Öuitcntanö. terie en cavalerie van 's Hertogenbosch, Maastricht en Haarlem zullen verplaatst worden naar Breda, omdat er bijna geen cadetten voor die wapens aan de koninklijke militaire academie aldaar zijn. De leeraars dier acade mie zouden met de lessen van den hoofdcursus der on derofficieren van beide wapens belast worden. Handelsbl. De 1® luitenant A. Cankrien, van het le bataljon 3e compagnie van het regiment schutterij te Rotterdam, heeft vergunning gekregen de oefeningen in het kamp bij Millingen bij te wonen en is door den minister van oorlog gedetacheerd bij het le bataljon 5e compagnie van het regiment grenadiers en jagers. Engelsche bladen geven uitvoerige beschrijvingen van de kanonneerboot Hydra, die onlangs voor de Neder- landsche regeering in Engeland gebouwd en gewapend werd. Deze kleine boot, bestemd tot rivierverdediging, voert éen zwaar getrokken kanonwerpende een projec tiel van 250 Engelsche ponden; en 't is de geheel nieuwe wijze waarop met dit stuk gemanoeuvreerd wordt, die zoo bijzonder de aandacht der Engelsche deskundigen op de Hydra gevestigd heeft. Hier namelijk is voor 't eerst de nieuwe uitvinding toegepast van den Engelschen majoor Moncrieff. Die uitvinding bestaat hierin, dat 't kanon, door middel van een hydrauli- schen toestelonmiddellijk na 'tlos3en van 't schot onder 'tdek verdwijnt, zoodat 'tonder beschutting kan gela den worden, om vervolgens weer snel en gemakkelij k in positie te worden gebracht om te vuren. Vreemd genoeg, had de Engelsche marine tot dusver met deze vernuftige vinding haar voordeel niet gedaan, en zooals the Times zegt is de vraag of Moncrieff's denkbeeld ooit iu practijk zou zijn gebrachtzonder den ondernemingsgeest van de Nederlandsche regeering, die, op raad van sir William Armstrong, met den hydrauli- schen toestel de proef nam. Aangenaam is 't hierbij te vermelden, dat die proef uitstekend schijnt geslaagd te wezen. Een aan tal Engelsche marine-officieren waren bij de experimenten met 't kanon van de Hydra, nabij Tynemouth gehouden, tegenwoordig. Over de vlugheid, gemakkelijkheid en zekerheid waarmede 't mechanisme werkteging slechts éen stem van bewondering op. Éen man kan al de bewegingen van 't reusachtig kanon besturen, en voor de geheele bediening van 'tstuk zijn drie man voldoende. Het kanon van de Hydra kan niet horizontaal gewend worden, zoodat geheel 't vaar tuig op het doel moet worden gericht. Ook dit geschiedt, dank zij de inrichting van schroeven en roermet be wonderenswaardige snelheid en gemakkelijkheid. The Times verwacht voor de uitvinding van den majoor Moncrief eene groote toekomst. Tien jaren geleden zegt 't blad woog ons zwaarste kanon slechts 5 ton terwijl thans de Devastation en de Thunderer stukken voeren van 35 ton. Hoe zwaar zal 't geschut wezen van 'tjaar 1883? Indien wij ooit 1000-ponders enlöCO-pon- ders zullen moeten hanteeren, zal dit niet anders kunnen geschieden dan met behulp van den bydraulischen toestel, dien de Hydra 'teerst zich ten nutte maakte. (A. Roti. cour.) KOLONIËN. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indiëheeft de volgende beschikkingen genomen civiel departement: Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekteaan den benoemden controleur le klasse bij het biDnenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura A. W. P. Ver kerk Pistorius. Ontslagen: op verzoek, eer vol, uit zijne betrekking, wegens ziekte, de commies bij den ontvanger der in- en uitvoerrechten te Padang, Th. C. Ebelling: Benoemd: tot controleur le klasse bij bet binnen- landsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madu ra, de ambtenaar op nonactiviteit S. A. Buddingh; tot commies bij den ontvanger der in- en uitvoerrechten te Padang, de ondercommies le klasse bij de controle en recherche te Batavia L. B. van Sprew; tot commies 2e klasse bij den postdienst, de ambtenaar op wachtgeld L. C. Janssen. Belast*, met de waarneming der betrekking van commies le klasse bij de posterijen, de ambtenaar op nonactiviteit F. W. C. Guise. Benoemd: tot 3cn hulponderwijzer aan de openbare eerste lagere sctool te Samarang B. Stoutsjesdijk, thans hulponderwijzer aan de openbare lagere school tePoer- bolingo; tot hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Poerbolingo A. Roose, thans 3e hulponderwij zer aan de openbare eerste lagere school te Samarang; tot l€n klerk bij 's lands kas te Soerabaija, de klerk bij genoemde kas-administratie J. J. A. van Daim. departement van oorlog: Ontslagen: eervol, uit 's lands dienstde klerk bij de militaire adminis tratie J. E. Lokopesie. Bevorderd: bij het wapen der infanterie, tot len luitenant, de 2e luitenant J. C. Sobnsjbij den militairen geneeskundigen dienst, dirigeerend officier van gezondheid 2« klasse de officieren van gezondheid le klasse C. D. T. Husemann en T. J. Jorritsma. GEMENGDE BERICHTEN. In eene branderij aan de Vellevest te Schiedam zijn gisteren, bij gelegenheid van het schoonmaken van het zoogenaamde „beste vat", zijnde een grondvat, waarin jenever wordt bewaardde meesterknecht en onderknecht, die in dat vat waren afgedaaldbedwelmd gewordenmet dat gevolg dat toen ze uit het vat wer den gehaald, de eerste reeds was overleden; bij den laatste werd nog leven bespeurd. De tweede algemeene vergadering der Nederland sche Dansonderwijzers-vereeniging is te Amsterdam op 2 Augustus gehouden. De president, de heer Bekker uit Groningen, opende haar met eene toespraak, waarin by alle leden welkom heette, en zoowel het doel der bijeenkomst als het belang van het kunstvak op ge paste wijze deed uitkomen. Eenheid van degelijk on derwijs, steunende op vaste gronden, moet hoofddoel zijn. Met levendige belangstelling werden de verschil lende vraagpuntendie in deze vergadering aan de orde warenbehandeld. Dat het nut dezer vereeniging meer en meer door de voornaamste onderwijzers wordt inge zien, getuigt de toetreding van vier heeren uit verschil lende plaatsen in ons land, die, na aan de vereischten voldaan te hebben allen als leden zijn aangenomen, met name de heeren Slork uit Amersfoort, J. G.Burggraaf uit Alkmaar P. H. Polak van den Helder, en van Diepenbeek te Utrecht. (Arnh. cour.) Maandag is te Weenen bet internationaal patent congres geopend met eene rede van den generaal-direc teur der Weensche tentoonstellingbaron Schwarz, wien later door de vergadering het eere-voorzitterschap werd opgedragen. De heer W. Siemensvan Londenis tot voorzitter benoemd. Tal van autoriteiten op het gebied van het patentrecht wonen de belangwekkende verga deringen bijNederland is officieel vertegenwoordigd door dT. von Baumhauer. Woensdag morgen heeft de civiele rechtbank van Versailles uitspraak gedaan in de zaak der weduwe Millière, die eene actie tot schadevergoeding tegen den kapitein Garcin had ingesteld, omdat deze bij het ge vecht in de Parijsche straten gedurende de laatste Mei dagen van 1871 aan zijn detachement het bevel had gegeven tot het doodschieten van haren man. De recht bank heeft zich competent verklaard, maar den eisch ontzegd en de weduwe Millière in de kosten veroordeeld. Haar vonnis baseert zij o. a. op de volgende over wegingen „aangezien de executie van Millière niet een persoon lijk feit van Garcin is, maar deze niets anders deed dan gehoorzamen aau de bevelen zijner chefs; „aangezien de burgerlijke rechtspraak haar onder zoek niet uitstrekt over de daden van het leger, wat in strijd zou wezen met het hoofdbeginsel der Fransche staatsinrichtingde scheiding der machten in den staat, enz." Te Chambery is jl. Zondag een dame door den bliksem gedood. Met haar echtgenoot en diens broeder had zij bij het losbreken van het onweder eene schuil plaats willen zoeken onder een boom, maar nauwelijks had het drietal dien bereikt of hij werd getroffen en alle drie stortten ter aarde, mevrouw de Bruelomniet weder op te staan. Bij de lijkschouwing bleek, dat de bliksem hoogst waarschijnlijk geleid is geworden door de sieraden van edel metaal die zij droeg: haar oor bel en medaillon vertoonden daarvan de sporen. Hare schoenen waren van bare voeten gerukt en haar japon op enkele plaatsen verbrand, op andere als door een schaar doorgeknipt. De heer de Bruel was slechts eeni- ge oogenblikken doof van den schok en zijn broeder uren laDg lam in den rechterarm. De heer Hervé, hoofdredacteur van het Orleanistisch orgaan Journal de Paris, en de heer Edmond About, hoofdredacteur van de XIXmo Siècle, hebben eergisteren, geduelleerd. Laatstgenoemde werd aan den arm gekwest De oorzaak van het duel was, dat Hervé een verkeerd verslag had gegeven van een bezoek, dat About gebracht had aan den graaf van Parijs, en waarop About vinnig had geantwoord. Te Berlijn ziet men weer eene werkstaking te gemoet. De metselaarsknechts hebben Zondag in eene vergadering, waarin eenige duizenden waren opgekomen, met algemeene stemmen besloten, niet langer dan tien uren daags te werken, geen lager loon dan 1 Thaler 22^ silbergroschen per dag aan te nemen en geen werk bij aanneming, maar enkel en alleen op dagloon te ver richten. Men gelooft evenwel niet, dat het hun zal gelukken hun eisch door te drijven, nu de werkbazen zich onderling hebben verbonden om vooreerst geen veihcoging van loon of vermindering van werktijd toe te staan. Een dagblad van Bostoa the Christian sprekende van den godsdienst dien hij zou wenschen dat in Amerika de heerschende was, geeft een lijst van de zonden die dan moesten verdwijnen. „Onder het gezag van den godsdienst waarvan wij spieken," zegt hij, „zouden verdwijnen te kleine gewichten en matenkeisteenen uit balen katoen, klei uit het papierzand uit de suiker, chicorei uit de koffie, aluin uit het brood, water uit de melk. In de manden met vruchten zou men niet meer de fraaiste en gaafste bovenop leggen, men zou, als men een paar schoenen kocht, er niet een bij vinden van goed leder om de reputatie, en de ander van pa pier om den inhoud van de beurs van den maker te vermeerderen. Het merk Jouvin zou niet meer op handschoenen staan die in Amerika van geitenleder vervaardigd zijn, geen Parijsche hoeden, in het achter huis van de modiste gemaakt, zouden voor hare glazen prijken, geen 1%/ards stukken fluweel die er maar 10 hadden zouden verkocht worden, door zuiver linnen stoffen zou geen katoenen draad loopen. Eindelijk onder het regime van dien godsdienst zouden alle schulden worden betaald, men zou het niet overeen komstig het evangelie achten, ofschoon de wet het toe liet, om 40 dollars terug te geven als men er 100 ge leend had en do man, die na een faillissement in over vloed leeide, zou in de oogen van de geheele wereld een dief zijn. Het huis waarin de beroemde fabeldichter de la Fontainete Chateau-Thierryis geboren, en dat eerst onlangs door middel van een inschrijving voor geheele instorting is bewaard, werd dezer dagen door den blik sem getroffen. De commissie voor die inschrijving, die door den oorlog was gestaakt, heeft thans opnieuw een beroep cp de vereerders van den grooten fabel dichter gedaan om zija woning in goeden staat te behouden. TEERMOMETERSTAND. 7 Ang. 's av. 11 n. 64 gr. 8 's morg. 7 u. 67 gr. 'smidd. 1 u. 81 gr. 'sav. 6u. 79 gr. ALGEMEEN OVERZICHT. Het bezoek van den graaf van Parijs aan den graaf van Cham bord is door dezen laatste volgens de rege len der burgerlijke en officieele wellevendheid beant woord en ook bij deze samenkomst zijn alle politieke quaestiën zorgvuldig vermeden. ,.De graaf van Parijs heeft slechts in zijn eigen naam on dieu van de leden zijner familie zijne hoogachting aan zijnen neef betuigd; hij had geen mandaat en ook zijne positie machtigde hem niet om over de voorwaarden te spreken, waarop een monarchale restauratie in Frankrijk mogelijk zon wezen, want die voorwaarden behooren uitsluitend tot de competentie der nationale vergadering. Maar door dit bezoek wordt alleen bewezen dat de prinsen van Orleans geen hinderpaal meer zullen wezen voor de hereeniging van Frankrijk met den prins, die de monar chale traditie vertegenwoordigt." Naar aanleiding van deze mededeeling, welke door een invloedrijk fusionist aan de redactie der Assemblée nationale, het hoofdor gaan der fusie, geschreven is en die overeenstemt met alle beschouwingen desbetreffende in andere monarchale bladen, naar aanleiding van deze mededeeling merkt de Parijsche correspondent van the Times terecht op, dat de graaf van Parijs derhalve de oplossing der monar chale quaestie aan de beslissing der kamer wil over laten, terwijl de graaf van Chambord met zijn erfelijk en goddelijk recht vaak zeide zeer goed buiten die beslissing te kunnen. Deze eerste samenkomst zal dus geene verandering brengen in de verhouding der beide partijen onderling en laat bet probleem eener politieke eenstemmigheid tusschen de beide takken der familie volkomen in de lucht hangen. Bij nader inzien schijnen de republikeinen er ook zoo over gedacht te hebben, althans de voorgenomen bij eenkomst der drie fractiën van de linkerzijde heeft niet plaats gehadhetzij de besturen der verschillende groe pen haar overbodig achtten, hetzij het plan daartoe nooit bestaan heelt. Alle organen der repnblikeinsche partij hebbeD wel is waar hunne kolommen gevuld met alle berichtendie omtrent het bezoek van den graaf van Parijs uit Weenen en Frohsdorf verspreid worden, maar in hunne beschouwingen stemmen zij hierin allen overeen, dat ook deze poging tot fusie der monarchale partijen een loos alarm is en eindigen moet met een échec. De republikeinen kunnen dan ook kalm het resultaat dezer hernieuwde poging afwachtendie wan neer zij al niet in rook vervliegt, ten slotte toch zou moeten schipbreuk lijden op eene minderheid, die zoo krachtig en talrijk is als de republikeinen in de natio nale vergadering. Hun comité de surceillance kan dan ook veilig het werk der bewaking overlaten aan de permanente commissiewier taak het is om voor de orde in den staat zorg te dragen tegen de woelingen dier partijwelke de eenige is die niet samenspant en geene woelingen veroorzaakt, en met alle gemoedsrust kan het toezien dat de fusionisten zooveel misbaar maken als hun lust. Dit toch is het eenige genot dat zij van hunne illusiën zullen kunnen hebben. Het groote nieuws der verzoening van Orleans en Bourbon had waarlijk de verschijningen der heilige maagd, de bedevaarten en processiën ter harer eere en

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2