MIDDELBURGSCHE 1° 179. Woensdag 1873. COURANT. 30 Juli. Lit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. iJe prijs per 3/m., franco is 3.50. Middelburg 29 Juli. Bij de heden plaats gehad hebbende herstemming ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad van Middelburg zijn van de 788 kiezers 364 opgekomen. Aan de verkiezing op 15 Juli jl. hebben 414 kiezers deelgenomen. Bij de herstemming ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad te Hoedekenskerke werden 42 gel dige biljetten ingeleverd; in plaats van het aftredend lid P. Verbrugge werd gekozen Jacob van Dijke met 25 stemmen, terwijl op Jan Raven 17 stemmen waren uitgebracht. Te Krabbendijke werden 26 geldige stemmen uitge bracht. Gekozen werd G. Zuidweg met 15 stemmen; A. de Kok verkreeg 11 stemmen. Naar wij vernemen is bij het gemeentebestuur van VlissiDgen bericht ontvangen dat Z. K. ET. prins Hen drik der Nederlanden voornemens is aan de uitnoodiging van het gemeentebestuur tot bijwoning der feestelijke opening van de havenwerken te Vlissingen gevolg te geven. Het Sluisch weekblad verklaart met zekerheid te knnnen mededeelen dat door de heeren J. Vërkuijl Quackelaar te Vlissingen en J. Lansen Croin te Sluis concessie is aangevraagd tot het leggen van een spoor weg van Brugge naar Breskens. Voor het Nederlandsch gedeelte is de lija aangewezen van Breskens langs Groe- de, langs Nieuwvliettusschen Oostburg en Zuidzande langs Sluis en de Sluische vaart tot aan de rijksgren zen. En verder voor Belgiëlangs de Brugsche vaart naar Brugge. Op een door haar ingediend adres heeft de kamer van koophandel en fabrieken te Groningen van den mi nister van financiën de mededeeling ontvangen, dat pogiDgen om een internationaal telegraaf tarief met België tot stand te brengen zijn afgestuit op de weinige ge neigdheid der Belgische admiuistratie tot verlaging van haar tarief, zoodat er nog weinig uitzicht bestaat op de verwezenlijking van dit denkbeeld. Door de Vereeniging van handelaren te Groningen is onlangs den wensch uitgedrukt tot invoering van het stelsel van arbitrage in handelszaken. Eene com missie uit de kamer van koophandel en fabrieken aldaar heeft over het denkbeeld der Vereeniging ongunstig ge rapporteerd, doch deze heeft het onderwerp bij de ka mer opnieuw aanhangig gemaakt door eene memorie, waarin nader de voordeden van het stelsel tegenover de door de commissie geopperde nadoelen in het licht worden Omtrent de sigarenmakers-quaestie meldt het Utrechtsch dagblad, dat deze zaak voor het grootste gedeelte te Utreeht nog niet is opgelost; wel is waar is op een vijftal fabrieken de arbeid begonnen, maar er zijn nog verschillende fabrikanten, bij wie de arbeid nog niet hervat is, omdat zij geen verhoogd loon willen geven. Vergaderingen worden er genoeg gehouden, en de weg tot bemiddeling is aangewezen, maar het grootste strui kelblok is loonsverhoogingde kleinere fabrikanten kannen daar onmogelijk gevolg aan geven, zoodat ten slotte de groote fabrikanten de beste werklieden krij- geD, en het niet kan uitblijven, of de kleine fabrikant zal zijn werkplaats ten slotte moeten sluiten om, wil hij nog winkelier blijven, zich in de armen dergrootere te werpen. Een 200tal sigarenmakers, die nog niet wer ken, debiteeren langs de straten, in fabrieken en werk plaatsen hun fabrikaat. Uit het dezer dagen door de Etigelsche regeering openbaar gemaakte zoogenaamde „Blauwe boek" blijkt hoofdzakelijk, dat reeds drie weken na de overdracht van Elmina door Nederland aan Engeland, tusschen eenige inboorlingen en Nederlandeche burgers en mili tairen eene ernstige botsing ontstond, waarbij een lui tenant werd gedood. De koning van Elmina stookte de beweging aan, en de gouverneur, kolonel Har by, legde zeer weinig beleid aan den dag. Veel ontevre denheid veroorzaakte ook de weigering, om aan de inboorlingen zekere gelden uit te betalen, die zij voor het bezorgen van huisvesting aan Europeanen, naar oud gebruik, vorderden. Over de militaire aangele genheden verspreiden de stukken weinig licht, maar wat wordt medegedeeld, luidt niet gunstig voor Enge- land's militair beleid. lu weerwil van de waarschu wing van den heer Pope Hennessy, wilde de regeering als maatregel van bezuiniging, de bezettingen vermin deren, en indien de Ashantijnen hun aanval nog wat hadden uitgesteld, zouden zij nog minder tegenstand hebben ontmoet. De militaire macht der Engelschen liet veel te wenschen over, en de gouverneur moest op last van deo minister aan de stammen, welke on der Engeland's bescherming stonden, mededeelen dat „de oorlogen, waarin zij zich wikkelden, hunne oorlo gen zijn en niet die van Groot-Brittannië en dat zij op hunne eigene kracht moesten rekenen om de overwin ning te behalen." Het bleek echter spoedig, dat die gemakkelijke onzijdigheid niet houdbaar was. Aan de Fantijnen moesten wapenen en kruit geleverd worden, dat echter veel te laat en gebrekkig aankwam. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Benoemd tot broeder der orde van den Nederlandschen leeuw M. M. Cohen jr., godsdienst leeraar bij de Nederlandsch Israëlitische gemeente te rijks museum. Benoemd tot lid van den raad van bestunr over het rijks-museum te Amsterdam L. M. Beels van Heemstede, te Amsterdam. middelbaar onderwijs. Eervol ontslag verleend, met ingang van 1 Augustus 1873, aan dr. W. C. H. Staring als inspecteur van het middelbaar onderwijs; het aantal inspecteurs van het middelbaar onderwijs bepaald op twee, en aan den inspecteur van het middel baar onderwijs dr. M. Salverda inzonderheid het toe zicht opgedragen op het landbouw-onderwijs. pensioenen. Pensioen verleend ten laste van den staat aan P. W. Alstorphius Grevelinkgewezen hoofd inspecteur van 'srijks gevangenissen, ten bedrage van f 2342 'sjaars. leger. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het wapen der infanterie van het leger in Oost lndië de 2e luitenants J. B. van Heutz van bet 6® en A. van Leeuwen van het 7e regiment infanterie. Benoemd: bij het wapen der infanterie, bij het lere giment, tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenants F. Baak en G. vau der Laan, beiden van het korps; bg het 2e regiment, tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenant W. G. Spronken, van het korps; bij het 3C regiment, tot kapitein 3® klasse (naar ouder dom van rang), de le luitenant H. J. Parker Ver boom, kommandant der 1* compagnie hospitaal-solda ten; tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2® luitenant R. E. H. M. Gelderman, van het korps bij het 4® regiment, tot kapitein 3e klasse (naar ouder dom van rang), de 1® luitenant W. Hingman, van het 8® regiment bij het 5e regiment tot lcu luitenant (naar ouderdom van rang)de 2° luitenants G. F. G. van Doornum, J. van den Berg en H. Nusink, allen van het korps; bij het 6e regiment, tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2* luitenant F. M. Stork, van het korps bij het wapen der artillerie, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang), de 1® luitenant A. B. Star Busman, van het wapen, op nonactiviteit; bij dea staf van het wapentot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang)de 1® luitenant W. Hoogen- boom, van dien slaf, adjudant van den directeur voor het materieel der artillerie, alsmede de le luitenant C. L. van Peech, van dien staf, adjudant van den gou verneur der koninklijke militaire akademie; tot kapitein, de le luitenant H. H. Kuster, magazijnmeester der ar tillerie 2® klasse te Utreeht; tot len luitenant, maga zijnmeester der artillerie 2® klasse, de 2e luitenant F. A, L. Rose, magazijnmeester der artillerie 3® klasse te Doesborgh; bij het regiment veld-artillerie tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant-instructeur H. H. Ramaer, van het korps; tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenants J. Ramaer en A. J. H. baron van Lijnden, beiden mede van het korps; bij het 1® regiment vesting-artillerie, tot kapitein 3® klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenants R. H. Eyssonius de Waal en J. van Lelyveld, beiden van het regiment veldartillerie; tot len luitenant (aaar ouderdom van rang), de 2e luitenant J. F. A. Kra mer en J. L. F. H. Rollin Couquerque, beiden van het korps. bij het 2® regiment vesting-artillerie lot kapitein 3® klasse (naar ouderdom van rang), de 1® luitenant M. L. C. Staring, van het regiment veldartillerie; bij het 3e regiment vesting-artillerietot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang)de 1® luitenants J. B. vau den Oudendijk Pieterse en F. Coers, beiden van het korps; tot lcn luitenant (q&ar ouderdom van rang)de 2® luitenant Wvan Houtenmede van het korps bij het korps ingenieursmineurs en sappeurs, tot len luitenant (naar ouderdom van rang)de 2e luitenant J. Meursinge, van het korps. Eervol ontheven van de faaetiëa van voorzitter der commissie van proefneming, op zijn daartoe te kenuen gegeven verlangen de majoor A. E. Reuther van de staf der artillerie, en in verband daarmede in zijnen rang overgeplaatst bij het 2® regiment vestingartillerie; en belast met de t unctiën van voorzitter van de commissie de kapitein M. C. F. Simon, van het 1® regiment ves tingartillerie, die in verband daarmede in zijnen rang bij den stat der artillerie is overgeplaatst. ONDERWIJS. Benoemd tot rector aan het gymnasium te Groningen dr. J. L. Sirksen tot leerares in de jFransche taal- en letterkunde aan de middelbare school voor meisjes al daar mevrouw de weduwe van Zetten-Hulsenbosch te Warnsveld. Benoemd tot directeur van de hoogere burgerschool t e Breda de heer W. Hedickthans directeur der hoo gere burgerschool te Venlo. Op de aanbeveling voor de benoeming van een leeraar in de natuurkunde aan de hoogere burgerschool en in de natuur- en scheikunde aan de 'school voor middelbaar onderwijs voor meisjes te Rotterdam, zijn geplaatst: de heeren E. H. Groenman, leeraar aan de hoogere burgerschool te Hoorn, en P. Schuringaleeraar aan de hoogere burgerschool te Zierikzee. Men deelt ons mede, dat tot de geneeskundige faculteit der Leidsche hoogeschool de vraag is gericht, of zij geneigd zou bevonden worden, om het onderwijs door eenige vrouwelijke studenten, thans te Ziirich, te doen bijwonen. "Volgens onzen berichtgever, zou hierop een toestemmend antwoord zijn gegeven. (Handelsbl.) KERKHIEUWS. Ter voorziening in de predikantsvacature bij de Neder§ duitsche hervormde gemeente te Twello is het volgende zestal van predikanten opgemaakt: G. J. B. Gelder man, te Heusden, M. J. Bouman, to Voorst, D. G Escher, te Warnsveld, H. W. Crentzberg, te Vliesingen, P. J. RomijD, te Nijbroek, E. F. Kruyff, te Velp. De plechtige wijding van den Duitschen oud katholieken bisschop dr. Reinkens door den bisschop van Deventer, den heer Heijkamp, is bepaald op den llen Augustus.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1