MIDDELBURGSCHE C OI H A N T. F 169. Vrijdag 1873. 18 Juli. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2:* Paascii- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is 3.50, Middelburg 17 Juli. De uitslag der verkiezing te Deventer is eigenlijk gezegd het finis Toloniae der liberale meerderheid in de tweede kamer. Na de opeoing der zitting 1873/1874 zal de liberale partij in de vergadering geene meerder heid meer hebbenjuist de helft van het getal leden noemt zich liberaal en al openbaarde zich plotseling ter elfder ure de meest treffende overeenstemming en eens gezindheid onder het veertigtal, de aanspraken op de eer van regeerende en toongevende partij te zijn heeft ze verbeurd. Wij zijn te ver van Deventer verwijderd en te weinig met de locale omstandigheden van dat district bekend om te kunnen uitmaken aan welke reden het is toe te schrijven dat een district, dat er sedert jaren eene eer in stelde bet liberale element in de tweede kamer te versterken en te handhaven, thans zich in de armen van de anti revolutionaire partij geworpen heeft. De keuze van een, alleen bij enkele personen op de hoofd plaats bekend, man uit eene andere streek des lands tot candidaat zal daartoe wel veel hebben bijgedragen. Maar wij vermoeden dat het algemeen politiek malaise van dezen tijd daaraan ook zijn deel zal gehad hebben, en dat men zich in Deventer wel zal hebben afgevraagd wat het baatte de liberale meerderheid in de kamer te blijven voeden en handhaven, wanneer die meerder heid zoo werkeloos, zoo machteloos bleef. Onze politieke toestand wordt nu nog iets meer ge compliceerd. Aile partijen zijn thans van eene nega tieve kracht in ons parlementde een neutraliseert de ander, terwijl ze elkander wederkeerig tot werkeloos heid doemen. Kwaad kan op het oogenblik niemand doen, maar goed evenmin. Welke houding de liberalen tbans moeten aannemen ligt, dunkt ons, in den aard der zaak. Afdalende tot eene minderheid is bet de plicht der liberale partij zich inwendig te versterken, haar programma te her zien alle punten van liberaal geloof opnieuw te onder zoeken met ernst en nauwkeurigheid en aldus tot een nieuw aan de eischen van den tijd beantwooi dend pro gramma te komen. Er heeft zoolang misverstand in ons legerkamp bestaanwij hebben het parool vergeten en zijn niet bij machte geweest in slagorde den vijand tegen te houden. Het wordt hoog tijd dat wij er ons op toeleggen elkander onderling te verstaan,* hoe kan de natie hen begrijpen en 'vertrouwenwaarvan de een dit, de ander dat roept als op eene marktplaats, terwijl zij allen beweren dat zij het land langs denzellden weg zullen voeren tot hetzelfde doel! De uitslag der gemeenteraads-verkiezingen is in de verschillende gemeenten dezer provincie, behalve de gisteren reeds gemelde, als volgt: Aagtekerke. Getal kiezers 35. Ingeleverde gel dige biljetten 26. Gekozen het aftredend lid P. Wisse Sz. met 24 stemmen. Herstemming tusschen L. Hugenee altredend lid, die 12 en P. de Visser j*., die 9 stem men verkregen. Axel. Getal kiezers 183. Ingeleverde geldige bil jetten 127. Gekozen de aftredende leden H. J. van Eek met 73 en J. de Putter met 68 stemmen. Baarland. Getal kiezers 40. Ingeleverde geldige biljetten 31. Gekozen J. Puem met 27 en S. Los met 19 stemmen, beiden nieuwe leden. Het aftredend lid G. Burgerhoudt had verzocht, om zijn vergevorderdea leeftijd, niet meer in aanmerking te komen. Biggekerke. Getal kiezers 67. Ingeleverde geldige biljetten 43. Gekozen de aftredende leden Z. Koene met 33 en C. Janse met 29 stemmen. Borsselen. Getal kiezers 58. Ingeleverde geldige biljetten 46. Gekozen de aftredende leden J. Rottier Lzn. met 42 en Corn8. Pover met 29, en als nieuw lid A. Pol derdijk met 30 stemmen. Brouwershaven. Getal kiezer3 106. Ingeleverde geldige biljetten 51. Gekozen de aftredende leden G. van Wage met 42 en J. van der Beat met 41 stemmen. Bruinisse. Getal kiezers 93. Ingeleverde geldige biljetten 84. Gekozen de aftredende leden J. van den Berg Mz. met 47 en J. Elenbaas met 44 stemmen. Cats. Getal kiezers 28. Ingeleverde geldige biljet ten 24. Gekozen bet altredend lid A. Markusse met 21 stemmen. Herstemming tusschen het aftredend lid M. R. van den Brink, die 12 en J. Tazslaar, die 11 stem men verkregen. Cl in ge. Getal kiezers 39. Ingeleverde geldige bil jetten 25. Gekozen het aftredend lid P. Yereaufceren met 13, en als nieuw lid S. van Dorsselaer met 15 stemmen. Col ijnsplaat. Getal kiezers 102. Ingeleverde gel dige biljetten 51. Gekozen de aftredende leden N.Taze- laar en L. van der Moer, ieder met 42 stemmen. Cortgene. Getal kiezers 59. Ingeleverde geldige biljetten 34. Gekozen de aftredende leden J. Verhulst met 33 en Radermaker met 31 stommen. Domburg. Getal kiezers 56. Ingeleverde geldige biljetten 44. Gekozen bet aftredend lid C. Louwerse met 32 en als nieuw lid J. P. Reede met 25 stemmen. Dreischor. Getal kiezers 69. Ingeleverde geldige biljetten 44. Gekozen bet aftredend lid P. Goemans Jz. met 28 en in plaats van het aftredend lid J. A. Verton, die verlangde niet in aanmerking te komen, J, Doele- man Iz. met 26 stemmen. Driewegen. Getal kiezers 30. Ingeleverde geldige biljetten 21. Gekozen de aftredende leden Giljam Nijsse Augz. met 17 en Jacobus Krijger met 16 stemmen. Eede. Getal kiezers 25. Ingeleverde geldige biljet ten 22. Gekozen de aftredende leden P. J. Buyek met 18 en A. van .Quekeiberge met 19 stemmen. 's Heerenhoek. Getal kiezers 52. Ingeleverde gel dige biljetten 39. Gekozen de aftredende leden N. van Stee met 33 en Jac. Vlas man met 34 stemmen. Hoek. Getal kiezers 74. Ingeleverde geldige biljet ten 47. Gekozen het aftredend lid J. dePeijter Wz. met 33 stemmen. Herstemming tusschen J- Jurrij, die 12, en A. Franse, die 10 stemmen verkregen. Het aftre dend lid L. Platteenw had verzocht buiten aanmerking te blijveD. Hontenisse. Getal kiezers 185. Ingeleverde geldige biljetten 115. Gekozen de aftredende leden H. A. A. baron Coliot d'Escury met 80, J. A. Duwooz met 71 en J. Kroon met 60 stemmen. Herstemming tusschen J. C. Rosseel, die 42, en C. C. M. Fassaart, die 30 stemmen verkregen. Hulst. Getal kiezers 128. Ingeleverde geldige bil jetten 115. Gekozen het aftredeud lid F. H. Stubbemet 79, ea als nieuw lid A. L. J. van Waesberghe met 83 stemmen. Het aftredend lid I. C. Kegelaer had verzocht niet in aanmerking te komen. Kadzand. Getal kiezers 52. Ingeleverde geldige biljetten 31. Gekozen de aftredende leden J. de Keu- nick met 30 en J8. Risseeuw met 25 stemmen. Kapelle (Zuid-Beveland). Getal kiezers 92. Inge leverde geldige biljetten G3. Gekozen het aftredend lid A. Meijaard met 47 stemmen. Herstemming tusschen J. van Strien, die 30 en M. Niewenhuizen, die 15 stem men verkregen. Kat tend ij ke c. a. Getal kiezers 45. Ingeleverde geldige biljetten 25. Gekozen de aftredende leden C. Koert met 23 en J. Fcijtei met 20 stemmen. Kerkwerve. Getal kiezers 43. Ingeleverde geldige biljetten 21. Gekozen het aftredend lid J. der Weduwen met 18 stemmen. Herstemming tusschen M. K. van de Stolpe, die 9 enK. Kapelle, die 5 stemmen verkregen. Koude kerke. Getal kiezers 116. Ingeleverde gel dige biljetten 54. Gekozen de aftredende leden P. Boone met 52 en J. Besuijen met 40 stemmen. K r u i n i n g e n. Getal kiezers 120. Ingeleverde gel dige biljetten 68, Gekozen de aftredende leden W. Nieu- wenhuijs met 63 en J. K. van den Brink met 46 stemmen- Me lis kerke. Getal kiezers 52. Ingeleverde geldige biljetten 23. Gekozen de aftredende leden J. Vader met 21 en W. Wiileinse Jobse met 20 stemmen. Neuzen. Getal kiezers 190. Ingeleverde geldige bil jetten 111. Gekozen de aftredende leden J. Lensen met 95 en J. de Feijter met 82 stemmen. Herstemming tusschen G. Dees, die 40, en J. M. v. d. Driessen Ma- reeuw, die 22 stemmen verkregen. Het altredend lid F. Weijns had verzocht niet meer in aanmerking te komen. Nieuwerkerk. Getal kiezers 76. Ingeleverde gel dige biljetten 47. Gekozen de aftredende leden F. Bou- man met 47 en H. van de Zande met 45 stemmen. Nisse. Getal kiezers 38. Ingeleverde geldige biljet ten 16. Gekozen de aftredende leden J. Mol met 14 en J. Kloosterman met 13 stemmen. Oosterland. Getal kiezers 69. Ingeleverde geldige biljetten 46. Gekozen de aftredende leden C. A. Brou wer met 39 en C. Struijk met 31 stemmen. Ossenisse. Getal kiezers 34. Ingeleverde geldige biljetten 14. Gekozen de aftredende leden J.B. Joossen met 13 en P. F. Barm met 10 stemmen. O ud-Vossemeer. Getal kiezers 97. Ingeleverde gel dige biljetten 69. Gekozen de aftredende leden J. Ge luk I.Mzn. met 52 en J. van As met 48 stemmen. Ouwerkerk. Getal kiezers 37. Ingeleverde geldige biljetten 20. Gekozen de aftredende leden D. Boogerd met 16 en in plaats van S. van den Berg Wz., die verzocht had niet meer in aanmerking te komen, J*. Giljam met 12 stemmen. Ovezande. Getal kiezers 45. Ingeleverde geldige biljetten 32. Gekozen het aftredend lid J. M. Rijk met 20 en in plaats van Pieter Westveer, die verzocht had niet meer in aanmerking te komen, H. A. Hol met 17 stemmen. Philippine. Getal kiezers 14. Ingeleverde geldige biljetten 12. Gekozen het aftredend lid P. M. Voerman met 11, J. Barbé met 10 en J. S. Voerman met 7 stem men, de laatste in de .plaats van J. Rammeloo, aftre dend lid. Poortvliet. Getal kiezers 85. Ingeleverde geldige biljetten 37. Gekozen de aftredende leden J. Boogaart met 29 en M. Bruijnzeel met 29 stemmen. Rit them. Getal kiezers 42. Ingeleverde geldige bil jetten 30. Gekozen de aftredende leden A, de Buck en J. van den Broeke, ieder met 26 stemmen. Bas van Gent. Getal kiezers 57. Ingeleverde gel dige biljetten 38. Gekozen de aftredende leden n. van de Wattyne met 33 en C. J. Adviaansen met 30 stemmen. Scherpenisse. Getal kiezers 81. Ingeleverde gel dige biljetten 48. Gekozen de aftredende leden J. Rijs- tenbil Az. met 38 en D. Bolier Gz. met 39 stemmen. Schore. Getal kiezers 35. Ingeleverde geldige bil jetten 22. Gekozen de aftredende leden J. Zuijd.veg met 18 en J. Klap met 17 stemmen. St. A una land. Getal kiezers 112. Ingeleverde geldige biljetten 81. Gekozen het aftredend lid P. J. Roggeband met 54 stemmen. Herstemming tusschen W. Bruijnzeel, aftredend lid, die 35, D. Goedegebuure die 32, Mar". Eleabaas die 26, en Job9. Fase, die 18 stemmen verkregen. St. Jafisteen. Getal kiezers 73. Ingeleverde geldige biljetten 35. Gekozen de aftredende leden N. B. IJsebaert met 35 en C. L. Bleijeubergh met 30 steramen. Sint Kruis. Getal kiezers 23. Ingeleverde geldige biljetten 2i. Gekozen de aftredende leden C. L. Stoks met 17 en E. F, de Milliano mot 15 stemmen. Sint M a ar t e n s d ij k. Getal kiezers 138. Ingeleverde geldige biljetten 105. Herstemming tusschen J. Gaa- keeraftredend liddie 45D. Toewater, die 31J. Stou- tjesdijk, die 26 en L. Wester weel, die 22 stemmen ver kregen. Stavenisse. Getal kiezers 61. Ingeleverde geldige biljetten 43. Gekozen de aftredende leden A. Hdojsfrijd met 43 en A. van der Slikke met 39 stemmen. Stoppeldijk. Getal kiezejs 63. Ingeleverde geldige biljetten 32. Gekozen de aftredende leden P. Verstraaten met 27 en D. de Wael met 26 stemmen. Tholen. Getal kiezers 161. Ingeleverde geldige bil jetten 93 Gekozen de aftredende leden J. M. Boom met 81 en A. van den Bnrght met 73 stemmen. Waarde. Getal kiezeis 32. Iugeleverde geldige bil jetten 25. Gekozen de aftredende leden P. Koster met 16 en I. 'Wagenaar met 17 stemmen. Herstemming voor een nieuw lid, tusschen H. C. Polerij ënA. Hart- hoorn, die beiden 11 stemmen verkregen.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1