beid is dat tegenwoordig tusschen vier Europeesche kabinetten onderhandelingen plaats vinden met het doel om de Carlisten als oorlogvoerenden te erkennen, zoodra zij zich in het bezit van een grootere stad gesteld zullen hebben. Wat hiervan is zal later moeten blij ken, maar in elk geval is dit bericht karakteristiek zoowel wat den clericalen stroom in eenige landen als den kinderachtigen afkeer van sommige ministers van Europeesche monarchiën aangaat. De kansen voor de republikeinsche regeering te Madrid scbijnen echter niet te verminderen. Hetkabinet- Salmeron bewijst dat het tot eiken prijs de orde her stellen wil. Een ontwerp is door de regeering aan de Cortes ingediendwaarbij zij gemachtigd wordt om tot de vervolging van alle afgevaardigden over te gaan, die zich tij de opstandelingen aansluiten. In de bui tengewone omstandigheden waarin Spanje verkeert zijn zulke buitengewone maatregelen gerechtvaardigd en zeker eerder te verdedigen dan de onpraktische begin selen van het ministerie-Pi y Margall in dit opzicht. Ten aanzien van de radicale afgevaardigden, die gemeene zaak met de opstandeling maaktenverklaarde vroeger de minister Suner openlijk van de tribunedat hij er nooit in zou toestemmen dat geweld tegen zijne geestver wanten gebruikt werdzelfs wanneer zij in opstand tegen de wettige regeering waren. In den toestand van het oproerige zuiden is sedert de laatste dagen ook eenige verbetering waar te nemen. Te Sevilla is de opstand geheel onderdrukt en zijn de troepen meester van de stad; in navolging van hunne geestverwanten, de Parijsche communards van 1871, hebben de opstan delingen hun onvermijdelijke nederlaag gewroken door het in brand steken van openbare gebouwen en geheele wijken. De voorstanders der regeeringte Almeriazijner in geslaagd om twee aanvallen van een eskader, hetwelk door het revolutionair bestuur te Carthagena was afgezon den om Almeria voor de zaak der opstandelingen te win nen, af te slaan. Dit eskader bestaat uit vijf kanonneer boot en met eenige compagniën landingstroepen aan boord. Het heeft na den mislukten aanval het anker weder gelicht. Ook de toestand te Carthagena zelf geeft het vooruit zicht op eene wending ten gunste der centrale regeering. Tusschen de hoofden is uit eerzucht en jaloezievol maakt zooals men te Parijs in 1871 waarnam, oneenig- heid ontstaan waardoor de kracht der opstandelingen natuurlijk verlamd wordt. Gisteren heeft de Belgische kamer de beraadslagingen over de wijzigingen in de militiewet voortgezet Heden zullen de discussiën over dit wetsontwerp op voorstel van den minister van buitenlandsche zaken geschorst worden, teneinde bet nieuwe hande'stractaat met Frank rijk in behandeling te nemen. Men verwacht morgen de sluiting der zittingen van de kamer, zoodat zij blijk baar niet voornemens is om veel tijd meer aan de mili tiewet te besteden. Waartoe zou het ook dienen'? De clericale meerderheid staat toch voor de stemming van elke bepaling van het ontwerp of van elk amendement met een aantal stemmen, varieerende tusschen 50 en 60 cm der regeering de overwinning te schenken. De jongste pauselijks allocutie. Naar aanleiding van de koninklijke bekrachtiging der wet op de kerkelijke genootschappen en vereenigingen te Rome heeft de paus den 25'" de volgende allocutie tot de vergaderde kardinaals gericht. De Italiaansche regeering was op de hevigste uitvallen voorbereid en had daarom den prefect van Rome opgedragen om, wan neer de persoon des konings of de waardigheid van regeering en vertegenwoordiging te kras werden aange rand elke verspreiding der allocutie steng te beletten. Zonder eenigen tegenstand van de zijde der autoritei ten te ontmoeten gaven echter de Voce deila Verita en de Osservatore Romano het stuk in zijn geheel weer. Trouwens voor een pauselijke afkeuring van moderne begrippen en instellingen moet men erkennen dat deze allocutie een zeer bezadigden geest ademt. „Wat wij u in de allocutiedie wij aan bet einde van het jaar tot u richtteneerwaarde broederste kennen gaven, dat wij wellicht nog zouden moeten spre ken van de dagelijks heviger wordende vervolgingen der heilige kerkgebiedt onze plicht ons thans te doen nu het werk der onrechtvaardigheid verricht is, want het is alsof in onze ooren de stem weerklinkt van hem die ODS gelast te spreken. „Nauwelijks hadden wij vernomen dat men aan de wetgevende macht de wet zou voorstellen, die in deze beroemde stad evenals in het overige Italië de ophef fing der godsdienstige congregatiën en den openbaren verkoop van de kloostergoederen ten gevolge moest hebben, of terstond hebben wij deze goddelooze daad vervloekt en den tekst dezer wethoe die ook luiden mochtveroordeeldwij hebben elke verkrijging van goederen die zoo aan de kerk ontnomen worden nietig ver klaard en wij hebben herinnerd, dat zoowel de ontwerpers als de begunstigers van dergelijke wetten ipso facto door strenge straffen getroffen zullen worden. Thans echter heeft deze wet, niet alleen veroordeeld door de kerk, omdat zij strijdt met hare rechten en het goddelijk recht, maar ook door de rechtsgeleerde wetenschap als in strijd met het natuurlijk en menschelijk recht afge keurd en daarom van nul en geener waarde verklaard, toch heeft deze wet de goedkeuring verkregen van de wetgevende kamer en is zij bekrachtigd door den senaat en het koninklijk gezag. „Wij gelooven, eerwaarde broeders, ons te kunnen onthouden van eene herhaling van hetgeen wij reeds zoovele malen, teneinde paal en perk te stellen aan de goddelooze onbeschaamdheid der hoofden van het open baar gezag, gezegd hebben over de goddeloosheid, de boosheid, het doel en de treurige en verderfelijke ge volgen dezer wet; maar onze plicht om de rechten der kerk te verdedigen, het verlangen om de onvoorzichtigen te waarschuwen en het medelijden dat wij voor alle schuldigen gevoelen, dit alles dwingt ons onze stem te verheffen, om aan allen die niet geschroomd hebben deze wet voor te stellenaan allen die baar openbaar maken, die de uitvoering daarvan in de band werken, die er een gunstig oordeel over uitspreken, die zich daarbij aansluiten, die er uitvoering aan geven en eindelijk aan alle verkrijgers van kloostergoederen te kennen te geven dat niet alleen wat zij in dit opzicht deden, doen of zullen doen nietig is en geen rechtskracht heeft, maar dat zij allen getroffen zullen worden door den grooten ban en alle andere kerkelijke vermaningen en straffen zullen ondergaan, welke door het heilige kanonieke recht, de apostolische constitution en de besluiten der algemeene conciliën, in 't bijzonder het concilie van Trente, voorgeschreven worden; dat zij zich allen de hevigste wrake Gods op den hals ha-len en in het zeker gevaar verkeeren van eeuwig vervloekt te zullen worden. Intusschen, eerwaarde broeders, terwijl ons dag aan dag de noodige steun voor ons hoogste ambt meer en meer ontnomen wordt, terwijl men beleediging op be- leediging stapelt jegens de heilige personen en zaken, terwijl hier en in het buitenland de vervolgers der kerk de handen ineen schijnen te slaan en schijnen samen te zweren, om zich tegen de uitoefening der kerkelijke jurisdictie te verzetten en vooral om misschien de vrije keuze te beletten van hem, die op den zetel van St. Pieter als stadhouder van Christus zal moeten plaatsne men, wat blijft ons dan anders over dan onze toevlucht te zoeken bij hem die rijk aan barmhartigheid is en die zijne dienaren niet in den tijd der bezoekin; verlaat „Reeds openbaart zich deze heerlijke eigenschap der goddelijke voorzienigheid schitterend in de volmaakte eendracht van alle bisschoppen met den heiligen stoel, wat hunne krachtige houding tegenover de onbillijke wetten en de verkrachting hunner heilige rechten be treft, in de tallooze liefdebetuigingen van de geheele katholieke familie ten opzichte van dit centrum der eenheid, in den levend maken den geest, waardoor het geloot en de liefde van de Christelijke wereld, met nieuwe kracht en nieuwe vruchtbaarheid, zich overal verspreiden en zich in werken openbaren, welke de schoonste tijden der kerk waardig zijn. „Laten wij daarom trachten de ure der goddelijke goedertierendheid te verhaasten. Dat alle bisschoppen huDne geestelijken, alle geestelijken hunne kudde daar toe aansporen; laten wij ons aan den voet der altaren werpen en, voor God neêrgeknield, eenstemmig bidden „„kom, Heer, kom haastig, vergeef uw volk zijne zonden, aanschouw zijne droefenis. Niet wegens onze eigene verdiensten storten wij voor u onze gebeden uit, maar wegens uw oneindige barmhartigheid; doe opnieuw uwe macht gevoelen en komtoon ons uw aangezicht en wij zijn gered." „Hoewel wij onze nietigheid kennen, aarzelen wij niet met vertrouwen den troon der barmhartigheid te naderen. Wij smeeken die af in naam van alle hemel bewoners, maar vooral in naam der heilige apostelen, in naam van den reinen bruidegom der moeder Gods en bovenal in naam der onbevlekte maagd, wier gebeden bij haar zoon gelijk staan met een gebod. Maar laat ons eerst trachten ons geweten van alle werken des doods te reiuigen, want „God laat zijne oogen vallen op de rechtvaardigen en opent zijne ooren voor hunne gebeden." En opdat dit zooveel meer en zooveel zekerder geschiede, verleenen wij op ons apostolisch gezag aan alle geloovigen, voor den dag dien elk bisschop in zijn diocees zal aanwijzen, volmaakten aflaat voor eenmaal, welke echter ook kan overgebracht worden op gestor ven geloovigenmits allen waardige deelneming aan de heilige communie, vrome gebeden voor de bedrukte kerk ten hemel opzenden. „Hoe talrijk en vreeselijk de stormen van vervolging en verdrukking ook zijn, die over onze hoofden los barsten, laat ons echter, eerwaarde broeders, den moed niet laten zakken, maar op hem vertrouwen, dieniet toelaat dat zij die op hem hopen in verdrukking komen. Want deze is de belofte Gods en zij zal niet beschaamd wor den: „„Op mij hebt gij gehoopt, ik zal u verlossen!"" Bij het departement van koloniën is het bericht ont vangen dat het stoomschip Prins Hendrik van de stoom vaartmaatschappij Nederland gisteren Point de Galle is gepasseerden dat aan boord alles wel was. Het de tachement militairen dat op het stoomschip Tromp was ingescheept en, na de verongelukking van dit stoomschip bij Suez, op den Prins Hendrik naar Aden is overge bracht, heeft eergisteren de reis vsn daar naar Indië voortgezet in het extra-stoomschip Indus van de Penin sular Oriental Company. Omtrent den gezondheidstoe stand der troepen tot den dag van hun vertrek uit Aden zijn de meest bevredigende tijdingen ontvangen.. {Staats-cour.) C)ant>elsbmcl)tm. GRAANMARKTEN ENZ. Gent 1 Augustus, lloode en witte tarwe a 100 kilo fr. 31.50 op staalrogge op staal fr. 16.50gerst fr. haver fr. 18.50, met opslag; boekweit fr. 20.paar- denboonen fr. 19.50; koolzaad fr. 38.lijnzaad fr. 37. lijnkoeken fr. 25.50; koolzaadkoeken fr. 21.50: boter fr. 2.10 per kilogi3roeieren fr. 2.30 per 26 stuks. Vlissingen 1 Augustus. Boter f 1.35 a 1.40 per kilogram. Amsterdam 1 Augustus. Raapolie op zes weken 37$. Lijnolie op 6wskeu f 38. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 1 Augustus 1873. Nederland ♦Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 57$ ♦dito dito dito 3 68§ ♦dito dito dito 4 91$ ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ 136$ ♦dito exploitatie Ned. Staatssp. 110 Belgie. *Certifieaten bij Rothschild 2$ Frankrijk, inschrijvingen3 ♦dito5 Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 100$ ♦Certific. adm. Hamburg 5 „77 ♦dito Hope C°. 1855 6e serie 5 87$ ♦Cert. 1000 1864 5 „99 ♦dito. f 1000 1866 5 „99 ♦Loten 18665 254* ♦Oblig.Hope&C°.Leening 1860 4$ 91$ ♦Certific. dito4 78$ ♦InscriptStieglitz&C°.2ea4L. 4 „78$ ♦Obligatiën 1867—69 4 „77$ ♦Certificaten6 50f ♦Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 228$ ♦Oblig. dito4 „184 Obl. spoorweg Poti-Tiflis .5 „96 dito dito Jelez Orel. 5 95$ dito dito Charkow Azow. 5 Polen. ♦Schatkistobligatiën 4 „75$ Oostenrijk. ♦Oblig.metall.in zilverJan./Juli. 5 64$ ♦dito dito April/Oct. 5 64$$ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 60t\- *dito dito Febr./Aug. 5 60$ Italië. Leening 18615 56$ Spanje. ♦Obligatiën Buitenl. 186771. 3 19$ dito Binnenlandsche 3 15$ Portugal. *Obl. 185669 3 41$ Turkije. dito (binnenl.)5 51$ Egypte. Obl. 1868 7 „85$ Amerika. ♦Obl. Yereenigde Staten (1874) 5 97 ♦dito dito dito (1904) 5 96$ ♦dito dito dito (1882) 6 99 ♦dito dito dito (1885) 6 100$ ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion 6 Obl. Atl. Gr. W. Spw. Ohio9ec. (7p) 74$ dito dito geconsolideerde 7 dito dito debentures. 8 Obl. St. Paul Pac. Spw. lesec. 7 dito dito dito 2csee. 7 dito dito 1869 dito 7 29$ Brazilië ♦Obl. 1863 4$ ♦dito 1865 5 97$ Mexico dito 18513 „15 Grenada dito afgestempeld6 „18 Venezuela dito3 „11 Ecuador, dito 1 Prijzen van Coupons. Amsterdam, 31 Juli. Metall. f 22.32$; dito zil ver f 24.25; Dito Eng. per f 11.72$; Eng. Russen per f ;Eng. Portugal per £f 11.77$; Fransche f 56; Belg. f 56$; Pruis, f 35-fVHainb. Russen f Russen in Z. li, f 31$; Pools, in FJ. f Napelsche fSpaansche piaster f Spaansche in fr. 1000 fAmerikaansche dollars f 2.42$: papier 2.06; Turken f Sltoectentiifn. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, ontvangen bij de geboorte van hun kindje. Sluis, J. C. M. BLANKERT. 1 Augustus 1873. M. C. P. BLANKERT, IÏENNEQ.UIN.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3