öuiteiUanö. icctijöingm. oor ïme een zijn rer an- er - sar aaal aan aid, het mn- ken ring van dan raat is del- ner- den i dei- ster ebe- ven 2*; ven ling alles van atia- agte ïster ibri- 3nte men voor ge- uur. roo- dat illen >ver- het dige 'ater nder irzit der wens >ank leg >f de spe l tot be ildus bur- cteur r de unde zijn ïmse. Fok- ïmies larbij ichap öudt), jrwijl van r be nkers n een :n de sester n be luizen en bij >orzit- ;r dat ut. 18 jt oor- 1 door g van leden bekend zal zijndat zich aan die uitmonding drie groote gebreken hebben voorgedaan. Is het al erg dat tnsschen do sluizen eene verzakking is ontstaan, waar door reeds een zijmuur is ontzet, nog erger is het dat voor de haven, door verlegging van den stroom, eene verzanding plaats heeft, en allerergst is het dat het water onder door de buitensluis in het kanaal komt, zoodat wellicht eerlang, nu tot de opruiming der vloed planken alhier besloten is, tengevolge van een even- tueelen hoogen springvloed een onderloopen van Mid delburg te wachten is. Hij wenscht daarom aan burgemeester en wethouders te vragen, of zij beter dan hij op de hoogte zijn van de drie door hem genoemde punten en of door hun college omtrent die zaak reeds vertoogen tot de regee ring zijn gericht. Zoo dit laatste niet het geval is, zou hij namens den raad burgemeester en wethouders willen uitnoodigen, een adres tot de regeering te rich ten met bet dringend verzoek om minstens op de hoogte te worden gesteld en gehouden van den stand der zaak en de middelen die tot herstel worden voor bereid. Mocht toch in het bezwaar worden voorzien door eene afdamming, dan zal het laatste beetje handel dat Middelburg nog bezit ongetwijfeld verloren gaan. Als lid van den raad waagt bij het niet, middelen tot voor ziening aan te geven; anders zou hij, op het voetspoor van den heer Borsius in de eerste kamer der staten- generaal, de heropening van de oude haven vragen. Thans bepaalt hij zich alleen tot het voorstelom burgemeester en wethouders uit te noodigen tot het zenden van een adres aan de regeering in den aange geven geest. De voorzitter verklaart zich bereid, namens bur gemeester en wethouders te antwoorden. Officieel is burgemeester en wethouders niets van de zaak be kend; doch wat ieder weet kunnen ook zij natuurlijk niet ignoreeren, namelijk dat de sluis te Veere in ongunstigen toestand verkeerten eene commissie van ingenieurs een onderzoek heeft ingesteld en aan de regeering daaromtrent rapport moet uitbrengen. Volgens geruchten en ook volgens een van terzijde ont vangen raadgeving, is het zaak om waakzaam te zijn tegen het inloopen van water in bet kanaal en een mo gelijken hoogen vloed. Dit beeft burgemeester en wet houders dan ook geleid tot het geven van tegenbe vel voor de uitvoering van het besluit tot wegruiming der sponden vcor de vloedplanken aan de straten. Met genoegen zullen zij zien, dat het voorstel van den heer Snijders met algemeene stemmen worde aangenomen. Het geldt eene zaak van zód grootbelang voor Middel burg, dat men als het ware e ischen mag, dat de quaestie niet in het geheim behandeld wordemaar de toestand door de regeering blootgelegd en door haar mede- deeling gedaan worde van hetgeen tot voorziening in dien toestand gedaan zal worden. Daar niemand verder het woord verlangt, wordt zon der hoofdelijke stemming overeenkomstig het voorstel van den hear Snijders besloten. De zitting wordt gesloten. ALGEMEEN OVERZICHT. Het linker-centrum der Fransche nationale vergadering verloochent zijne natuur niet. Deze parlementaire groep die door bare gematigde beginselen en door den groo- ten steun, dien zij bij de middelklassen der natie heeft, geroepen scheen de politieke weegschaal in handen te houden en naar gelang van haar overtuiging den evenaar te doen overslaanheeft bijna sedert den dag waarop zij zich constitueerde een flauwheid en beslui teloosheid aan den dag gelegd, die het meeste van alle oorzaken schuld zijn aan den ellendigen toestand, waarin Frankrijk verkeerten aan de omstandigheden, die tot den val van Thiers leidden. Op elk beslissend oogenblik weifelde zijnu eens zocht zij steun bij de linkerzijde dan weêr wierp zij zich uit kinderachtige vrees voor de radicalen in de armen van het rechter- centrum, met dit gevolg dat wanneer het er op aan kwam om als éen man pal te staan, de leden dezer groep in de verwarring de een met rechtsde ander met links stemden. Al bestaat er buitendien nu reeds geringe kans dat de interpellatie-Favre Maandag eenig resultaat zal heb ben, is bet toch opmerkelijk dat het linker-centrum thans weder aan zijne gewone aarzelingen prijs gegeven is en daardoor zeker eiken gunstigen uitslag onmogelijk maakt. In plaats van zich krachtig bij de linkerzijde aan te sluiten, nu eenmaal de interpellatie aangekon digd en op voorstel van de regeering zelve op Maandag is vastgesteld, heeft het linker-centrum gisteren zijn bestuur gemachtigd om met de linkerzijde in overleg te treden, of het niet wenschelijk ware de interpellatie uit te stellen tot de behandeling van het voorstel-Er- noul, waarbij als van zelf de binnenlandsche politiek ter sprake zal komen. Het is mogelijk dat dit wen schelijk geweest ware, maar waarom ter elfder ure met deze aanmerking voor den dag gekomen en niet op het oogenblik toen de interpellatie in de kamer aangekondigd werd? Het heeft vaak allen schijn alsof het linker-centrum met opzet de krachten der linker zijde tracht te verlammen. In de kamer zijn de beraadslagingen over de wet op de legerorganisatie gisteren ten einde gebracht. De ge meentewet is nog niet op de agenda geplaatst en zal dus wel tct na het reces moeten wachten. Zeer terecht wees de heer Duvergier de Hauranne er in het 10e bureau op, bij gelegenheid van de woordenwisseling tusschen de beeren Favre en d'Audiffret-Pasquierdat ook het groote aantal werkzaamheden dat nog opgehoopt lag een reden was om het reces van korten duur te doen zijn. Eindigde dit in den aanvang van November, dan zou dcor de noodzakelijke behandeling van de begroo ting en de gemeentewet, in strijd met het votum der kamerde discussie over de constitutioneele voorstellen ad infinitum verdaagd worden. Het beste bewijs dat de beer Duvergier bet heimelijk streven der rechterzijde blootlegdeis wol dat de heer d'Audiffret zich woe dend maakte en den voorzitter dringend verzocht den spreker het woord te ontnemen. De voorzitter was echter van oordeel dat de vrijheid van spreken in de afdeelingen onbeperkt was. Blijkens mededeeling van de ministers de Broglie en de la Bouillerie kan reeds binnen weinige dagen het ontwerp-handelstractaat tusschen België en Frankrijk te gemoet worden gezien, terwijl de onderhandelingen met Engeland door de quaestie der scheepvaartrechten nog eenigen tijd zullen duren. Waarschijnlijk echter zal de kamer nog vóór het reces hare goedkeuring aan deze tractaten kunnen schenken. Volgens le Soir heeft de Spaansche zaakgelastigde te Parijs de uitlevering verzocht van Santa-Cruz, den beruchten priester-soldaat, maar is op dit verzoek door de Fransche regeering een weigerend antwoord gevolgd. Doch niet alleen de republikeinsehe regeering, maar ook don Carlos vervolgt dit bendehoofd, omdat hij zich aan verregaande insubordinatie schuldig maakte. Die ver volging is zelfs zoo ernstig gemeend, dat allen die onder of met hen dienen wegens hoogverraad terechtgesteld zullen worden. Wat wil de Fransche regeering dan met dezen woesteling doen, die door alle partijen in zijn vaderland vervolgd wordt? Wil zij bem wellicht als rariteit bewaren, als zichtbare herinnering aan het onnoemelijk aantal gruwelen, dat deze priester van den godsdienst der liefde in staat was te plegen Sedert de paus hem vervallen verklaarde van zijn priesterlijk ambt en don Carlos tot het inzicht kwam dat hij zijne zaak, waarbij op moord en plundering niet al te nauw gelet wordt, toch wat al te veel compromitteerdeis het toch niet aan te nemen dat het clericale kabinet-de Broglie hem in majorem Dei gloriam tegen- zijne vijanden in be scherming wil nemen. Men is eenmaal gewoon geworden om zich in Spanje over niets meer te verwonderen. Thans zou daarvoor anders gelegenheid bestaan. Carthagena, Valencia en eenige andere plaatsen zijn in de macht der communisten, die ten aanzien van het vermoorden van priesters, het verbranden van kerken, het bcrooven der gegoeden en de arrestatie van zoogenaamde gijzelaars hunne Parljsehe leermeesters van 18 Maart tot 27 Mei 1871 overtreffen; don Carlos trekt aan het hoofd van 10,000 man naar Bilbao, welks militaire gouverneur niet bij machte is om de ontscheping van ladingen krijgsmaterialen voor de Carlisten te beletten, en Miret, Tristany en Saballs hebben zich vereenigd om zuidelijker te opereeren; de ministerieele crisis is tot geheels uitbarsting gekomen door het besluit van Pi y Margall, om zijne buitenge wone volmachten weder in handen van de constituante te leggen; de minister van buitenlandsche zaken stelt niets minder voor dan om Espartero voorloopig president der republiek te maken met dictatoriale macht en daarna de vertegenwoordiging te ontbindenen te midden van al die verwarring heeft de vertegenwoordiging de discussiën over de ontwerp-constitutie aangevangen, alsof Spanje in den rustigsten toestand verkeerde Bijzondere vermelding verdient nog een telegram van den len dezer maand uit Peking, waarin eenige kleine bijzonderheden medegedeeld worden omtrent de eerste ontvangst van de gevolmachtigde gezanten van Engeland, Frankrijk, Rusland, Nederland en de Veree- nigde staten van Amerika door den keizer van China, den 29cn der vorige maand, waarbij deze gezanten hunne geloofsbrieven aan den keizer overhandigden. Acht honderd mandarijnen, waaronder alle prinsen van het Chineesche rijk, woonden deze plechtigheid bij. Het stoomschip Conrad, van Nieuwediep naar Bata via, is gisteren ochtend te Gibraltar aangekomen om watervoorraad aan te vullen. Alles wel. Het Nederlandsch stoomschip Koning der Neder landen is, volgens telegram van 17 Juli, 'smorgens 10 uren, van Batavia naar Nieuwediep vertrokken met

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3