r 166. MIDDELBIUGSCIIE COURANT. Dinsdag 1873. 15 Juli. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 8.öO. Middelburg ld Juli. Wij berinneren onzen kieebevoegden lezers, dat mor gen (Dinsdag) tusschen des voormiddags 9 en des na middags 5 uren, de inlevering moet plaats hebben der biljettem voor de verkiezing van leden voor den gemeen teraad. Te beginnen met morgen tot den 15e" September a., zullen tusschen Middelburg eu Vlissingen behalve de gewone de volgende ppocrtreinen loopen: des namiddags te 6.30 van Middelburg naar VlissiDgen en des namid dags te 7 uren van Vlissingen naar Middelburg. Als een bewijs boe weinig waarde men hechten moet aan de berichten, die door enkele buitenlandsche bladen en vooral door het Turksche blad Bassiret vcoitdurend aangaande de inmenging der Turksche regeering in den oorlog tusschen Nederland en Atsji in omloop worden gebracht, kan dienen, dat de Turksche regeering, die om licht te bevroeden redenen elke aanleiding vermijdt om met Europeesche mogendheden in moeilijkheden te gerakeD, blijkens telegram uit Constantinopel van Zater dag, do schorsing van dtn Bassiret bevolen heeft wegens bet verspreiden van het leugenachtige bericht, dat een Turksche vloct naar Sumatra gezonden zou worden ter beecheiming van de belangen der Mohammedaansche onderdaten. De Staats courant van heden bevat het verslag aan den minister van binnenlandscbe zaken, betreffende de werkzaamheden aan het koninklijk Nederlandsch meteo rologisch instituut in het jaar 18721873. De commissie voor het examen van hulp-apothekers heeft in hare zitting van 10 Juli de bevoegdheid als zoodanig verleend aan den heer F. M. Raskergeboren te Groningen. BENOE MIK GEN EN BESLUITEN. bidderorden. Vergunning verleend aan D. Kijzer, te Dordrecht, en F. Visser, te 's Gravenhage, tot het aannemen en dragen der medaille voor niet-strijdenden, ter herinnering aan den oorlog van 1870-1871, en aan mr. D. Polak Daniels, te 's Gravenhage, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder van de 4e klasse der orde van de kroon met het roode kruis en op een wit veld, te dragen aan het herinneringslint, hun door Z. M. den Duitschen keizer, koning van Pruisen, ge schonken. eereteekenen. Toegekend aan J. Eskens, boots man, dienende aan boord van Zr. Ms. instructie-brik Ternate, als tlijk van Zr. M\ goedkeuring en tevreden heid wegens redding van een in het dok te Sunderland over boord gevallen bootsmansleerling op 11 Junijl.de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, n°. 64, alsmede een loffelijk getuigschrift. waterstaat. Onbepaald verlof verleend met hehoud van anciënniteit aan den ingenieur van den waterstaat 3e klasse G. A. Escher. schutterij. Eervol ontslag verleendop verzoek, aan J. L. Luyk, als 2e luitenant bij het 2C bataljon rustende schutterij in Zeeland. rechterlijke macht. Becoemd tot rechter-plaats- vervanger in de arrondissements-rechtbank te Zierikzee mr. J. P. N. Ermerins, advocaat aldaar. burgemeestees. Herbenoemd tot burgemeester van Sint-Kruis M. C. de Dio. KERKNIEUWS. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Marken (classis Edam) de heer C. J. van Vledder, predikant te Zun der dorp, met wien op bet drietal waren geplaatst de heeren dr. N. Tijdeman, te Zuiderwoude c. aen S. G. Geertsema Beckeringte Kleverskerke. MARINE EN LEGER. De officier van gezondheid 3e klasse A. Pieters, laatst gediend hebbende bij de zeemacht in Oo3t-Indië en den ötn dezer van daar in Nederland teruggekomen, wordt met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. Met het stoomschip Conrad zijn voor gouvernements rekening naar Iudië overgevoerd 2 stoombarkassen, 12 getrokken' belegeringstukken van 12 centimeters met bewapening, 2500 puntgranaten, Bponders, 90 kistenen 70 vaten brandgranateu, 45 kisten Beaomoatgeweren, 52C0'kilogrammen buskruit en een belangrijke hoeveel heid scheipe patróueö. Van aè-dObpgèroepen jongelingen, om geplaatst té worden bij het instructie-bataljon te Kampen, kwamen 32 op, die, met uitzondering van 1, wegens lichaams gebreken afgekeurddaarbij geplaatst zijn. Den 4'" dezer arriveerde in bet kamp hij Rhenen het korps pontonniers, ender het kommando van den luitenant kolonel Wimmer, ter sterkte van 16 officieren, waaronder 5 gedetacheerd van de korpsen infanterie, en ongeveer 190 onderofficieren en manschappen. De dag van aankomst en de daaropvolgende werden be steed met het ontladen van bet materieel en het in orde brengen van het park. Behalve de voordeelen, die deze plaats voor dit kamp aanbiedt door de onmiddellijke Babijheid van eene rivier, met eene stroomsnelheid van ongeveer 0.8 meter, en een waterspiegel van ongeveer 240 meter breedte, is het kamp zeer aangenaam gelegen in een der schoonste cn gezondste streken van ons land. Bovendien wordt de geheele inrichting van het kamp zeer geprezen, daar het voor zoover mogelijk voorziet in comfortzoowel voor den officier als voor den soldaat, door de aanwezigheid van zeer goede captines. Den 7en Juli namen de werkzaamheden des morgens te 64 uur een aanvang met het slaan een er brug, waarbij de pontons afzonderlijk werden aangevoerd. Te 10 uren waren de beide oevers van den Rijn verbonden door eene brug, geschikt om ons bespannen veldgeschut over te laten, hebbende het brugdek eene lengte van onge veer 260 meter. Te 124 nur werd een aanvang gemaakt met het afbreken, dat te 34 uur was geëindigd. Den 8<u eu gen werden deze oefeningen herhaalddoor de brug met brugvakken te slaan en op dezelfde wijze af te breken. Niettegenstaande de groote hitte werden de werkzaamheden flink door de manschappen verricht. Den 9eu Juli, des avonds te 11£ uur, was het kamp in diepe ïust, toen plotseling het signaal van alarm de kampeerenden uit den slaap riep. Te 12 uren stonden de troepen aan den oever gerangeerd en werd, onder begunstiging van den maneschijn, aanvang gemaakt met het slaan eenev biugdie te li uur gereed was, zonder dat de minste verwarring had plaats gevonden. Ten bewijze, dat bij deze oefening de grootst moge lijke stilte was in acht genomenstrekke, dat eenige inwoners van Rhenen, door het prachtige weer uitge lokt om buiten van de natuur te bJ ij ven genietenniets van de werkzaamheden hadden gehoord. Te 3 uren was de brug weer in vakken ontbonden en aan den oever vastgelegd, terwijl kort daarna de manschappen weder in slaap lagen. GEMENGDE BERICHTEN. Gisteren voormiddag gingen een viertal jongelingen uit de gemeente Hoekvan het nabij gelegen Maurits- tort met laag water door den Braakman naar het aan de overzijde gelegen Philippine, met het voornemen om nog vóór het opkomende water langs denzelfden weg terug te keeren. Daar zij ook de naburige Belgische gemeente Bouchaute hadden bezocht, was de tijd al ver verstreken en inmiddels het water reeds gerezen. Echter keerden zij des middags weder langs denzelfden weg terug, doch midden in den stroom waren twee hunner alias van het pad afgeweken en geraakten in eene geul, alwaar beide verdronken, terwijl de overige twee, hoewel met veel moeite en afgemat, nog den wal konden bereiken. De verdronkenen waren twee broe ders, oud 21 en 19 jaren, beide werkzaam te Hoek, ter wijl zij in het voormalig 4e district te huis hoorden. Donderdag morgen was te Groningen de reeds be jaarde timmerman Roelfsema bezig aan een gevel, toen een bleeker met paard en wagen de straat passeerde en het engeluk bad de ladder omver te rijden, waar door Roelfsema met ladder en al op de straat neerviel en meer dood dan levend naar zijn woning werd ged»a- gen, alwaar hij eenige oogenblikken daarna is overledeD. De bepaling die tot dusver nog in Saksen-Coburg bestond, dat ongehuwde mannen een zekere belasting bekend als het: Hagestolz-Geld, moesten opbrengen tot ondersteuning van behoeftige weduwen, is door de regeering opgeheven. De stad Elmina, die in de helft der vorige maand door de Engelschen is in brand gestoken en vernield, bevatte 10,000 inwoners. Vooruit warea alle ingezete nen, die zich wilden onderwerpen aan het Britsch gezag, uitgenoodigd om eeu schuilplaats te zoeken op het kas teel van Elmina. Den volgenden dag werd de brandende stad nog door de Engelsche schepen beschoten. net Genootschap tot bekeering der Israëlieten te Philadelphia heelt een zendeling iu dienst, die in he- vorige jaar 76 predikatiën gehouden en 22,000 trak taatjes uitgedeeld heeft, zonder echter een enkelen Israë liet ie kunuen bekeeren. —De.fi/igrAj vud Perzië heelt onder zijne diamanten eenige van een tot dusver in Europa onbekende soort. Zij bezitten dezelide hoedauigheden vao de gewone, dezeltde door zichtigheid, denzeltden glans, dezelfde hardheid, maar boven dit alles is hen eene genr eigen die zich bij hooge temperatuur ontwikkelt, b. v. in een vertrek waar velen bijeen zijn of nog beter op een bal. Deze dia manten worden gevonden in een hoekje van Perzië, waar de bodem veel ijzer en kcoldeelen bevat. De geur van den steen gelijkt op die van amber, een weinig wierook en nog een bijzondere reuksoort uit dat land. De steenen zijn zolts in Perzië zeldzaam en duur; men hecht er de kracht van een talisman aanin zoover dat de drager op de naastbij zijnde personen zekeren betooverenden invloed uitoefent. In de oude „glazela" wordt de tooverkracht dezer diamanten bezongen. In de Ruhr en andere wateren in Westfalen ziet men sinds eenigen tijd eene buitengewone menigte doode visschen drijveD. De oorzaak daarvan is bekend. Men vischt er tegenwoordig op eene nieuwe manier, waarbij men geen. netten ot hengels noodig heeft. De visch wordt door een smakelijk aas in groote hoeveelheden naar bepaalde punten gelokt, waar meu van tijd tot tijd onder water dynamiet-patronen laat springen. Op die wijze werden telkens een aantal visschen tegelijk gedood, maar tevens zoodanig verspreid, dat de mees ten vei leren gaan. Daar dit misbruik zoodanig toe neemt, dat men onlangs op óen dag de doode visschen bij duizenden kon tellen, zijn er reeds van onderschei dene zijden klachten gerezen. Algemeen vreest men dat viscbteelt en visscherij op die wijze ten gronde zullen gaan, en men verwacht dan ook dat van over heidswege spoedig maatregelen er tegen zullen worden genomenvooral omdat de dynamiet-patronen niet slechts eene groote vernieling onüer de visschen aanrichten, maar ook voor de oevers en schepen zeer gevaarlijk zijn. Niet iedereen toch weet er behoorlijk mede om te gaan. BURGERLIJKE STAND Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 13en dezerC. Quintenwedr. van H. Doeselaar36 j. met J. F. Malgo, wede. van L. Dhont, 44 j. A. P. Valk, jm. 28 j. met J. Eegeur, jd. 23 j. (Van 5—12 Juli.) Vlissingen. Gehuwd: H. Spierings, jm. 24 j. met H. M. Kest, jd. 23 j. Bevallen: J. C. Krul, geb. Jonker, d. M. L. Bos, geb. ten Hacken, d. J. van Zalen, geb. Brandenburg, z. J. C. Gravesteingeb. Hartez. J. Maasgeb. Note- baard, z. S. A. Feijs, geb. Haarzakkt-r, z. P. Poppe, geb. Geschiered. Overleden: M. Koppejan, z. 10 w. E. H. P. Huil- roandz. 3 m. O. Maqueliuz. 3 m. J. P. Hageman, jm. 27 j. W. van den Berge, z. 3 m. J. A. van Boven, z. 4 w. Zierikzee. Bevallen: P. J. Bouman, geb. Gerrit sen z. en d. (tweel.) E. van Zaaier, geb. van der Jagt, d. J. Brandenburg, geb. Tabernée, d. E. Willemse, geb. Berrevoets, d. Overleden: P. de Glas, (gepensioneerd militair, aan boord van een schip op de reede). T. Bakkerwede. J. Peute, 75 j. H. P. Bouman, z. 3 d. THEE ÏÏOMETEB ST N D. 12 Juli 's av. 11 u. 61 gr. 13 's nrorg. 7 u. 60gr.'smidd.lu.68gr.'8aY. llu.68gr. 14 n "smorg. 7 u. 63gr. 'sinidd. 1 u. 68 gr. 'sav. 6 u. 67 gr. Öuttenlcmï». ALGEMEEN OVERZICHT. Wanneer men het verslag van de zitting der natio nale vergadering van Zaterdag leest, is men bijna geneigd aan een algemeen complot der leden te denken met het doel om der wereld te toonen, dat wanneer de heer Buffet een feest, zooals Donderdag de groote revue te Longcbamps was, waaraan door de afgevaardigden in hunne qualiteit wordt deelgenomen, met eene bijeen komst der kamer meent te mogen vergelijken, ook dan alleen sprake kan zijn van eensgezindheid eu van een zwijgen der partijschappen. Zij schijnen gevreesd te hebben dat de woorden van den president, Vrijdag bij den aanvang der zitting uitgesproken, de natie iu den waan zouden biengen dat hare afgevaardigden in't ver volg den strijd der partijen zouden staken en zich uit sluitend zouden wijden aan de behartiging der nationale belangen. Is dit Zaterdag hun doel gewenst, dan heb ben zij zeker met voldoening de vergaderzaal kunnen verlaten, want de orde van dien dag is onaangeroerd gebleven en de geheele zitting is iDgenomen met aan merkingen op het proces-verbaal der \orige zitting en met persoonlijke feiten. Men kan juist n et zeggen, dat de regeeiipg in dezen algemeeuen strijd de beste figuur gemaakt hoeft. Een harer eigene vrienden, de heer Raoul Duval, heeft het gevecht geopend. Hij wenschte den minister

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1