werden. Het been van den machinist der van Bussem komende locomotief werd verbrijzeld, zoodat men des avonds tot de alzetting heeft moeten overgaan. De letterzetters en werklieden in de drukkerijen te Kasseiwier loon nauwelijks drie maanden geleden 25 percent is verhoogd, eiscken thans eene nieuwe ver hooging van 20 percent. Als aan dien eisch niet wordt voldaanzullen zij den 2en Augustus het werk staken. De patroons hebben verklaard, in de staking te berus ten en dus geen nieuwe loonsverhooging te zullen geven. Te New-York heeft den laatslen dag der vorige maand een biljart-tournooi plaats gehadwaaraan de zes beste spelers van Amerika deelnamen. Zekere Gamier heeft den eersten prijs, bestaande uit een zilveren mon sterbeker, ter waarde van 500pond sterling, behaald, en heeft een zijner concurrentenden heer Daly, uitgedaagd binnen drie maanden te kampen om de „diamanten kampoes-queue"een miniatuur-queue, waarvan de pom- merans uit een kostbare grooten diamant bestaat. De eigenaar van dezen queue moet zich steeds beschikbaar stellen om zich met iederen speler in Amerikadie hem uitdaagt, op het biljart te meten. Verliest hij de partij, dan gaan queue en titel op den winner over. Als een bewijs van de belangstelling die het publiek in dit con cours stelde, kan dienen dat men in de zaal een hulp telegraafbureau had geplaatst, waardoor het publiek in de gelegenheid was gedurende het spel over de geheele we reld heen telegrammen te zenden. Een der vertegenwoordi gers der pers had een zak-telegraaf toestelletje, iets grooter dan een snuifdoos, en seinde zoo den geheelen loop van het spel van zijn zitplaats naar een Westersch dagblad. Ofschoon ongeveer een dertigtal zitplaatsen met tafels voor de pers gereserveerd waren hadden de reporters nauwelijks plaats om zich te roeren en aanteekeningen te maken. Te Londen bestaan in den laatsten tijd groote moeilijkheden tusschcn de ambachtslieden en hun pa troons, zoodat ieder oogenblik een ernstige strike onder eerstgenoemden kan verwacht worden. Vooral is men bevreesd dat de metselaars daartoe zullen overgaan, want hun gild onderscheidt zich doorzijn voortreffelijke organisatie. Reeds hebben de timmerlieden een meeting gehouden met een commissie uit de patroons, doch zon der goed gevolg. De patroons hebben thans besloten een vereeniging op te richten, welke door het geheele land haar vertakkingen zal hebben. Bij zijn vertrek uit Parijs heeft de shak van Perzië van alles medegenomenedelgesteenten en potten en panDen 5 laarzentrekkers en schilderijen, melkkommetjes en fijn aardewerk, koffiemolens en kostbare manuscrip ten mode-artikelen en kanarievogelsscheermessen en muziekinstrumentenkurken en prachtig ivoorwerk horlogiën en poppenkangaroesgazellen enz. De barbier van den shah is intendant over al dien rom mel. Aan de bedienden van Mae-Mahon heeft de shah 12,000 francs gegeven en naar men zegt heeft hij voor 800,000 francs inkoopen gedaan. Met de buste van den shah is 't OBgelukkig afgeloopen. Toen de werklieden ze van piëdestal in 't nijverheid-paleis wilden afnemen is zij gevallen en verbrijzeld. Francisde vervaardiger, die er bij stond, viel in onmacht. In het jaar 1867 werden binnen de muren van Berlijn 80,763 personen aangetroffen, die een onteerende straf hadden ondergaan. Thans, na verloop van ruim vijf jaren, is het aantal van dat gedeelte der bevolking gestegen tot ongeveer 40,000 personen. Derhalve treft men, bij een aantal van 820,000 zielen, het bevolkings cijfer van Berlijn, gemiddeld genomen op elke 20 a 21 inwoners dier stad éen indivdiu aan, die een onteerende straf heeft ondergaan. De helft dier 40,000 personen is reeds meermalen tot onteerende straffen veroordeeld. Een vierde gedeelte behoort tot het vrouwelijk geslacht. De helft dier personen, zoo vrouwen als mannen te zamen genomen, heeft den leeftijd van 20 tot 30 jaren bereikt. In de Chineesche aideeliog der Weensche tentoon stelling komen eenige op Chineesche wijze geconserveerde levensmiddelen voor. Er zijn sommige bij, onder anderen de gembervruchten, die zeer smakelgk zijn en dan ook in Europa veel gebruikt worden. Andere echter hebben een zoo eigenaardigen smaak, dat men Chinees moet zijn om er van te honden. Daaronder behoor en de geconserveerde hoender- en eendeneieren; deze worden gehuld in een deeg, gevormd door het koken van een mengsel van thee, gebluschte kalk, zeezout en aech van eikenhout, daarna worden zij in stroohaksel geworpen, er weer uit genomen en diio maanden lang in kaf be waard, waarna zij volgens Chineesche begrippen voor bet gebruik geschikt zijn. De Europeanen echterziende dat de dooier een groenachtig zwarte kleur heeft aan genomen en bemerkende dat uit het ei een respectabel getal zwavelwaterstofdampen ontwikkelen, oordeelt dat zij juist geschikt is om weggeworpen te worden. Zonder ling, maar weliicht doeltreffend is de Chineesche wij^e om aardappelen te verduurzamen. Zij worden, in zuiver water gewasschen en van alle vuile of beschadigde plek ken gezuiverd, vervolgens op een vaststaand mes in een aantal schijveD gesneden, en eindelijk op een bamboesrek twaalf uren lang aan den wind en de zon blootgesteld en zoodoende gedroogd. De zoo toebereide schijven moeten jaren lang den smaak van versche aard appelen bewaren. In eene den 15en Juli te Parijs gehouden vergade ring der aandeelbebbers in de Suez-kanaalmaatschappij heeft de heer Ferdinand de Lesseps, uit naam van den raad van administratie, een versing uitgebracht, waaruit blijkt dat de dienst van 1872 een batig saldo van ruim 2 millioen francs heeft opgeleverd, waardoor het voor- deelig verschil tusschen het actief en passief der maat schappij tot op nagenoeg 5 millioen francs is gestegen. Gedurende de eerste zes maanden van 1873 is het ka naal door 652 vaartuigen gepasseerd, waarvan de inhoud gemiddeld bedragen heeft 1655 ton terwijl de gemid delde inhoud der schepen, die het kanaal doorvoeren, in 1870 slechts 1338 ton beliep. Met de grootte en het aantal der schepen nam ook bestendig het aantal door komende reizigers toe. In 1870 bedroeg dit 26,758, in 1871 48,421, in 1872 67,640. Het lapport behelst eene bestrijding der klachten en grieven, door het bestuur der Fransche Mesoageries maritimes in een geschrift, getiteld: Litige avec la Compagnie du Canal de Suez tegen die maatschappij over de wijze van heffing der kanaalrechten ingebracht THERMOMETERSTAND. 22 Juli'sav. 11 u.76gr. 23 'smorg.7u.76gr. 'smidd. 12^ u. 92 gr. 'smidcLlu. 84 gr. 'sav. 6 u. 7 6 gr. öititenlanö. Ai GEMEEN OVERZICHT. Reeds de zitting volgende op die, waarin Jules Favre de binnenlandsche politiek der regeering van den 24en Mei ter sprake bracht, heeft het bewijs geleverd, hoe de machtelooze oppositie der linkerzijde en hare vragen en interpellatiën zonder eenige kans van succes, in plaats van de regeering bedachtzamer en voorzich tiger te maken, haar in de verzoeking brengen om steeds onbeschaamder op den ingeslagen weg voort te gaan, eene verzoeking waaraan de mannen der reactie geen weerstand kunnen bieden. Het telegrafisch uit treksel der redevoering van Favre, waarop wij gisteren ons oordeel baseerden, was blijkens het uitvoerig zit- tingsverslag niet slechts onvolledig, maar daarbij onjuist. De oud-minister van buitenlandsche zaken van de regeering der nationale verdediging heeft op welspre kende wijze de gevaren uiteengezet, welke Frankrijk door de reactionaire politiek van het partijzieke kabinet- de Broglie bedreigen. Niet zooals het telegrafisch bericht deed vermoeden, heeft Favre zich slechts tot algemeenheden bepaald, maar wel degelijk zijn door hem feiten genoemd waaruit de toeleg der regeering blijkt. Haar eenige taak is, zeide hij, om op het ge bied der republiek in naam als gendarme te waken dat de 3 pretendenten naar de Fransche kroon elkander niet te lijf gaan en het gezag niet aan de handen dier 3 partijen ontrukt wordt. De nauwgezette vervulling dezer taak is haar eenig streven, onverschillig of zij daarbij tegen het belang van Frankrijk handelt en de natie tiranniseert. Ondanks de harde waarheden welke Favre eergisteren der regeering zeide, vooral met betrekking tot baar schandelijk bondgenootschap met de Bonapartisten, waagde de regeering het gisteren, aangemoedigd door de 130 stemmen meerderheid die zij Maandag verwierf, om als haar advies op een verzoek van den heer Mil- laud om de regeering over de maatregelen van geweld tsgen de pers te Lyon te mogen interpelleerente kennen te gevendat met het oog op de agitatie, welke de interpellatie van Maandag reeds in het land had teweeggebracht, de discussiën over deze interpellatie tot over 6 maanden, d. i. ad calendas Graecaszouden worden uitgesteld. De heer Beuló zeide dat hij de grieven van den heer Millaud Maandag bij deinterpel- latie-Favre verwacht had, alsof niet de rechterzijde docr hare onstuimigheid en haar geschreeuw de voort zetting der discussiën belet had. En hierop durft de minister van binnenlandsche zaken nog zijn advies baseeren! Het behoeft nauwelijks gezegd te worden dat de rechterzijde, ondanks de protesten der geheele linkerzijde, zich onmiddellijk met dit advies der regee ring vereenigde. Daarna was aan de orde het wetsontwerp tot ver klaring van den bouw eener kerk, gewijd aan het heilig hart van Jezus, op de hoogte van Montmartre tot een werk van publiek nut. In den loop der discus siën heeft de minister van eeredienstde bekende auteur van het gouvernement de combatde heer Batbieo. a. het volgende gezegd: „Men poogt ons voor te stellen, niet als eene regeering die de belangen van den gods dienst bevordert, wat juist zou wezen, maar als een clericaal gouvernement. Men poogt de herinneringen aan vroegere onverdraagzaamheid weder op te wekken, waar aan niemand onzer denkt. Wat waar is, wij trachten de belangen van den godsdienst te beschermen, maar de vrijheid van godsdienst is voor ons het eerste dezer belangen." De decreten omtrent de burgerlijke begra fenissen de eindelooze processiën en bedevaarten bewij zen voldoende dat de heer Batbie vrijheid van gods dienst in beperkten zin opvat, namelijk als een buiten sporige vrijheid voor allen, die dezelfde godsdienstige overtuiging hebben als de regeeriug. Een decreet van het nieuwe Spaanse,he kabinet, vol gens hetwelk alle oorlogschependie zich bij den opstand der intransigentes in het zuiden en oosten van Spanje aan sluiten beschouwd zullen worden als rooverschepen en hunne bemanning als zeeroovers zonder vorm van pro ces zal worden geëxecuteerd, heeft bijna weder een nieuwe ministerieele crisis in het leven geroepen. Do linkerzijde heeft Maandag in de vertegenwoordi ging het voorstel gedaan om dit besluit der regee ring, haren gedelegeerde, te vernietigen, welk voor stel na heftige discussiën met eene meerderheid van slechts 20 stemmen verworpen werd. Deze meerder* heid is zeker voldoende voor het ministerie om te leven, maar te gering om groote maatregelen te kunnen nemen, vooral wanneer men in het oog houdt dat van de 37 leden der uiterste linkerzijde, die tijdelijk de Cortes verlaten hadden, Maandag nog 16 aan het appèl ont braken die wanneer zij weder onverwachts op hunne zetels verschijnen wel eens de meerderheid naar de andere zijde konden doen overslaan. Een later bericht uit Madrid meldt dat de uiterste linkerzijde, tengevolge van deze tweede mislukte poging om de regeering der meerderheid omver te werpen, opnieuw besloten heeft de Cortes te verlaten. Intusschen blijft het gevaar voor het ministerie bestaan, daar zij elk oogenblik en masse hunne zetels weder kan komen innemen. Als historische bijzonderheid vermelden wij nog dat eenige te Rome gevestigde Duitsche schilders de onfeil baarheid van den paus ook op het gebied der kunst schijnen te willen proclameeren. In een adres dat zij hem als opperste kerkvorst aanboden bestreden zij de materialistische school in de schilderkunst. De grijze gevangene van het Vaticaan, gedachtig aan den wijzen raad van den Latijnschen dichter: nesutorultracrepidami (schoenmaker houd je bij je leest!) maakte er dedweepende schilders echter zeer terecht opmerkzaam op, dat er een menschelijke schoonheid evenzeer als een religieuss schoonheid in de schilderkunst is, waartusschen een onderscheid bestaat dat men niet uit hetoog mag verliezen. In de Belgische kamer zal de tweede stemmingover het voorstel-Coremans betreffende het gebruik der Vlaamsche taal in het strafproces waarschijnlijk eerst heden plaats hebben. Een voorstel om de wet weder naar de centrale sectie te renvooieeren, d. i. op de lange baan te schuiven, is gisteren na lange discussiën met 63 tegen 32 stemmen verworpen. De werking der kerkelijk-politieke wetten in Pruisen. Op het gebied der politiek heerscht in Duitschland, zooals gewoonlijk in dezen tijd des jaars, volmaakte rust, die echter wat Pruisen betreft gestoord wordt door den met den dag heftiger wordenden strijd tusschen den Pruisischen staat en de ultramontaansche kerk. Welke bezwaren men ook tegen de bekende kerkelijk- politieke wetten van den heer Falk moge hebben, men moet erkennen dat het Pruisische ministerie van eere dienst in de tenuitvoerlegging dezer wetten eene ener gie aan den dag legt, die gunstig afsteekt bij de wijze, waarop von Raumer en na hem von Mühler uitvoering gaven aan de liberale bepalingen der constitutie van 1851. Den tegenstand der bisschoppen beantwoordt de heer Falk met krachtige maatregelen, en niet zooals zijne ambtsvoorgangers der laatste 50 jaren met toegeef lijkheid en zwakheid. Aan de semenariën, waarom trent de geestelijkheid weigert de door de wet voorge schreven inlichtingen te verschaffen of welke niet beantwoorden aan de eischen, die de wet aan de inrichtingen tot opleiding van geestelijken stelt, wordt door de opperpresidenten der provinciën kortweg de bevoegdheid tot verdere opleiding van geestelijken ontnomen en, wat waarschijnlijk voor deze inrichtingen nog pijnlijker is, elke toelage uit staatsfondsen voor het vervolg onthouden. Een nog gewichtiger stap op den weg, dien de Pruisische regeering inslaat, is de beslis sing van den minister van eeredienst ten aanzien van den heer von Richthofen, domheer in het domcapittel te Breslau. Deze heeft den vorst-bisschop van Bres- lau te kennen gegeven dat hij de besluiten van het laatste concilie niet in strijd met zijne overtuiging kon verspreiden, waarop de heer von Richthofen door den bisschop onmiddellijk in den ban gedaan en uit zijn ambt ontzet werd met alle gevolgen van dien. De mi nister heeft echter bepaald, dat de geëxcommuniceerde prelaat in het bezit van zijne ambtelijke woningenvan zijn volle traktement zou blijven en tevens, op straffe van nietigverklaring der genomene beslissing aan, alle beraadslagingen en besluiten van het domkapittel deel nemen moest. De priesters echter schuwen ook geen middelen om

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2