andere houding meenden te zien, dan hebben zoowel de 340 kiezers die hem het mandaat vernieuwden als de 794 die op 10 Juni van de stembus wegbleven het bewijs gegeven van eene groote lichtvaar digheid en licbtgeloovigheid. Dat zij die feilen nu wil len goedmaken door een vergrijp aan letter en geest der grondwet, maakt, dunkt ons, de zaak niet fraaier. De commissie belast met het afnemen der geneeskun dige staats examens heeft in hare zitting van gisteren tot arts bevorderd den heer P. Schijff. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. koloniën. Benoemd tot lid van den raad van Nederlandsch-Indië de resident van Soerabaija, van Deventer. ONDERWIJS. De heer W. Meyers Lz., hoofdonderwijzer te Ritthem, heeft voor zijne benoeming als penningmeester van de onderwijzers-vereeniging in Walcheren bedankt. Door curatoren van het Athenaeum illustre te Amsterdam is aan den hoogleeraar Rosenstein te Leiden het hoogleraarsambt in de kliniek te Amsterdam aan geboden. Door curatoren der Leidsche hoogeschool, door de medische faculteit en door de studenten dier school zijn deputation aan den hoogleeraar gezonden, om hem te verdoeken Leiden niet te verlaten. Op de 43e algemeene vergadering van het genoot schap van leeraren aan de Nederlandsche gymnasiën en hoogere burgerscholen, welke den 12en dezer te Zalt- Bommel gehouden werd, werden tot honnoraire leden be noemd: professor M. Salverda, inspectenr van het mid delbaar onderwijs, en dr. J. G. Ofctema, oud-conrector te Leeuwarden. Tot voorzitter van het genootschap, in plaats van dr. E. Epkema, werd gekozen voor het jaar 187374 dr. T. T. Kroon, conrector aan het gym- naeinm te Arnhem. Deze was, daar hij zich buitens lands bevindt, niet ter vergadering tegenwoordig, doch heeft zich, volgens ingekomen bericht, de benoeming laten welgevallen. De volgende algemeene vergadering zal plaats hebben te Yelp. KOLONIËN. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen. (JavaBche courant van den 10en Juni.) civiel departement. Yerleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den contro leur 2e klasse bij het binneulandsch bestuur op Java en Madura H. Knneman, en aan den controleur 2e klasse bij het binnenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura J. A. Tange. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, de klerk bij den algemeenen ontvanger te Samarang E. W. Anemaet. Benoemd: tot adspirant-ingenieur bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken J. K. Pluim Mentz, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; tot griffier bij den landraad te Cheribon, de griffier bij den landraad te Patti H. D. Wiggeratot griffier bij den landraad te Patti, de lc klerk op het adsistent- residentiebureau te Malang D. van Schreven; tot 3en commies op bet residentiebureau te Muntokde ambte naar op wachtgeld N. F. Grocnewald, laatstelijk com mies op het bureau van den adsistent-resident der Zai- der-afdeeling van Padang. departement van oorlos. Ontslagen: eervol, uit 'slands dienst, met behoud van recht op pensioen, de militaire ambtenaar 3e klasse A. B. Jansenop verzoek, eervol uit 's lands dienst, de klerk bij de militaire administratie te Padang A. V. Snackey. Benoemd: tot 2en luitenant bij het wapen der in fanterie, de sergeanten W. J. van S tockumA. Beek huis, J. A. Vorst, T. van der Zee, J. P. J. Heintz P. W. Stort, L. H. Beijer, J. T. A. Delhougne, A. S. Scheeffer, G. C. Nieuwsnhuys, H. C. Krijgsman, B. J. Bucker Jonkheer W. R. Rammelman ElsevierH. J. G.W. Benschop, T. Stam, J. F.J.Uelman, J.Nauta, F. W.G. Merz, W. S. Gray ter, jonkheer H. T. Leyssius en F. W. Kahn. Vergund: op verzoek, om naar Nederland terug te keeren, aan den voor den tijd van vijf jaren van het leger io Nederland bij dat in Nederlandsch-Indië gede- tacheerden kapitein der infanterie A. A. F. Lanzing. Geplaatst: artilleiie, als adjudant van den kom- mandant der veld- en bergbatterijen op Java, de 2e luite nant J. H. van Holst Pellekaan, van het personeel. Overgeplaatst: departement van oorlog, als ad judant van den komman dant van het leger en chef van het departement van oorlog in Nederlandsch-Indië, de kapitein der artillerie A. R. W. Gey van Pittius; bij de llc af deeling, de kapitein A. C. H. Winter, van het personeel der artillerie; bij het bureau voor de krijgstoerustingen op Sumatra de kapitein der infan terie G. C. E. van Daalenadjudant van den kom- mandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Nederlandsch Iudiöbenevens de le lui tenants J. Schneitkervan het personeel van het wapen der artillerie, en J. H. van der Veen, van het lle bataljon infanterie; infanterie, bij het 6e batal jon, de 2e luitenants A. J. Hamerster, L. Brongersen T. J. M. F. Mollinger, van het 13* bataljon; bij het 9e bataljon, de lc luitenants T. G. Koppen en M. Segov, de eerstgenoemde van het garnizoensbataljon der Wes- ter-afdeeling van Borneo, en de laatstgenoemde van bet 10c bataljon; artillerie, bij het personeel, de kapitein D. J. Derks, van het materieelbij het materieel, als adjudant van den chef van het wapen, de lc luitenant M. J. A. L. Riesz, van het personeel. Wordt vervolgd.) GEMENGDE BERICHTEN. Gisteren heeft de burgemeester van Oost- en West- Souburg, de heer J. H- Paspoort, de schoolkinderen aldaar, ten getale van 104, op Schoonenburg iees- telijk onthaald. Door tie hevige hitte is eergisteren een oppassende werkmante Oost-Souburg wonendeplotseling overleden. In den nacht van 8 op 9 dezer is uit de weide en ten nadeele van den landbouwer J. Verbast te Honte nisse een paard ontvreemd. De wachtmeester der maré chaussée te Hulst P. de le Lijs heeft den 19cn dezer den dader, zijnde F. Strooband, landbouwersknecht te St. Jansteen, to Hulst achterhaald en met behulp van anderen gearresteerd, terwijl de achterhaalde zich ge welddadig verzette. Het paard was reeds in België verkocht eu is eergisteren door den eigenaar terug gehaald. Dinsdag is een aanvang gemaakt met het ver plaatsen der cavalerie-manege te Haarlem. Het gebou w was toen op 12 rollen geplaatst en werd op 3 punten in de breedte voortgetrokken. Eergisteren zou het op 2 rollen geplaatst in de lengte (dwars over de Nieuwe gracht) tot op zijn nieuw voetstuk werden voortbewo gen. De verplaatsing was voor f 6000 aangenoraea door den heer B. Zuithof te Haarlem. Te Arnhem heeft eene kinderjuffrouw die een kind van 13 maanden, aan hare zorgen toevertrouwdop verregaande wijze mishandeld en tevens gestolen had, zich van een balkon doen zakken op het oogenblik dat haar meester de politie was gaan waarschuwen. Zij sprong vervolgens in de Lauwergrachtmaar werd door den wachtmeester Dekker vau een wissen dood gered. Zij is naar het ziekenhuis vervoerd, en tevens tegen haar proces verbaal opgemaakt. De heer J. J. de Beucker deelt in het Antwerpsch handelsblad zijne waarnemingen mede omtrent den warmtegraad van verschillende voorwerpen en stoffen op Dinsdag 22 Juli, te 4 uren 's namiddags. Zij waren als volgt: Rtiaum. Celsius Fabreuli. Pompwater op 7 meters diep 10 12* 55 Regenwater in den bak 1 meter diep 14 17 64 Water in een vat, in de zon geplaatst 24 30 86 Bouwland op 75 c. diep, in 't lommer 16 20 68 in de zon 17 21 71 25c. diep, in 't lommer 19 23* 75 25 c. diep, in de zon 25 31* 88 Geel duinzand £0 centimeters diep, een hoop in 't lommer 19 23* 75 Bruine leemgrond 50 c. diep, een hoop in 't lommer 20 25 78 Steenkoolasch 50 c. diep, een hoop in 't lommer 22 27* 82 Droge bovengrond op een weg, in de zon gelegen 37 55 116 De lucht in 't lommer 28 35 95 33 41* 107 De lacht dezen nacht 12 uren 19 23* 75 binnenshuis 21 25* 79 Het sap binnen het blad van een geelbonten Agave 34 42* 109 Het sap binnen het blad van een groenen Agave 38 47* 118 (Deze beide planten zijn maar éen uur aan de zon blootgesteld geweest). Omtrent den indruk der uitspraak in de zaak van Adèle Spitzeder zegt een der Muncfcener bladenNog voor weinige dagen was de stemming bij de lagere volksklasse zeer ten gunste der beschuldigde. Op het laatst echter heerschte ook bij die klasse eene alge meene verontwaardigingtoen het geconstateerd was aan welk eene buitensporige weelde en verkwisting zij zich had overgegeven, welke onbeschaamde afzetterijen er waren gepleegd en op welke wijze sommige geestelij ken, journalisten en rechtsgeleerden de zwendelarij had den helpen uitbreiden. Men vond het vonnis dan ook op verre na niet streDg genoeg; velen, die nog kort geleden Adèle Spitzeder als eene heilige en martelares vereerdenof als een slachtoffer van intriges beklaagden, hadden haar na liever op den brandstapel zien brengen. De politie te Londen heeft een vrouw, die bekend stond betrekkingen te onderhouden met voorname Fe- niaos, in het bezit gevonden van een groote hoeyeelbeid stoffen, geschikt tot brandstichting. Reeds had zij te Somerstown een proeve van haar bekwaamheid in het gebruik dier zaken afgelegd, waarbij 7 personen ernstig zijn gekwetst. In Beieren worden tegenwoordig proeven gèno- men met een gewijzigd Werder-gèweer. Een Wérder geweer van gewone constructie draagt tot op 300 pissen en vereiacht eene lading van 4J/,0 grammen. Het Duïtsch Mauser-geweer draagt 400 passen en veieischt eene lading vau 5 grammen. Het is nu te doen om de laad ruimte van het Werder geweer zooveel wijder te maken, dat het insgelijks voor een tadiDg van 5 grammen geschikt is en tot op 409 passen kan dragen. Het officieel orgaan te Di es den constateert, dat de cholera aldaar zeer verminderd is, hetwelk aan de verkoeling in de atmosfeer wordt toegeschreven. Er waren den 19eD nog slechts 5 lijders in behandelirg en tot den 21cn hadden zich geen nieuwe gevallen voorgedaandaarentegen waren van de 5 zieken 4 her steld, zoodat er nog slechts éen lijder in behandeling bleef. Ook in de omliggende dorpen was de ziekte zeer afgenomen. Van het begin tot en met 19 dezer waren in die plaatsen te zamen 306 personen aangetast, waar van 111, dus ongeveer 33 percent, zijn overleden. De voornaamste ijzer- en staalfabrikanten te Shef field zijn verplicht halve dagen te laten werken, deels uit gebrek aan bekwame werklieden in sommige vak ken, deels wegens den hoogen prijs der brandstoffen, De bekende Johann Hoff te Berlijn heeft zijn betalingen gestaakt, vermoedelijk tengevolge van spe culatie- De fabrieken en gronden van den heer Hoff zijn tot onderpand gesteld voor de schuldeischers, die een bedrag van 700,000 Thaler vertegenwoordigen. Men gelooft dat zij geen merkbaar verlies zullen lijden; de vervaardiging der Malz-preparaten zal ongestoord wor den voortgezet. ProvOoerijselsche en Zu>. cour.) Te New-York heeft een meeting van vrouwen plaats gehad om te protesteeren tegen de veroordeeling van miss Susan B. Anthony, wegeDS het ongeoorloofd uit oefenen van stemrecht. Mevrouw Blake trachtte te betoogen dat, indien 'twerkelijk de geest van dé wet is om, alleen op grond van verschil in sekse, voor een vrouw als misdaad te rekenen wat voor een man als een plicht wordt beschouwd dan miss Anthony door aan de stemming deel te nemen een onbillijke wet had ge schonden, op wier intrekking men behoorde aan te dringen. In het Zwitsersche kanton Aargau hebben de genees-en heelkundigen bij de armenpraktijk verklaard hun ontslag te zullen nemen, als zij voor hunne dien sten bij de armen niet beter bezoldigd worden. Tot nogtoe genieten zij 70 cents voor elke visite, onver schillig op welken afstand van hua woning of spreek- lokaal. Jongstleden Vrijdag heeft te Stade en in de om streken dier stad een hevig onweder gewoed, gepaard met zulke zware hagelbuien, dat de vermaarde hagel slag van vóór 60 jaren daarbij niet in vergelijking kan komen. De meeste hagelsteenen hadden de grootte van duiven-, vele die van kippeneieren. De grootste, die als eene merkwaardigheid werd vertoond, had een middel lijn van li duim en woog nagenoeg 1| pond. In de landstreek Alteland, tnsschen Stade cn Biictehude zijn stukken ijs gevonden van ongeveer pond. Niet alleen in de stad, maar ook op omliggende dorpen zijn dnizeoden vensterruiten vernield en allerwege in den omtrek hebben de veldvruchten en boomgaarden zwaar geleden. De meeste verwoesting is aangericht te Hol- lern, TwielenflethAgathenburg, Riehnsförde, Hagen aan den rechteroever en te Wieporikathen, Schwange en Hagen afz aan den linkeroever der Schwinge. Het zooge naamde Land van Kerdingen schijnt geheel verschoond te zijn gebleven; in die richtiDg hebben alleen de ge meenten Harseveld en Bremervörde langs hare grenzen een weinig geleden. In een bierhuis te Keulen werden in den laatsten tijd voortdurend godsdienslquaeBtiën ter sprake gebracht, 't geen juist niet tot gezellig en vreedzaam samenzijn leidde. Met 't oog daarop is een reglement opgesteld, 'twelk aldus luidt: „Eenig artikel Opmerkingen, ge sprekken enz., die er op aangelegd zijn den godsdienst vrede te verstoren, zijn verboden. 'Hij, die zich daaraan schuldig maakt betaalt 5 Silbergroschen aan de armen. Mocht hij weigeren hieraan te voldoen, dan wordt hij de deur uitgegooid." Onder praesidium van den prins van Wales heeft Maandag op Marlborough House een vergadering plaats gehad van afgevaardigden van verschillende Londensche vakvereenigingen, om middelen te beramen tot eene goede inrichting van het technisch onderwijs. Aan de discussie werd ook door den lord mayór van Londen deelgenomen. De vergadering gaf haar groote sympathie voor het oeoogde doel te kennen en beloofde aan den ontwerper den steUD en de medewerking der gezamen lijke vakvereenigingen. De volgende vakken waren op deze belangwekkende bijeenkomst vertegenwoordigd: de smeden, horlogemakers, lakenfabrikanten, rijtuig-en

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2