öuitenlanö. zal worden genomen ten aanzien van het verband tus schen de vrije vereenigingen en de Internationale, en dat zal worden beraadslaagd over de meest geschikte middelen, om een zoo uitgestrekt mogelijke werkstaking tot stand te brengen. Deze verklaring, dit „manifest", is uitgegaan van de leiders der Federazione Italiana. In Engeland is thans een schip in aanbouw dat, naar de verklaringen van den Engelschen minister van marine, alle andere schepen zal overtreffen. Het schip is The Inflexible genaamdhet zal geschut bezetten van het zwaarste kaliber en de pantsering zal dikker zijn dan immer te voren aan een schip werd gegeven, doch slechts in het middelgedeelte, teneinde de voor naamste punten te beschermen. De beide einden zullen minder gedekt zijn. De spoed zal 14 knoopen in het uur zijn, en de ruimte voor steenkolen groot genoeg om drie duizend Engelsche mijlen te stoomen met een spoed van tien mijlen per uur. Het schip zai een licht noodtui-g hebben en 28 voeten doodwerk. In geval van noodweer, of bij bet onklaar raken van de stoom werktuigen zal The Inflexible zeilen kunnen zetten. Te Luik ziju zeventien Turksche knapenvan tien tet zestien jaren, aangekomen, die, in hun nationaal kostuum gekleed, niet weinig opzien wekten. Daags na hun komst zijn zij naar een pensionaat te Chaudfontaine vertrokken. Al deze kinderen zijn weezen, die te Con- stantinopel het instituut voor kunsten en handwerken hebben bezocht, en thans op kosten van het Turksche gouvernement in België hun opleiding komen voltooien. Binnen kort worden nog 15 a 20 dergelijke Turk sche gasten te Luik verwacht. De groote prijskamp met duiven van Mont de Marsan bij Bayonne, zuidelijk gedeelte van Frankrijk, naar Luikwelke Zaterdag 12 Juli zou gehouden wor den is op dien dag door het slechte weder en aanhou denden regen niet kunnen doorgaan. De opstijging heeft den daaraanvolgenden Zondag, 'smorgens te 5 uren plaats gehad. Aan den wedstrijd werd door 578 duiven deel genomen. De twee eerste prijzen zijn behaald door een liefhebber van Brain le Comte, den beer Jnrionom 3 uren 17 minuten met een uur vooruit alle prijzen waren 's avonds te 6 uren gewonnen. Een bedrag van 32,750 francs was voor prijzen beschik baar, benevens een marmeren schoorsteenmantel als eere-prijs. De heer Grooters van Brussel heeft bij dezen kamp eene som vau 4375 francs aan prijzen be haald. Deze heer heeft bovendien de Société l'Hiron- delle te Luik, welke aan genoemden wedstrijd mede deelgenomen had, voor het gerecht te Luik gedaagd, op grond dat de telegrammen, de aankomst van zijne duiven meldende, niet waren opgenomen op het uur dat zij opgegeven zijnmaar op het uur der ontvangst, tengevolge waarvan de heer Grooters beweert den 3eB en 11£B prijs en niet den 42en te hebben gewonnen. De schipbrug te Keulen zal waarschijnlijk door een vaste brug vervangen worden. De gemeenschap tusschen Keuien en Deutz is zoo druk, dat gedurende het jaar 1S72 dooreen genomen 18,000 menschen daags de brug passeerden. In le Vivarais en in den omtrek van dat district van Languedoc zijn in de jongstverloopen dagen her haalde schokken van aardbeving waargenomende eerste in den nacht van den 14ec op den 15en en de twee volgende in den nacht van 19 op 20 Juli. Zij zijn te Viviers en te Chateauneuf het sterkst geweest. In iaat8tgemeide gemeente is o. a. de waterspiegel vau een grooten vijver een meter gedaaldop een paar plaat sen heeft men vlammen uit den grond zien opstijgen en in de muren van onderscheidene gebouwen zijn scheuren ontstaan; de pastorie is zelfs onbewoonbaar geworden. Sedert 1822 had men in deze vulcanische streek van Frankrijk geenerlei verschijnselen van dien aard waar genomen. Te New-York heeft eene vergadering van aldaar verblijf houdende Italianen plaats gehadwaarin de wreede exploitatie der kleine ItaliaanBche muzikanten door de padroni is besproken. Ongeveer 800 personen woonden de samenkomst bij. Met algemeene stemmen werd besloten dat men trachten zou in het tractaat van uitlevering een clausule te doen voegen, waarbij de terugzending bevolen werd van de padroni die hun schandelijken handel in de Vereenigde staten fzouden voortzetten. ÏHER3IOMETERSTAND. 30 Juli 's av. 11 u. 63 gr. 31. :smorg. 7 u. 67 gr. 'smidd, 1 u.80gr. 'sav. 6 u. 73 gr. GEMEENTERAAD VAN ZIER1KZEE. Zitting van Woensdag 3D Juli. Voorzitter de heer van Citters. Afwezig de heeren' MoolenburghFokkerMulock Houwer en van der Grijp. Na mededeeiing door den voorzitter van eenige inge komen brieven van gedeputeerde staten van Zeeland, houdende bericht van goedkeuring van eenige raadsbe sluiten, alsmede van een brief vau mr. J. A, Bolle, houdende kennisgeving dat bij zijne benoeming tot com missaris der 3tads brei- en naaischool aanneemt, welke allen voor kennisgeving worden aangenomengeschiedt voorlezing van twee brieven van het bestnur van het landhuishoudkundig congres te Delft, met de mededee iing dat het 28e landhuishoudkundig congres te Zierik- zee zal gehouden worden in bet laatst der maand Juni 1874, en dat tot bestuursleden zijn benoemd de heeren mr. J„ Moolenburgh, president, mr. J. P. N. Ermerins, mr. J. A. Bolle, secretarissen, J. van der Vliet, pen ningmeester, jonkheer W. M. H. de Jonge, jonkheer W. van Citters, U. G. Mulock Houwer, allen te Zie- rikzee, J. Hoogenboom Bz., te Renesse, en B. G. van der Have, te Oawerkerk. Ook is ingekomen een brief van gedeputeerde staten van Zeeland te dier zake,met de mededeeiing dat het dezerzijds gedaan verzoekschrift aan de provinciale statentot het verkrijgen eener sub sidie van f 1000 uit de provinciale kas, voor dat te houden congres, niet meer in de vergadering der staten is kunnen worden gebracht, als te laat ontvangen; doch dat zij zich voorstellen daaromtrent een voorstel aan de staten te doen in de aanstaande najaarsverga dering. Een en ander wordt voor kennisgeving aan genomen. Een brief van het Evangelisch-Luthersch armbestuur houdende nadere inzending der rekening over 1872 met de gevraagde inlichtingen, wordt gesteld in handen van de heeren Bolle, Moens en Koole tot onderzoek en rapport. De rekeningen van het burgerlijk en het Rcomsch- katholiek armbestuur over 1872 worden tot onderzoek gesteld in handen van de heeren Blom, Schoreren van der Vliet. Op verzoek wordt afschrijving van hoofdelijken omslag verleend aan de erven weduwe Engelvaart voor 6.881-, W. C. Haverhorn voor f 4.59, de erven weduwe J. H. Ochtman voor f 13.11 en P. J. Brouwer voor f 1.331. Eeu verzoekschrift van P. Jonkmans, om in eigendom te verkrijgen een gedeelte van de gedempte Schuitha ven wordt gesteld in handen van burgemeester en wethouders om praeadvies. Voorts geschiedt mededeeiing van de opneming der kas en boeken van den gemeente-ontvangerzijnde in kas f 8283.99; de gehouden verpachting der tienden- vruchten op 17 Juliwaarvan de opbrengst met op- en biokgeld f 4582.28 bedroeg; den uitslag der plaats gehad hebbende verkiezing van 4 raadsledenzijnde gekozen de heeren mr. Fokker, Labrijn, mr. Moens en jonkheer J. L. de Jonge. Deze mèdedeelingen wer den aangenomen voor kennisgeving. Burgemeester en wethouders leggen over de gemeente rekening over 1S72. Bij stemming zijn tot leden der commissie van onderzoek benoemd de heeren Houwer, Blom en Koole. De behandeling van het adres van L. Anker om schadeloosstelling voor geledene schade aan zijn schip, tengevolge van het leggen op een onzichtbaren balk in de haven, in vorige vergaderingen aangehoudenwordt andermaal aangehouden. De rekeningen van den straatweg tusschen Zierikzee en Brouwershaven, die *:ac- het harmonie-gezelschap Kunst, en eer, en die van de bank van leening, allen over 1872, worden vastgesteld zooals zij zijn ingediend. Op een verzoekschrift van J. Korsten Cz., om eervol ontslag uit zijne hetrekking van ieeraar in het band- teekenen aan de hoogere burgerschool, wegens zijn hoogen leeftijd, met verzoek .om eene gratificatie uit ae gemeentekaswordt besloten bet gevraagd ontslag eer vol te verleenen ea afwijzend beschikt op het tweede gedeelte van bet verzoekschrift. Een voorstel van burgemeester en wethouders om den eervol ontslagen gemeente-ontvanger M. F. van der Thoorn te déchargeeren en zijn borgtocht op te heffen, is na discussie aangenomen. Een voorstel van burgemeester en wethouders om aan den hoofdonderwijzer der tusschenschoolL. Karre- raan te vergoeden de som van f 15.95 wegens het meer der bedrag dat door hem aan kosten voor vuur of ko len is betaald dan het bedrag van 60waarvoor hem te dier zake vergoeding wordt toegestaanis mede aan genomen. Icgekomen zijn gemeente-verslagen van Amsterdam, Vlissingen en Hoorn, die voor de leden ter inzage worden gelegd, om later in de boekerij te worden ge plaatst. ALGEMEEN OVERZICHT, Ingevolge hare besluiten van 19 en 26 Juli jl. schorst de nationale vergadering hare zittingen tot den 5en No vember. Met deze woorden eindigt het proces-verbaal der zitting van eergisteren, welke gesloten werd met de voorlezing van de presidentieele boodschap, terwijl de voorzitter der kamer op de gewone wijze den hamer liet vallen, als gold het slechts eene Bchorsing tot den volgenden dag. Hoe het zij de kamer te Versailles is uiteen en de mee3te afgevaardigden hebben zich reeds naar hunne woonplaatsen begeven. Zij kunnen onbe schroomd het tooneel hunner partijtwisten verlaten, want Mac-Mahon heeft hun de verzekering gegeven, dat gedurende hunne afwezigheid niets de openbare orde zal komen verstoren. „Met de hulp van God en het leger", zooals hij in zijn eerste boodschap aan de kamer zeide, zal hij in staat gesteld worden om die belofte na te komen, waarvoor het eerewoord van den ridderlijken maarschalk trouwens voldoende borg staat. Zelfs de uiterste linkerzijde, de partij die wel het vijandigst jegens het ministerie van 24 Mei gestemd is, stelt volkomen vertrouwen in de belofte van Mac- Mahon. „Met volkomen gerustheid, zoo zeggen de leden der Union répnblicaine in eene verklariug, gearresteerd in hunne laatste bijeenkomst en door La république frangaise en l'Avenir national publiek gemaakt, met volmaakt vertrouwen in de loyauteit der verklaringen van den eersten ambtenaar der republiek, begeven de afgevaardigden behoorende tot de Union rêpublieaine zich naar hunne committenten, echter niet zonder beloofd te hebben, dat zij den langen rusttijd besteden zullen met de verdediging en de ver spreiding hunner denkbeelden. Zij gelooven inder daad verplicht te zijn om hunnen kiezers vooral de politieke noodzakelijkheid eener kamerontbinding aan te toonen." De radicalen zullen zich dus niet dcor de wet- Ernoul of eenige andere reactionaire besluiten en maat regelen van het kabinet-de Broglie laten weerhouden, om propaganda voor de ontbinding der nationale ver gadering te maken tenzij, wat niet onwaarschijnlijk is, de regeering van oordeel is dat juist deze propaganda de openbare orde verstoort, waarvoor Mac-Mahon be loofde te zullen waken. De republiek moge gedurende het reces geen gevaar loopen, de regeering heeft echter niet beloofd aan de republikeinen geheele vrijheid ia hunne bewegingen toe te staan. liet moet waarlijk reeds eene overwinning op zich-zelve zijn, dat de regee ring er toe heeft kunnen besluiten om boven de bood schap van Mac-Mahon, die in alle Franscbe gemeenten is aangeplaktde woordenRépublique franqaisete laten drukken; het zon te veel van haar gevergd wezen dat zij den aanhangers der republiek daarenboven nog de vrijheid verleende cm in geschreven of gesproken woord propaganda voor het behoud van hetfeitelijk bestaande te maken. Omtrent de ontruiming van het Fransche grondgebied door de Duitsche troepen komen van verschillende plaat sen zeer gunstige berichten. De marsch der Duitsche troepen heeft geregeld plaats zonder eenige rustversto ring of ongepaste demonstratiën, en regelmatig wörden zij op den voet gevolgd door detachementen Fransche gendarmes of linietroepen, die overal met vlaggen, mu ziek, versieringen en bloemen worden ingehaald. Morgen zal de laatste Duitsche soldaat Nancy verlaten hebben en Zaterdag ochtend te 8 uren worden de grensdorpen ontruimdwaarna in geen enkele Fransche gemeente, behalve te Verdun, Étain en Conflans ingevolge het jongste tractaat, Duitsche soldaten meer gevonden zullen worden. Bijna geen enkel plaatsje hoe gering of nietig ook heeft verzuimd na het vertrek der Duitsche bezetting een telegram of brief aan Thiers te zenden, „den be vrijder van het; grondgebied", een bewijs hoe de be woners dezer beproefde departementen juister weten te beoordeelen, wien zij de verhaaste bevrijding te danken hebben, dan de partijzieke afgevaardigden der monar chale meerderheid. Hoe pijnlijk hun dit is kan hieruit blijken dat op enkele plaatsen, zooals te Neufchateau, door de politie verboden wordt om inscriptiën op vlag gen te plaatsen ais de volgenden: Hulde van Thiers! Aan den bevrijder van den vaderlandschen grondenz. Dit verbod wordt gedaan onder bedreiging van vernie tiging der geïncrimineerde versiering of vlag bij even- tueele overtreding. Blijkens bulletin in de officieele Dresdener Zeitung is de gezondheidstoestand van den koning van Saksen onverwachts zorgwekkend geworden en heelt zich sedert Dinsdag avond, ondanks de aanmerkelijke verbetering in den algemeenen toestand, een zoo groot verval van krachten geopenbaard, dat de geneesheeren het ergste vreezen. Koning Johann van Saksen is den 12cn Decem ber 1801 geboren en is derhalve in zijn 72e levensjaar. Uit Spanje zijn heden geen andere berichten dan eenige opgeschroefde tijdingen uit Carlistische bron, vooral betreffende de sterkte, de wapening en de ongeloofelijke heldendaden der soldaten van don Carlos. Bevreemdend alleen is het dat deze uitmuntende leger macht van den legitiemen pretendent den eerbied voor diens vijanden zoover uitstrekt, dat zij in stede van voorwaarts te rukken zich meer en meer retireert. Alleen laat zich dit misschien hieruit verklaren, dat de bezetting van het stadje Moya ten getale van 1200 man slechts op het vernemen van de nadering van Saballs zonder slag of stoot haar garnizoensplaats in den steek liet, („zoo groot is het ontzag voor Saballs!" wordt in het bericht met zelfvoldoening gezegd) en men aanne men mag dat dit overal het geval zal wezen, zoodat Saballs zich slechts behoeft te vertoonen om zijne te genstanders op de vlucht te drijven! Is dit inderdaad het gevaldan is het begrijpelijk dat de Carlisten het „haast u langzaam" toepassenis daarentegen het tegen overgestelde waar dan verdienen hunne hoogdravende berichten weinig geloof. Voor het laatste bestaat de meeste waarschijnlijkheid. Sedert eergisteren zijn de discussiën over de wijzi ging der militiewet in de Belgische kamer aangevangen. De Pigemeene beraadslagingen waren kort en zonder groote beteekenis. Trouwens na de onderhandsche schik kingen, welke tusschen het kabinet en de clericale meer-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 6