MIDDELBURGSCHE COURANT. F 188. Zaterdag 1873. 9 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2cn Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen, JDe prijs per 3/m., franco is 3.£50. Middelburg 8 Augustus. Naar wij vernemen zijn de heeren E. H. F. W. Mathon, directeur der registratie en domeinen in Zeeland, en J. F. W. Conrad, hoofdingenieur van den waterstaat in Zeeland, door Z. M. den koning van België tot rid der der Leopolds orde benoemd. Den 28cn dezer zal te 's Gravenhage, ten behoeve der staatsspoorwegen worden aanbesteed het verdiepen der buitenhaven te VlissiDgen tot 8.50 M. beneden Amster- damsche peil, overeenkomende met 10.30 M. beneden ge woon boog waterpeil. Het departement Nijmegen der Maatschappij tot nut van 't algemeen heeft eene circulaire aan de verschillende departementen dier Maatschappij toegezonden, houdende mededeeling van zijn besluit om zijnen afgevaardigde op te dragenaan de aanstaande algemeene vergade ring der Maatschappij de volgende motie voor testellen: „De algemeene vergadering, ofschoon hulde doende aan de gcede bedoelingen die het hoofdbestuur geleid hebben bij bet doen van voorstel IV op den beschrij vingsbrief voor de algemeene vergadering van 1867, is van oordeel dat de algemeene vergadeiing van 1867 gedwaald heeft, toen zij het genoemde voorstel van het hoofdbestuur overnam, daar in onzen tijd het vervaar digen van een godsdienstig leesboek zonder het doen van partijkeuze in geschillen vi.n godsdienst onmogelijk is; is van oordeel dat de uitgave van zoodanig werkje niet te rijmen is met de letter en den geest van art. 3 van het algemeen reglement; besluit, dat de uitgave van het werkje getiteld Godsdienstig leesboek voor school en huis, van den heer P. Hugenholtz jr., niet zal voortgezet worden." Het departement Nijmegen heeft van dit besluit aan de departementen mededeeling gedaan in de hoop dat zij zich daarmede zullen kunnen vereenigen en zoo met hen eene netelige zaak op een bevredigende wijze ten einde brengen. Naar aanleiding dezer missive i3 heden namiddag alhier een buitengewone, doch niet talrijk bezochte, verga dering van het Middelburgsch departement gehouden, waarin besloten is1° den afgevaardigde een impóratief mandaat in deze zaak te gevenen 2° hem op te dragen omongeacht den considerans van het besluit van het departement Nijmegen, tegen de voortzetting der uit gave van het genoemde werkje te stemmen. Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald dat de navolgende ambtenaren bij de admini stratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt: de commies 3e klasse L. J. van Ingen ten postkantore te Breda; de commies 3e klasse S. van Delden ten postkantore te Dordrecht; de surnumerair H, van Trojen ten postkantore te Arnhem. De markies de Gabriac, gewezen gezant van Frank rijk bij ons hof, heeft gisteren middag met zijn familie de residentie verlaten. Met het oog op eene spoedige oplossing der quaestie tusschen sigarenmakers en fabrikantenheeft het bestuur van het Nederlandsch sigarenmakersbond de volgende circulaire gericht aan diegenen der leden van het Bond welke reeds weder aan het werk zijn bij patroonsdie óf niet tot de vereen iging waren toegetredenóf haar verlaten hebben „Mannen „Gij hebt het voorrecht genoten het eerst bij recht geaarde patroons werk te hebben gevonden, weikeu het grondwettig recht van vereeniging niet betwisten en aan uw rechtmatig verzoek om een billijke loonsverhooging hebben voldaan. „Wij wenschen u te herinneren, dat gij daardoor nieuwe plichten op u geladen ziet, namelijk dat gij door behartiging der belangen van uwe patroons, u gevoelig betoont te zijn voor de welwillende erkenning uwer rech ten, dat gij het bewijs nu levert dat uwe vereeniging niet alleen stoflelijken vooruitgang wi), maar voornamelijk zedelijke verbetering harer leden beoogt, dat zij nu met daden toont dat het doel van den werkman niet is pres sie uit te oefenen op den fabrikantmaar dat gij nu nadat ook uw recht erkend is, ook nimmer den eerbied en het ontzag voor den patroon wilt uit het oog verliezen. „Toont voorts dcor nauwgezette plichtsbetrachting, door on vermoeiden ijverdat de vereeniging des werk- mans (mits langs ordelijken weg) de beste vruchten voor de maatschappij kan afwerpen. „Slechts door u zoodanig te gedragenzult gij u waardige leden toonen van het Nederlandsche sigaren- makerbond. „Het bestuur, enz." Voorts is te Utrecht op een kort geleden gehouden vergadering het volgende bij wijze van motie met geest drift aangenomen: „Deze vergadering, bestaande uit sigarenmakers, leden van het Nederlandsche sigarenmakersbond, afdeeling Utrecht, onder het motto „Unie van Utrecht", brengt bij deze ook uit naam van alle af deelingeu, haren innigen dank aan die heeren sigarenfabrikantenzoowel in de stede Amsterdam en Rotterdam als hier, die aan hunnen werk lieden eene verhooging van loon hebben gegevenwelke hen in staat stelt beter in de behoeften hunner gezinnen te kunnen voorzien, en ten tweede hun uit vrije beweging het recht van vereeniging hebben verleend. Eene ver - eenigiDg, gebaseerd op de maatschappelijke orde, en welke een waarborg oplevert voor de toekomstige goede en ongestoorde verstandhouding tusschen kapitaal en arbeid. „De vergadering besluit, na overweging van het bovenstaande, dat iedere sigarenmaker verplicht is door zijn gedrag op de fabriek te toonendat hij de huma niteit zijns patroons op waarde weet te schatten, doo de belangen van den patroon te behartigenen voort door zijn levenswandel in het openbaar te bewijzen dat de vereeniging der sigarenmakers haar zedelijk doel vooral op den voorgrond plaatst." Omtrent het onderzoek der regeering betreflende de herziening van den census wordt aan het Handelsblad het volgende medegedeeld Reeds in Augustus van het afgeloopen jaar werd aan de gemeentebesturen namens den minister van bin- nenlandsche zaken een opgave gevraagd van het getal kiezers in de gemeenten voor het lidmaatschap der tweede kamer van de staten-generaal en van den ge meenteraad, zoowel bij behoud als bij afschaffing der patentbelasting, en tegelijkertijd opgave volgens een census tot een vijfde minder dan de tegenwoordige, insgelijks bij behoud of bij afschaffing der patentbe lasting. Daarop volgde in Maart dezes jaars naar aan leiding van het verlangen der tweede kamer van de staten-generaal de vraag, of de door het verlagen van den census te verkrijgen kiezers kunnen geacht worden de vereischte onafhankelijkheid en geschiktheid te be zitten tot uitoefening van hot kiesrecht. Om daartoe te geraken werd vanwege den minister van de gemeen tebesturen de opgave verlangd van het getal belasting schuldigen in de gemeenten, die tengevolge van het verlagen van den census op het minimum het recht tot verkiezing van leden der tweede kamer en der provin ciale staten zouden verkrijgen en het tot dusverre niet hadden, met vermelding tevens hoevelen hunner in elk der drie belastingen, de grondbelasting, het personeel en het patentrecht, zijn aangeslagen, en met overleg ging van een staat, aanwijzende het getal dier belas tingschuldigen, onderscheiden naar hun beroep, bedrijf of nering, en een gelijke opgave met betrekking tot de kiezers voor den gemeenteraad. Eindelijk zijn nu nog van wege den minister de boven staande vragen gesteld voor een census-cijfer, dat een vijfde lager is dan het tegenwoordige, zoowel voor de tweede kamer als den gemeenteraad, met bijvoeging der opgave hoevelen der meerder te verkrijgen kiezers in den hoofdelijken omslag der gemeente betalen. In Maart jl. zijn niet van de gemeentebesturen opgaven gevraagd, zooals het Handelsblad nader ver neemt, maar is alleen het gevoelen van de commissaris sen des kon in gs in de onderscheidene provinciën ingewonnen, hoofdzakelijk nopens de vraag, of de door het verlagen van den census te verkrijgen kiezers kunnen worden geacht de vereischte onafhankelijkheid en geschiktheid te bezitten tot uitoefening van het kies recht, en verder ten aanzien van de opgegeven punten. Na het overleg met genoemde commissarissen, heeft de minister van binnenlandsche zaken, alweder door hunne tusschenkomsteerst de vermelde inlichtin gen van de burgemeesters der gemeenten gevraagd^ echter niet van alle gemeenten, zooals ook niet door de commissie van rapporteurs uit de tweede kamer werd verlangd. De minister heeft gemeend met inlich tingen omtient eenige gemeenten in elk kiesdistrict te kunnen volstaanwaartoe bij uit elk der districten eenige gemeenten van verschillende bevolking heeft genomen. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. consulaten. Ontslagen uit de betrekking van consul der Nederlanden te Djeddah mr. R. W. J. C. de Men- thon Bake. Benoemd tot Nederlandsch consul te Spezia A. Schiffine. belastingen. Eervol ontslag verleend, op verzoek,, aan J. P. Schluiter uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen, in-en uitgaande rechten en ac- cijnsen te Amersfoort c. a. behoudens aanspraak op pensioen, en J. P. Helmont, thans controleur der di recte belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen, te Haarlembenoemd tot ontvanger der directe belas tingen en accijnsen te Amersfoort c. a. LEGER. Benoemd bij het wapen der infanterie tot 2en luitenant, bij het 2e regiment, de sergeant-titulair E. J.R- von Ernst, van het 7e regiment. ONDERWIJS. In de Nieuwe bijdragen voor onderwijs en opvoeding over Juli vindt men in de schoolberichten de volgende vacatures vermeld: 23 als hoofdonderwijzer, 99 als hulponderwijzer, waaronder 1, waarnaar ook hulpon derwijzeressen mogen mededingen, en 1 als hulpon derwijzeres bij het gewoonalsmede 5 als hoofdonder wijzer, 1 als hoofdonderwijzeres, 3 als hulponderwijzer en 1 als hulponderwijzeres bij het gewoon en meer uitgebreid openbaar lager onderwijs. KERKNIEUWS. Eergisteren werd to Amsterdam de algemeene kerke lijke vergadering der hersteld Evangelisch Luthersche kerk in het koninkrijk der Nederlanden geopend. Als afgevaardigden waren tegenwoordig van Amsterdam: de heeren G. W. Stemler, P. J. Heiwig, C. Holgen, W. H. Kirberger, D. Bonnerman, J. C. C. Meijer, C. W. Zethraens en H. W. Kesper L.Az.van Enkhuizen: de heeren J. A. Hel wig en B. Koolhuisvan Medemblikde heeren G. Limperg en A. Coorengel; van Gorinchem: de heer F. Braakman; van Harlingen: de heer H. Joosten;van Zwollede heer F. W. G. Kemmannvan De Helderde heer D. Snijder jr.van Hoornde heer J. H. Schwill. Het moderamen dezer vergadering beslaat nit de heeren G. W. Stemler als voorzitter, F. W. G. Kemmann ais tweede voorzitter, P. J. Heiwig als secretaris en D. Bonnerman als adjunct-secretaris. MARINE EN LEGER. Volgens een van den kommandant der zeemacht en chef van het departement van marine in Nederlandsch- Indië ontvangen telegram van den 6en dezer, zijn Zr. Ms. schroefstoomschip Djambi van Batavia vertrokken, met bestemming naar Nederland, Zr. M\ schroefstoomschip Riouw aldaar aangekomen en Zr. Ms. schroefstoomschip Vice-Admiraal Koopman naar Atsji vertrokken. De luitenants ter zee le klasse N. A. de Vries en E. H. E. van Woelderen worden met den 16ett dezer geplaatst respectievelijk aan boord van Zr. M8. wacht schepen te Amsterdam en te Willemsoord. Er is sprake van, dat de hoofdcursussen der in fan-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1