173.20^; gewoon onderhoud der openbare gebouwen, wegen enz. f 13,603.98i; aanleg of vernieuwing (o. a. demping Oudehaven en Schuithaven) f 53,153.29; overdekken van openliggende vroonen ƒ5992.53j-; kosten middelbaar en lager onderwijs: onderhoud gebouwen, vuur, licht en andere kosten van het onderwijs f 5862.20; subsidie armbestuur 11,115. De Amsterdamsche courant verneemt, dat het Am- sterdamsch beurscomitéovereenkomstig het preaeadvies eener ten deze benoemde commissie, bij den Hongaar- schen minister van financiën een bezwaarschrift over de niet-betaling van den Juli-coupon der Oost-Hongaarsche spoorwegobligatiën ingezonden, en hierbij de tusschen- komst van den Nederlandschen minister van buitenland- sche zaken verzocht heeft. De Staats-courant bevat het verslag omtrent de aan winsten van het koninklijk penningkabinet gedurende het jaar 1872. Het aantal verkregeue stukken was in dat jaar veel minder groot dan in het vorige jaardoch in geen der twintig jaren, gedurende welke het kabinet aan de zorgen der tegenwoordige bestuurders was toe vertrouwd, werden ook zoo vele gouden munten ver kregen. De aanleiding daartoe was een aarden pot, niet minder dan 2023 goudstukken bevattende, welke in October 1871 te Barneveld bij het graven van een regenbak gevonden werd, en voor de grootste helft met Nedeilandsche munten, in de vijftiende en zestiende eeuw geslagen, gevuld was, die eene zeldzame gelegen heid aanboden om de reeksen der vaderlandsche munten van het kabinet belangrijk aan te vullen. De hoofdcommissie voor de feestelijke viering van den len April 1872 heeft met goedkeuring van Z. M. den koning besloten, de plechtigheid der]onthulling van het allegorische gedenkteeken ter gedachtenis aan de inneming van den Briel door de Watergeuzen te doen plaats hebben op den llca September a. De plechtigheid zal door Z. M. den koning worden bijgewoond. ONDERWIJS. Zooals wij in ons vorig nommer meldden, is, over eenkomstig de beslissing van den minister van binnen- landsche zaken, de heer J. C. van Marken jr., te Delft, als lid der plaatselijke schoolcommissie toegelaten na het afleggen eener belofte, daar hij, ofschoon niet tot de doopsgezinde gemeente behoorende, bezwaar had tegen het afleggen van den eed. De minister heeft zijn gevoelen in de volgende bewoordingen uitgesproken: „Onder eene grondwet, die het beginsel van vrijheid van godsdienst huldigt, kan bezwaarlijk iemand verplicht worden een eed te doen, wanneer zijne godsdienstige overtuiging hem het eedzweren verbiedt. Wel heeft de rechtspaaak meer dan eens, op grond van art 107 wet boek van burgerlijke rechtsvordering en art. 183 wet boek van strafvordering beslistdat waar de wet den eed vordertalleen hij die tot eene doopsgezinde gemeente behoort met eene belofte of verklaring in plaats van eed kan volstaanmaar de quaestie doet zich hier anders voor. „Art. 61 toch der wet, regelende het lager onderwijs, schrijft het afleggen van eed of belofte voor zonder uitdrukkelijke bijvoeging, in welk geval een eed, in welk geval eene belofte verplichtend zal zijn. „De wet laat dus aan het gezag, te wiens overstaan de eedsaflegging geschiedtde beslissing overof de eed moet worden geëischt-, dan wel met de belofte kan worden genoegen genomen. „Dat gezag zal bij die beslissing zich laten leiden door de beginselen der grondwet, die eerbiediging van ieders godsdienstige overtuiging wil, en verklaart de heer van Marken dat zijne godsdienstige overtuiging hem ver biedt te zweren, dan zie ik geene reden, waarom met eene belofte geen genoegen zou kannen genomen worden. „Het is in eene zoo teedere zaak als deze wenschelijk, dat de regeering deze milde toepassing der wet voorsta, zoolang ten minste niet uitgemaakt isdat zij door de rechterlijke macht wordt verworpen." KERKNIEUWS. Bedankt voor de beroepen tot predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeenten te Bruinisse en te Axel door den heer J..C. K. Nonhebei, te Elburg. Het kiescollege der Nederduitsche hervormde ge meente te Haarlem heeft uit het vroeger medegedeelde zestal van predikanten het volgende drietal opgemaakt: de heeren P. D. M. Huette DirkslandH. Smeding, te Nederhorst den Bergen G. A. Rademakerte Sneek. De Kerkelijke courant van jl. Zaterdag bevat een overzicht van het verhandelde in de laatste zittingen der synode van de Nederlandsche hervormde kerk. Met betrekking tot do ondernomen verbetering van de psalm berijming wordt daarin het volgende gemeld: „De voortzetting van dien arbeid werd door de overgroote meerderheid der leden wenschelijk geacht, omdat door die verbetering, en voornamelijk door de verbetering van de zangwijzen de werkelijk schoone psalmen meer bruikbaar kunnen gemaakt worden voor de openbare godsdienstoefeningen. Daarom werd de bestaande com missie dan ook, naar aanleiding van een haar door de syno dale commissie overgebracht schrijven, tot eene nieuwe bewerking van het geleverde aangemoedigd, met uit- noodiging intusschen om zich tot omschreven doel geheel aan het in 1870 ontvangen mandaat te houden, en zich derhalve enkel tot onmiskenbaar noodzakelijke verbe teringen der berijming te bepalen. Als vaststaande werd daarbij aangenomen, dat de gemeenten, evenals ten aanzien van den Vervolgbundel op de evangelische ge zangen plaats heeft, eenmaal in het al of niet invoeren volkomen vrij zullen gelaten worden. Aan de commissie werd voorts in o vei weging gegeven om, voor zooveel nog noodig, aan de synodale commissie eene voordracht te doen voor de benoeming van een nieuw lid, ter ver vulling der vacature, door het smartelijk verlies van den rijkbegaafden Bennink Janssonius ontstaan." GEMENGDE BERICHTEN. Vrijdag hebben zich te 's Gravenkage twee getui gen aangemeld in de zaak van den bekenden moord in de Bocht van Guinea aldaar. Naar men verneemt zijn het twee vrouwen, in het Kik kerstraatje wonende, die verklaard hebben dat twee van de verdachten in den nacht van den moord bij haar in huis zijn geweest, hetgeen zij tot dusver verzwegen hadden. Jl. Vrijdag middag is de bliksem geslagen ineen boerenwoning onder de gemeente Diepenveen. Het ge- heele gebouw, met al wat er zich in bevond, zoomede een groote voorraad hooi en granen, werden in de asch gelegd. Ook kwamen twee varkens in den brand om. Naar men verneemt was alles tegen brandschade ver zekerd. Ook te Apeldoorn is in de woning van den winkelier Denekamp de bliksem geslagen. In een oogen- blik waren huis en inboedel een prooi der vlammen. Was het bericht, dat een aanval van beroerte den heer Motley getroffen had gelukkig onjuist, ook het telegrammeldende dat hij „welvarend" is, kan niet op nauwkeurigheid aanspraak maken. The Times ont ving van den geschiedschrijver zelf het bericht, dat hij sedert een paar weken lijdende was aan een hevige en pijnlijke neuralgische aandoening, maar dat hij thans daarvan bijna hersteld is. De schandelijke behandeling, die twee jonge meisjes uit fatsoenlijken huize te Gent van den com missaris van politie moesten ondergaan, waarvan wij vóór eenige dagen melding maakten, heeft volgens den Belgischen Moniteur van heden het ontslag van genoem den commissaris ten gevolge gehad. De minister van justitie had naar aanleiding van de interpellatie van

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1