MIDDELBURGSCHE COURANT. r 184. Dinsdag 1873. 5 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is 3.50, Middelburg 4 Augustus. In het Provinciaal blad van Zeeland n° 78 is opge nomen het koninklijk besluit van den 19en Juli jl. tot het verleenen van vrijstelling van de rechten van zegel en registratie voor alle stukken, opgemaakt krachtens de wet van 4 December 1872 (Staatsblad n° 134)tot voor ziening tegeD besmettelijke ziekten, wat de vrijstelling van zegelrecht betreft, onder voorwaarde dat op die stuk ken worde gesteld: „Vrij van zegel, ingevolge het koninklijk besluit van den 19en Juli 1873, n° 39." In de Staats-courant van Zondag en Maandag 3 en 4 dezer is opgenomen het koninklijk besluit van den 16cn Juli jl. tot wijziging en aanvulling van het konink lijk besluit van 22 September 1870 (Staatsblad n° 164), waarbijmet intrekking van dat van 19 Augustus 1859 (Staatsblad n° 82), nieuwe bepalingen worden vastge steld omtrent de bestemming der aan het rijk toebe- hoorende gestichten Ommerschans en Veenhuizen, en de verpleging der daarin opgenomen personenalsmede tot nadere wijziging van den daaraan gehechten staat n° 1. De werkzaamheden aan den Oosterspoorweg zijn jl. Vrijdag in de gemeente Utrecht door den aannemer den heer Wiegerink, aangevangen. Tal van arbeiders vinden daar werk. De aanvoer van materiëel heeft op groote schaal plaats. De lijn Hilversum—Utrecht moet 1 Mei 1874 gereed zijn. De bestuurders der Vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels hebben een adres gezon den aan den minister van binnenlandsche zaken, ten einde diens aandacht te vestigen op den gebrekkigen toestand van het vervoer van kleine pakken hier te lande. De adressanten wijzen op Duitschland, waar met Januari 1874 een wet in werking komt, waarbij de vracht van pakjes tot 5 kilo, op afstanden van 75 kilometer, op 15 cent en voor alle groote afstanden in het Duitsche rijk op 30 cent wordt bepaald. Dit vervoer geschiedt door de poster ij, dus door den staat. Hier te lande daarentegen heeft men een aantal ondernemingen, die elk een eigen tarief heffen, wat bij eenigszins aan zienlijke afstanden en als de verzending over meer dan een expeditie loopt, zeer kostbaar wordt. Zoo wordt bijvoorbeeld een pakje beneden 5 kilo van Amsterdam naar Rotterdam per Hollandsch spoor vervoerd voor 25 cent; moet het pakje echter nog van Rotterdam naar Dordrecht, dan zet de exploitatie-maatschappij er nog 40 cent vracht op. Deze laatstgenoemde maat schappij! heeft nl. een uniform-port voor kleine collis op groote en kleine afstanden, met een minimnm-bedrag van 40 cent. Nu kan men wel voor 40 cent ook een pakje van Arnhem naar Winschoten of van Rotterdam naar Maastricht zenden, doch zoodra men over het noorder- en zuidernet beide komt, betaalt men het dub bele tarief, benevens dat van de tusschenliggende lijn. Zoo is bijvoorbeeld de vracht van een pakje tusschen Kuilenburg en Meppel (een afstand die in Duitschland bijna in het tarief van 15 cent zou vallen) minstenB f 1.10. Nu heeft het bestuur der exploitatie-maatschappij wel gewezen op het lage tarief van ijlgoed en deze wijze van verzending bij het publiek aanbevolendoch ook dit tarief is voor kleine pakken nog te hoog (minimum 35 cent), en bovendien de formaliteiten van vrachtbrief enz. zeer omslachtig. Ook laat de maatschappij de goederen, die door andere ondernemingen als bestelgoed worden aangebracht, als bestelgoed doorloopen. Hoewel nu een toestand als in Duitschland, vervoer van staatswege, niet zonder ingrijpende maatregelen en alleen door de wetgevende macht tot stand te brengen is, verzoeken adressanten den minister om van liever lede den bestaanden toestand dragelijker te maken, door bij het verleenen, verlengen of wijzigen van concession aan de maatschappijen de verplichting op te leggen, om tegen matige tarieven te vervoeren. Meer bijzonder roepen de adressanten 's ministers tusschenkomstin tot verkrijging van wijzigingen in de tarieven der exploi tatie-maatschappij, wier tarief hoogst ongunstig afsteekt bij dat van andere maatschappijen. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. eereteekenen. Toegekend een bronzen medaille aan A. Wauiers, te Sas van Gend, als blijk van 'sko- niDgs goedkeuring en tevredenheid over verschillende door hem verrichte reddingen van drenkelingen in het kanaal aldaar. burgemeesters. Opnieuw btnoemd tot burgemeester der gemeente Westkapelle M. M. von Hoff. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Dordrecht c. a. S. Sinnema, thans ont vanger der directe belastingen, in- en uitgaande rech ten en accijnsen te Dokkum. Eervol entslag verleendop verzoekaan C. C. W. van Riemsdijk uit zijne betrekking van entvanger der directe belastingen en accijnsen te Naarden c.a., behou dens aanspraak op pensioen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Oudenbosch c. a. P. T. Bogaard, thans ont vanger der directe belastingen, in- en uitgaande rech ten en accijnsen te Grave c. a.tot ontvanger der registra tie voor de burgerlijke akten n° 1 te Amsterdam J. H. Knip scheer, thans ontvanger der registratie voor de burgerlijke akten n° 3 aldaar, en tot ontvanger der registra tie en domeinente OosterhoutH. Kiiyserthans ont vanger der registratie en domeinen te Gulpen; te Mep pel, G. Th. Montijn, tbafis ontvanger der registratie en domeinen te Druten; te Sittard, F. van Dalsen Fon tein thans ontvanger der registratie en domeinen te Gennep; te Gennep, F. Harting, thans surnumerair dei- registratie en domeinen. leger. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het personeel der militaire administratie van het leger in Nederlandsch-Indië, de 2e luitenant-kwartiermeester A. P. Kuipers van het 5C regiment infanterie. KERKNIEUWS. Op het zestal ter beroeping van een predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Haailem zijn ge plaatst de heeren: J. Brummelkamp, te Veenendaal D. P. M. Huët, te Dirksland; G. A. Rademaker te Sn eek; J. Riemens, te Driebergen; J. H. L. Rooze- meijer, te Middelburg, en H. Smeding, te Nederhorst den Berg. MARINE EN LEGER. De luitenant-generaal van Swieten is den len dezer met de Fransche mail te Aden aangekomen. De luitenant ter zee 2e klasse H. Quispelgeplaatst als officier van politie bij het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord, wordt met den laatsten dezer op nonactiviteit gestelden met den eersten Sep tember daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee 2e klasse J. P. J. Lucardie. De minister van marine brengt in de Staats-cou- rant van Zondag en Maandag 3 en 4 dezer ter kennis dat, tengevolge der ontvangene berichten omtrent het heerscben der cholera, quarantaine maatregelen zijn voorgeschreven voor de schepenkomende van Köaigs- berg en Dantzig in Pruisen, van Helsingsborg in Zwe den en van de in de Adriatiscbe zee gelegene Oosten- rijksche havens en Italiaansche zeeplaatsen tot en met Otrante. GEMENGDE BERICHTEN. De gunstig bekende schrijver Lothrop Motley, die in deze maand als gast van II. M. de koningin op het Huis ten Bosch werd verwacht, heeft een erustige beroerte gehad, waarvan eene verlamming het gevolg is geweest. De directie der naamlooze vennootschap De Haag- sche tramway-maatschappij, te 's Gravenbage, heeft door een deurwaarder bij den burgemeester dier eene akte doen beteekenennaar aanleiding van het afkeuren van paarden door de politie en het verbod om die paarden voor den dienst tusschen 's Graven- hage en Scheveningen te gebruiken. Daar de hier door der maatschappij berokkende schadevolgens de directie, door de gemeente moet worden vergoed, protesteert zij bij deze akte van alle schade bij haar geleden en nog te Jijden door de handelingen van de beambten der gemeente-politieen verklaart zij zich dienaangaande alle rechten en rechtsvorderingen uit drukkelijk voor te behouden. Eergisteren hebben drie deskundigen op last van burgemeester en wet houders, de paarden in de stallen gekeurd, en heden zouden de ijzeren sporen door opzichters van de Hol- landsche spoorwegmaatschrppij worden geïnspecteerd. Volgens Het Vaderland zal de dienst in de eerste dagen gestaakt blijven, wil deze directie de zaak niet verder voortzetten en wordt reeds over eene overname der maatschappij onderhandeld. In de laatste dagen hebben buitenlandsche paar- denkoopers in de provincie Utrecht wederom groote inkoopen gedaan. Voor 2- a 3jarige paarden werd f 300 a f4.00 besteed; 5- a öjarige werden met f600 tot 800 per stuk betaald. De meesten hiervan werden naar Frankrijk vervoerd; de prijs is zoo hoog, dat inlandsche handelaren er bijna niet meer aan denken kunnen, paarden op te koopen. Eergisteren is in Het hertenkamp te Haarlem de bloemententoonstelling geopend, welke gehouden wordt bij gelegenheid der feestelijke viering van het 25jirig bestaan der afdeeling Haarlem van de Hollaudsche maatschappij van landbouw. Naar Het nieuws van den dag verneemt is het vraagstuk tusschen sigarenfabrikanten en werklieden eeo stap nader tot zijne beslissing gebracht, daar de heeren mr. A. Brugmans, dekeu der orde van advocaten te Amsterdam, en mr. R. B. Benjamins, advocaat aldaar, zich bezighouden met het ontwerpen eener overeenkomst die ten doel heeft de verhouding tusschen patroons en werklieden op vasten voet te brengen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, omstreeks twee uren, werd de Roomsch katholieke kerk tePrin- senhage door den bliksem getroffen. De brand daar door veroorzaakt was zóó hevig, dat alle aangewende middelen om hetschoone gebouw te behouden vruchteloos bleven. Van kerk en toren zijn dan ook slechts de zij wanden blijven staan. Daar sedert eenigen tijd het gebouw, zoowel in-als uitwendig, een geheele herstelling en verfraaiing had ondergaan, was men er op bedacht geweest om de reeds verzekerde som met f40,000 te verhoogen, waarvan de polis juist Zaterdag morgen werd ontvangen. {Handelsblad.) Zaterdag nacht is, tengevolge van bet inslaan van den bliksem, de molen van het Oostzij dsche waterschap onder Abcoude met alles wat zich daarin bevoud door brand vernield. De bewoners hebben zich nauwelijks door de vlucht kunnen redden. Volgens bericht uit St. Petersburg is een plan ontworpen en bereids door een van regeeringswege benoemde speciale commissie goedgekeurd, strekkende om tusschen St. Petersburg en Kronstadt een voor de grootste koopvaardijschepen met volle lading bevaar baar kanaal aan te leggen, en wel door dat gedeelte van den Finschen zeeboezem, hetwelk tusschen de beide steden ligt, tot op de vereischte diepte uit te baggeren en op die diepte te houden. De kosten van aanleg zijn op 7 millioen roebels begroot. VERKOOEINGEN EN AANBESTEDINGEN. Eergisteren is te Zoutelande te koop aangeboden: een huis, erf, stal en tuin aldaargenaamd de herberg De roode leeuw. Verkocht voor f 1304. THERMOMETERSTAND. 2 Aug.'sav.llu.64gr. 3 'smorg.7u.66gr.'smidd.lu. 70gr.W.llu.64g 4 ■smorgc7u.65gr.,8midd.lul72gr.'sav.6u,69gi

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1