MIDDELBURGSCHE COURANT. F 174. Donderdag 1873. 24 Juli. Pit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f' 3.50. Middelburg 23 Juli. Omtrent de sigarenmakers-quaestie wordt uit Amster dam aan de Asser-courant geschreven, dat de voor genomen bijeenkomst tusschen de sigarenfabrikanten en het bestuur van het sigarenmakersbond te Amsterdam, teneinde zoo mogelijk het bestaande geschil op te heffen, nog niet heeft kunnen plaats hebben, omdat tusschen fabrikanten uit 's GravenhageRotterdam en Utrecht en die van Amsterdam nog eerst een bijeen komst moest plaats hebben. Die bijeenkomst heeft dan ook plaats gehad (wat er besloten is, is voor het publiek onbekend), en nu zal de bewuste onderhande ling in den loop dezer week geschieden. Intusschen moet de heer Peletier te Utrecht het voornemen hebben, zoo de fabrikanten niet de voorwaarden willen aan vaarden, waarop zijne gezellen, die van den heer Abent- rooth en andereu te Utrecht de werkzaamheden hebben hervat en waartoe ook de gezellen van hier en elders wel genegen zijn, een tweede groote fabriek op te richten. Hij moet daartoe reeds eene onderhandeling hebben aangeknoopt tot aankoop van een niet in wer king zijnde snikerbakkerij. Neemt men daarbij in aan merking, dat de heer Peletier steeds het hoogste loon heeft gegeven en nu na de loonsverhooging nog geeft, dan zal 'them zeker niet aan werklieden op de nieuwe fabriek ontbreken. De officier van justitie en de rechter van instructie hij de arrondis8ements-rechtbank te Maastricht hebben zich naar de gemeenten Bom en Nieuwstadt begeven wegens een uit die gemeenten ingekomen klacht, dat op 15 dezer, na afloop der gemeen te-verkiezing, de met stembriefjes gevulde en verzegelde bus geschonden en geopend is geworden. De raad der gemeente Deventer heeft in zijne zitting van gisteren met 7 tegen 6 stemmen, op voorstel van de commissie van toezicht op de gasfabriekbesloten om den prijs van het gas, wegens de toenemende duurte der steenkolen, te brengen van 10 op 12 cent per stère. De heer H. J. Ankersmit jr. sedert de oprichting der fabriek lid dier commissie en lid van den gemeenteraad sedert 1851, heeft betoogd dat de toe3taud der gasfabriek het behoud van den tegenwoordigen prijs zeer goed ge doogde en dit met cijfers gestaafd. Naafloop der werk zaamheden verklaarde de heer Ankersmit zijn ontslag te nemen als lid van den raad. Onder het opschrift „De Engelsche werkman" leest men in do Nederlandsche Industrieel: „De Engelsche fabrikanten en kapitalisten beginnen zich ernstig ongerust te maken over de steeds toene mende aanmatigingen van den werkman. Niet zoozetr de aanzienlijke loonen als wel de vermindering van productie is het, wat hun hindert. Reeds is de werk man niet meer tevreden met den verminderden werk tijd dag van 8 uren per week. Zij wenschen nu weder vaststelling van de hoeveelheid, die zal mogen geproduceerd worden. Dat hierdoor aan het kapitaal de mogelijkheid wordt benomen om zich vrij te bewe gen, dat de ondernemingsgeest hierdoor verlamd wordt en alle lust tot nieuwe zaken wordt uitgedoofdspreekt van zelf. Het ergste is echter nog dat de gewonnen vrije tijd door den werkman slecht of niet gebruikt wordt. Hoe hooger de loonen stijgen, des te verkwis- tender wordt het volk, des te minder wordt gespaard een ervaring, die ook in ons land wordt bevestigd. „Iron, een nieuw met Mechanic's Magazine samen gesmolten blad, geeft een serie zeer merkwaardige opstellenwaarin de verliezen worden aanschouwelijk gemaakt die door dezen toestand in Engeland worden geleden. In Noord-Engeland bevindt zich bijvoorbeeld een groote mijn-ontginning, aan welke iedere dag stil stand 400 pond sterling kost, en zulke dagen kwamen dit jaar reeds veel voor, dikwijls om de nietigste rede nen. Het verlies treft echter niet den eigenaar alleen, maar [tal van industrieelendie door stilstand gebrek krijgen aan kolen, ijzer, ertsen en andere grondstoffen. Het in de mijnen en andere industrieele ondernemingen stekend kapitaal blijft hetzelfde of er veel of weinig gewerkt wordt; het loopt bij stilstand van het werk wel eenig gevaar; renten echter en doorloopende uitga ven zijn geheel verloren. Het geheele land lijdt onder dezen gang van zaken, en wat zij niet willen inzien de arbeider het meest. „Iron vraagt nu, wat onder deze omstandigheden tegen die beweging moet gedaan worden Hij raadt aan een sterke aaneensluiting der werkgevers, van kleinen zoowel als van grooten een verbond van bei den tot gemeenschappelijken weerstand tegen de arbei ders, d. i. een verbond, zooals de arbeider dat heeft in zijn werkmans-vereenigingen." De Nederlandsche Industrieel gelooft niet, dat daar mede het doel zal worden bereikt. BENOEMINGEN EN BE SLUITEN. posterijen. Benoemd tot direc teur van het postkan toor te Middelburg B. Meijlink, thans directeur van het postkantoor te Goes. ONDERWIJS. Benoemd tot directeur der boogere burgerschool te Veendam de heer Eelko Huizinga, te Goes. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan den heer A. J. Verweij Azn., als leeraar in de natuur- en wiskunde aan de hoogere burgerschool voor meisjes te Deventer. KERKNIEUWS. Het kiescollege der Nederduitsche hervormde gemeente te Zierikzee heeft gisteren uit het vroeger medege deelde zestal het volgende drietal van predikanten samengesteld: de heeren C. J. van Bemmel Suyck, le Keppel; dT. J. C. Pool, te den Helder, en C. Maas, te Zaandijk. Hieruit is terstond beroepen met 32 van de 48 uitgebrachte stemmen de heer C. J. van Bemmel Suyek, te Keppel. Ter voorziening in de bestaande predikants-vacature bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Utrecht, is het volgende drietal van predikanten opgemaakt: J.G. Knotnerus, te Dordrecht, H. W. A. Verhoeff, te Char- lois en Katendrecht, en dr. A. W. Bronsveldte Haarlem. MABINE EN LEGEB. De kapitein van den generalen staf J. C. C. den Beer Poortugael, de kapiteiu A. J. F. Egter, van bet regiment veld-artillerie, en de ritmeester C. A. Thurkow, van het le regiment huzaren, zijn aangewezen tot het bijwonen der najaarsoefeningenwelke in deze en in de volgende maand door de te Hannover, Westfalen of in de Rijnprovincie gestationeerde Pruisische leger korpsen zullen plaats hebben. Door Z. M. den koning is bepaald dat door al de troepen, welke in de volgende maand het kamp te Millingen zullen betrekken, de groote tenue zal worden medegenomen. RECHTZAKEN. In de zitting van den hoogen raad (kamer van vacantie) werd gisteren bet beroep verworpeningesteld door J. Willems, te Oostburg, oud 24 jaren, tegen een arrest van het provinciaal gerechtshof in Zeeland, waar bij hij was schuldig verklaard aan moedwilligen man slag en veroordeeld tot tuchthuisstraf voor den tijd van 5 jaren. Op 26 December jl. had deze persoon een arbeider uit AardenbuvgJ. J. Loke genaamdmet een mes verscheidene wonden in borst en rug toegebracht. KOLONIËN. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen. (Javasche courant van den 6cn Juni.) civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den 2cn com mies bij het departement van financiën G. P. Fetmenger. Ontslagen: eervol, als onderwijzers in het teeke nen en de landmeetkunde aan de kweekscholen voor inlandsche onderwijzers te Bandong en SoerakartaE. B. Duimen Krumpelman en F. W. de Vignau. Benoemd: tot adeistent-resident van KoeningarJ de ambtenaar op nonactiviteit Y. Strikwerda tot hoofd onderwijzer aan de kweekschool voor inlandsche onder wijzers te Soerakartade hoofdonderwijzer aan de kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Bandong J. C. Kummer; tot hoofdonderwijzer aan de kweek school voor inlandsche onderwijzers te Bandongde tweede onderwijzer aan die school J. W. van Leeuwen tot derden onderwijzer aan de kweekschool voor inland sche onderwijzers te Bandong P. Koppenol, thans die betrekking bekleedende; tot derden onderwijzer aan de kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Soera karta C. Bruins, thans die betrekking bekleedende. Geplaatst: bij de statistieke opname van Java, de controleur 2e klasse bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madura J. J. van Santen. Ingetrokken: op verzoek, de benoeming van A. O. van Swieten, tot 2en commies ter algemeene secretarie. Geplaatst: in het gouvernement Sumatra's West kust de benoemde controleur le klasse M. L. E. Halewijn. Verplaatst: van de residentie Riouw en onder- hoorigheden naar het gouvernement Sumatra's West kust, de controleur 2e klasse W. J. Larive; van het gouvernement Sumatra's Westkust naar de residentie Riouw en onderhoorighedende controleur 2C klassse J. A. Tange. Geplaatst: burgerlijke openbare werken, te Batavia, de benoemde adspirant-iogenieur A. Walland; bij de directiede benoemde adspirant-ingenieur H. P. Men- singa; te Samarang, de benoemde opzichter 2e klasse J. W. Volmering. Overgeplaatst: van Batavia naar Bekassi, de op zichter 3e klasse J. Hardeman. Ontslagen: afdeeling post- en telegraafdienst, op verzoek, eervol, uit zijne betrekking wegens ziekte, de commies 3e klasse bij de posterijen E. A. Lianenschmidt van Löffelt. Benoemd: tot chef van een telegraafkantoor 38 klasse, de telegrafisten le klasse W. C. J. E. Deys, H. B. Denkelaar en H. J. Scholten; tot chef van een telegraafkantoor 4e klassede telegrafisten 2e klasse P. A. Beer en P. L. van Bodegom; tot adjunct commies bij den post-en telegraafdienst J.J C. van Drongelen, J. W. Gunsch en W. R. Hösel. departement van marine. Ontslagen: eervol uit 's lands dienst, de le opziener bij het vak van scheeps bouw aan het marine-etablissement te Onrust A. van Meurs. Benoemdbij hot marine-etablissement te Soerabaija, tot machinist op een der stoombaggermolens, de ma chinist lij het vak van scheepsbouw aan genoemde in richting P. C. J. Sebolte; tot machinist bij het vak van scheepsbouw, de ambtenaar op wachtgeld N. H. G. Sandblad, laatstelijk 2e machinist bij de gouvernements marine. On ts 1 a genbij de gonvernements-marine, op verzoek, eervol, uit zijne betrekking, wegens ziekte, de machinist leerling 2C klasse V. Pielat. Benoemd: tot machinist-leerling 2C klasse, de leer ling bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaija P. G. F. Condoo. GEMENGDE BERICHTEN. Naar het Dagblad van 's Gravenhage verneemt, zijn thans de processtukken in zake van den dubbelen moord aan de Bocht van Guinea tot onderzoek gezon den aan den procureur-generaal bij het provinciaal ge rechtshof van Zuid-Holland. Eergisteren middag kwam te Weesp op den in aan leg zijnden spoorweg een zandtrein, welke op bet plein bij het in aanbouw zijnde stationsgebouw had stilgehou den om water in te nemen en door een of andere oor zaak niet spoedig in beweging kon worden gebracht, in botsing met een van Bussem komenden trein. De schok was zóo hevig dat de voorste wagen genoegzaam geheel verpletterd en een der locomotieven zeer beschadigd

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1