naam van Thiers natuurlijk het middelpunt uitmaakt. Doch het belachelijkst van alles, de schandelijkste ver draaiing der feitende onbescbaamdste kaakslag aan de werkelijkheid toegediend is het slot der presidentieele boodschap. De spoedige genezing der wonden door de rampen van 1870 en 1871 geslagen en de welgemeende vriendschap van Frankrijk met alle staten zijn de vruch ten van het wijs gedrag der kamer, die hare binnen- landsche twisten vergat om slechts aan de algemeene belangen van het vaderland te denken. Zoo durlt de regeering spreken die den 24cn Mei alleen uitpolitieken hartstocht den weldoener van Frankrijk omverwierp! Terwijl enkele Duitsche dagbladen het onrecht van de opbrenging van het Spaansche schip Vigelante niet willen erkennen en daarom de billijke verwijten der Frrnsche pers over de overmoedige ranmatiging van den kommandant van den Prinz Friedrich Carl niet kunnen verdragen, moet men erkennen dat bet grootste gedeelte der Duitsche pers eenstemming het gebeurde in de Spaansche wateren afkeurt. „Wij vat ten, zegt o. a. de Kölnische Zeituog, hoewel wij niet weten hoe men in hoogere kringen over de zaak denkt, haar onvoorwaardelijk aldus opdat wij door den overdreven ijver van een wakker zeeman in moeilijk heden gekomen zijn, waaruit wij ons ruiterlijk en zonder valsche schaamte moeten terugtrekken." De vraag is echter, nu men voor een fait accompli staat, wat met het buitgemaakte schip gedaan moet worden Men schijnt bevel gegeven te hebben dat het door den kommandant van het Duitsche fregat ter beschikking gesteld moet worden van den Spaaoschen consul le Gibraltar. Iu 't algemeen schijnen de kansen zich op het Iberische schier-eiland ten gunste van de regeering te keeren. Ma laga, Castellon en Saragos3a zijn weder tot de zijde der regeering overgaan, zonder op noemenswaardigen tegen stand der intransigentes te stooten. Sevilla is door ge neraal Pa via ingesloten en zal waarschijnlijk na twee' dagen vurens heden in de handen der regeeringstroepen vallen. Tusschen de regeering en de opstandelingen van Valencia zijn onderhandelingen aangeknooptdie een bombardement der stad en bloedvergieten bijna zeker zullen kunnen voorkomen. Ook den Carlisten gaat het niet meer zoo gunstig als in de vorige week. Volgens telegram uit Perpignan hadden zij Berga aangetast, maar werden zij met aanmerkelijke verliezen afgeslagen. Van de hoofdmacht die naar Madrid zou oprukken hoort men niets meeren in plaats dat zij verder zou voort rukken, verneemt men integendeel van verschillende plaatsen dat zij terugtrekt. In het Engelsche lagerhuis is gisteren namiddag het voorstel tot verhooging der dotatie ten bate van prins Al/red, hertog van Edinburgh, bij gelegenheid van zijn huwelijk met de grootvorstin Marie van Rusland, in behandeling gebracht. Gladstone was van zijne ongesteldheid zoover weder hersteld, dat hij zelf het voorstel in het parlement kon toelichten. De tijd is voorbij, zeide de premiertoen koninklijke huwe lijken een politieke en diplomatieke beteekenishadden; hij achtte zich gelukkig te moge j gelooven dat dit hu we- lijk op wederzijdsche toegenegenheid gebaseerd was. Het was nog niet lang geleden, dat het Engelsche volk Rusland wegens bijzondere redenen als de vijand van Engeland beschouwde, maar hij wensehte en vertrouwde dat deze nieuwe band tusschen de beide rijken in de algemeene gezindheid verandering brengen zou. De heer Gladstone zag er een bijzondere reden van vol doening in, dat die band gesloten wordt, terwijl deze czaar, die niet door vergrooting van grondgebied, maar door een menschlievende daad, de vrijmaking der lijfeigenen, zijn naam geëerd en beroemd gemaakt heeft, op den troon zijner vaderen gezeten is. Aan een overvloedig gebruik der vleiende hoftaal is, zooals men ziet, in deze redevoering geen gebrek; de slotsom echter is het voorstel aan de kamer om de dotatie van den prins met 10,000 pond sterling te verhoogen en een weduw- geld van 60C0 pond voor de prinses vast te stellen, voor het geval zij haren echtgenoot overleeft. Bij de bepaling der dotatie voor de markiezin van Lome ont moette het voorstel der regeering grooten tegenstand, vooral van de zijde van den heer Charles Dilke, die bij die gelegenheid een weinig vleiend zondenregister der monarchie opsomde. Gisteren was het lagerhuis echter blijkbaar gunstiger gestemd. Wel verzette de heer Taylor zich tegeu de tweede lezing van het voor stel doch eene groote meerderheid verklaarde zich voor het voorstel van den minister-president. Varia uit liet buitenland. Duitsehland. Een practische moeilijkheid bij de tenuitvo?iiegging der nieuwe kerkelijk-politieke wetten in Pruisen ontstaanmaakt het onderwerp uit van lange beschouwingen in de Duitsche bladen. Eene consequentie der wet regelende de aanstelling der geestelijken is natuur lijk, zooals de Proviucial-Correspondenz dan ook vóór een paar dagen zeidedat de regeering aan de ambts verrichtingen van geestelijken, wier aanstelling niet door den staat goedgekeurd isalle rechtskracht ontzegt. Een huwelijk door zulk een katholiek priester gesloten wordt dus door de regeering niet erkend. Hoe juist deze gevolgtrekking ook zijgevoelt men toch dat het na deel hier niet aan de zijde der geestelijkheid is, maar uitsluitend aan die der streng geloovige katholieke burgers. Wat blijft er hierbij over van de gewaar borgde geloofsvrijheid? Willen de katholieken die de tegenwoordige ultramontaansehe richting iu de kerk volgen een huwelijk aangaandan verplicht hen de staat om dit te laten inzegenen door een priester die hun geloof niet deelt, op straffe van onwettigheid van het huwelijk en alle burgerlijke gevolgen van dien Eenige bladen gelooven dat ook weder hierdoor de katho lieken zich meer en meer met de nieuwe wetten zullen verzoenen, en ook de Kölnische Zeitung o. a. schijnt te verwachten dat de priesters het wel niet te ver zuilen-laten komen. Wij voor ons verwachten echter hét tegendeel, namelijk dat deze dwang aan goedgeloovigen aangedaan de katholieken nog meer verbitteren zal. Het verplichte burgerlijk huwelijk zou hier terstond verbetering kunnen brengen. Bij zijn 25jarig regeeriaga-jubilaeum heeft de groothertog van Hessen aan gevangenen in het tucht huis kwijtschelding van straf verleend, mits zij zich buiten het Duitsche rijk begeven. Zeer terecht keurt de Kölnische Zeitung dit af. „De gratie aan misdadi gers onder voorwaarde van landverhuizing geschonken, zegt zij, is en blijft onbehoorlijk zoo niet een inbreuk op het volkenrecht." Het bericht der Kreuz-Zeitung omtrent het voornemen der Pruisische regeering om proce8Siën en bedevaarten op den openbaren weg te verbieden wordt door andere Berlijnsche bladen bevestigd. De minister van binnenlandsche zaken heeft van alle politie-autoriteiten met dit doel een nauwkeurige opgave verlangd van de ongeregeld heden en straatoploopenwaartoe de processiën in den laatsten tijd aanleiding hebben gegeven. Tot gezant te Brussel is ter vervanging van den heer von Balan de gezant te Peru, de heer von Bunsea, benoemd. Frankrijk. De verkorte inhoud der boodschap, welke de minister de Broglie gisteren namens den pre sident der republiek voorlas, luidt volgens het telegra fisch bericht van Reuter's office als volgt: De nationale vergadering kan onbezorgd uiteengaan, daar de president haar de verzekering durit geren, dat gedurende hare afwezigheid niets de openbare orde zal in gevaar brengen, en dat hij met zijne ministers er voor waken zal om haar gezag te doen eerbiedigen. „De zoo gewenschte overeenstemming tusschen de regee- ïing en de kamer heeft reeds hare heilrijke gevolgen doen gevoelen. Wat de -bevrijding van het Fransche grondgebied betreft, deze weldaad is het gemeenschap pelijk werk van allen; de vorige president bracht daar toe krachtig bijen de vergadering hielp hem door 't verleenen van eene medewerking die zij nimmer in gebreke bleef hem te verleenen. Op den plechtigen dag van Frankrijk's bevrijding zal het land zijne dank baarheid betuigen aan allen die het hulp verleenden doch bij het aan den dag leggen van zijne vaderlands lievende vreugde, zal het zijne waardigheid weten te bewarenhet zal alle luidruchtige demonstratiën laken, die weinig zouden passen bij de herinnering aan de gedane opofferingen. De zoo duur gekochte vrede is onze eerste behoefte; het is ons vaste voornemen dien te handhaven. Aan zichzelf teruggegeven, zal Frank rijk nog beter in staat wezen om met alle mogendhe den in eene oprecht vriendschappelijke verhouding te leven. Dit gevoel van vriendschap is wederkeerig; dagelijks ontvang ik daarvan de formeele verzekerin gen. Het is de vrucht van de verstandige gedragslijn, die de vergadering, terwijl zij haar twisten vergat en slechts dacht aan het algemeen belang van het vader land, meer dan eens met algemeene stemmen bekrach tigde. Gij zult het goedkeuren, dat ik bij die gedragslijn vclhard." Eergisteren is door de uiterste linkerzijde beslo ten om gedurende het reces een comitó van surveillance te vormen, dat telkens na de vergaderingen der perma nente commissie bijeen zal komen, teneinde voor elke eventualiteit en overrompeling der rechterzijde bij de hand te zijn. In den aanvang van September zal op dezelfde wijze als de Piuisische bisschoppen te Fulda plegen te doen te Nimes of Montpellier een bijeenkomst van Fransche aartsbisschoppen en bisschoppen plaats hebben, waarop ook buitenlandsche prelaten of hunne plaatsvervangers zullen worden toegelaten. Van ver schillende plaatsen ontvangt de heer Thiers dankbe tuigingen, van officieele zoovel als van particuliere personenvoor de verhaaste ontruiming van het grond gebied. De keizer van Duitsehland heeft in een eigenhandigen brief aan den Franschen zaakgelastigde in het Duitsche hoofdkwartier, den heer Saint-Yallier, dank gezegd voor zijne hulp aan de Beiersche soldaten verleend, die op den marsch van Charleville naar Sédan zwaar onder de hitte hebben geleden. Zooals gedu rende het laatste reces der kamer, zal ook tbans de permanente commissie eiken Donderdag om de 14 dagen vergaderen. Hare eerste bijeenkomst zal wegens Maria hemelvaart Woensdag 13 Augustus plaats bebbeD. Le Figaro verneemt dat de krijgsraad, die be last zal worden met de behandeling van het proces- Bazaine, samengesteld zal wezen uit de volgende divisie- generaals: de hertog van Aumale, voorzitter, en verder de heeren Cbabaud-Latour, Tripier, Vinoy, de Lamothe- Rouge, Princeteau en Martimprey. De Agence Havas meldt dat Henri Roehefort met bet eerste transport ge deporteerden mede naar Caledonië vertrekken zal. La Gazette de France echter verneemt dat zijn toestand hoogst bedenkelijk is en zijn vertrek onmogelijk maakt. Hij is zoo zwak dat hij zich niet zonder steun van de eene naar de andere kamer begeven kan. Engeland. Maandag is door den vice-president van het departement van openbaar onderwijsden heer W. E. Forster, in de Wilmot street, Bethnalgreeneene school geopend, die zeker de grootste is die tot dus verre bestaat. Zij is bestemd voor 1600 a 1700 kin deren en van dien omvang dat er voor elk kind 9 kubieke voeten ruimte bestaat. Zij is gebouwd voor rekening van den London School Board, welks ijverige pogingen tot uitbreiding van het onderwijs door den heer Forster zeer geprezen werd. Alleen op de scholen van den Board genieten volgens hem reeds ruim 50,000 kinderen onderwijs, terwijl gebleken is dat zij geen nadeel doen aan de bijzondere scholen. Door de politie op Mansion-house werd Maandag zekere Carter tot éen maand gevangenis met dwangarbeid veroordeeld, omdat hij bij het rondventen van the Globe geroepen had: „dood van den heer Gladstone!" Opmerkelijk is het dat de straf niet alleen wegens dit teit werd uit gesproken, maar daarom zoo zwaar is, omdat gebleken is dat zekere Hawkins door zijne valsche tij ding bedro gen werd en slechts ter wille daarvan een blad van hem gekocht bad. Te Eddisbury zijn tweepersonen wegens het houden van hanen gevechten elk tot 5 pond sterling boete en in de kosten veroordeeld. fïlmgclwcrli. DE EGYPTISCHE PERS. Ook de khedive heeft een pers bureau. Ismail Pacha, de tegenwoordige beheerscher van het rijk der Pharao's, heeft den naam d?.t- hij een man van Europeesche zeden is; hij houdt veel van het ballet, is zeer gesteld op een schitterende vertegenwoordiging en geeft tooveraehtige partijen; hij dweept met Europeesche wetgevinggoede communicatie-wegen en metLouise Mühlbach. Dit alles en nog veel meer is volkomen waar. Dat echter zijne neiging voor Europeesche beschaving zich reeds tot de instelling van een officieel pers bureau had uitgestrekt kon ik bijna niet gelooven en toch is het zoo. Een pers-bureau is geen gevolg van eenvoudige beschaving; het is eene spitsvindigheideen bewijs van over-beschavingvan bypercivilisatio. Waartoe heeft de khedive zulk een bureau noodig? Bestaat in Eaypte een oppositie-jounalistieke^nwedor- spannige publieke opinie, een politiek partijleven? Vol strekt niet. Zoo liberaal Ismail Pacha, wanneer z:jn eigenbelang het medebrengt, jegens de in zijn land vertoevende Europeanen kan wezen, zoo woedend wordt de geboren despoot als het een dommen Kopt of Fellah mocht invallen slechts de geringste aanmerking te maken op de regeeriogs-politiek van den ouderkoüing. Het heeft trouwens ook geen nood. Hierog'ypben en hieraten zijn voor de autochtonen van de Nyl-oevers een doode taalen hunne ooren zijn gesloten voor de welsprekende taal van pyramieden en obeliskenslechts de laagste behoeften van het leven houden hen uitslui tend bezig. Vreemdelingen uit Frankrijk, Engeland, Italië, Duitsehland en de Levant komen den inboorling de geschiedenis van zijn oude voorouders ontcijferen; zonder de minste belangstelling te toonen laat hij hen begaanzij maken zich meester van het openbare leven en sluiten voor hem den toegang naar het paleis van zijn beheerscher; hij ziet het lijdelijk aan en brengt zonder te morren de meest drukkende belastingen op, die den khedive in staat slellen om aan zijn Ooster- sche en Westersche hartstochten voldoening te ver schaffen. Het spreekt van zelve, dat bij zulke volks-elementen zich geen publieke opinie kan vormen, en nog minder een onafhankelijke journalistiek kan bestaan. Ismail Pacha houdt er evenwel een aanzienlijke staatsdrukkerij op na, en permitteert zich de weelde van eene staats courant, die zoowel wat inhoud als vorm betreft even onbeduidend en eentonig is als de meeste van de officieele Europeesche bladen. Makayeh Mifriyeh (Egyptisch nieuwsblad) heet dit hof-journaal, waarvoor de etof door de regeering wordt verstrekt, en natuur lijk is daarin van vermindering van belastingen, vrij heid van gedachte en politieke onafhankelijkheid vol- 81 rekt geen sprake. Of het officieele Egyptische orgaan uit zijne abonnements-gelden zal kunnea worden be kostigd is zeer twijfelachtig; aan de ambtenaren der

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2