der Maas, d. M. J. Catsboek, geb. Holmz. M. Hoeder, geb. v. d. Ende, z. J. de Koninck, geb. Beuzenberg, z. J. Lemsongeb. Hanse, z. L. Sande, geb. Matbijsse, d. (levenl.) OverledenA. Eijke, z. 2 m. C. den Dekker, vrouw van W. Yerschuure, 51 j. M. Lindhout, d. circa 5 m. J. Wijsman, z. 84 m. THERMOMETERSTAND. 19 Juli's av. 11 u. 58 gr. 20 's morg. 7 u.62 gr. 's midd. 1 u. 72gr.'sav. 11 u. 68 gr. 21 'smorg. 7 u. 66 gr. 'emidd. 1 u.81 gr. 'sav. 6 u. 81 gr. duitenUmiX ALGEMEEN OVERZICHT. Heden zal de regeering van 24 Mei ruimschoots ge legenheid hebben om te bewijzendat zij een deel der loftuitingen verdient die de minister Ernoul baar, en daardoor ook zich zeivenmet zoo kwistigen hand toe zwaaide. „Wij zijn de ligue des gens de bienzeide de grootzegelbewaarder met meer dan gewone bescheiden heid, maar hij verzuimde aan te toonen door welke daden die eerenaam verworven was. Of zou de groote opruiming in het persoueel der administratie en der magistratuur en de vervolging van alle dagbladen, die het wagen den feitelijken republikeinschen regeerings- vorm aan te bevelen en alles wat daaraan schade kan berokkenen aan fle kaak te stellenzouden deze eenige daden van het ministerie gedurende zijn bestaan van bijna twee maanden wellicht de onbedriegelijke ken merken der gens de bien wezen? De interpellatie der linkerzijde over de biDnenlandsche politiek, welke heden gehouden zal worden, zal de regeering in de gelegen heid stellen om, door minder holle woorden en min der problematische uitdrukkingen, in eene taal, die ook voor hen die niet het gelak hebben tot de gens de Lien te behooren verstaanbaar isuiteen te zetten welke plannen zij ten opzichte van het land koestert. Te meer is eene ondubbelzinnige opheldering van ge wicht, nu de gehoorzame meerderheid aan haren wensch voldaan heeft en het reces der kamer van 27 Juli tot 5 November gesteld heeft, m. a. w. der regeering gedu rende ruim 3 maanden de vrije hand laat in het binnen- landsch bestuur. Van de permanente commissie, die niet zooals de linkerzijde wenschte in de af deelingen, maar in de openbare zitting bij geheime stemming gekozen zal worden en dus het trouwe afbeeldsel zal wezen van de volgzame monarchale meerderheid, zal de re geering toch zeker geen tegenstand behoeven te vreezen. De reactie heeft dus tot November vrij spel en het kan daarom der linkerzijde niet onverschillig zijn te verne men op welke wijze de regeering zich van die vrijheid be dienen zal, al kan zij er ook heden met hare interpellatie niet in slagen om den reactionairen stroom tegen te houden. Welke richting die stroom neemt, de zitting der natio nale vergadering van Zaterdag kan er een klein voor proefje van schenken, wanneer de regeering maar niet, wanneer zij van alle belemmerende banden verlost is, nog dieper in de clericale reactie zinken zal dan de meerderheid der nationale vergadering reeds doet. Op de agenda van Zaterdag stonden twee wetsvoor stellen welke de richting, die op'toogenblik in Frankrijk de teugels van het bestuur in handen heeft, geheel caracteriseert: eene tot wederinvoering der aalmoeze niers of, wil men liever, leger-bisschoppenhet andere tot onteigening van grond te Moutmartre ten algemeenen nutte, d. w. z. voor het bouwen eener kerk gewijd aan bet heilige hart van Jezus, onder wiens bijzondere bescherming geheel Frankrijk sedert den laatsten tijd geplaatst is. Tevergeefs wees generaal Gaillemaut op de gevolgen der wederinvoering van het aalmoezenier schap, terwijl hij de herinneringen uit den tijd der restauiatie weder verlevendigde, en met 405 tegen 175 stemmen besloot de meerderheid tot eene tweede lezing. Het tweede clericale wetsontwerp werd van de baan geschoven door het rapport van den heer Paris omtrent de verdaging der kamer. Ondanks de protes ten der linkerzijde besloot de meerderheid onmid dellijk tot de behandeling over te gaan. De heerLepère ontwikkelde in een schitterende en geestige improvisatie alle redenendie voor een kor teren duur van het reces konden pleiten, maar de meerderheid was natuurlijk niet te overtuigen. Do regeering behoefde minstens 3 maandenvolgens den heer Parisom de wetten voor te bereiden, bestemd voor de bevestiging der sociale orde. Welk weldenkend afgevaardigde zou haar die willen weigeren? O ergernis! er werden nog bijna 300 afgevaardigden te Versailles gevonden die niet zoo weldenkend zijn. Natuurlijk dezelfden die de eer ver beurd hebben om onder de gens de bien gerangschikt te worden! Een amendement om de zittingen den 20cn September, een ander om ze den 20" October te hervatten, werd verworpen en de conclusie van het rap port aangenomen. Een lid der uiterste linkerzijde waagde nog een laatste poging om Frankrijk niet geheel aan den willekeur der gepatenteerde eerlijke leden over te laten. De heer Rouvier wenschte den toegang tot de bijeenkomst der permanente commissie voor iederen afgevaardigde, echter zonder recht van stemming, vrij te laten, doch ook deze onbe- teekenende controle was in de oogen der reactie nog te veel. Met ingenomenheid en heiligen ijver daaren tegen verklaarde zij zich voor een voorstel van den heer de Belcastel, om den Zondag na de hervatting der zittingen algemeene gebeden uit te schrijven, om den hemelschen zegen over de parlementaire werkzaamhe den af te smeeken. Voor eenige dagen had een afge vaardigde den moed om in een der afdeelingen te zeggen: „Frankrijk begint zich in de oogen van het buitenland belachelijk te maken door zijne wonderen, zijne officieele bedevaarten" enz. Zou dat „begint" niet veilig achterwege kunnen blijven? Vrijdag is het ontslag van Pi y Margall door de Spaansche constituante aangenomen. Langdurige en heftige óiscussiën, waaraan sedert ongeveer 3 weken voor de eerste maal weder door de uiterste linkerzijde werd deelgenomen, hadden daarop plaats over de vraag, of aan zijn opvolger dezelfde buitengewone volmachten geschonken zouden worden, welke vraag met 111 tegen 101 stemmen bevestigend beantwoord werd. De keuze viel daarop op den voorzitter der kamer Francisco Salme- ron, die spoedig met een ministerie gereed was, waarin de ministers van financiën, binnenlandsche"zaken en oorlog uit het laatste kabinet, Carvajal, Maisonnaveen Gonzalez, zitting hebben gehouden. Met het oog op den gunstigen naam, waarin de minister Carvajal bij alle partijen staat aangeschreven, en zijn reeds uitge werkte -financieele plannen is vooral nu het aanblijven van dezen minister van groot gewicht. Voor het overige valt van het nieuwe ministerie, dat Zaterdag zijne intrede in de vertegenwoordiging deed, niets anders mede te deelen dan reeds van zijn talrijke voor gangers gezegd werd. Bij monde van ziju voorzitter heeft het ouder gewoonte een zeer schoon programma ontwik keld dat, zooals niet minder gebruikelijk is, warm door de kamer werd toegejuicht. Uitvoering van regeerings- programma's, vooral in de laatste jaren in Spanje, behoort echter tot depia vota. In afwachting daarvan neemt daar entegen het federalisme in de provinciën meer en meer het karakter van volslagen onafhankelijkheid van het centraal gezag aan. Terwijl in Madrid de verschillende partijen de huid van den beer cnder het grootste gekibbel verdee- len, geraakt de beer zelf hoe langer hoe meer buiten schot. Valencia, Mnrcia, Cadix, Sevilla en andere min of meer belangrijke steden van het zuiden hebben zich bij voorbaat onafhankelijk verklaard, al is het slechts onder den vergoelijkenden term, dat zij de autonomie der provincie geproclameerd hebben. Terwijl de fede ralisten te Madrid onderling twistenwordt Spanje's eenheid en ondeelbaarheid met den dag moeilijker te herstellen. De Carlisten dragen ook het hunne daartoe bij, al is heden uit de tegenstrijdige berichten niet op te maken hoe hunne zaken op 't oogenblik staan. Gun stig voor de centrale regeering echter zijn de kansen in het noorden zeker niet. Bccttjiimgctt. Ter reede van Veere is gekomen de brik Donderdag, gezagvoerder F. Enkelvan Riga met hout voor Mid delburg bestemd. €)anüclsbcricl)teit. C-BAANMARKTE'N ENZ. Rotterdam 21 Juli. Tarwe was met middelmatigen aanvoer als voren; rogge met goeden aanvoer onver anderd; overige artikeleu waren uiterst gering aange voerd en ook hetzelfde in prijs als vorige markt; van koolzaad was 12 last aangevoerdwelke verkocht zijn van f 12 tot 12.60 per hectoliter. Amsterdam 21 Juli. Raapolie op zes weken /38j. Lijnolie op 6 weken f 384. PRIJZEN VAN EFPEC Amsterdam 21 Juli 1873. Nederland ♦Certific. Werkelijke schuld. ♦dito dito dito ♦dito dito dito ♦Aand. Handelmaatschappij ♦dito exploitatie Ned. Staatssp. Belgie. *Certificaten bij Rothschild Frankrijk, inschrijvingen *dito Rusland. *Obligatiën 1798/1816 ♦Certific. adm. Hamburg ♦dito Hope C°. 1855 6e serie ♦Cert. f 1000 1864 *dito. f 1000 1866 ♦Loten 1866 ♦Oblig.Hope C0.Leening 1860 ♦Certific. dito ♦Inscr ipt. S tieglitz C°.2ft a 4 L. ♦Obligatiën 1867—69 ♦Certificaten ♦Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. ♦Oblig. dito TEN. 24- pet. 56-2 3 68 4 *4 135| 1094 24 8 V 5 5 1004 5 5 ti 88 5 5 l 994 5 n 91* 4 '8 4 4 n 18 6 V 5 226} 4 Rusland. Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez Orel. 5 dito dito C'barkow Azow. 5 Polen. ♦Schatkistobligatiën 4 Oostenrijk. *Oblig.metall.in zil ver J an./J uli. 5 ♦dito dito April/Oct. 5 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 18615 Spanje. ♦Obligatiën Buitenl. 186771. 3 dito Binnenlandsche 3 Portugal. ♦Obl. 1856—69 3 Turkije. dito (binnenl.)5 Egypte. Obl. 1868 7 Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 ♦dito dito dito .(1885) 6 ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion 6 Obl. Atl. Gr. W. Spw. Ohiosec. (7p) dito dito geconsolideerde 7 dito dito debentures. 8 Obl. St. Paul Pac. Spw. lesec. 7 dito dito dito 2csec. 7 dito dito 1869 dito 7 Brazilië ♦Obl. 1863 44 ♦dito 1865 5 Mexico dito 18513 Grenada dito afgestempeld6 Venezuela dito3 Ecuador, dito 1 pet. 95£ 95J n '44 65 64} 60} 19tV 15-A 42 514 100} 37} 24} 23} 14} 16} 11 TV ^ïroertmtün. Bevallen van een Meisje, hetwelk eenige uren na de geboorte overleed, M. P. G. LIMBACHPennock. Middelburg, 19 Juli 1873. Voorspoedig bevallen van een JONGEN M. C. P. BLAN- KERTHennequin. Sluis, den 19" Juli 1873. Heden viert in behoeftige omstandigheden haar jaardag Wed*. J. GERRITSE. Annahof, St. Pieterstraat. Middelburg, 22 Juli 1873. Namens mijne kinderen en behuwdkinderen betuig ik mijnen dank voor de deelneming, ondervonden bij het overlijden mijner dochter, den 24" Juni te Brakel (Gelderland). Middelburg, 21 Juli 1873. A. W. INGELSE. Bij de herstemming voor een lid van den gemeente raad op 29 Julia., verzoekt de ondergeteekende WIET In aanmerking te komen. Grijpskerke, Juli 1873. P. WISSE. De Commissie der Tombola, ten behoeve der Weduwen en Weezen van de verongelukte beman ningen „De 2 Gebroeders en De Clemens", betuigt den oprechten dank aan alle deelnemers, donateurs en bezoe kers hier en elders, voor de belanglooze medewerking, betoonde deelneming en krachtige ondersteuning bij den veel omvattenden taak welke het Comité op zich nam. Alle begunstigers zonder onderscheid zij lof en dank gebracht voor de verleende hulp; elk heeft getoond het hart op de rechte plaats te hebben en zonder eigen belang noch winstbejag mede te willen werken het lot dier ongelukkigen zich aan te trekken en te willen verzachten. De Sub-Commissiën en andere personen zij alsmede eere toegezwaaid voor hunnen bijstand. Hulde in het algemeen aan allqn voor de prijzens waardige wijze, waarop men de smarten dier treurende vrouwen en kinderen heeft trachten te lenigen. Bij de groote deelneming welke de Commissie ook van het personeel van 's rijks Marinewerf te Amsterdam mocht ondervinden, kan zij ook nog dankbare melding maken eener gift van ƒ6.50 van eenige werklieden op die werf. Daar de Commissie steeds bezig is met het afgeven van Prijzen, acht zij het zich ten plicht niet langer to wachten met hare dankbaarheid kenbaar te maken voor het geschonken vertrouwen, waarin zij niemand zal teleurstellen. Zij hoopt en wenscht dat elk die in het belang der bedoelde ongelukkigen heeft medegewerkt, daarvoor éénmaal het welverdiende loon zal ontvangen. De afgift aan het lokaal is heden geëindigd; doch er bestaat nog steeds gelegenheid door bode DE PLA en andere boden de prijzen dagelijks te ontvangen. Vlissingen, 21 Juli 1873. CREDIET-VEREEIIGIIG. Correspondentschap Walcheren. Het KANTOOR zal gedurende 14 dagen alléén ge opend zijn des namiddags van twee tot vier uren en van zes tot aclit uur. Middelburg, 22 Juli 1873. DE KANTER.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3