MIDDELBÜRGSCHE COURANT. F 173. Woensdag 1873. 23 Juli. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2ea Paaseii- en Pinksterdag Ee prijs per 3/m.5 franco is f 3.£»0. en een der Kerstdagen. Middelburg 22 .Juli, De minister van öiunenlandsche zaken, de heer Geert- sema, heeft zich Zaterdag avond op reis naar Weenen begeven, teneinde aldaar 14 dagen te blijven. De heer J. G. P. Rauch te 's Gravenhage, die ge durende eenige jarèn op het bureau van den heer Beukman, commissaris van politie der le afdeeling, en laatstelijk aan het hoofdcommissariaat aldaar werkzaam was, is benoemd tot inspecteur van politie te Vlissingen. De provinciale staten van Groningen hebben f 300 toegestaan voor het oprichten van een provinciaal kabinet van oudheden. De NederJandsche Industrieel acht het, in verband met de omstandigheid dat een nieuwe ministerieele crisis voor de deur staat en dat een geheele personen-wisseling wellicht een nieuwe partij aan het roer zal brengen, wenschelijk, om thans aan te dringen op de vervulling van den wensch, dat aan de nijverheid een eigen ministerie worde gegeven. De commissie, tot 1 Augustus a. belast met het afnemen der examens als hulp-apotheker, heeft hare zittingen geëindigd. In het geheel waren 72candidaten te examineeren; 39 voor het letterkundig-wiskunstig gedeelte en 33 voor het eigenlijk hulp-apothekersexamen. Van de 39 candidaten zijn 25 toegelaten en 13 afge wezen, éen trok zich onder het examen terug. Denamen van hen, die toegelaten werden, zijn: L. Woltring, W. Sinnema, G. II. Wouda, H. J. Frans, D. Tees sen, N. J. M. van Gert, H. I. ScheidelaarM. L. LaRivière, J. Augustijn, A. F. N. van der Kroon, J. J. Lantinga, A. H. Teljer, A. Ekcrman, P. Leendertz jr., A. van der Moer, J. Timmers, D. J. Dirks> J. Siunige, H. Swart, A. N. J. Vos, J. C. Keur, F. de Haas, H. Drijf hout Hz., E. Steenhuisen, P. van Huiten. Van de 33 candidaten, die zich aan het eigenlijk hulp-apothekers- examen hebben onderworpen, zijn 14 toegelaten en 16 afgewezen, terwijl 3 zich onder het examen terugtrok ken. Aan de volgende heeren is een akte van bevoegd heid als hulp-apotheker uitgereikt: J. Giltay, van Dor drecht; H. Stijns, van Beek; L. W. F. Wigman, van Rotterdam; H. van Ringhvan Sneek; M. J. van der Plaats, van Goinga, H. J. de Grient Dreux, van Wit- marsumJ. Timmer jr., van HarlingenD. van der Meer, van DragtenF. AI. Raskervan GroningenJ. Heynis, van Boskoop; dr. F. E. van Embdenvan Zeist, F. M. G. van Walsem, van Hoorn, P. H. Bon, van Krommenie en P. J. H. Crobach, van Venlo. Naar men verneemt, hebben eenige kiezers te Gro- venbicht (Limburg)zich tot gedeputeerde staten gewend met de klacht, dat eenigen hunner, toen zij gingen stemmen, de bus onbewaakt vonden en dat later als stemopnemers fungeerden de beide onderwijzers met den burgemeester. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Vergunning verleend aan 's konings adjudant in buitengewonen dienst, den generaal majoor A. E. Mansfeldt, kommandant der 3e divisie infanterie, tot het aannemen en dragen der versierselen van groot kruis der orde van het Zwaard, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. ministerieele departementen. Benoemd tot re ferendaris bij het departement van financiën W. van Ko nijnenburg, than3 inspecteur van de directe belastingen en het kadaster bij dat departement. belastingen. Verplaatst de controleurs der directe belastingen, in-en uitgaande rechten en accijnsen P. H. W. Ligtenberg, van Eindhoven naar 's Hertogen bosch, eerste afdeeling, en W. F. J. Passtoors, van Helmond naar Eindhoven. leger. Op pensioen gesteld, op verzoek, ten bedrage van f1300 'sjaars, de majoor magazijnmeester der ar tillerie le klasse J. G. Bosch, te Naarden, alsmede de majoor J. R. H. Gisser, van het wapen der infanterie, thans op nonactiviteit. Overgeplaatst in rang, op verzoek, bij het le regiment huzaren de le luitenant W. H. Nolthenius, van den ge nera len staf. ONDERWIJS. Door de commissie voor 't eindexamen^ der hoogere burgerscholen in Zeeland zijn geëxamineerd zeven can didaten. Aan zes hunner is het diploma toegekend, en wel aan de volgende heerenI. B. BoassonD. Lako, C. L. M. Lambrechtsen en M. P. A. Proos, van de rijks hoogere burgerschool te Middelburg, en aan J. A. van Heel en J. Schraver van de gemeentelijke hoogere bur gerschool te Goes. Ter benoeming van een leeraar in de Hoogduitsche taal- en letterkunde aan het gymnasium te Amsterdam worden aanbevolen de heeren: J. W.Jansen, onderwij zer in de Hoogduitsche taal aan de Agnietenschool te Amsterdam, en D. C. van Merkesteijn, hoofdonderwij zer aan de openbare school voor uitgebreid lager on derwijs te Hattem; voor leeraar in het bandteekenen aan de burger dag- en avondschool de heeren J. J- Paling, leeraar aan de hoogere burgerschool te Har lingen; H. P. van 'tHooft, leeraar aan de hoogere burgerschool te Veen dam, en J. L. Vleeming, leeraar te Arnhem. Een nadere v^ry dracht voor de benoeming van een leeraar in de aesthetica aan de hoogere bur gerschool voor meisjes bestaat uit de heeren: professor dr. C. Lemcke, hoogleeraar in de aesthetica aan de rijks-academie van beeldende kunsten te Amsterdam, en Th. Simons, leeraar in de kunstgeschiedenis aan de middelbare school voor weisjes te Rotter dam. Uit een door gedeputeerde staten opgemaakten vergelijkenden staat, voorkomende in het verslag van den toestand der provincie Drenthe over 1872blijkt, dat van de 147 openbare hoofdonderwijzers, in die pro vincie in functie, er nog 50, dat is dus niet minder dan ruim 1/3, warenwier jaarwedde slechts f 400 en daar beneden bedroeg. KERKNIEUWS. Ter voorziening in de predikantsvacainre bij de Ne- derduitsche hervormde gemeente te Harlingen, ontstaan door het vertrek van den heer Talma, is het volgende twaalftal van predikanten opgemaaktB. Mosselte RenkumS. S. de Koete BuitenpostH. C. Voor hoeve te Amersfoort dr. E. H. van Leeuwente Vlaardingen: E. B. Gunning, te Nunspeet; A. Mees- dink, te Harderwijk; J. H. Cordes, te Prinsenhage; W. Koelmante KatwijkE. A. van Hoogenhuizete Steenwijk P. Komijn te MiddelharnisE. W. Heine- kente RenswoudeH. W. Greutzbergte Vlissingen. Ter vervulling van een andere reeds vroeger bestaande vacature is beroepen de heer P. J. Roscam Abbing te Ginneke. Volgens de Deutsche Merknr zou de Dnitsche oud- katholieke bisschop dr. Reinkens gisteren van Bonn naar Rotterdam vertrekken, om met den oud-katholieken bisschop Heykamp van Deventer den dag zijner wijding te bepalen, welke waarschijnlijk in het begin der vol gende maand zal plaats hebben. MARINE EN LEGER. Men verneemt dat het ponionniers-kamp le Rhenen met 1 Augustus zal worden opgeheven. Het Utrecbtsch dagblad meldt, dat het aan de regeering nog niet is mogen gelukken om het noodige aantal officieren van gezondheid voor het Indische leger te krijgen. Niettegenstaande de schoonsto beloften, o. a. eene gratificatie van f 4500heeft zich nog geen Nederlandseh arts aangemeld. KOLONIËN. De uit Nederlandseh-Indië ontvangen berichten loopen tot 7 Juni jl. Aan het mail-overzicht van de Java-Bode is het vol gende ontleend: In December a. zal, ten kantore van den directeur van het binnenlandsch bestuur, worden aanbesteed het onderbonden van een geregelden stoompakketvaartdienst in den Indischen archipel, gedurende de jaren 1876 tot en met 1890. In de op heden gehouden vergadering van deelheb bers in de Javasche bank werd bepaald, dat een divi dend van 9 precent zou worden uitbetaald. De heeren Storm van 's Gravesande en Alexander Fraser werden tot commissarissen benoemd. Overal in den Archipel schijnt rust te heerschen. Op Celebes alleen hebben eenige troepenbewegingen plaats. Het blokkade-eskader voor Atsji is versterkt, o. a. door het uit Nederland aldaar aangekomen stoomschip Metalen kruis. De zittingen der commissie van enquête hebben ge regeld plaats. Eenige officieren zijn naar Batavia opgeroepen, om ter zake der expeditie te worden gehoord. Het weder is regenachtig. In den namiddag van 5 Juni, circa éen uur, heeft Zr. M8. oorlogschip Watergeus ter ree de van Batavia het anker laten vallen. Dit schip heeft de voor een oorlogschip voorspoedige reis van 108 dagen gehad. Slechts veertien dagen heeft men met ruw weder te kampen gehad. De reis heeft zich overigens door niets bijzonders onderscheiden. Geene gevallen van ernstige ziekten hebben zich voorgedaan, zoodat geen der man schappen verplicht is, een gedwongen bezoek aan het hospitaal te brengen. Naar wij verder vernemen, moet zich aan boord aan geldswaarde éen millioen gulden voor het Indisch gouvernement bevinden. De verzaudiDg van de artetische put te Passar Bahroe is zoo goed als weggenomen. Het waterhetwelk daar uit verkregen wordt, is vrij helder. In de afgeloopen maand zijn over de duizend Hadjis van elders te dezer plaatse aangekomen. In den avond van 3 Mei jl. werden teKopahiang (residentie Palembang) drie schokken van aardbeving waargenomen. De beweging plaDtte zich voort van het noorden naar het zuiden. la den namiddag van 15 Maart jl. werd in de afdeelingen Menado en Balang (Minahassa) een lichte horizontale schok van aardbeving waargenomen. Te Ratahan in hetzelfde gewest werden in den nacht van 1 op 2 April jl. en in den namiddag van den 18en daaraanvolgende insgelijks schokken van aardbeving in eene richting van het oosten naar het westen waarge- nomen, terwijl op den 25cn van die maand ook te Me nado, Kema en Tondano een vrij hevige schok werd gevoeld, welke ongeveer 30 seconden aanhielden voor zooveer zulks werd nagegaan eene zuidoostelijke rich ting had. Den volgenden dag nam men ter hoofd plaats Menado in dezelfde richting wederom eene lichte beweging waar. Door de Great Northern Telegraph Company is te Gützlaff een kantoor geopend om schepen te rappor teeren. De kosten voor een telegram van 20 woorden van Honkong bedragen 13 shillings 8 pence. Heden ochtend werd aan het marine-etablissement alhier te water gelaten het houten raderstoomschip Bogor, bestemd ter vervanging van het indertijd afge keurde ijzeren vaartuig van dien naam in het onder honden der gemeenschap tusschen Batavia en het eiland Onrust, die tegenwoordig plaats vindt met behulp der beide particuliere stoomscheepjes Tjiliwongen Tjicarun?. De werktuigen van de vroegeie Bogor worden daar bij opnieuw gebezigd. Vermoedelijk zal over een paar maanden het nieuw, zoogenaamd communicatie vaartuigthans ressorteeren de onder de gouvernements marine, zijn dienst aanvaarden. {Sour, cour.) Preanger-regentschappen (April). In verschei dene dessa's van de controle-aldeeling West-Ban dong heerschte nog steeds de knokkelkoorts.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1