mmmm ÖuifcmlcmiX MARINE EN LEGER. Zaterdag a. wordt het kamp der pontonniers te Rhenen opgebroken en vertrekken de troepen weder naar Dordrecht. Gisteren had de laatste groote exerci tie plaats, die door een menigte belangstellenden werd bijgewoond. Vlak bij het veerhuis van Rhenen werd binnen den tijd van éen uur een brug gebouwd ter lengte van 190 meters, rustende op 27 pontons en éen schraag, en dat zij stevig en flink was bleek, toen drie artillerie-wagenste samen getrokken door 18 paar den, haar met goed gevolg overreden. Nadat vele inwoners van Rhenen en andere toeschouwers eveneens de deugdelijkheid der brug hadden beproefd, was zij weldra weder afgebroken. Tengevolge van den uitslag van het onlangs ge houden vergelijkend examen tusschen de adspiranten naar eene plaatsing als kadet op de koninklijke mili taire academie, zullen, met September a.aan die inrichting als kadet worden geplaatst: voor de cavalerie hier te lande: M. van Kuyk, J. V. Westenberg en J. D. Canverling Helroolt voor de genie hier te lande: W. G. L. Versteeg, C. A. Cikot. W. J. A. Colthoff, L. C. van den Bran deler en C. P. L. Mathon voor de infanterie in Oost IndiëG. P. de Neve, F. Nauta, J. C. Soeters en J. Arendsen de Wolff; voor de cava lerie in Oost-Indië: H. W. A. van Jeveren; en voor de genie in Oost IndieE. B. E. Ruempol, H. R. de Vries, J. Groothoff, F. A. E. Auffmorth en M. A. J. de Haan. Volgens bij het departement van marine ontvan gen telegrammen zijn Zr.M'. schroef&toomschepen Riouw, Banda en Amboina, onder bevel van de luitenants ter zee le klasse W. Steffens, C. F. T. van Woelderen en jonkheer A. F. Meijer, den 27en Juli ji., op hunne reis naar Oost-Indië, het eerste te Penang en de beide bot sten te Aden aangekomen. Aan boord dier bodems was alles wel. Tot het in gereedheid brengen van de legerplaats bij Millingen zijn aldaar aangekomen detachementen der vier bataljons van het regiment grenadiers en jagers onder do le luitenants jonkheer A. W. van Reigers berg Versla}'3J. van der MeerH. J. Bergé en G. S. A de Ronde; van het 3e regiment infanterie, onder den 2en luitenant H. C. Consemuller en de le luitenants F. Cochius, J. H. Niemeijer en G. H. Veerman; van het 6e regiment infanterie onder den len luitenant J. J. de Vos, 2en luitenant J. W. L. Vermeyde, len luitenant. J. A. C. H. van Moll en den 2en luitenant J. J. G. Schuit; van het 7e regiment infanterie onder den 2en luite nant J. H. A. de Balbian van Doorn; van het 8e regi ment infanterie onder den leB luitenant M. de Ras, en van het bataljon mineurs en sappeurs onder den 2en luite nant J. Meursinge. Met de uitvoering der werkzaamheden voor de in richting van het telegraafkantoor, op de legerplaats bij Millingen, den 12en augustus a. in dienst te stellen, zijn belast de heeren J. M. Coletfeinspecteur-chef van het technisch bestuur van den rijkstelegraaf; Z. van der Vegte, lijn inspecteur van den rijkstelegraaf te Arnhem, en H. van Erkel, opzichter van den rijkstelegraaf te Zutfen; terwijl voor den postdienst aldaarvan 22 juli jl. tot 12 Augustus een tijdelijk hulpkantoor, en van 12 Au gustus tot September een tijdelijk postkantoor in wer king zal zijn. GEMENGDE BERICHTEN. Het Vaderland verneemt thans dat de stukken in zake den dubbelen moord voor eenige dagen werke lijk ter examinatie zijn gesteld in handen van den pro cureur-generaal bij het provinciaal gerechtshof in Zuid- Holland. Nabij Haarlem worden dit jaar de aalbessen-strui ken bijzonder geteisterd door een wormdie veel over eenkomst heeft met den motworm. In eene groote kweekerij waren de bessenstruiken geheel kaal gevreten, zoodat men besloten heeft den geheelen gaard uit te roeiende struiken te verbranden en nieuwe te planten. Alleen de roode en witte bessen werden aangetast, terwijl eenige rijen zwarte bessenmidden tusschen de anderen staande, ongedeerd bleven. Het onweder dat te Meppel en omstreken Zater dag avond en nacht woedde, heeft verscheidene onge lukken veroorzaakt. Te Zwartsluis zijn van vijf personen die onder een boom stonden te zien naar een brand te Genemuiden (alwaar 2 huizen in de aseh zijn gelegd) drie personen doodelijk getrcffen, de twee anderen ge wond. Te Nijeveen is een koe door den bliksem gedood, efi te Rheebruggen onder Uffelte, een boerenwoning ge troffen en verbrand. Te Zuidwolde werden in eene weide vier koeien door den bliksem gedood. De jury van den tooneelwedstrijd le Brussel heeft, voor wat betreft de Nederlandsche mededingende maat schappijen de drie te behalen prijzen toegekend als volgtle prijsmet vier tegen drie stemmenaan het dramatisch gezelschap van Roermond, met het stuk „Een Fransch krijgsgevangene"; 2e prijs, metalgemeene stemmen, aan de vereeniging V. U. O. G. van Amster dam, met het stuk „Tooneelstudiën"; 3e prijs, met al- gemeene stemmen, aan de Plet terij-vereeniging van 's Gravenhage, met het stuk „De bloedzuigers". De burgemeester van Gent heeft van den Belgischen vice-consul te Samarang ontvangen eene som van 651.02 als saldo van het bijeengebrachte ten behoeve van de slachtoffers der jongste overstroomingen. In de vorige week zijn te Oosterhout verscheidene personen door zonnesteken getroffen; sommigen ver- keeren in levensgevaar. Dergelijke gevallen worden meerendeels waargenomen bij personen, die zich met ongedekten hoofde in de felle zon begeven. In den laatsten tijd is het verkeer op de Keulsche vaart enorm toegenomen; van 1° Juli jl. tot gisteren passeerden te Utrecht niet minder dan 700 vaartuigen, die de rivier op en af gingen. In de kolenmijn van Cracket-Picquery, nabij Bergen in Henegouwen, heeft een ontploffing van grauwvuur plaats gehad, waarbij vijf werklieden zijn doodgebleven en twaalf vreeselijke brandwonden bekwamen. Te Reuil (twee uren van Versailles) heeft in een bergplaats van petroleum een ontploffing plaats gehad, tengevolge waarvan 42 personen gewond zijnvan welke 21 ernstig. Pauline Doschoprichtster en directrice der tweede woekerbank te Miinchen, is tot vijfjaren tuchthuisstraf veroordeeld. Zij verklaarde in het vonnis niet te berusten, omdat het in hare zaak slechts eenige honderdduizende guldens betrof en het dus niet voegde haar twee jaren langer in het tuchthuis te willen houden dan Adèle Spitzeder, bij wier proces het ora eenige millioenen te doen was. Naar men zegtheeft haar advocaat ook cassatie van het vonnis aangevraagd. De gemeenteraad te Belfort heeft besloten den heer Thiers een gouden medaille aan te bieden, die de volgende inscriptie zal dragen: „Belfort is Fransch geble ven. Aan den heer Thiers." In een steenkolengroeve te Frameries heeft tenge volge van het springen van een aangelegde mijn eene ontploffing plaats gehad, waardoor vijf personen gedood en twaalf personen zwaar gewond werden. Dezer dagen stond voor het kantongerecht van Malbourough Street te Londen eeu artillerie-officier terecht, wegens zijn onbehoorlijk gedrag in het Princess- theatre. Hij had namelijk plaats genomen in eene stalk zonder dat hij een witte das aan had. De magistraat ontsloeg hem van rechtsvervolging en betuigde zijne- verwon dering, dat aan het publiek eene bijzondere kleederdracht werd voorgeschrevenwanneer men den avond in den schouwburg wilde doorbrengen. Omtrent de leeuwenjacht, die te Hal heeft plaats gehad, verklaart een ooggetuige, dat zij indrukwekkend was. De vijf leeuwen behooren aan den heer Hugues Condael, dierentemmer van den Engelsch-Amerikaan- schen circus Bell en Hulcharson, die den 20en dezer te Hal was gekomen om er een enkele vertooning te geven. Den 21en te 4£- uur 's morgens, reinigde de knecht des dierentemmers de kooi, welke uit twee ge deelten bestaat die door een deur ineen komen. Hij verliet de kooi zonder zich te verzekeren of de deur goed gesloten was, en deed de leeuwen ia het gedeelte gaan, dat hij schoongemaakt had en waarvan de deur was opengebleven. De leeuwen sprongen er uit. De eerste wierp een paard van de renbaan op den grond. Eenige bedienden van het cirque verschrikten den leeuw, die zijn prooi losliet. Het paard, alhoewel erg gekwetst liep spoedig weg. De vijfde leeuw die uit de kooi kwam, liep er weder in, verschrikt door het geroep der bedien den. De dierentemmer, die op bet punt stond om naar Brussel te vertrekken, werd gelukkig intijds verwittigd. Hij verzocht niet op de dieren te schieten, en verze kerde dat hij ze zonder ongeval in hun kooi zou terug brengen. Hij werkte tot 7 uren 's morgens om den eer sten te vatten, die reeds verscheidene straten doorloopen had. De tweede uam de richting van het veld, achter volgd door eenige inwoners, gendarmen en bedienden der renbaanen men slaagde er iu hem in een riool te doen gaan, waarvan de twee uiteinden bewaakt werden. Een sterke dosis morphine, op een stuk vleesch gespreid, werd aan de twee leeuwen, die zich nog in vrijheid bevonden, toegeworpen. Met groote moeite gelukte het een strop over den hals van een der dieren te wer pen. De andere werd ook omstreeks 9J- uur 's mor gens gevangen. Men hield zich toen bezig met den leeuw die in het riool zat. Men brandde verscheidene zelfstan digheden om het dier er te doen uitkomen. Dal hielp niet. De dierentemmer en een bediende gingen er toen in met een breede plank voor zich en dreven het dier langs den anderen kant naar buiten. De leeuw viel in een gracht, en men kon zich van hem meester maken. Verscheidene personen, vooral de dierentemmer, hebben groot gevaar geloopen. De leeuwen maken zijn gansche bezitting uit. Zij zijn elk 5000 francs waard. THERMOMETERSTA ND. 28 Juli 's av. llu. 60 gr. 29 'smorg. 7 u. 62 gr. 'smidd. 1 u. 80 gr. 'sav. 6 u. 73 gr. ALGEMEEN OVERZICHT. Toen vóór eenige dagen het bericht uit Madrid kwam dat een van de schepen der Spaanscbe marine» die zich bij de opstandelingen van Carthagena had aangesloten door een Duitsch fregat opgebracht en ter beschikking gesteld was van de republikeinsche regeering, werden er terstond blinde bewonderaars van het Duitsche rijk gevonden, die, als verdedigers van deze onwettige daad van den kommandant van het Duitsche fregat optraden. Hij had, dus heette het» aan de handelswereld een onschatbaren dienst bewezen» want zonder eenigen twijfel zouden de schepen der opstandelingenzoodra zij vasten voet aan de wal v erloren zouden hebbeninderdaad rooverschepen wor den. Een schoon argument om zich bij voorbaat zon der eenigen grond van die schepen mees'er te maken! De Duitsche regeeriBg schijnt er dan ook zeer terecht anders over te denken. De officieuse Norddeutsche Allgemeine Zeitung schrijft in haar Dommer van giste ren: „Het nemen en opbrengen van de Vigilante door den Priuz Friedrich Carl is geschied zonder instructie of machtiging van de zijde der keizerlijke regeering. De kapitein Werner zal zich over zijn gedrag moeten verant woorden; zijn rapport is nog niet onder de oogen der keizerlijke regeering gekomen." Jammer slechts dat in het bekende geval van kommandant Basch, die ook zonder eenige instructie te Port au Prince met bombar dement dreigde, tot dusverre nog niets van een onder zoek gebleken is. Van eene verantwoording van den kapitein van bet Duitsche fregat zal waarschijnlijk ook wel niet veel meer kekend worden. Ter wille van het beginsel is het echter reeds genoeg dat de Duitsche regeering ten[minste den overmoed van den marine officier afkeurt. Wat den opstand der intransigentes zeiven betreft, de laatste dagen schijnt het hun niet voor den wind te gaan. Zoo hebben Se villa en Valencia reeds hunne onderwerping aan de Madridsche regeering aangeboden, maar deze, die vooral in de tegenwoordige moeilijke omstandigheden slechts door een krachtige houding haar prestige herwinnen kan, heeft geantwoord op geene conditiën to kunnen ingaan; de onderwerping moest onvoorwaardelijk wezen. Gelukkig schijnt de regeering in staat geweest te zijn om aan dit hooghartig ant woord terstond klem bij te zetten door generaal Pavia, die het beleg voor Sevilla geslagen beeft. Wanneer de opstandelingen van onderwerping spreken, dan is het wel eeu bewijs dat zij zich zei ven te zwak gevoe len om aan de regeering weerstand te bieden. Hieruit zou men kunnen afleiden dat de deelneming aan deu opstand in de zuidelijke en oostelijke provinciën verre van algemeen is. Ten aanzien van de Carlisten valt in de laatste dagen weinig mede te deelen en, naar het schijnt, is aan hun succes en hun onverwacht voortrukken der laatste weken een einde gekomen. Trouwens éene zaak ont breekt hun, namelijk een versterkte stad als operatie basis. Alleen het platteland is onder leiding der pries ters Carlistischin de steden daarentegen telt de legiti- mistiache pretendent bijna uitsluitend vijanden. Vrij willig geeft zich dus geen enkele stad over en zyn leger is te zwak en te arm aan artillerie om de eeno of andere plaats tot overgave te dwingen. Dat hun tijdelgk succes echter weinig om het lijf beeft, kan indirect blijken uit het antwoord van lord Enfield op eene vraag, welke hem gisteren door den heer Callan in het Engelsche lagerhuis gedaan werd. Do secretaris van staat van buitenlandscbe zaken zeide, dat hoewel de Carlis ten zich over het noorden van Spanje verspreidden, nog volstrekt de tijd niet gekomen was om hen als oorlogvoerenden te erkennen. In het huis der lords heeft gisteren Atsji het onder werp uitgemaakt van eene discussie. Lord Stanley, de leider der conservatieven in het koogerhuis, vestigde de aandacht op den gang van zaken in den Indischen archipel en verzocht overlegging der correspondentie tusschen Nederland en Engeland betreffende de intrek king van het tractaat van 1824. T/ord Granville zeide dat het tractaat opgeheven woest worden, omdat bet meer en meer bleek onuitvoerbaar te wezen; tegen de overlegging der correspondentie, zeide de minister, maakte de Engelsche regeeriug volstrekt geen bezwaar. De Fransche kamer zet met spoed hare werkzaam heden voort. Gisteren nam zij verschillende kleinere wetsontwerpen aan, waaronder ook het voorstel-Rouvier betreffende de opheffing van den surtaxe de pavilion. De minister van koophandel, de heer de la Bouillerie, sprak in naam der regeering voor onvoorwaardelijke afschaf fing dezer belasting en betoogde dat Fraukrijk's vrij heid tot 1877 volstrekt niet daardoor belemmerd was. Dit laatste zag op een amendement van den heer Ancel om dit recht niet af te schaffen, maar slechts tijdelijk buiten werking te stellen. Dit amendement werd echter verworpen en het oorspronkelijk voorstel, volgens hetwelk te beginnen met 1° October 1873 geen

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2