MIDDELBURGSCHE F 180. Donderdag 1873. COURANT. 31 Juli. ÖuitmlasiiX Dit blad verschijnt dagelijks met nitzondering van den Zondag, den 2en Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/xn., franco is f 3.50. Middelburg 30 Juli. Bij de heden plaats gehad hebbende openiDg der gisteren ingeleverde büjetlen voor de herstemming ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad van Middelburg is gebleken, dat van de 364 ingeleverde biljetten 4 niet waren ingevuld en 1 van onwaarde was. Van de 359 geldige stemmen waren 223 uitgebracht op dr. J. P. Berdenis van Berlekom en 136 op mr. A. J. van Deinse, zoodat ter vervanging van het aftredend lid H. Rekker is gekozen: dr. J. P. Berdenis van Berlekom. Te Vlissingen werden bij de herstemming ter ver kiezing van drie leden voor den gemeenteraad 222 stem men uitgebracht. Gekozen zijn de aftredende leden mT. P. J. Calien- fels met 137, J. B. de Groof met 125 en J. C. Ockeis met 112 stemmen. De heer J. F. Dommisse verkreeg 104, de heer P. G. de "\eij Mestdagh 76.en dr. J. van den Beke Callenfcls 73 stemmen. Te Goes zijn bij de herstemming ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad om te voorzien in de periodieke aftreding (wit stembriefje) uitgebracht 304 geldige stemmeD. Daarvan verkreeg mr. J. G. de Witt Hamer 156 en de heer B. Meijlink 148 stemmen, zoodat eerstgenoemde gekozen is. Bij de herstemming ter verkiezing van twee leden om te voorzien in de buitengewone vacatures (paarsch stembriefje) zijn uitgebracht 307 stemmen. Gekozen werden jonkheer M. J. de Marees van Swinderen met 156 en Ch. L. de Meulemeester met 160 stemmeD. Op den teer B. van Asperen Vervenne waren 135 en op den heer W. de Liefde 115 stemmen uitgebracht. Bij de herstemming ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad werden te Arnemuiden 60 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen werd het aftredend lid J. van der Weele met 27 stemmen. Op A. Boogert waren 14 stemmen uitgebracht. Te Aagtekerke zijn uitgebracht 33 geldige stemmen Gekozen het aftredend lid L. Iïugense met 17 stemmen. P. de Visser jr. verkreeg 16 stemmen. Te Grijpskerke werden uitgebracht 32 geldige stemmen. Gekozen M. Fiaoscte met 16 stemmen. H. Bosselaer Dzd. verkreeg 12 en P. Wisse 4 stemmen. Te Oudelande werden uitgebracht 18 stemmen. Ge kozen A. Mol Pz. met 12 stemmen. P. Mol Johz. ver kreeg 6 stemmen. Te Vrouwepolder werden uitgebracht 47 geldige stem men. Gekozen het altredend lid A. Dingemanse met 31 stemmen. A. Goedbloed Jzn. verkreeg 16 stemmen. Te Waarde werden 25 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen H. C. Poleij met 13 stemmen. A. Harihoorn verkreeg 12 stemmen. ling van dat rapport aan de orde te stellen in een der raadsvergaderingen van November 1874. KERKNIEUWS. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Utrecht J. G. Knottnerus, predi kant te Dordrecht. De Nieuwe Rotterdamsche courant meldt, dat den llcn Augustus a. in de kerk van St. Laurentias in den Oppert te Rotterdam, door den heer H. Heykamp, bis schop van Deventer bij de oud-bisschoppelijke cleresy, de wijdiog zal plaats hebben van den heer C. J. Rinkel, pastoor te Krommenie, tct bisschop van Haarlem, en van den DuiLchen hoogleeraar dr. J. H. Reinkens tot missie bisschop bij de oud-katholieken in Duitschland. MARINE EN" LEGER. In de afgeloopen week zijn weder eenige jongelingen bij de artillerie-instiuctie-compaguie te Schoonhoven in dienst gesteld. Het aantal jongelingen bedraagt thans 128 waaronder 31 korporaals-titulair. De geheele sterkte der compagnie is 177, waarvan ruim 130 van 4 tot en met 29 Augustus a. zullen kampeeren. De heer Target, nieuw benoemd gezant van Frankrijk hij bet Nederlandsche hof, is gisteren middag te 's Gra- venhago aangekomen. BENOE MINGEN EN BESLUITEN". rechterlijke macht. Benoemd tot griffier bij bet kantongerecht te Waalwijk mr. P. H. F. van Voorst Vader, advocaat te Goes. ONDERWIJS. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft besloten het rapport der commissie, belast met het onderzoek naar de wenschelijkheid en noodzakelijkheid van de oprichting eener school van middelbaar onderwijs voor meisjes, vooreerst niet in behandeling te nemen, en den burgemeester uit te coodigen Let voorstel tot behande- GEMENGDE BERICHTEN". De personentrein van den Hollandschen spoorweg, die eergisteren middag te 4 uren 19 minuten uit Rot terdam moest aankomen, is nabij het station 'sGra- venhage in aanraking gekomen met een naderenden zandtrein tengevolge van het niet verleggen van het wisselspoor, dat dcor den wachter vergeten was. Twee der zandwagens zijn uit de rails geraakt en beschadigd, terwijl de locomotief ook eenigszins leed. Persoonlijke ongevallen grepen niet plaats, daar de vaart van den trein bij de nadering van het station zeer verminderd was. Eergisteren middag is de kavalerie-manege te Haarlem in goeden toestand op haar nieuwe standplaats gerold. Eergisteren morgen ontwaarde de wachteres, dienst doende aan den Bannikschen overweg nabij Driebergen, bij het in de verte aankomen van den eersten trein uit Driebergen dat een man uit het bosch zich op den spoor weg begaf. Terwijl zij bij haar overweg moest blijven, riep zij haastig haar buurvrouw, ook wachteres aan dien overweg, en verzocht deze den man tegemoet te gaaD. Juist voor het aankomen van den trein gelukte het haar hem uit het spoor te verwijderen daar hij, in beschon ken toestand verkeerende, geen begrip had in welk gevaar hij verkeerde. De koninklijke academie van België, afdeeling letterkunde, heeft o. a. als prijsvraag uitgeschreven voor 1874: De geschiedenis der Dietsche philologie tot aan het einde der 16e eeuw; voor 1875: De geschiede nis van J.icoba van Beijeren; en voor den prijs van Stassart: Christoffel Plantyn zijne betrekkingenwerk zaamheden en de invloed, uitgeoefend door de druk kerij van welke hij de stichter was. Bij de rechtsgeleerde faculteit te Berlijn is on langs een voorstel ingekomen om, in navolging van hetgeen bij de meeste dezer faculteiten in Duitscnland plaats heeft, de dissertatiën ook aan te nemen wanneer zij in het Duitsch zijn geschreven, omdat er Duitsche vraagstukken zijn voor wier behandeling het Latijn min der geschikt is. Dit voorstel is met 5 tegen 4 stemmen verworpen. Op 31 Maart 1873 bad men reeds 252 meters van den St. Gothard-tunnel doorboord. De veieischte w jdte strekte zich reeds over 210 meters uit, terwijl htt met selwerk van het gewelf 103 meters wasgevordird. Het gemiddelde aantal arbeiders gedurende dis maand liep tusschen de 617 en 813. Op 164 meters afstand van den mond ontsprong een geweldige wel, die 75 liter per seconde opleverde en de rots op éen punt zoodanig ondermijnde, dat er vele instortingen plaats hadden, waardoor de voortgang eenige dagen werd vertraagd. De geheele tunnel moet 15,162 meter of 2£ uur gaans lang worden. In het verbeterhuis van joDge meisjes te Limpley Stoke in de nabijheid van Bath in Engeland hebben hevige ongeregeldheden onder de 100 opgeslotenen plaats gehad. De jonge dames konden het niet best vinden met de cpper-waschmeesteres en hadden onder elkander besloten den directeur van de inrichting te dwingen haar te ontslaan. Een aantal politie agenten zijn uit drie stadjes ter hulp geroepen, want de amazo nen hadden zich sterk verschanst. Ten slotte moesten zij evenwel voor de politiemacht wijkendie ze in hech tenis nam en aan het gerecht overleverde. Bij de opening der zittingen van het hof van assises te Cork werden den rechter een paar witte handschoenen aangeboden, ten teeken dat geen enkele misdadiger behoefde te worden gevonnisd. 'tWas de eerste mahl dat dit te Cork voorkwam. Op een vergadering van eigenaars van koleumijnen en afgevaardigden van de mijnwerkers, Zaterdag te Cardiff gehoudenhebben de eigenaars geweigerd de loonen te verhoogen of over te gaan tot het benoemen van scheidsrechters. Men verwacht thans dat de arbei ders in hun eischen zullen volharden en de eigenaars hun volk zullen gedaan geven. Een brand, die Vrijdag jl. te Baltimore woedde, heeft eene schade van 600,000 dollars veroorzaakt. THERMOMETERSTAND. 29 Juli'sav. 11 u. 66 gr. 30 ?smorg. 7 u. 69gr. 'smidd. 1 u. 72 gr. 'sav. 6 n. 72 gr. ALGEMEEN OVERZICHT, De zittingen der Fransche nationale vergadering zijn gisteren voor geruimen tijd geschorst. Nadat de ka mer zonder eenige belangrijke discussie hare goedkeu ring gehecht had aan de nieuwe handelstractaten met Eogeland en België, beklom de hertog de Broglie de tribune om voorleziog te doen van eene presidentieele boodschap. Deze buitengewone plechtige sluiting ge schiedde ia verband met de weldra voltooide ontrui ming van het Fransche grondgebied door de Duitsche troepen. Dit belangrijke feit zal voldongen wezen, wanneer de kamer weder bijeenkomt, zoodat bet thans de tijd was om met een enkel woord daarvan te ge- wageu. „Deze onwaardeerbare weldaad is het gemeen schappelijke werk van de vaderlandsliefde van allen", legt het ministerie den president der republiek in den mond. Zou de regeering dan inderdaad gelooven dat de partijtwisten dar nationale vergadering veel tot de bespoedigde ontiuiming bijgedragen hebben Wanneer deze belangrijke gebeurtenis door de nationale verga dering had moeten voorbereid werden, in plaats van in 1873 ware de ontruiming waarschijnlijk nauwelijks in 1875 tot stand gekomen. Juist omdat éen vaderlands lievend en schrander man, die door de stemmen der natie het recht verkregen had om aan het hoofd van den staar, geplaatst te worden, zich met de borst op deze bij uitstek gewichtige quaestie toelegde, was het mogelijk dat Frankrijk reeds in 1873 den laatsten Daitschen soldaat van zijn grondgebied zag vertrekken. De lof voer dien grooten vaderlander kon echter door deze regeering niet verkondigd wordenwant elk woord van waardeering en dankbaarheid ten opzichte van Thiers is een verwijt aan de ministers van 25 Mei, die uit lage partijzucht en jaloezie dien grooten staatsman om verwierpen. Geheel kunnen zij echter niet van hem zwijgen; de talrijke adressen en telegrammen welke aan Thiers uit de oostelijke departementen worden toegezonden bewij zen dat Frankrijkminder ondankbaar dan de mannen der sociale orde, een uitdrukkelijke hulde aan den be vrijder van het grondgebied eischt. „Mijn voorganger heeft, zoo spreekt Mac-Mahoa door den koker van de Broglie, door gelukkige [ware het niet juister te zeggendoor verdienstelijke?] onderhandelingen er veel toe bijgedragen om de ontruiming voor te bereiden." Dit is al les. Maar zoo karig de regeeiung is met zijn lof voor Thiers, des te meer woerden wijdt zij aan eene afkeuring der demonstration in de oostelijke provinciën, waarvan de

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1