welker zaad ongeveer dezelfde werking op de menschen uitoefent als het lachgas. Deze plant groeit slechts in Arabië en de eigenaardige invloed op de lachspieren der menschen is eerst voor korten tijd ontdekt. Het zaad heeft veel overeenkomst met prinsessenboontjes en smaakt zoet; tot meel gemalen en opgegeten, brengt het die merkwaardige verschijnselen teweeg. Zij die het gebruikt hebben beginnen weldra luid te lachen, te dansen, te zingen en de grootste gekheden te doen. De vroolijke bui duurt ongeveer een half uur en het lachen, zingen en dansen werkt ook aanstekelijk op de toeschouwers; zoodra de werking ophoudt, valt hij die er aan onderhevig was dood vermoeid in diepen slaap en weet bij zijn ontwaken niets meer van hetgeen er gebeurd is. Te Maagdenburg en in de omliggende plaatsen hebben zich sinds eenige dagen verscheidene gevallen van cholera voorgedaan. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 27eu dezer: D. L. A. van de Kreke jm. 24 j. met C. Dronkers, jd. 20 j. P. Buise,jm. 32 j. met J. C. Mari gold, jd. 25 j. J. Bosselaar, jm. 25 j. met T. Sturm, jd. 26 j. (Van 1926 Juli.) vlissingen. Gehuwd: A. L. Brackx, jm. 27 j. met C. F. Gillebert, jd. 28 j. M. H. J. Schroevers,jm.24 j. met A. Groenenberg, jd. 19 j. M. Eoelse, jm. 37 j. met F. Meinders, jd. 30 j. Bevallen: L. Stroo, geb. Groenenberg, d. J J. Lee- naaris, geb. Deijbel, z. J. G. Smit, geb. Perwez, z. Overleden: A. S. Grotendorst, d. 11 w. N. Koole, wedr. van M. S. Bosschaart, 54 j. C. de Ruijterman van A. S. Kindt, 55 j. L. J. van Driel, z. 5 m. Goes. Gehuwd: J. C. Coops, jm. 35 j. met J. E. Kake- beeke, jd. 29 j. F. J. Frenks, jm. 24 j. met J. A. Kuij- per, jd. 23 j. Bevallen: A. E. Mol, geb. Sanderse, d. C. Melse, geb. Boer, z. K. Daleboudt, geb. Verheule, d. Overleden: I. Melse, z. 4 d. B. v. d. Linde, d. 17 m. Zierikzee. Gehuwd: J. W. D. SchuurbequeBoeije, jm. 28 j. met E. C. W. de Jonge, jd. 21 j. Bevallen: C. Bakker, geb. de Rijke, z. Overleden: J. Papeveld, z. 4£ j. A. Trijselaar, d. 2 m. J. M. Pistoriusd. 8 m. THERMOMETERSTAND. 26 Juli'sav. llu. 64 gr. 27 'smorg. 7u.64gr.'smidd.lu.71gr.1sav.llu.60 gr. 28 'smorg. 7u.62gr.'smidd.lu.72gr.'sav.6u. 68 gr. öuitenlrtnïr. ALGEMEEN OVERZICHT. Reeds Zaterdag is door den hertog de Decazes in de openbare zitting der Fransche nationale vergadering het rapport voorgelezen over het voorstel van den heer Rouvier, om met de intrekking der wet van 13 Juli 1872 tot heffing eener belasting op de grondstoften te vens de heffing van de surlaxe de pavilion ingevolge de wet van 30 Januari 1872 te doen eindigen. Dit rap port concludeert tot aanneming van het voorstelzooals trouwens moeilijk anders te verwachten was na de ingenomenheid, welke de kamer Vrijdag voor het voor stel van den heer Rouvier aan den dag legde. Het rapport maakt van verschillende feiten meldingdie op welsprekende wijze tegen de commercieele politiek van Thiers getuigen. Zoo is gebleken dat dit recht, waarvan de opbrengst op 6 rnillioen geraamd was, nauwelijks éen millioen vcor den schatkist afwierp, dat de buitenlandsche havens als Antwerpen en Genua van deze belemmering van den handel zichtbaar voordeel genoten, in plaats van dat de Fransche scheepvaart daardoor boven de buitenlandsche bevoorrecht werd, enz. De bestaande scheepvaavtstraelaten verhinderden dat dit recht op alle buitenlandsche schepen geheven werd, slechts Engelsche, Amerikaansche, Deensche en Grieksche schepen kunnen nu door dit recht getroffen werden, doch het gevolg was dat deze wegbleven en de schepen van andere natiën voor hen een dubbele concurrentie met de kunstmatig bevoorrechte Fransche scheepvaart onderhielden. „Het is geenszins ons doel, zegt de heer Decazes o. a. in zijn belangiijk rapport, om verplichtingen voor de toekomst te scheppen. Niet wegens het beginsel, maar wegens de feiten concludeeren wij tot aanneming van het voorstel. Thans bezitten wij op commercieel-politiek gebied onze vrijheid niet, in 1877 zullen wij die geheel erlangen en deze wordt door de afschaffing van het recht op buitenlandsche seheepsladingen niet gepraeju- dieieerd." De discussiën over het rapport werden op heden vastgesteld nadat de heer Babin-Chevaye tever geefs getracht had de beslissing op de lange baan te schui ven door zijn voorstel om de discussiën na het reces te doen plaats hebben. Door den heer Paris werd daarna het voorstel gedaan, waarmede de kamer zich vereenigde, om niet uiteen te gaan alvorens de handelstrac taten met Engeland en België goed te keuren. Het rapport daaromtrent zal waarschijnlijk heden of morgen op het bureau der kamer gedeponeerd worden. Naar verzekerd wordt is de opening der debatten in het proces tegen Bazaine definitief op Maandag den 6en October vastgesteld. Reeds sedert eenigen dtij worden de noodige toebereidselen op het kasteel te Compiègne gemaakt, om den krijgsraad en den preven tief gevangen maarschalk te ontvangen. Het parket en de griffie van den derden krijgsraad van de militaire afdeeling van Versailles zijn reeds daarheen ver plaatst. De reden waarom het besluit waarbij de leden van den krijgsraad benoemd worden zoolang op zich laat wachtenmoet worden toegeschreven aan het feit, dat bijna alle generaals, die door den minister van oorlog voor deze betrekking zouden aangewezen zijn, zonder uitzondering veronschuldigingen doen gelden, teneinde van dezen weinig bengdenswaardigen eerepost ontslagen te worden. Voor elk lid van den raad be nevens voor den verdediger van den maarschalk, den advocaat Lachauddie allen gedurende den loop van het proces op het kasteel hun intrek moeten nemen, worden vertrekken in gereedheid gebracht. De zittin gen zullen dagelijks te 12 uren aanvangen, om des namiddags te 4 a 5 uren gesloten te worden. Men kan zich eenigszins eene voorstelling maken van het ontzag lijke dossier stukken in dit proces, wanneer men ver neemt dat alleen de kosten van het copieeren dezer stukken ten behoeve van den verdediger voor den maar schalk 14,000 francs bedragen. Men schijnt meer en meer te mogen aannemen dat de optreding van het ministerie-Salmeron te Madrid inderdaad een goede wending gegeven heeft aan de treurige omstandigheden waarin Spanje verkeert. Na tuurlijk kan er na een bestuur van slechts eenige dagen nog weinig sprake zijn vaa groote en energieke daden en nog veel minder van gunstige gevolgen van deze daden, maar uit verschillende berichten kan men voldoende afleiden dat dc nieuwe regeeriDg het niet bij groote woorden laat en zij ia het algemeen vertrouwen inboe zemt. Niet anders toch dan een goed getuigenis voor de regeering en hare krachtige houding kan het zijn, dat de hoofden der liberale partijen van verschillende nuance in het land zich bij deze regeering aansluiten, ofschoon zij niet tot de republikeinsche partij behooren. Reeds voor eenige dagen kondigde Rios Rosas, 'eender weinigen van de partij der monarchaal-radicalen (Zorilla, Martos enz.), die in de tegenwoordige rcpublikeiosche Cortes zitting hebben, in een schitterende redevoering zijn voornemen aan om der regeering in haar strijd tegen de opstandelingen zijn steun te verleenen. Thans heeft onder voorzitterschap van maarschalk Serrano te Biarritz een bijeenkomst van Spaansche staatslieden van naam plaats gehad, waarin besloten is om het bewind van Salmeron bij te staan in zijnen strijd en admiraal Topete af te vaardigen om hunne hulp aan te bieden. Omtrent den toestand van Spanje zei ven valt voor het oogenblik slechts mede te deelen dat daarin geen merkbare verandering is gekomen. Dit is voor de re geering reeds veel, omdat zij in den laatsten tijd aan houdend en angstwekkend snel terrein verloor. Wan neer hieraan ondanks hare zwakke krachten een einde komt, dan mag dit reeds als vooruitgang beschouwd worden. De Carlistiache benden trekken veel heen en weêr, maar vorderen volstrekt niet en ook de intransi- genies kuunen op geen nieuwe aanwinst bogen. Al heeft het beleg dat door de regeeringstroepen voor Yaleneia geslagen is nog geen resultaat opgeleverd, toch schijnen zij voldoende gezag in te boezemen om de opstande lingen te beletten verder voort te dringen. Met voldoening vermelden wij bet bericht dat het Duit- scbe fregat, Prinz Friedrich Carl, genoodzaakt is gewor den het buitgemaakte schip Vigilante weder vrij te geven. Contreras dreigde den Pruisischen consul en zijne familie te zullen fusilleeren en zijn huis in brand te steken, eene bedreiging die zeker ten uitvoer gelegd zou wezen. Eerst dan wanneer de schepen der opstan delingen zich inderdaad op zeeroof toeleggen, zal de marine van andere mogendheden dan Spanje hel recht hebben jacht daarop te maken. Een eenvoudige ver klaring van het bestuur te Madrid kan dit recht vol strekt niet doen geboren worden. De Zwitsersche ontwerp-constitutie. Omtrent het belangrijkste punt waarover de herzie ning der Zwitsersche bondsconstitutie looptde verhou ding tussehen staat en kerk, zijn wij in verband met een vroeger artikel onzen lezers nog eenige mededee- lingen schuldig. Reeds terstond verblijden wij er ons over te kunnen constateeren dat de artikelen der ont werp-constitutie, aan deze materie gewijd, een liberalen geest ademen en noch met de methode der Pruisische regeering noch met de richting overeenstemmen, die door enkele Zwitsersche kantons aan dit onderdeel hunner wetgeving gegeven is. Daarmede is echter niet gezegd, dat maatregelen, zooals Genève en Basel tegen de aanmatigingen der geestelijkheid genomen hebben, in het vervolg door deze bepalingen der grondwet onmogelijk zullen worden. Straks zullen wij gelegen heid hebben hierop meer bijzonder de aandacht te vestigen. De federale raad beeft althans niet gemeend de wet van Genève als algemeene wet te moeten overnemen, dat de geestelijkheid door de gemeenten gekozen wordt. Het groote bezwaar dat elke onpartijdige in die wet moet zien is, dat men ten slotte een door den staat geprotegeerden godsdienst verkrijgt, en dat de zooge naamde vrijheid welke men daardoor beweert in de hand te werken eindigt met onderdrukking van die katholieken, die getrouw aan Rome en den paus, ook na de onfeilbaarheids verklaring, blijven. Het ontwerp laat deze quaestie volmaakt in het midden, zoodat de 'benoeming der geestelijken door de gemeenten wel volstrekt niet onmogelijk wordt, wat trouwens wanneer het van de gemeenten zei ven uitgaat hoogst onbillijk zou wezen. Volgens de nieuwe constitutie erkent de bond geen enkelen godsdienst; bij wenscht er geen bijzonder te begunstigen. Slechts erkent hij de vrijheid van geweten voor allen en schenkt hij allen gelijke bescherming, voor zooverre zij binnen de perken der wetten tot hand having der openbare orde en rust blijven. In ditopzicht stelt de nieuwe Zwitsersche bondsconstitutie zich op een hooger standpunt dan in eenigen staat van Europa door den wetgever is ingenomen. De bond is ook finan cieel onafhankelijk van eiken godsdienst; hij beschermt het geloof van elk individu, zoolang de vrijheid van anderen niet belemmerd wordttegen allen, particulieren of gemeentelijke en kantonale autoriteiten, die op die vrijheid op de eene of andere wijze inbreuk maken. In dit opzicht is dit ontwerp een behartigenswaardig voorbeeld voor Pruisen, enkele Zwitsersche kantons en de Duit8chgezinde radicalen der Italiaansche kamer. De beide artikelen van het ontwerp, waarop het ten aanzien dezer belangrijke quaestie aankomt, luiden als volgt „Art. 48. De vrijheid van geweten en geloof is on schendbaar. „Niemand kan gedwongen worden om deel uit te maken van eenig godsdienstig genootschap, eenig godsdienstig onderwijs te ontvangen of eenige godsdienstige hande ling te doen. „De uitoefening van burgerlijke of politieke rechten kan niet afhankelijk gesteld worden van voorschriften of voorwaarden van geestelijken of godsdienstigen aard. „Niemand kan wegens zijn godsdienstige meening ontheven worden van eenigen burgerlijken plicht. „Niemand kan tot betaling van belastingen gedwon gen wordenwier opbrengst uitsluitend bestemd is voor de kosten eener godsdienstige gezindte, waartoe hij niet behoort. „Art. 49. Binnen de grenzen der wetten tot handha ving der openbare orde en goede zeden belijdt ieder zijn godsdienst met gelijke vrijheid en geniet ieder voor zijn eeredienst gelijke bescherming. „De kantons en de bond kunnen de noodige maat regelen nemen voor bet behoud der openbare orde en van den vrede tussehen de leden van verschillende godsdienstige genootschappen, evenzeer als tegen weder zij dsche machtsoverschrijdingen van het burgerlijke op het kerkelijke terrein, en omgekeerd. „Men kan bij den bond in beroep komen tegen be slissingen der kantons omtrent twisten van publiek- of privaat-rechtelijken aard, waartoe de stichting van nieuwe of de splitsing van bestaande godsdienstige genootschappen aanleiding geeft." Met hoeveel sympathie elk liberaal man deze bepa lingen der nieuwe Zwitsersche constitutie ook begroete, na hetgeen men op het gebied der verhouding tussehen staat en kerk in Genève en Basel heeft zien gebeuren, kan men de vrees niet onderdrukken dat de tweede alinea van art. 49 in de toepassing waarschijnlijk niet aan het ideaal: een vrije kerk in een vrijen staat, be antwoorden zal. Het voorbeeld van Duitschland en Pruisen en van de beide genoemde Zwitsersche kantons leert, dat de machtsoverschrijding zoowel van staat als kerk niet absoluutmaar zeer relatief beoordeeld wordt. Hetgeen Pruisen omtrent de opleidiDg der geestelijkheid bepaald heeft, hetgeen Genève ten aanzien van de benoembaarheid der geestelijken bepaalde wordt, blij kens de daaromtrent uitgevaardigde wetten, door ds meerderheid der respectieve vertegenwoordigingen geen machtsoverschrijding genoemd, en toch is het buiten kijf dat deze bepalingen wel degelijk ingrijpen in de inwendige inrichting der kerk. Niettegenstaande dit bezwaar gelooven wij het ont werp der nieuwe Zwitsersche bondsconstitutie als een belangrijke schrede op den weg der vrijheid te mogen beschouwen en verdienen de ontwerpers dezer consti tutie, de bondspresident Ceresole, en de leden van bet bondsbestuurde heeren Welti en Borel, voor hun arbeid de dankbaarheid niet slechts hunner medebur gers, maar van het geheele liberaal deukende Europa.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2