MIDDELBUHGSCHE F 178. Dinsdag 1873. COURANT. 29 Juli. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2cn Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.£50„ Middelburg 28 Juli. Wij herinneren onzen kiesbevoegden lezers dat mor gen (Dinsdag), tusschen des voormiddags 9 en des na middags 5 urende inlevering moet plaats hebben der biljetten voor de herstemming ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad van Middelburg. De minister van binnenlandsche zaken heeft van de burgemeesters der verschillende gemeenten opgave ver zocht van het cijfer der bevolking, van het aantal kiezers naar den tegenwoordigen census en naar een census van 10 voor den gemeenteraad, van ƒ20voor de tweede kamer, met vermelding tevens, hoeveel kie zers zijn aangeslagen in grondbelasting, personeel en patent, in twee ot in éene dier belastingen. Verder hoeveel der ingezetenen voor een bedrag van 10 in het personeel of voor minder zijn aangeslagen; hoeveel hunner in den hoofdelijken omslag der gemeente bijdra gen en opgaven der bedrijven, beroepen of neringen dierzelfde categorie van kiezers. Bij beschikking van den minister van koloniën van den 25en dezer zijn W. C. Meijer, gewezen 3'stuurman aan boord van 'srijks wachtschip te Willemsoord; D. Schippers, gewezen kweekeling van de kweekschool voor de zeevaart de Amsterdam en geëxamineerd 2e stuurman ter koopvaardij, en G. N. Z. Wallinzeeva rende gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indie, om te worden benoemd tot derden stuurman bij de gouvernements-marine daar te lande. Zaterdag zijn te Rotterdam tot arts bevorderd: de heeren N. L. Ilolwerda, van Goririchem; A. J. Geluk, van TholenP. G. Buisevan Zierikzeeen H. Moermans van Gorinchem. Van den 21cn tot den 24en Juli is te Leeuwarden het examen gehouden voor leerling-apotheker. Van de 18 candidaten, waaronder 3 juffrouwen, zijn 15-toe gelaten, als de juffrouwen N. Groot, van Zaandijk; E. de Leeuw, van 's Gravenhage, en J. C. Filedt, van Schiedam; voorts de heeren A. W. Heemsbergen, van Arnhem; A. de Weerd, van Groningen J. S. Baghoorn, van AppingadamC. J. C. Wieringa, van Groningen; P. P. Hielkema, van Joure; G. Frankema, van Lem mer; S. van Nus en B. A. B. de Boer, van Leeuwarden G. L. Pilger, van Broek in WaterlandW. Buijs en D. H. van Ingenvan Alkmaar, en J. T. Brugt, van Nieuwediep. De Staats-courant van Zondag 27 en Maandag 28 dezer bevat een koninklijk besluit van den 5en Juli 1873, bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de overeenkomst, op 13 Januari 1873 te Brussel tusschen Nederland en België gesloten 1° tot kapitalisatie der bij 1 van art. 63 van het tractaat van 5 November 1842 (Staatsblad n° 3 van 1843) bedoelde rente van ƒ400,000; 2° tot wijziging van art. 3 der overeenkomst van 12 Mei 1863 (Staatsblad n° 119)betreffende het Nederlandsch gedistilleerd, en 3° tot regeling van den aanleg van een spoorweg door Limburg. De Staats courant van Zondag 27 en Maandag 28 dezer bevat een uittreksel uit het verslag aan den mi nister van binnenlandsche zaken van 1 Augustus 1872 tot ultimo Juli 1873, belast met het afnemen der natuur kundige examens, volgens art. 4 der wet van den len Juni 1865 (Staatsblad n°. 59). BENOEMINGEN EN BESLUITEN. rijks-advocaten. Eervol ontheven, op verzoek, van de waarneming der betrekking van rijks-advocaat te Rotterdam mr. H. C. Verniers van der Loeif, met ingang van 1° September a. PROCUREURS. Benoemd tot procureur bij de arron dissementsrechtbank te Roermond mr. L. J. E.H. Geradts, advocaat aldaar. belastingen. Opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Schermerhorn c. a., zooals hetzelve thans bestaat, en ingesteld een ontvang kantoor der directe belastingen en accijnsen te Scher merhorn Cm a., bestaande uit de gemeenten Schermer horn, Zuid- en Noordschermer, Oterleek en Ursem; de burgerlijke gemeente Heer-Hugowaard toegevoegd aan het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Noordscharwoude c. a., onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis, F. W. J.H. Tengbergen. Eervol ontslag verleend aan B. Chevallerau uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Steenderen, behoudens aanspraak op pensioenopgeheven de ontvangkantoren der directe belastingen en accijnsen te Hengelo c. a. (Gelderland), en te Steenderen, zooals die thans bestaanen ingesteld een ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Hengelo c. a. (Gelderland) bevattende de gemeenten Hengelo, Vorden en Steenderen. Eervol ontslag verleendop verzoekaan M. M. A. Hijmans, uit zijae betrekking van ontvanger der accijn sen op wijn, gedistilleerd, zout, bieren, azijnen en zeep te Amsterdam behoudens aanspraak op pensioen, en aan J. R. Iiuytersuit zijne betrekking van contro leur der directe belastingenin- en uitgaande rech ten en accijnsen te Valkenburg, behoudens aanspraak op pensioenen verplaatst de controleur derzellde mid delen jonkheer N. J. Martini van Geffen van 's Herto genbosch, 2° afdeeling, naar Valkenburg. posterijen. Benoemd tot inspecteur der posterijen bij het departement van financiënJ. J. Doffignies, thans commies bij het departement fan financiën. MARINE. Eervol ontslag verleend uit den zeedienst, op verzoekaan den luitenant ter zee 2e klasse J. F. N. van Oosterzee, met den laatsten dezer. koloniën. Benoemd met ingang van 1 Septem ber 1873, tot apotheker 3e klasse bij den militairen geneeskundigen dienst in Nederlandseh-Indië, de voor die betrekking opgeleide kweekelingen der pharmacie S. Bleekrode en H. J. B. Dekema. ONDERWIJS. De afdeeling Zutfen van het Nederlandsch schoolver bond, die met de afdeelingen Deventer, Gouda en Mid delburg uitgenoodigd is geworden een lid aan te wijzen voor de algemeene commissie uit het schoolverbond, aan welke is opgedragen een onderzoek in te stellen naar de bezwaren tegen de invoering van den leerplicht in Nederland, heeft daartoe benoemd mr. B. H. Pekelha ring. De hoofdcommissie van het schoolverbond zal in deze commissie vertegenwoordigd zijn door den heer Th. M. Nahuys, predikant te Zeist. KERKNIEUWS. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Krabbendijke E. Janzenpredikant te Vrouwepolder. MARINE EN LEGES. Vrijdag morgen te 8 uren arriveerde aan de Grebbe bij Rhenen een detachement pontonniers uit het kamp bij Rhenen, onder bevel van den kapitein Willekens en den luitenant de Wilde. Ten 8f- uur begon men met bet leggen van een noodbrug voor de infanterie over de Grift, die in het midden een diepte heeft van drie meters; de brug zelve was 24 meters lang en rustte op vier schragen en twee pontons; in een uur was de brug gelegd en spoedig daarna weer afgebroken. Men kon onderstellen, dat de infanterie vervolgd werd van den kant van Wageningen, de gewone brug over de Grift niet wilde overtrekken, maar achter een hoogte, in de laagte aan het gezicht van den vijand onttrokken, het water overstak. Te half twaalf uur waren de artil leristen en pontonniers met hunne paarden en toebereid selen weêr vertrokken en was alles weêr tot de vroegere landelijke stilte teruggekeerd. GEMENGDE BERICHTEN. Gisteren morgen is een heer te Goes, die buiten het Goesche Sas was gaan baden, verdronken. Des namid dags te 2 uren was zijn lijk nog niet gevonden. Op de Utrechtsche kermis was Woensdag jl. de concurrentie tusschen twee paardenspellen vrij levendig. Eerst trachtten zij elkander door schel en valsch ge trompetter het geven van de laatste waarschuwingen onmogelijk te maken; daarna spande elk van hen alle krachten in om het geëerd publiek tot zich en van den mededinger af te trekkeD; eindelijk nam de linkervleu gelman een kloek besluit en liet door zijn schreeuwer aankondigen, dat de burgers, boeren en heeren mili tairen de voorstelling kouden zien voor niemendal. Wat zou nu de andere doen? Hij verklaarde zich zwijgend overwonnen. Een logementhouder te Wildervank had ter gele genheid van de tentoonstelling een muziekkorps van 35 man aangenomen, en hen gemakshalve bij een an deren kastelein in den kost besteed. De muzikanten meenden dat zij niet genoeg te eten kregenen wilden daarom hun kostbaas eens beet nemeD. Zij hingen een stroopop, in de uniform van een hunner gestoken, in de schuur aan een balkriepen den kastelein er bij, en verweten hem dat een kameraad zich uit verdriet over zijn hongerlijden had verhangen. Uit weerwraak diende de kostbaas nu tegen de artisten een aanklacht in wegens het ontvreemden van 12 flesschen rijnwijn, welke zij, volgens zijn bewerenwederrechtelijk hadden leeggedronken. Zoo kwam het dat, toen de muzikanten den volgenden avond weêr concert gaven, er een pauze meer gehouden werd dan op het programma stond, om dat de heeren voor den burgemeester moesten verschij nen en daar een verhoor ondergaan. Volgens de Gazzeifa dell' Emilia is in BologDa eene ernstige handelscrisis uitgebroken. De faillisse menten zijn aan de orde van den dag en het betreft hierbij aanmerkelijke sommen. Zoo heeft een handelaar in granen zich failliet verklaard met een passief van 800,000 francsen men vreest dat andere firma's in den val van dit huis zullen worden medegesleept. Ter aanvulling van het bericht der veroordeeling van Adèle Spitzeder dient, dat hare medeplichtigen, die allen tot lichtere straffenvan 1 jaar tot 3 maanden gevangenisstraf, veroordeeld waren, onmiddellijk in vrijheid zijn gesteld, daar de tijd der preventieve vast houding moest worden afgerekend en deze de maat der veroordeeling reeds overschreden had. Uit Stein wordt gemeld, dat aldaar in de gevan genis het beginsel van ccalitie op eene zonderlinge wijze wordt toegepast De gevangenen zijn ontevreden over het nieuwe huisreglement, omdat zij daardoor in het rooken, de lectuur eu andere verpozingen nog meer belemmerd worden dan tot nu toe het geval was. Om daaraan een einde te maken, zijn velen gezamelijk over gegaan, niet tot eene werkstaking, want daarop staat straf, maar tot eene eetstaking. Zij weigerden alle voed sel en verklaarden liever den hongerdood te stervendan zich aan de nieuwe bepalingen te onderwerpen. De directie dacht aanvankelijk dat zij na verloop van 24 uren wel van gedachten zouden veranderen, maar bij de afzending van het bericht was dit nog niet gebeurd. De spijzen die men bij hen had laten staan bleven onaangeroerd. Sommigen waren zoo verzwaktdat zij half bewusteloos op den grond lagen, terwijl anderen in een aanval van geeuwhonger wel zonder het te weten nuttigden wat hun voor den mond werd gehouden, maar zoo dra zij waren bijgekomenweder hardnekkig alle eten en drinken van zich afstieten. De directie heeft nu de aanstokers naar een ander lokaal laten overbrengen, in de hoop dat zij en de overigen ten laatste wel zullen toegeven. De Fransche dagbladen deelen mededat de beken de zaak der familie De Bourbonkinderen van Lodewijk XVII, tegen den graaf van Chambord op de rol van het hof van appèl te Parijs is gebracht. De zaak zal behandeld worden in een audience solemelledat is in een zitting van het hof in dubbelen getale. Een Engelsch werk over Arabië beschrijft eene plant, die onder den naam van laehpiant bekend is, en

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1