meenen wij dus dat de door het lagerhuis aangeno men motie alleen tot teleurstelling leiden zal, dat de Engelsche regeering bij de aan te knoopen onderhan delingen overal het hoold zal stooten. Nadat zij in 1856 het mindere niet verkrijgen konzoii ze dan in 1873, na al wat er intusschen gebeurd is, het zooveel meer dere kunnen verkrijgen In de heden namiddag gehouden zitting van den Middelburgsehen gemeenteraad waarvan het verslag ten deele in dit nommer is opgenomen is onder an deren besloten, burgemeester en wethouders uit te noo- digen tot het zenden van een adres aan de regeering met verzoek dat het gemeentebestuur volledig op de hoogte moge worden gesteld en gehouden van alles wat betrekking heeft op de sluizen aan de uitmonding van het kanaal door Walcheren bij Veere, als zijnde eene zaak waarbij het belang van Middelburg in de hoogste mate betrokken is. Naar ons uit Vlissingen wordt gemeld is bij het gemeentebestuur aldaar het bericht ontvangen dat Z. M. de koning de uitnoodiging tot bijwoning van het feest, te geven bij gelegenheid van de opening der spoor weg- en kanaal «verken aldaar, en van het door de gemeente Vlissingen aangeboden diner heeft aangenomen. Tevens heeft de koning in antwoord op eene vraag van het gemeentebestuur, te kennen gegeven dat bet hem aangenaam zal zijn de prinsen van het koninklijk huis daarbij tegenwoordig te zien. Behalve de reeds gedane opgaven is de uitslag der gemeenteraadsverkiezingen in de verschillende gemeen ten dezer provincie de volgende: Bosch kapel Ie. Getal kiezers 35. Ingeleverde gel dige biljetten 17. Gekozen de aftredende leden J. Mei met 14 en A. F. Mangnus met 12 stemmen. Eiker zee. Getal kiezers 26. Ingeleverde geldige biljetten 17. Gekozen de aftredende leden H. Hanson met 16 en J. de Yrieze met 16 stemmen. Eilewoutsdijk. Getal kiezers 29. Ingeleverde gel- d ge biljetten 24. Gekozen de aftredende leden J. van Liere met 20, en als nieuw lid A. Mol met 19 stemmen. Grauw. Getal kiezers 60. logeleverde geldige bil jetten 35. Gekozen de aftredende leden P. Staal met 32 en P. Leinsen met 28 stemmen. s?Gravenpolder. Getal kiezers 56. Ingeleverde geldige biljetten 37. Gekozen de aftredende leden C. P. Lenshoek van Zwake en M. Prumers. Hengstdijk. Getal kiezers 11. Ingeleverde geldige biljetten 10. Gekozen de aftredende leden G. van Trap pen met 9 en C. van Esbroek met 10 stemmen. Hoedekenskerke. Getal kiezers 57. Ingeleverde geldige biljetten 38, Gekozen bet aftredend lid J. Wal raven met 24 stemmen. Herstemming tusschen J. van Drjke, die 18 en J. Haven, die 14 stemmen verkregeD. Koewacht. Getal kiezer3 54. Ingeleverde geldige biljetten 26. Gekozen het aftredende lid F. de Vlees houwer met 21en als nieuw lid C. L. Persyn met 14 stemmen, in plaats van D. Putte. Noordgouwe. Gatal kiezsrs 32. logeleverde gel dige biljetten 21. Gekozen de aftredende leden G. van Ree met 21 en R. G. de Kater met 19 stemmen. Otidelande. Getal kiezers 29. logeleverde geldige biljetten 18. Gekozen het aftredend lid P. van Wingen met 13 stemmen. Herstemming tusschen A. Mol Pz., die 5 en P. Mol Johz.die 5 stemmen verkregen. Retranchement. Getal kiezers 34. Ingeleverde geldige biljatten 17- Gekozen de aftredende leden J. A. Risseeuw met 15 en A. Leenhouts met 10 stemmen. Eergisteren heeft eene commissie van afgevaardigden uit de gemeentebesturen van Zwolle, KampeD, Zwoller kerspel, Dalfsen, Hellendoorn, Stad- en Ambt-Almelo bare opwachting bij den minister van binnenlandsche zaken gemaakt, teneinde oader overlegging van een adres hem te verzoeken een wetsontwerp tot aanleg van een spoorweglijn ZwolleAlmelo voor staatsrekening aan de volksvertegenwoordiging voor te dragen en wegens de belangrijkheid dier lijn, wat den tijd der uitvoering be treft, aan haar de voorkeur te geven boven andere lijnen, die voor staatbhulp in aanmerking mochten komen. De staats commissie heeft in haar zitting van eergis teren, tot arts bevorderd den heer H. F. J. Immens. ONDERWIJS. De gemeenteraad van Middelburg heeft heden tot Ieeraar in de staathuishoudkunde aan de burger-avond- school benoemd mr. E. Fokker, advocaat alhier. KERKNIEUWS. De algemeene synode der Nedeilandsche hervorm de kerk hetffc tot leden der algemeene synodale com missie benoemd de predikanten F. Cats Wor, te Enk huizen, als primusen dr. R. C. H. Römer te Deil c. a als secundusbenevens de ouderlingen jonkheer mr. M. J. Schuurbeque Boeije, te Zierikzee, als primus, en mr. E. K. J. Bertling, te Assenals secundusen voorts als secundi professor mr. R. T. H. P. L. R. Boneval Faure, te Leiden, en mr. C. G. de Balbian van Doorn, te Utrecht. MARINE EN LEGER. Naar men verneemt zullen gedurende den tijd dat de garnizoenen VlissiDgenNeuzen en Bergen op Zoom verlaten, teneinde aan het kamp te Millingen deel te nemen, eenige compagniën van het depot, hier in gar nizoen, genoemde steden bezetten. KOLONIËN. Bij het departement van koloniën is het bericht ont vangen dat de herstelling der machine van het stoom schip Prins Hendrik nog eenigen tijd zal vorderen, dat de passagiers en troepen zich in goeden welstand be vinden en dat de troepen tijdelijk te Aden in tenten zijn gekampeerd. Staats-cour GEMENGDE BERICHTEN. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat eergisterenavond te 9£ uur brand is ontstaan in eene der keeten van polderwerkers in de stads-rietlanden, welke brand zich onmiddellijk aan 17 anderen mededeelde en ze in eeu korten tijd geheel in de asch legde. Aan blusschen viel niet te denken, doordien geen spuit er b'j kon komen. Elke der verbrande keeten was bewoond door 14 personen, die, hoewel geen persoonlijke ongelukkèn hierbij zijn voorgevallen, door dezen brand van al hun have en goed beroofd zijn geworden. Men heeft uitgerekend dat de quaestie van het kanaal NeuzenGent al 504 jaren oud is. In de Gent- sche Btadsrekeüingèn van het jaar 1369/70, 1°. 14,heeft men het volgende gevonden„Item scepenen Jan Vauder Ziekele, Jan Mayhuus, Robberecht van Eecke, Jan Uten Hove, Gillis Brebaerd ende met hemlieden, Jan Oernic, varen sdonresdaghes naar sinte Andriesdach (6 December 1369), omme te versiene ende ordioeerne waer men eene seëepvaerd maken mochten tusshen der Nuese ende der stede van Ghend, van 4 daghen die sij ute waren, 160 th". Het aantal sterren aan de gansche hemelruimte voor het bloote oog zichtbaar, wordt gewoonlijk ge schat op ongeveer 6000. Een gewone tooneelkijker ver toont oDgeveer het tienvoudig aantal. Een betrekkelijk kleine telescoop maakt er gemakkelijk 200,COO zicht baar, terwijl er telescopen zijn door welke men naar alle waarschijnlijkheid niet minder dan 25,000,000ster ren kan waarnemen. Het Duitsch telegraaf bestuur heeft definitief be sloten tot het aanleggen van onderaardscbe lijneno. a. van Berlijn Daar den Rijn, naar deBreslaner, Posener, Thorner en andere lijnen. Op de staatsspoorwegen in Duitschland zal een goede verbetering ingevoerd worden. Aan elk station zal een pomp worden geplaatst, opdat onbemiddelde reizi gers met helder water hun dorst zouden kunnen lesschen. Eergisteren heeft bij de oefeningen op de heide bij Schaarsbergen weder een ODgeluk plaats gehad. Een korporaal moet door een kogel zijn gewond, naar men zegt vrij gevaailijk. De werkstaking der zijdeverversknechts te Cre- feld is afgeloopen. De patroons hadden met ververste Bazel, Zürich en in andere steden accoord gemaakt omtrent de uitvoering van bestellingen en de aanwer ving van werklieden, zoodat zij niettegenstaande de arbeidstaking hunne zaken zouden kunnen voortzetten. De werklieden hebben dan ook begrepen, dat zij op de patroons geen dwang konden uitoefenen en derhalve den arbeid hervat. Bij de rechtbank van gezworenen te Munchen is eea ongeteekend adres ingekomenwaarin namens een aantal werklieden wordt te keDnen gegeven, dat bij de uitspraak in het proces tegen Adèle Spitzeder waarborg behoort te worden verleeud dat werkliedendie door haar faillissement verlies hebben geledenhunne gelden terug ontvangen. De adressanten voegen er bijdat wanneer dit niet geschiedt, de president zal worden doodgeschoten en de huizen van andere leden door middel van petroleum zullen worden verbrand. Op eene steile rots tegenover het stadje Rappers- wyl, aan het Züricher meer, stond betrekkelijk nog kort geleden slechts de ruïne van het Habsbnrger residentie-slot. Thans is dat gebouw prachtig bijge werkt, uitgebreid en ingericht voor het door graaf Platen gestichte Poolsche nationaal museum. Op het voorplein prijkt een ijzeren gedenkzuil, met den Pool- schen adelaar op den top, en in de ruime zalen zijn reeds de archeologische en numismatische merkwaardig heden, beeld-en schilderwerken, vaandels,wapens, sie raden, een menigte handschriften enz. ter bezichtiging gesteld, onder anderen het monster-adres, ter lengte van 120 voet, in 1831 uit Engeland aan de Polen gericht. Op den catalogus zijn reeds 500 nommers vermeld. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Gisteren heeft het polderbestuur van Walcheren in het openbaar aanbesteed 1° Het uitdiepen van het gedeelte van den Middelburg Domburgschen watergang, strekkende van den zijtak der Aagtekerksche sprink tot den Westkapelschen watergang. De eenige inschrijver was de heer G. van de Vrede, te Neuzen, voor f 975, aan wien het werk is gegund. 2° Het uitdiepen van den VrouwepolderVeerschen watergaug van de heul in den Liebeitsweg tot de Bolheul in den Gapingschen zandweg. Hiervoor waren drie in schrijvingsbiljetten iugekomen, van de heeren G. van de Vrede, te Neuzen, voor f 16085 P. Wondergem, te Middelburg, voor f 1563, en S. de Vos, te Vrouwepolder, voor f 1245. Aan laatstgenoemden is het werk ge dund. Bij de gisteren te Zierikzee gehouden publieke verpachting der tienden, aan die gemeente in eigendom toebehoorendehebben deze opgebracht, met inbegrip van op- en blokgeld, de som van f 4582.80, zijnde f 185.50 meer dan het vorige jaar. THSRMOMETEBSTA ND. 17 Juli's av. 11 u. 63 gr. 18 'smorg. 7 u, 67 gr. 'smidd. 1 u. 70 gr. 'sav. 6 u. 66 gr. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 17 Juli. Nader verslag.) De navolgende wetsontwerpen werden allen met alge meene stemmen aangenomen a bekrachtiging van kredieten ten behoeve van tot de dienstjaren 1867 tot en met 1870 beboerende onver- evende vorderingen ten laste der begrooting van Neder- landsch-Indië; b goedkeuring eener ruiling van gronden met de gemeente Rotterdam; c goedkeuring der bepalingen van eene overeenkomst door Nederlandsche cn Pruisische commissarissen op 12 Augustus 1872 aangegaan omtrent do grensscheiding tusschen de beide rijken langs de Nederlandsche ge meente Dinxpcrlo en üe Pruisische gemeente Süderwick; d vaststelling der bepaling dat de artt. 1 en 2 der wet van 4 April 1870 (Staatsblad n° 61), tot wijziging en aanvulling der wetten omtrent de heffing en verze kering der in- en uitgaande rechten en accynsen, van kracht zullen blijven tot 31 December 1876; e en bekrachtiging van den oaderhandschen ver koop van perceeleu grond langs de staatsspoorwegen in de gemeenten Beerta, Markelo en Goor aan E. Gast man te Ulsda, en mr. J. D. C. baron van Heeckeren van Wassenaer te Dólden. Zilt'ng ven Vrijdag 18 Juli. (Per telegraaf.) Het wetsontwerp betreffende de grondbelasting werd aangenomen met 22 tegen 12 stemmen. Door den heer van Goltstein werd eene iaterpellatie tot de regeering gericht, waarbij hij de vraag deed of het kabinet aan Z. M. den koning ontslag heeft ge vraagd, en zoo neen, hoe het kabinet den tegenwoor- digen toestand inziet en welke zijne voornemens zijn? Daar alleen de minister van financiën tegenwoordig was, zal de regeering in eene heden te houden avond zitting antwoorden. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG Zitting van heden 18 Juli. Voorzitter de heer Schorer. Afwezig de heeren de Jonge van Campens-Nieuw- land, van Hoek, Snouck Iïurgronje, Fokker en Nagtglas. De notulen van het verhandelde in de zittingen van 23 Juni en 1 Juli j!. worden na voorlezing goedgekeurd. Voor kennisgeving wordeu aangenomen de volgende door den voorzitter gedane mededeelingen: a dat bovengenoemde afwezige leden verhinderd zijn deze zitting bij te wonen; b dat gedeputeerde staten, blijkens ingekomen mis sive, hebben goedgekeurd het raadsbesluit tot onder- ban dsche verhuring van gemeentegrond aan P. Buys; c dat gedeputeerde staten de ontvangst hebben be richt der gewijzigde verordening ven algemeene plaat selijke politie in d3ze gemeente, en deze verordening alzoo is afgekondigd. Wordt gelezen een brief van dr. J. C. de Man, dio eervol ontslag verzoekt als lid der plaatselijke school commissie, op grond dat zijne beroepsbezigheden hetn in den laatsten tijd meermalen hebben verhinderd de verschillende examina bij te wonen, daar deze meestal in de morgenuren plaats hebben, en bij het onaange naam vindt aan zijne verplichtingen als lid der school commissie te kort te komen. Zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming wordt het gevraagd eervol ontslag verleend, cn tevens besloten om de plaatselijke schoolcommissie uit te noodigea tot hefc doen eener aanbeveling voor de ontstane vacature. Voorts geschiedt voorlezing van een ingekomen adres van de heeren G. Alberts c", houtzaag molenaars eo handelaars in houtwaren, thans te Veere gevestigd,

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2