ONDERWIJS. Den 23" Jnli jl. werden 131 der 500 leerlingen van de school voör kinderen van onvermogenden alhier, hoofdonderwijzer de heer L. de Man, wegens getrouw schoolbezoek beloond met de uitreiking van spaarbank boekjes, waarop voor een bedrag van f 5, f 4 ot f 3 was ingeschreven, of wel van geld tot minder bedrag dan dat der ovengenoemde boekjes. Den leerlingen der le, 2e, 3® en 4e school (klasse) werd bovendien de toe zegging van een rijtoer gedaan. Die belofte werd gisteren vervuld. Des namiddags te 1 uur begaven 83 kinderen zich, onder leiding van hunnen hoofdonderwijzer en vijf hulponderwijzersin een vijftal rijtuigen naar de bad plaats Domburg. De meesten hunner hadden die plaats nog nooit gezien. Bij allen heerschte de vroolijkste stemming. Gisteren werden aan 205 van de 500 leerlingen der school voor kinderen van minvermogenden alhier, hoofdonderwijzer de heer A. Gouka, boekgeschenken uitgereikt als belooning voor getrouw schoolbezoek. Daarenboven maakten een 90tal kinderen dier school, zijnde leerlingen van de eerste en tweede klasse, aan wie geen boekjes geschonken warenheden per spoor trein een uitstapje naar Vlissingenwaar zijonder toezicht van den heer J. I. Nierse en vier andere hulp onderwijzers, de spoorweg- en kanaalwerkenhet bad huis enz. bezochten. In de mededeeling van den rijtoer der Veersche schooljeugd in ons nommer van jl. Zaterdag hebben wij gemeld, dat de kosten daarvan ten deele ook zijn bestreden uit de provinciale subsidie ter bevordering en aanmoediging van het schoolgaan en meer getrouw schoolbezoek. Dit was eene vergissingde gelden uit de provinciale subsidie zijn namelijk reeds vroeger aan boekgescheuken en getuigschriften besteed; de gelden voor den rijtoer zijn uitsluitend door ingezetenen van Veere beschikbaar gesteld. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft tot prae- ceptor aan het stedelijk gymnasium benoemd dr. J. W. H. Frankamp, te Noordvvijk-binnen. MARINE EN LEGER. De na te noemen dirigeerende en verdere officieren van gezondheid worden geplaatst, te wetende dirigeeren de officier van gezondheid J. A. C. von Königs'.öw met 16 dezer in de maritieme directie te Hellevoetsluis, en de officier van gezondheid 2e klasse W. T. Clous me dienzelfden datum in de rol van Zr. M\ wachtschip te Willemsoord, en gedetacheerd op het instructie-vaar tuig Ternate, de officieren van gezondheid 3e klasse A. Pieters en G. P.J. Theunissen met 1 Septemberbij het hospitaal der marine te Willemsoord, de officieren van gezondheid 2e klasse M. Steensma, J. A. G. Hulst en P. C. Buyze, met 1 October respectievelijk aan boord van Zr. M8. monitors Krokodil, Tijger en schroefstoom- schip Het Loo. Voorts worden de officieren van gezondheid 2e klasse J. O. Harthoorn, W. H. Visscher van Aalst, G. L- Aalbertsberg en B. Léon met laatstgenoemden datum gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord, ter voorbereiding tot het afleggen van examen voor hoogeren rang. Sluats-courant De commissie voor het examen tot toelating aan de stafschool bestaatonder het voorzitterschap van den generaal-majoor A. C. A. Schöastedt, uit de volgende ledenluitenant-kolonel P. M. Netschervan het le regiment infanterieluitenant-kolonel A. Tutein Nol- thenius, van het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs majoor C. L, Hermsenvan het 4e regiment huzaren majoor J. H. Meursinge, van het 3* regiment vesting artillerie kapitein J. C. C. den Beer Poortugaalvan den generalen stafkapitein J. H. H. Doramers, van het 6e regiment infanterie; kapitein H. F. Schalken, van het korps ingenieursmineurs en sappeurskapitein P. A. Scheltusvan het 2e regiment vesting-artillerie, en den ritmeester F. L. de Graeff, van het 3s regiment huzaren. De minister van oorlog heeft, onder dagteekening van gisteren, bekend gemaakt dat voor geweermakers, die met de vervaardiging van het Beaumont-geweer be kend zijn, gelegenheid bestaat om als meesier-geweer maker bij het leger in Oost-Indië geplaatst te worden. De voorwaarden zijn vermeld in de Staats-courant van heden. RECHTZAKEN. Krachtens bevel der arrondissements-rechtbank te Haarlem is wegens oplichterij voorloopig in hechtenis gesteld G. H. L. Smitzich noemende Henry Smit, thans te Haarlem en vroeger te Amsterdam wonende. In verschillende plaatsen van ons land had bij agenten, aan wie hij na storting van f 300 of meer eene be- rekking beloofde van /400 a f 500, behalve vrije wo ning. Die betrekking was agent van een huur- en ver huurkantoor. Na ontvangst der storting en nazooals onder anderen te Zwolle, een groot woonhuis te hebben gehuurd, wordt de bedrogen agent eenige weken uit betaald en later onder allerlei voorwendsels en beloften teleurgesteld. De alzoo bedrogen lieden zijn thans uit- genoodigd om zich tot den burgemeester of den com missaris van politie hunner gemeente te wenden tot het geven van inlichtingenook omtrent het geleden nadeel. GEMENGDE BERICHTEN. Naar Het Vaderland verneemt heeft de tegen woordige directie der tramway-maatschappij te 's Gra venhage de zaak overgedaan, en zal tot den tijd dat alles definitief is geregeld zooveel mogelijk in den dienst worden voorzien. Met het gisteren naar Java vertrokken stoomschip Prins van Oranje is weder een groote hoeveelheid patronen en Beaumont-geweren naar Indië verzonden. In het laatste halfjaar werden ruim 4000 zoodanige geweren derwaarts overgebracht. Eene commissie heeft zich gevormd tot inzameling van gelden voor een gedenkteeken ter eere van wijlen den heer P. H. B. Motké, op te richten in zijne geboor teplaats Thorn in Limburg. De boven de hiervoor vereiscbte som te ontvangen gelden zullen strekken ten behoeve van het grafmonument te Pekalongan, dat de Indische vrienden van Motké voor hem willen oprichten. Het admiraliteits-hof te Londen heeft jl. Zaterdag uitspraak gedaan in het geding van de Batavier tegen de Charkeih. Aan eerstgenoemd vaartuig alleeu wordt de aanvaring geweten, maar het wordt hiervoor niet aansprakelijke geacht, omdat een gepatenteerde loods aan boord was, zooals de wet eischt, en de bevelen, door dezen gegevenwaren |nagekomen. De eisch tot schadevergoeding, door de Batavier ingesteld, is dus afgewezen. In eene stad van Westfalen had bij de laatste jaarlijksche werving voor den krijgsdienst het volgende voorval plaats. Na het oproepen van den naam Elbing verscheen een 70jarig grijsaard voor de commissie. Onder algemeen gelach antwoordde hij op de vraag, wat hij hier kwam doen: „Wie heist'Sie hal/en gerufen Elbing'''en overhandigde zijn oproepingsbiljet, dat vol maakt in orde bevonden werd. Ten laatste werd het raadsel hierdoor opgelost, dat voor 20 jaren de 50jarige Israëliet Elbing tot den Christelijken godsdienst was over gegaan en nu als herboren Christen op het doopregister van 1853 voorkwam. Uit Parijs wordt gemeld dat de shah van Perzië de prachtige juweelen garnituur, welke hij aan de echtgenoote van Mac Mahon schonk, verzuimde te be talen. De juwelier in het Palais royal, bij wien het gekocht is, heeft de hulp der Fransche regeering inge roepen om zijne rekening ad 200,000 francs betaald te krijgen. In de Amerikaansche afdeeling der Weensche tentoonstelling bevindt zich een geweer, welks construc tie en schietvaardigheid alle nieuwe uitvindingen op dit gebied verre overtreffen. In den kolf van het geweer is een magazijn voorzien van 50 scherpe patro nen, en door eene eenvoudige beweging worden dezen stuk voor stuk in de kamer van het geweer gebracht. Om met dit wapen te schieten behoeft men slechts een terzijde aaugebrachten trekker voor- en achterwaarts te bewegen; door de voorwaartsche bewegiDg komt de patroon in den loop en onmiddellijk daarop valt het schot; door de achterwaartsche beweging valt de ledige patroonhuls uit den loop. Zonder het geweer van den schouder te nemen kan iemand, die met dit wapen heeft leeren treffen 32 schoten in de minuut doen, en wanneer het niet op treffeo, maar slechts op snelvuur aankomt b. v. op aangesloten massa's, dan kan met dit geweer elke seconde een schot gedaan worden. Te Bremen zal van 13 tot 21 Juni 1874 eene in ternationale landhuishoudkundige tentoonstelling gehou den worden. La France meldtdat een damewier naam het blad niet meedeelt, pogingen aanwendt om de kunst van diamantslij pendie tot nogtoe alleen in Nederland op groote schaal wordt gedreven, naar Frankrijk over te planten en die daar door vrouwen te doen uitoefenen. Zij heeft daartoe te Parijs een instelling geopend, waar de meisjes van veertien tot twintig jaren, die daar werk zaam zijntevens huisvesting vinden. Die werksters moeten, om toegelaten te wordenzich voor drie jaren verbinden en ontvangen reeds het eerste jaar loon. In de twee volgende jaren wordt dat loon verhoogd. Na het eindigen van hun leertijd ontvangen ze eene grati ficatie van minstens 500 francs en is haar een plaats verzekerd van vijf francs per dag. THERMOMETERSTAND. 5 Aug. 's av. 11 u. 63 gr. 6 s morg. 7 u. 64 gr. 'smidd.lu. 71 gr. 'sav. 6 u. 69 gr. tluitenUxnö. ALGEMEEN OVERZICHT. „Reeds een gansche week wordt in de Europeesche pers over de groote vraag geredetwist, of de handel wijze van kapitein Werner, toen hij voor Carthagena het stoomschip der opstandelingen, el Vigilante, weg nam, in overeenstemming met het volkenrecht geschiedde, ja dan neen. In Duitschland schijnt althans deze ver standige meening boven te drijven, dat de vraag of deze handelwijze in theorie volkenrechtelijk gerecht vaardigd is, zelfs wanneer daaraan inderdaad getwij feld kan worden, voor het onderhavige geval van zeer ondergeschikten aard is. Zoo ergens, dan is hier de spreuk van toepassing: waar geene klacht is, is ook geen rechter." Deze scboone leer wordt door de Köl- nische ZeituDg in een hoofdartikel over de voorvallen in de Spaansche wateren ontwikkeld. Rechtmatige klachten van communisten en republikeinsche opstan delingen, die niet bij machte zijn om zich tegen Duit- sche rechtsschennis te verzetten, zijn dus geene klachten! Ziedaar de stelling: macht gaat boven recht, met verre gaande onbeschaamdheid in toepassing gebracht! „De eenige macht toch die onmiddellijk bij de zaak betrok ken is, de Spaansche regeering, meent daarentegen der Duitsche regecring voor de handelingen van den Duit- schen kapitein dank verschuldigd te zijn." Hoe naïef! De Madridsche regeering, die zelve te zwak is om haar gezag te doen gelden, zou zich verontwaardigd toonen, omdat de Duitsche marine haar het lastigste werk uit de handen neemt! En waarom die beleefdheid tegen over de Madridsche regeering,Jdie evenmin door Duitsch land erkend is als het revolutionair bewind te Cartha gena, wanneer het niet is uit bemoeizucht? „Het voeren van de roode vlag alléén, zeide the Times vóór eenige dagen terecht, kan uit het oogpunt van interna tionaal recht, bezwaarlijk het opbrengen van de Vigi lante billijken. Er behoeft aan de roode kleur geen algemeene vijandelijke beteekenis gehecht te worden, en hoe dolzinnig het waagstuk der Carthageensche opstandelingen ook zij, men had hen kunnen veroor loven om hun eigen regeeringsvorm te kiezen, zonder door vreemde mogendheden te worden lastig gevallen." Gelukkig echter dient de Kölnische Zeitung niet tot richtsnoer aan de Duitsche regeering en blijkt deze minder chauvinistisch te wezen dan het nationaal- liberale(?) orgaan. Een telegram uit Wilhelmshafen van gisteren meldt dat de directeur der rijkswerf aldaar, de heer Pizewcsinsky, op aanschrijving der regeeriog ter stond vertrokken is om het opperbevel over het Duitsche eskader in de Middellandsche zee over te nemenen dat kapitein Werner teruggeroepen is. De Duitsche regeering schijnt dus niet zoo onverschillig over de vraag te wezen of het volkenrecht geschonden is tegenover de opstande lingen van Carthagena. Het werd waarlijk hoog tijd dat zij bare meening daarover te kennen gaf. Toen de Vigilante opgebracht en deze zaak geëindigd was met eene overeenkomst tusschen de wederzij dsche kom mandanten, kon zij met recht zeggen dat zij uit de verte de quaestie moeilijk beoordeelen kon en de ver antwoording van kapitein Werner moest afwachten. Nu deze al te ijverige zee-gendarme echter op den ingeslagen weg voortgaat, werd de regeering meer rechtstreeks in de zaak betrokken. Zijne terugroeping sluit nog wel geene afkeuring zijner handelwijze in, maar door de zending van een ander bevelhebber met speciale instructiën is althans aan de willekeur van een marine-officier een einde gemaakt. Aan de arbitraire handelingen van kapitein Werner kwam inderdaad geen einde. Maandag nog was de Duitsche consul van Carthagena te Alicante aangekomen op weg naar Madrid, om de twee fregatten, die bij Malaga zijn genomen en in de haven van Carthagena door de Duitschers bewaakt worden, ter beschikking van de regeering te stellen. De bemanning is ongewapend aan land gezet. Dat de consul in overleg met kapitein Werner handelde behoeft geen betoog. Uit dit bericht blijkt opnieuw dat de Duitsche marine alleen handelend optrad en verderwat nog erger isdat zij niet het bombardement van Almeria belette, maar kort en goed de twee fregatten kaapte. Volgens hetzelfde bericht weigert Contreras de aan geboden vrijheid en wil hij uit vrees voor de zijnen het Duitsche fregat niet verlaten. Die voorzichtigheid is waarschijnlijk niet overbodig, want de kansen voor den opstand staan bijzonder slecht. Sedert eergisteren is de Spaansche regeering weder meester te Cadix door de hulp der artilleristen in de stad, die de roode vlag verlatende voornaamste strategische punten in de stad bezetten, den revolutionairen gemeenteraad gevangen genomen en daarop de stad aan de regeeringstroepen overgeleverd hebben. Ook te Valencia ligt de opstand in zijne laatste stuiptrekkingen; terwijl de troepen aan houdend terrein winnen plunderen de insurgenten de woningen der rijken en vermoorden zij hunne bevel hebbers. Te Carthagena zijn de raddraaiers der bewe ging evenmin meer veilig en de vrees van Contreras is vooral gegrondwanneer men in het oog houdt dat de meeste matrozen en het regiment Iberia slechts ge dwongen werden de zijde der opstandelingen te kiezen en dus wel eens het voorbeeld der artilleristen van Cadix zouden kunnen volgen. Met het oog op de monarchale intriges en de geruch-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2