derheid ten aanzien dezer belangrijke quaestie getroffen zijnkunnen uitvoerige debatten als volmaakt overbo dig achterwege blijven. De openbare behandeling is niets meer dan een vorm gewordenzoowel de regee ring als de clericale meerderheid is aan haar compro mis gebonden en mag geen duim breed daarvan af wijken; bovendien de aanneming der wet is verzekerd en de linkerzijde is evenmin om te praten als deze zich vleit de meerderheid tot inkeer te brengen; zelfs de scherpe verwijten van beginselloosheid, haar door de hee- ren Pirmez Muller en Bergé naar het hoofd geslingerd, of de aantijging van den heer David, dat die beginsel loosheid aan den invloed van de priesters te wijten was, zal Kaar niet van haar stuk brengen; met kreten van verontwaardiging protesteert zijmaar de wet afstemmen kan z ij niet meer. De beraadsla gingen worden dan ook met spoed voortgezet; gisteren waren de 5 eerste artikelen reeds aangeno men, waaronder het eerste, waartegen de rechter zijde zich aanvankelijk zoo hevig verzette. Dit arti kel unificeert het contingentd. w. z. heft de onder scheiding op tu8schen het actieve en reserve-contingent, waardoor natuurlijk de militaire lasten der dienstplich tigen zeer verzwaard wordec. illcngcltorrii. WANDELINGEN DOOR DE WKEXSCHE TEXTOOXSTELLIXG. I. Mijne verwachting was hoog gespannen toen ik een bezoek ging brengen aan de internationale tentoonstel ling te Weenen, maar zóo trotsch, zóo uitgebreid, zóo indrukwekkend, zóo reusachtig had ik mij haar tcch niet kunnen denkenAls men zich de meest grooteche voorstelling, die men zich van eene tentoonstelling ma ken kan, schept, zal men toch, wanneer men deze stad van trotsche paleizen, die met de schatten van alle natiën gevuld zijn, binnentreedt, erkennen dat de gemaakte vooratelling verre beneden de werkelijkheid blijft. Hoe kleingeestig, denkt men onwillekeurig, is toch de veroordeeling van dit reuzenwerkdat vooreen wed strijd' van induetrie, landbouw en kunst werd in het leven geroepen; waarin de heerschappij van den geest over het stof zich zoo duidelijk openbaart; waarin op zoo sprekende wyze onze tijd toont in staat te wezen om alle stoffen, alle elementen, alle natuurkrachten dienstbaar te maken tot verbetering van den materieelen en geestelijken toestand van de menschheid. Hier leert men hoe ruimteen tijd worden beheerscht, hoe men in plaats van de physieke krachten van den mensch te ei- ploiteeren machines gebruikthier ontmoeten de volken der aarde elkander, om naar den palm der overwinning op het gebied van beschaving en ontwikkeling te din gen. Duitschers, Engelschen, Franschen en Italianen staan hier in het voorste gelid; Rusland doet reuzen schreden om hen op zijde te streven en ook het Oos ten, de Mohammedaanscbe rijken zijn niet weggebleven door een onzichtbare macht worden zij voortgestuwd; ook zij brengen hulde aan de Westersche ontwikkeling. Ja zelfs China en Japan, de zoolang afgesloten rijken, zijn hier vertegenwoordigd, ook hunne vlaggen wapperen van prachtige gebouwen, waarop het viribus mitis (door vereende krachten) uitstekend van toepassing is. Hoe grootsch en indrukwekkend ook het schouwspel is, dat zich voor onze oogea ontwikkelt, het wordt toch over troffen door het denkbeeld aan het gemeenschappelijke streven van alle volken der aarde voor een groot en schcon werk. Hier bevin dt men zich op het voor dit jaar meest bezochte en genoemde punt der aarde. Hier loopen alle spoorwegen, als draden van een reuzeDnet, iu éen middelpunt te zamen; hier bevindt zich het centrum van de beschaafde wereld, die haar levenssappen zoowel uit het ijzige Siberië als uit deu gloed der tropische gewesten ontvangt. Daar verheft zich, door de rotonde gekroond, waar door de grootste koepels van de wereldzelfs die van de Sint Pieterskerk te Rome, geheel zouden kunnen worden overdekt, het indnstrie-paleis in vischgraten- vorm, met zijn talrijke neven-galerijen. Om met snel len pas, zonder om te zienslechts de hoofdgalerij van het eene tot het andere einde te doorloopenheeft men een klein kwartier noodig, en meer dan tienmaal zoo veel al3 men ook de neven-galerijen eD de parken wil doorwandelen. Ginds ziet men de landbouw- en de additioneele tentoonstelling met wel honderd gebou wen en een dozijn paleizenieder zoo groot dat het voldoende zou wezen voor twee opera-gebouwen of stedelijke schouwburgen. Hier weder den tempel der kunst, die in omvang voor geen groot museum behoeft onder te doen en zelfs de meesten overtreft. Daaren boven nog al de andere paviljoenen, huizen, neven gebouwen, restaurants enz., te zamen 130 in getal! Waarlijk het geheel is een stad van paleizen, wier wedergade men niet vindt; en zij werd in den korten tijd van twee jaren voltooid! Wat zij heeft gekost, daarover zwijgt de geschiedenis, maar tot nogtoe zijn er althans 20 millioen gulden voor uitgegeven. Nu dat is een zorg van de Oostenrykscbe belasting plichtigen. De vreemdeling neemt dankbaar aan wat hem wordt aangeboden. Wij wandelen door de lommer rijke kastanjelaan, tusschen groene grasperken en klaterende fonteinen, die allen eerst in dit jaar zelfs de hooge boomen hier zijn aangebracht, naar het hoofdgebouw, groeten in het voorbijgaan onze nationale vlag en lezen de opschriften op de talrijke portalen Vereenigde staten, Groot-Britancië, Frankrijk, Zweden} Italië, België, Nederland, het Duitsche rijk, Oostenrijk, Magyarorszag, Rusland, Egypte, Turkije, Japan, China, Perzië; boven ieder waait de nationale vlag. De Pers schrijft in Perzisch schrift boven zijn poort: „Hetver hevene rijk van Iran", de Turk „De verhevene Otto- manische Porte", de FranschraanFrance, enz, en als men verder gaat en binnentreedt dan is het als hoort men de spraakverwarring van den toren van Babel. Het is alsof de torenbouwers uit alle landen zijn samen gekomen, maar al is hun spraak ook nog zoc verschil lend en al zal zij dat ook blijven tot aan het einde der wereld, hier spreken zij althans allen éene taal: die van den arbeid. Natuurlijk hoort meu het meest Duitsch spreken, maar het polyglottisch karakter van de geheele onderne ming, de internationale stempel ontbreekt volstrekt niet. Opschriften in drie of vier talen zijn geene zeld zaamheid en men went hier aan alle letterteekens van de wereld. Turksche, Perzische, Arabische, Chinee- sche en Japansche karakters ziet men veelvuldigmaar in de toepassing van een groot aantal vreemde talen overtreft het Britsche en buitenlandsche bijbelgenoot schap alle andere exposanten. De man die op de ten toonstelling met den verkoop belast is spreekt zelf ver scheidene talen, en van hem kan men vernemendat het genootschap den bij bei in 204 talen verspreidt. In Weenen heeft men eene brochure van 30 pagina's ver krijgbaar gesteld, waariu de woorden van Johannes 3 vers 16 in 134 verschillende talen gedrukt zijn. Met betrekking tot de polyglottische verspreiding van zijn fabrikaat volgt op het genoemde genootschap een particulier, nl. een fabrikant van naaimachines. Ineen nevenzaal van het groote machine-gebouw zat tusschen een twaalftal naaimachines een jong menschmet wien ik eenige oogenblikken sprak. Ik heb minstens duizend naaimachines op de tentoonstelling gezien en daar ik de waarde der verschillende constructiën van dit nut tige instrument niet kan beoordeelenhield ik er mij niet mede bezig. Het waren dan ook niet de machines die mij een gesprek met den eigenaar deden aanknoo- pen, maar de reusachtige schilden die in de ronde hin gen en waarop in v ij f t i g verschillende talen 'lus little toanzcrhet alom bekende, kleine instrument werd aangekondigd. De heer Wanzer, de uitvinder van deze naaimachines, bood mij de beschrijvingen van deze machines in verschillende talen aan; te zamen vormen deze beschrijvingenwaaronder ook die in het Japansch, Chineesch, Perzisch, Turksch en Arabisch, een geheele polyglottische bibliotheek. 3cÊtijöingm. Heden is van Veere vertrokken het schoonerschip Volharding, gezagvoerder J. Pander, naar Memel. Te Veere is binnengekomen de schooner Nerva, gezagvoerder A. Jürgecse, van Riga met hout voor Middelburg. £jattöelsbenc!)ten. GRAANMARKTEN ENZ. oostburg-, 30 Juli. Ter markt van beden was wei nig anders aangevoerd dan koolzaad, meest van goede kleur en qualiteit, doch met nog al wat verschil in droogte. Er deden zich aanvankelijk eenige koopers op voor 12waartoe maar schoorvoetend werd afge geven. Later gaf men voor de beste monsters f 12.25, f 12.50 enkel, nog 12.75. Er werd echter geen 10c van den grooten aanvoer verkocht. Tarwe werd door ge bruikers met f 12.50 betaald, enkele puike ƒ12.75, voorts van t 12 tot f 10 geboden gerst bijna niet getoond en op f 8 gehouden. Men bood 7.50 a 7.75 voor dadelijk gebruik; paar den boonen, op 8.50 a 8.25 gehouden, bleven onverkocht; van nieuwe rogge werd een monster getoond, dat van puike qualiteit was; nieuwe gerst nog niet aan, schoon die in vele gemeen ten reeds is cpgemend. Ter varkensmarkt waren aan gebracht 49 stuks, die gereedeiijk koopers vonden. Middelburg, 31 Juli. Puike Walchersche tarwe f 13.25 a f 13.40 gekocht, afwijkende dito 12 a 12.25, rogge 7.75 uitgesleten; nieuwe wintergerst f 7.25, dito zomergeist 7 verkocht; puike Walchersche witte boonen 11.50 betaald; nieuw winterkoolzaad van f 11.90 a f 12 afgegeven; raapolie f 40, patentolie 42, lijnolie 40 per vat op zes wekena contant 1 lager. gemiddelde marktprijzen. Middelburg, 81 Juli. Versche boter 1.20 a ƒ1.24 per kilogram. Aardappelen f 2.80 a f 3.20 per hectoliter. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 31 Juli 1873. Nederland ♦Certific. Werkelijke schuld. 2* pet. 57* ♦dito dito dito 3 68-| ♦dito dito dito 4 91| ♦Aand. Handelmaatschappij 4* 136* ♦dito exploitatie Ned. Staatssp. Belgie. ♦Certificaten bij Rothschild 2* 59* Frankrijk. ♦Inschrijvingen3 *dito 5 „84* Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 100* ♦Certific. adm. Hamburg 5 ♦dito Hope C°. 1855 6e serie 5 87f ♦Cert. f 1000 1864 5 „99 ♦dito. f 1000 1866 5 „99* ♦Loten 18665 ♦Oblig.Hope C°.Leening 1860 4* 91* ♦Certific. dito 4 78* ♦Ioscript.Stieglitz&C°.2ea4L. 4 78^ ♦Obligatiën 186769 4 „78 ♦Certificaten 6 ♦Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 229 ♦Oblig. dito4 183 Obl. spoorweg Poti-Tiflis .5 96 dito dito Jelez Orel5 96* dito dito Charkow Azow. 5 94* Polen. ♦Schatkistobligatiën 4 Oostenrijk. *Oblig.metall.in zilver Jan./Juli. 5 64* ♦dito dito April/Oct. 5 64* ♦dito in papier Mei/Nov. 5 60* *dito dito Febr./Aug. 5 60* Italië. Leening 18615 Spanje. ♦Obligatiën Buitenl. 186771. 3 19* dito Binnenlandsche 3 15* Portugal. ♦Obl. 1856—69 3 „41* Turkije. dito (binnenl.)5 51* Egypte. Obl. 1868 7 „85* Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 98* ♦dito dito dito (1885) 6 100* ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion 6 Obl. Atl. Gr. W. Spw. Ohiosec. (7p) 75 dito dito geconsolideerde 7 dito dito debentures. 8 Obl. St. Paul Pac. Spw. lesec. 7 dito dito dito 2esec. 7 24* dito dito 1869 dito 7 29* Brazilië ♦Obl. 1863 4* ♦dito 1865 5 Mexico dito 18513 Grenada dito afgestempeld6 Venezuela dito. 3 „11 Ecuador, dito 1 Prijzen van Coupons. Amsterdam, 30 Juli. Metall. f 22.30; dito zil ver 24.27*; Dito Eng. per 11.72*; Eng. Russen per f Eng. Portugal per f 11.77*Fransche 56; Belg. f 56*; Pruis, f 35^; Hamb. Russen Russen in Z. R. f 31*; Pools, in Fl. f Napelsehe Spaansche piaster f;Spaanschein £r. 1000 fAmerikaansche dollars f 2.42; papier 2.05; Turken f Jlbnertratim. Heden overleed na een langdurig en smartelijk lijden, in den ouderdom van ruim 57 jaren, mijn waarde man en vader P. DOMMISSE, diep betreurd door mij, mijne dochter en behuwdzoon. Arnemuiden, 31 Juli 1873. Wede. P. DOMMISSE—Baas. Voor de vele bewijzen van hartelyke deelneming bij de langdurige ziekte en het overlijden van haren innig geliefden echtgenoot, zoo van hier als elders ontvangen, betuigt de ondergeteekende, ook namens hare kinderen, baar oprechten dank. St. Laurens, Wede. J. M. DE RUIJTER, 31 Juli 1873.Hage- De ondergeteekende betuigt zijn harte!ijken dank voor de vele bewijzen van deelneming bij het overlijden zijner echtgenoote. Vlissingen, 30 Juli 1873. H. W. CREÜTZBERG. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de blijken van deelneming, ondervonden bij het overlijden van hunnen geliefden vader en grootvader WILLEM BLOK. Middelburg, Uit aller, naam 1873. B. BLOK. De Commissie der Tombola te Vlissingen verzoekt beleefdelijk degenen, welke op hunne Loten nog geene Prijzen hebben ontvangen, derzelver bewijs van aandeel bij den heer J. J. BALLET, Klooster, te Middelburg, of aan een der Boden cp Vlissingen, ter bekoming van de op de nommers gevallen Prijzen af te geven vóór 10 Augustus e. k., zullende na dien datum met de onafgehaalde Prijzen worden gehandeld als op de Loten staat uitgedrukt. Ondergeteekende geeft aan zijne geachte begunsti gers kennis, dat hij is VERHUISD uit de Molstraat naar de Heerengracht, lett. M n° 30, J. L. GUI0T, Cour.-Leesinr.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 7