F 168. MIDDELBURGSCHE Donderdag 1873. COURANT. 17 Juli. Dit "blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is 3.50, Middelburg 16 Juli. Bij de gisteren in het kiesdistrict Deventer plaats gehad hebbende stemming ter verkiezing van éen lid voor de tweede kamer der sta ten-generaal, werden 2101 geldige stemmen uitgebracht. Daarvan verkregen de heeren A. baron Schimmelpenninck van der Oye 1072, mr. W. van der Kaay 850 en mr. G. Dumbar 170 stem men, zoodat de heer Schimmelpenninck verkozen is. Heden heeft de opening plaats gehad der gisteren ingeleverde biljetten voor de verkiezing van zes leden voor den Middelburgsehen gemeenteraad, ter vervulling der door periodieke aftreding openvallende plaatsen. Van de 414 ingeleverde biljetten was 1 niet ingevuld, zoodat het getal geldige stemmen 418 en de volstrekte meerderheid 207 bedroeg. Er zijn uitgebracht op de heeren Jonkheer mr. J. W. M. Schorer (aftr. lid) 354 stemmen. Mr. N. C. Lambrechtsen van Ritthem (aftr. lid)321 D. A. Dronkers (aftr. lid)293 O. J. Damme (aftr. lid)280 A. H. G. Fokker (aftr. lid)263 Dr. J. P. Berdenis van Beilekom 204 Mc. A. J. van Deinse102 H. Rekker (aftr. lid)90 Mr. J. F. L. E. E. Scheidius90 Joh*, van den Thoorn89 J. D. Aartsen van Eijndhoven 68 O. van de Putte Czn57 J. M. Ditmars50 T. Akkerman (die verzocht heeft niet in aanmerking te komen)39 B. A. Verheij24 Jonkheer mr. C. de Jonge24 Jonkheer mr. A. van Reigersberg Versluijs (die verzocht heeft niet in aanmerking te komen)19 E. K. Boudewijnse12 Voorts hebben stemmen verkregen de heeren J. Koole 6, G. J. Sprenger 5, J. J. van der Harst Az. en J. de Kanter ieder 4, K. Baart 3, P. J. de Cloedt, jonkheer mr. L. F. van Panhuijs, mr. E. H. Schorer, H. D. von Bracken Fock, A. den Boer, P. Loois, A. L. Wijune, J. Brakman, D. Dronkers, jonkheer van Doorn van Koudekerke en W. A. baron van Ljnden ieder 2 stem men, terwijl een aantal personen ieder 1 stem bekwamen. De uitslag is alzoo dat de aftredende leden Schorer, Lambrechtsen van Ritthem, Dronkers, Damme en Fokker opnieuw zijn gekozenen dat ter vervanging van het aftredend lid Rekker eene herstemming moet plaats hebben tusschen dr. van Berlekom en m1'. A. J. van Deinse. Te Vlissingen zijn 234 biljetten ingeleverd, waarvan 3 van onwaarde, zoodat de volstrekte meerderheid 116 stemmen bedroeg. Aan de beurt van aftreding waren de heeren M. Pot, J. Verkuyl Quakkelaar, mr. P. J. Callenfels, J. C. Ockers en J. B. de Groof. Gekozen zijn de heerea Pot met 214 en Verkuyl Quakkelaar met 153 stemmen. Herstemming voer drie leden moet plaats hebben tusschen de heerenJ. (J. Ockers die 103mr. P. J. Callenfels, die 102, J. B. de Groof en J. F. Dommisse, die ieder 91P. G. de Veij Mestdaghdie 57en dr. J. van den Beke Callenfelsdie 55 stemmen be kwamen. Voorts waren uitgebracht op de heeren: A. C. Broek man 52L C. Houbaer 38J. W. van Campen 32, G.; F., Kampscbrcur 17,, II. D. Slegt 8, K.. de Jager .7, J. Loois en K. Blonk ieder o stemmen, terwijl de overigen over verschillende personen verdeeld waren. met 265, J. A. A. Fransen van de Putte met 183 en dr. G. T. Callenfels met 170 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren B. Meijlink, aftredend liddie 152 en mr. J. G. de Witt Hamer, die 97 stemmen verkregen. Voor de vervulling der buitengewone vacatures (paarsch stembriefje) zijn 313 geldige biljetten ingeleverd, zoodat de volstrekte meerderheid 157 stemmen bedroeg, die echter door niemand verkregen werd. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Cb. L. de Meule- meester, die 125, jonkheer M. J. de Marees van Swin- deren, die 113, B. van Asperen Vervenne, die 106, en de Liefde, die 68 stemmen bekwamen. Op den heer F. S. A. Knitel waren 67 stemmen uitgebracht. Te Goes zijn voor de vervulling der gewone vacatures (wit stembriefje) 320 geldige biljetten ingeleverd, zco- dat de volstrekte meerderheid 161 stemmen bedroeg;. Gekózen zijn de aftredende leden G. H. Kakebeeke De uitslag der gemeenteraads-verkiezingen in devol- gemeenten is als volgt: Aardenburg. Getal kiezers 99. Ingeleverde gel dige biljetten 83. Gekozen de aftredende leden Adn. van den Broeeke met 77 en M. Blonken met 63 stemmen. Arnemuiden. Getal kiezers 60. Ingeleverde gel dige biljetten 42. Gekozen het aftredend lid A-Kodde met 30 stemmen. Herstemming tusschen J'. san der Weele, die 19, en Andrids Boogert, die 15 stemmen verkregen. (- Biervliet. Getal kiezers 80. Ingeleverde géldige biljetten 58. Gekozen de aftredende leden J. W. van der Linden met 37 en A. de Groote met 37 stemmen. Breskens. Getal kiezers 61. Ingeleverde geldige biljetten 31. Gekozen de aftredende leden M. M.Meijer met 25 en J. de Musier met 24 stemmen. Voor het tussehentijds bedankt hebbend lid A. W. Leenhonts is gekozen A. Rutgers, burgemeestermet 24 van de 31 uitgebrachte stemmen. Groe de. Getal kiezers 119. Ingeleverde geldige biljetten 77. Gekozen de aftredende leden P. Verhage sr. met 64 en F. A. de Badts met 45 stemmen. Grijpskerke. Getal kiezers 43. Ingeleverde gel dige biljetten 29. Gekozen de aftredende leden J. Meijers met 24 en P. Wondergem met 20 stemmen. Herstemming tusschen P. Wi3se, L. Hosselaar Lz. en M. Francke, die ieder 7 stemmen verkregen. 's Heer Arendskerke. Getal kiezers 121. Inge leverde geldige biljetten 88. Gekozen de aftredende leden J. Vermet met 88 en H. Minnaard met 45 stemmen. Heinkenszand. Getal kiezers 93. Ingeleverde geldige biljetten 48. Gekozen de aftredende leden Job van den Dries met 43 ea J. A. Rijk met 33 stemmen. Hoofdplaat. Getal kiezers 43. Ingeleverde gel dige biljetten 32. Gekozen het aftredend lid B. J. Thomaes met 21 en als nieuw lid C. J. Sturm met 17 stemmen. Kloetinge. Getal kiezers 58. Ingeleverde geldige biljetten 36. Gekozen de aff redende leden C. van Liere Jz. met 28 en L. de Groene met 27 stemmen. Krabbend ij ke. Getal kiezers 44. Ingeleverde geldige biljetten 35. Gekozen het aftredend lid Jan Zandee met 23 stemmen. Herstemming tusschen G. Zuidweg, die 17, en Anthonie de Kok, die 9 stemmen verkregen. Nieuw- en St. Joosland. Getal kiezers 38. Inge leverde geldige biljetten 24. Gekozen dë aftredende leden C. Polderdijk met 19 en A. Bliek met 13 stemmen. Nienwvliet. Getal kiezers 35. Ingeleverde geldige biijetten 21. Gekozen de aftredende leden Izaiik de Brnijne met 19 en Jacobus de Hullu met 16 stemmen. Oostburg. Getal kiezers 100. Ingeleverde geldige biljetten 75. Gekozen de aftredende leden F. L. Ben- teiju met 51 en A. A. de Smet met 39 stemmen. Oost- en W est-Sou burg. Getal kiezers 76. Inge leverde geldige biljetten 35.. Gekozen de aftredende leden J. de Witte Jz. met 31 en J. Wouterman met 33 stemmen. Oost kap el le. Getal kiezers 59. Ingeleverde geldige biljetten' 34. Gekozen de aftredende leden J. W. Ponse met 32 en Gv Wondergem met 30 stemmen. Scboondijke. Getal kiezers 102. Ingeleverde geldi ge biljetten 38. Gekozen de 'aftredende leden Izaak Risseeuw Jaez. met 35 en Anthonie Lnteijn met 34 stem- mëö&fidrfasföi naf» i&aa cefofen eJedss eb Serooskerke (Walcheren). Getal kiezers 74. Inge leverde geldige biljetten 46. Gekozen de aftredende leden G. Geerse met 34 en A. Maas met 32 stemmen. Sint-Laurens. Getal kiezers 42. Ingeleverde gel dige biljetten 22. Gekozen de aftredende leden J. Da- vidse met 20 en J. den Boeft met 19 stemmen. Sluis. Getal kiezers 91. Ingeleverde geldige biljet ten 53. Gekozen de aftredende leden K. F. Koksma met 46 en A. de Priester jT. met 40 stemmen. Veere. Getal kiezers 53.J Ingeleverde geldige bil jetten 42. Gekozen het aftredend lid mr. J. Snijder met 24 stemmen. Vrouwepolder c. a. Getal kiezers 69. Ingeleverde geldige biljetten 41. Gekozen A. de Visser met 24- stem men. Herstemming tusschen A. Dingemanse, aftre dend lid, die 18 en A. Goedbioed Jz. die 15 stemmen verkregen. Ijzend ij ke. Getal kiezers 150. Ingeleverde geldige biljetten 137. Gekozen het aftredend lid B. J. Bonte sr. met 72 stemmen, en als nieuw lid A. van Houte met 79 stemmen. De commissie tot afneming van het examen voor hulp-apotheker heeft in hare zittiDg van 12 Juli de be voegdheid als zoodanig verleend aan de heeren F. E. van Embden, J. Heijnis en F. M. G. van Walsem. Eergisteren werd te Utrecht de algemeene vergade ring gehouden van de Maatschappij tot nut van den Javaan, onder voorzitterschap van den heer A. Moens, daar de voorzitter dr. Bosch wegens ziekte verhinderd was zelf ter vergadering te komen. Tengevolge van zijn uitdrukkelijk verlangen om als lid van het hoofd bestuur af te treden werd in zijn plaats gekozen de heer J. P. de Bordes, terwijl de heeren Moens en Joos- ten als leden van het hoofdbestuur werden herkozen. Uit het verslag bleek, dat de Maatschappij in een kwijnenden toestand verkeert, daar het ledental en de ontvangsten steeds verminderen, zoodat bezuiniging dringend noodig wasdie dan ook voor verschillende punten werden vastgesteld. Bij de behandeling van de vraag: wat de Maat schappij verder doen kan in het belang van het onder wijs en de beschaving van den Javaanbleek dat de commissie voor het inlandsch onderwijs weiDig kon tot stand brengen. De regeeriog was wel is waar bereid de pogingen der commissie te steunen, maar het plan tot uitgave van een geïllustreerd tijdschrift in de Ma- leische taal, dat de minister van koloniën aan de Maat schappij tot nut van den Javaan wilde opdragen, was in onderzoek onuitvoerbaar geblekeD. Nu was wel is waar den minister in overweging gegeven om liever een tijdschrift in het Nederlandsch te laten maken met bijgevoegde Soedaneesche of Javaansche vertolking, welk plan veel minder bezwaren zou opleveren, maar op dat schrijven was nog geen antwoord ontvangen. Nadat naar aanleiding van deze mededeeling lang durige discussiën waren gevoerdwerd besloten om de commissie voor bet Iadisch onderwijs aan te vullen met de heeren Neurdenburg en Cornelissen en aan haar op te dragen vóór 1 Januari 1874 een rapport in te dienen over de vraag: wat de Maatschappij in het belang van het onderwijs en de beschaving van den Javaan kan doen, teneinde dan dat rapport door de afdeelingen te doen onderzoeken en na ingekomen adviezen reeds in het voorjaar van het volgende jaar een algemeene vergadering te hcuden tot het nemen van eene beslis sing. Met algemeene stemmen werd vervolgens een voorstel aangenomenom aan de kiezers een manifest te richten, waarin op het onvoldoende van het onderwijs in Indië zal worden gewezen. Onder de punten die verder nog werden behandeld behoorde ook de gouvernemeuts koffiecultuur. Reeds ten vorigen jare sprak de Maatschappij als haar meening uit, dat die cultuur als belasting in arbeid onhoudbaar is, maar, zooals bekend is, denkt de minister van koloniën er anders over. Thans is besloten zich tot den minister te wenden, opnieuw op overgave van die cultuur aan de particuliere nijverheid aan te dringen

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1