en 58 in het invalidenhuis te Leiden verpleegd. Het aantal sollicitanten bij het hoofdbestuur bekend bedraagt 1025. B SNOEMINGEN SN BESLUIT SN. ridderorden. Vergunning verleend aan C. Ram- perti, ond-consul der Nederlanden te Milaan, thans wonende te Amsterdamtot het aannemen van het ridderkruis der Kroonorde, hem door Z. M. den koning van Italië geschonken. rechterlijke macht. Benoemd tot president der arrondissements-rechtbank te Haarlem mr J.J.Enschedé, thans rechter in die rechtbank; tot substituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank te Zwolle mr. A. C. Raaydt, thans griffier bij het kantongerecht te Woer den; tot griffier bij het kantongerecht te Woerden mr. H. M. de Wendt, thans griffier bij het kanton gerecht te Beesterzwaag. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arron dissement Haarlem ter standplaats de gemeente Zaan damB. J. ten Gate, candidaat-notaris te Haarlem. GEMENGDE BERICHTEN. De Middelburgsche kermis is thans in vollen gang. Grooter dan in de laatste jaren het geval wasis het getal van kramen en tenten dat op de verschillende pleinen is opgeslagen. De Groote markt en de Beurs zijn zoo dicht bezet dat buiten de om- en doorgangen daar geen open plaats meer te vinden is. Voor hen die gedurende de kermis aan de avondvermakelijkheden willen deelnemen is het zeker een voorrecht dat zij dit maal tooneelvoorstellingen kunnen bijwonen van vrij wat beter gehalte dan waaraan men hier gewoon is. De directeuren van den Rotterdamschen ^schouwburg" schijnen er zich op te willen toeleggen om, zoowel door de keuze van stukken als door een gesoigneerde uitvoering, de gunst van het publiek te winnen. De beide eerste voorstellingen althans op eene kleine uitzondering na doen onderstellen dat het hunne bedoeling is ons het beste te doen zien wat hun repertoire oplevert. MethetoorsproukelijkNederlandsch tooneelspel „Uitgaan" hebben zij reeds dadelijk een waar succes behaald, en ook „Hij is niet jaloersch" en „De vrek" hebben algemeen genoegen verschaft, al moet het ook erkend worden, dat het laatstgenoemde verre be neden Molière's Avare staat, welk lager standpunt het zeker moeilijk maakt om bij de opvoering eeuige platheid en het geven van te sterk relief aan sommige eigenaar digheden te vermijden. De overige stukken welke de directie op haar repertoire heeft geplaatst zijn nog niet bekend, maar wij willen hopen dat de heeren Albregt en van Ollefen reeds voldoende omtrent den smaak van het Middelburgsch publiek zijn ingelicht, om te weten dat, terwijl het waarlijk geestige steeds zal gewaar deerd wordenhet bas comiqve genre geenszins het meest begeerde is, en men dit toch, voor zoover men het mocht verlangen, niet bij hen, maar elders zoeken zal. Het lijk van den jl. Zondag te Goes verdronken heer, waarvan wij in ons noinmer van jl. Dinsdag melding maakten, is gisteren morgen gevonden en heden be graven. Jl. Woensdag gaf het ciV^we-Meyers te Winschoten zijne afscheidsvoorstelling in Nederland. Dadelijk na den afloop maakte hot gezelschap zich reisvaardig, waar toe het, zooals bekend is, een ongelooflijk korten tijd noodig heeft en vertrok naar Leer in Oost-Friesland, om daar Donderdag avond zijne eerste voorstelling te geven. Men meldt uit Warschaudat tot op 24 Juli aldaar zijn aangegeven 549 choleragevallen, welke onder de bevolking en onder de bezetting zijn voorgekomen van dit aantal zijn bezweken 180 personen, hersteld 234, de overigen zijn nog onder behandeling. Op laatstgemelden dag zijn 27 personen door die ziekte aangetast. Behalve de choleraheerschen typhus en kinderziekte op hevige wijze te Warschau; schier aller- wege in het gouvernement Warschau worden cholera gevallen waargenomen. Te New-York worden door de burgerij reeds toe bereidselen gemaaktom aan heD, die van elders komen ter bijwoning van de in October daar te houden confe rentie van de Evangelische alliantie een goede ontvangst en behoorlijke huisvesting bij particulieren te verschaf fen. De conferentie schijnt talrijk bezocht te zullen wor den. Vooral uit Engeland zullen vele leden van den hoogen adel van het parlement en van de geestelijk- beid opkomen ook elders hebben aanzienlijke personen groote belangstelling in die zaak aan den dag gelegd. Zoo zal op speciaal verlangen van den keizer van Duitschland, de hofprediker dr. Hoffmann, de conferentie bijwonen, terwijl de hoofden der Universiteiten even eens daartoe in de gelegenheid worden gesteld. De ko ning van Wurtemberg heeft dat voorbeeld van keizer Wilhelm gevolgd. Afgevaardigden uit Indië, China, Per- zië en alle landen van Europa zullen aan de conferen tie deelnemen. In het White House zullen de gedelegeerden door president Grant worden ontvangen. De Ameri- kaansche spoorweg-maatschappijen zullen hen tegen half tarief naar alle aan hare lijnen gelegen plaatsen vervoe ren terwijl elk bezoeker een retourkaart zal ontvangen om den Niagara te gaan zien. THERMOMETERSTAND. 1 Aug. 's av. 11 n. 62 gr. 2 'smorg. 7 u. 64 gr. 'smid d. 1 u. 70 gr. 'sav. 6 u. 67 gr. GMEEN'TERAAD VAN GOES. Zitting van Donderdag 31 Juli. Voorzitter de heer Blaaubeen. Afwezig de heeren Pompe van Meerdervoort en Meylink. Na goedkeuring der notulen van de vorige vergade ring, deelt de voorzitter den uitslag mede van de herstemming op 29 Julialsmede dat al de gekozen leden, behalve mr. J. G. de Witt Hamer, hunne be noeming hebben aangenomenen dat burgemeester en wethouders aan jonkheer M. J. de Marees van Swia- deren op zijn verzoek een eervol ontslag hebben ver leend als commies ter secretarie. De rekening van het burgerlijk armbestuur wordt gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de beeren Fransen van de PutteBusing eo Del B tere, tot onderzoek en rapport. Aan de aannemers van het vergrooten der koopmans beurs wordt kwijtschelding verleend van de boete ad 100 voor te late oplevering van het werk. Een bericht van den heer Meijlink, dat hij, wegens vertrek naar Middelburg, ontslag neemt als lid van den raad wordt voor kennisgeving aangenomen, waarbij de voorzitter mededeelt, dat aangezien de teer Meijlink met September moest aftreden en niet herkozen isgeene verkiezing ter zijner vervanging zal plaats hebben. Aan denzelfden heer Meijlink wordt op zijn verzoek een eervol ontslag verleend als lid van het burgerlijk armbestuur. De geloofsbrieven der heeren Kakebeeke, Fransen van do Putte, dr. Callenfels, de Meulemeester en jonkheer de Marees van Swinderen worden onderzocht door eene commissie, bestaande uit de heeren Del Baere, Busing en van Renterghem, bijgestaan door Uit het 39e verslag van het Toevluchtsoord voor wee zen te Neerbosch en te Nijmegen blijkt dat gedurende het tweede kwartaal va n dit jaar weder aan giften in geld is ontvangen de som van f 12,416.91, behalve de toegezonden eetwaren en kleederen tot voorziening in het onderhoud van 363 weezenterwijl het aantal ge bouwen is vermeerderd met een kapel en een ruim schoollokaal. In het Bataviaasch genootschap heeft de heer van den Berg, president der Javasehe bank, te Batavia, het woord gevoerd over de voorgenomen munt-hervorming ia Nederland ook met betrekking tot Nederlandsch- Indië. nij gaf twee redenea op waarop het goud en zilver een constante waarde hebben: ten eerste, de buitenge woon groote hoeveelhedendie van de edele metalen overal op de wereld beschikbaar zijn, en het feit dat het als gemunt geld onder stempels van een bepaald gehalte in vele landen gebezigd wordt. De laatste om standigheid is een onmisbaar vereischte om het die constante waarde te doen behouden omgekeerd, als het metaal niet meer algemeen als betaalmiddel gebezigd wordtkan het ook geen waardemeter blijven eD niet meer als standaard dienen. Nederlandgelegen te midden van landen die den gouden Btandaard hebben aangenomen, kan den zilveren niet behouden. Hoe goed overigens op zichzelf ons muntstelsel zij, wij moeten volgenen nu er bij de aanstaande demouetiseering van zilver in Duitschland, waardoor naar berekening op eens circa 800 millioen zilver aan de markt zullen komen, pericilum in mora is, heeft de staatscommissie te recht geadviseerd om het aanmunten van zilveren stand penningen te staken, en zullen wij zeer spoedig een wet hebben die den gouden standpenning tot basis heeft. Wat betreft de bewering der staats-commissie, ver vat in het slot van haar rapport, dat voor Indië de wet van 1854 van kracht kan blijven en het behoud van den zilveren standaard voor de kolonie geen bezwaar oplevert, had het den heer van den Berg zeer verbaasd dat de commissie met die weinige regelen Nederlandsch- Indië veroordeelt om de gevolgen te ondervinden van de depreciatie die het zilver zal ondergaan. Zooveel goedkoo- per als het zilver door den maatregel, in Duitschland te nemen, worden zal, zooveel duurder zullen alle artikelen in Indië wordenen vooral zij, die van hunne inkomsten leven, zullen er schade door lijden. Daarbij komt, dat het niet mogelijk zal zijn, naar zijn oordeel, te verhin deren, dat het doen aanmunten van Indische standpen ningen te Utrecht een middel van speculatie zal worden, door die als pasmunt in Nederland zelf ia de circulatie te brengen. Hij ziet geen anderen uitweg voor Indië dan het aannemen van den gouden standaard. Hij be treurt het op zichzelf zeer, dat men daartoe moet over gaan, want, gelijk hij in 1863 uiteenzette, voor een land als dit kan goudgeld niet voldoen; er zijn te veel kleine transacties. Maar van twee kwaden moet men het minste kiezen en het nadeel dat men bij behoud van den zilveren standaard lijden zou, is grooter dan dat, hetwelk voor het maatschappelijk verkeer uit het aannemen van den gouden standaard zal voort vloeien. Eindelijk besprak hij de oprichting eener munt in Indië, waar hij zich voor tien jaren tegen had verklaard, op grond dat die munt geen emplooi zou hebben, daar het zilver in Nederlandsch-Indië steeds goedkooper zou zijn dan in Britsch-Indië, welke stelling door de ervaring sedert volkomen bewaarheid was, daar de wisselkoers in Calcutta gestadig hooger dan in Neder- laDÖsch-Indië was geweest. Thans achtte hij, bij het aannemen van den gouden standaard, de oprichting eener eigen munt te Batavia onvermijdelijk noodig. Niet Europa is de markt voor het goud, gelijk voor het zilver, maar Australië. lu Britsch-Indie berekent men het verschil bij aanvoer van Australisch goud op 2 pet. Wij moesten dus in Indië dat goud tot standpenningen kunnen vermunten. ONDERWIJS. Het Noderlandsch onderwijzersgenootschap heeft eer gisteren in de te Arnhem gehouden algemeene vergade- riug onder anderen de vraag behandeld: Acht men het oogenblik al of niet gekomen om op herziening der wet van 1857 aan te dringen, en wat moet in het eene of andere geval worden gedaan? Na langdurige beraad slaging isop voorstel van de afdeeling 's Gravenhage, besloten om door het hoofdbestuur eene commissie te doen benoemenwier taak zal zijn alle practische en paedagogische bezwaren die tegen de wet van 1857 zijn ingebracht te onderzoeken en daarover zóospoedig rapport uit te brengen dat alle afdeelingen het vóór Januari van het volgende jaar in overweging kunnen nemen. De resultaten dier overweging moeten zoo spoedig mogelijk worden medegedeeld aan het hoofd bestuur, dat op de volgende algemeene vergadering geformuleerde voorstellen zal doen. Met betrekking tot de vergelijkende examens werd mede breedvoerig gediscussieerdwaarna de vergade ring met 63 tegen 15 stemmen de wenschelijkheid van het behoud dier examens uitsprak. De vraag omtrent wijziging in de bestaande bepalingen daaromtrent werd naar de commissie van wetsherziening verzonden. Benoemd tot leeraar in de staathuishoudkunde enz. aan de vormschool voor onderwijzers te Rotterdam mr. J. Rombach, en tot leeraar in de natuurkunde enz. aan de hoogere burgerschool en de middelbare school voor meisjes aldaar de heer E. H. Groenmanleeraar te Hoorn. Voorts is door den gemeenteraad van Rot terdam het plan voor den bouw der middelbare school voor meisjes goedgekeurd. Op de meest eervolle wijze is aan dr. R. Mees Il.Az., sedert 31 jaren praeceptor aan het Erasmiaansck gym nasium te Rotterdamop zijn verzoek ontslag verleend uit die betrekking. De heer Mees ht eft afgezien vau het hem toekomend pensioen. KERKNIEUWS. Beroepen tot predikant bij de Christelijk gereformeer de gemeente te Katendrecht de heer A. Littooy, pre dikant bij die gemeente te Middelburg. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Schore en Vlake de heer W. van Liugen, candidaat. Omtrent de handelingen der algemeene synode ontleenen wij het volgende aan de Kerkelijke courant van heden Van de in 1872 voorloopig aangenomen veranderingen in de reglementen werd de verandering van art. 56 eerste lid van het algemeen reglement verworpen, en alzoo de bepaling gehandhaafd dat elk van de provin ciale kerkbesturen jaarlijks uit zijne leden of hunne secundi een predikant tot het bijwonen der synode benoemt. Daarentegen arresteerde de synode de verandering in art. 56 al. 2naar welke het getal der ouderlingen in de synode van drie op zes wordt gebracht. Ook werd de herziening van het reglement op het examen ter toelating tot de evangeliebediening opnieuw ter hand genomen met inachtneming der consideratiën van de provinciale kerkbesturenen dat reglement met de daarin wenschelijk geoordeelde veranderingen gear resteerd. Aan het lid der synode, den heer H. Q. Janssen, predikant te St. Anna ter Muiden, werd de taak van het overbrengen en catalogiseeren van het oud-synodaal archief opgedragenterwijl tot zijn secundus in die betrekking gekozen werd dr. G. D. J. Schotelemeritus predikant van Tilburg, te Leiden. Aangenaam was bet der synode dat al de in de commissie van advies omtrent de reorganisatie gekozen leden hunne benoeming hadden aangenomen, als ook hunne -secundimet uitzondering slechts van de heeren van Bone val Faure en Steenberg. In plaats van deze werden nu respectievelijk tot secundi van de heeren Feith en Junius gekozen de heeren mr. E. K. J. Bertling te Assen en B. A. Overman, predikant te Heinkeuszand. De commissie wordt tegen 2 September bijeengeroepen.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2