der forten bij 111kirchstation Graffenetaden en Wange- nauwelke door watergrachten omringd woi den, is eerst in dit jaar een begin gemaakt, weshalve zij nog niet zoover gevorderd zijn als de andere. Doch in elk geval zal met het einde van dit jaar de nieuwe stelling op den linker-Rijnoever verdedigbaar zijn. Op den rechter oever rondom Kehl zijn do plaatsen voor den aanleg van drie nieuwe forten aangewezen. Het hof van assises der Rtióae, te Lyon, heeft uit spraak gedaan in de zaak der geheimzinnige branden. Onlangs ontstond in de woning van den heerFonteret veertienmaal brand, op allerlei plaatsen, soms zelfs in zijn bed, zonder dat men ken ontdekken, waaraan dit verschijnsel was toe te schrijven. Eindelijk bemoeide de politie er zich mede en bet gevolg was dat mevrouw Fonteret en hare dienstbode ia hechtenis werden geno men. Deze wilde haar man op die wijze bekeerenen hem nopen om zijne kerkelijke plichten waar te nemen. De heer Fonteret heeft in het getuigenverhoor verklaard dat hij wel niet begreep hoe er telkens brand ontstond, maar bij zich daarover weinig bekommerde: hij was geassureerd. Het hof heeft de brandstichtsters vrijgesteld. Het heeft begrepen, dat de zaak op zich zelve meer eene godsdienstige aardigheid was, die echter, nu zij aan het licht was gebrachtniet meer zou worden ge pleegd. De brandstichtsters waren genoeg gestraft door hare voorloopige gevangenschap on de ontraadseling van het wonder ter bekeering. THEBMOMETEB STA N D 11 Juli 'sav. 11 u.58gr. 12 'smorg. 7 u. 63 gr. 'smidd. 1 u. 68 gr. 'sav. 6 u. 69 gi öuttenlanö. ALGEMEEN O VERZICHT Bij de hervatting der werkzaamheden van de Fran- sche nationale vergadering heeft de heer Buffet gisteren in eene redevoering, die algemeen werd toegejuicht, het groote militaire feest herdacht, hetwelk Donderdag ter eere van den ihah van Ferzië op de vlakte van Longcbamps plaats had. Gisteren heeft de nationale ver gadering, zoo ongeveer drukte zich de president der kamer uit, eene zitting gehouden waarvan geen proces verbaal is opgemaakt, maar waarin ook geen strijd der partijen gevoerd werd. Eenstemmig brachten alle ver tegenwoordigers der natie hulde aan het leger, dat voor hunne oogen passeerde. Niet alleen alleFranschen, die dit grootsche schouwspel bijwoondenbetuigden hunne tevredenheid over dien dagwaarop eensgezind heid cn vaderlands liefde heerschten maar ook de souverein van Ferzië heeft van zijne sympathie voor Frankrijk doen blijkeD. In naam der nationale verga dering wenschte de heer Buffet op zijnen zetel wel verdiende hulde te brengen aan het leger van Frankrijk. Met algemeene toejuichingen werden deze woorden van den heer Buffet begroet. Wij willen ons van alle beoordeeling daarvan onthouden, omdat er veel is in die officieele soldaten-spelen en schitterende vertoonin gen en in die vleierijen van het leger die helaas! niet in Frankiijk alleen voorkomen, maar in alle groote en beschaafde stalen van Europa dat ons voor de borst stuit. Wij wenden daarom liever den blik van deze zaken af en maken met een eukel woord melding van hetgeen naar ons oordeel de zitting van gisteren tot eene bijzonder belangrijke maakte. In de eerste plaats verdient uit dit oogpunt een wetsvoorstel de aandacht, dat door den minister van handel, den heer de Bouillerie, werd ingediend, strek kende tot intrekking der wetten, waarbij de belasting op de grondstoffen in Frankrijk is ingevoerd. De minister deed deze indiening vergezeld gaan van een korte mededeeling omtrent deu stand der onderhande lingen over de handels relatiëu van Frankrijk niet Engeland en België. Die onderhandelingen bedoelden den onvoorwaardelijken terugkeer tot de vroegere wetge ving en het behoud der oude tractaten, gebaseerd op het beginsel van vrijen handel, tot 1876, het tijdstip waarop alle tractaten met andere Europeesche stalen zonder onderscheid expireeren. Dan zou Frankrijk vrij zijn om te beslissen, welken weg het op politiek-com- mercieel gebied wenscht ia te slaan. Iedereen erkende dat de belasting der grondstoffen niet doeltreffend was, zij kon aan do schatkist hoogstens 2 millioen opbren gen, waardoor in geenen deele in de behoeften voor zien werd. De kamer zou weldra de voorstellen van den minister van finauciëa kunnen onderzoeken, waar door de regeering het evenwicht in het budget hoopte te herstellen. Openlijk bracht de heer de Bouillerie zijn dank aan den conseil supérieur du commercedie in het opsporen der middelen om tot dit doel te geraken de regeerir.g met onverdroten ijver en goede raadgevingen ter zijde had gestaan. Verder verdient eene vraag van den afgevaardigde Millaud aan den minister van binnenlandsche zaken bij zondere vermelding, omdat het antwoord van den heer Beulé opnieuw een eigenaardig licht werpt op de poli tiek dezer regeering. Tot groote verrassing van het publiek is namelijk eergisteren in alle gemeenten van Frankrijk de redevoering van den heer de Broglie aan geplakt, welke door den vice-president van den minister raad tegen het voorstel van den beer Dufaureom de constitutioneele ontwerpen van de regeering van Thiers aan de orde te stellen, in de voorgaande week werd uit gesproken. De heer Millaud vroeg met welk recht die aanplakking had plaatsgehad? Tot dusverre geschiedde dit slechts ingevolge besluit der kamer. De heer Beulé vroeg welke wet deze aanplakking verbood? De re geering wenechte de natie slechts in kennis te brengen met de meening van het gouvernement ten aanzien van de belangrijke quaestie der constitutioneele wetten. Hiermede schijnt het incident te zijn afgeloopen, doch het is zeer te betwijfelen of de linkerzijde met dit ant woord voldaan was. Aan nog sterker twijfel is het on derhevig of de regeering het voorgestelde doel bereikte, namelijk dat de natie er zich thans rustig bij zalneder- leggen dat deze belangrijke quaestie, die aan de regee ring de noodzakelijke stabiliteit geven moet, terwille van de ijdele weoschen der monarcbalen tot ïestauratie van het koningschap achter de bank geschoven wordt. En al verbiedt juist geene wet deze aanplakking, de re geering week niettemin van de parlementaire usantiën af om eenzijdigen druk op de natie wit te oetenen. De autoriteiten te Lyon zijn onvermoeid in hun strijd tegen het radicalisme. Twee dagbladen waren gisteren het slachtoffer barer vervolgingszucht. Bij besluit van generaal Bourbaki, die zeer waarschijnlijk op instigatie van de prefectuur handeldewerd La France républi- caino opgeheven en le Progrès voor twee maanden ge schorst. En nog zijn er kortzichtige afgevaardigden der linkerzijde die van het nut en het gemak van den staat van beleg niet overtuigd zijn In het Eijgelsche lagerhuis heeft de heer Gladstone, in antwoord op eene vraag van den heer Bouverie te kennen gegevendat de wet waarbij bepaald wordt dat eene censuur van den kardinaal in het vervolg niet de ontzetting van het ambt van onderwijzer ten gevolge zal hebbenook toegepast zal worden op pater 'O Keeffe, zoodra bij zijn verzoek herhaalt om weder zijn plaats als onderwijzer te mogc-n innemen. Niet alleen de Carlisten en intransigentes betwisten der Spaansche regeering het gezagthans zijn ook de Inter nationalisten nl. de werklieden die lid der Internatio nale zijn, te Alcoy tegen de overheden in verzet geko men, en wel tot dusverre met uitnemend succes. Zij zijn geheel meester van de stad behalve het stadhuis, waarin eenige civiele gardisten en vrijwilligers zich ver schanst hebben, die echter daarin een geregeld beleg moeten doorstaan. Den alcade hebben de opstandelingen vermoord en een zestigtal huizen in brand gestoken. Zoo dra de troepen hen aanvallen dreigen zij de ingezetenen, die zij als gijzelaars in verzekerde bewaring genomen hebben, te fusilleeren. De stereotype zinsnede ontbreekt ook weder niet aan het slot van dit bericht, dat de regeering besloten heeft wet energie te handelen. Hier aan zal wel niemand twijfelen, doch het blijft slechts de vraag waar zij de middelen zal vinden om iets van die energie te doen blijken? In den ministerraad heeft de minister van financiën, de heer Carvajal, voorstellen gedaan om althans der regeering een der noodzakelijke middelen te verschaffen, om aan de vreeselijke wanorde in het Spaansche schier eiland een einde te maken, namelijk geld. De minister raad heelt deze voorstellen goedgekeurd, zoodat zij spoedig aan het congres zullen worden ingediend. Doch met deze becijferingen op het papier is nog niet in den nood voorzien, die dagelijks grooter wordt. En bovendien zou het niet de eerste keer zijn dat die berekeningen faalden. In elk opzicht is en blijft de toe komst voor Spanje uiterst donker. Ook in het Noor den is der regeeriDg weder eeu gevoelige slag toegebracht. De brigade-generaal Cabrinetty, die voor eenigen tijd tot dezen rang verheven werd omdat hij een schitterende overwinning op de Carlisten behaaldeis door Saballs totaal geslagen en met 100 man zijner colonne gesneu veld. Zijne artillerie en bagage zijn in handen der Carlisten gevallen. Het conflict te Lyon. Toen vójr een paar maanden de nationale vergade ring te Versailles de voorloopige gemeentewet voor Lyon aannam, waarbij de centrale main's werd opgeheven, werd door vele leden der linkerzijde reeds voorspeld dat deze wet een eerste stap was tot een ingrijpende hervorming waarbij de leden van den gemeenteraad denzelfden weg zouden opgaan als de maire. Men verlangde het terrein slechts voor te bereiden, zeiden zij, en dan zulk een incident in het leven te roepen, dat de gemeenteraad in verzet kwam teneinde dien daarop wegens overschrij ding van gezag te ontbinden en te vervangen door eene municipale commissie. In éen woord het middel door het keizerrijk vaak op weerspannige gemeenteraden toe gepast, zou ook nu weder in vollen bloei komen. Le Temps zegt nog maar geen geloof aan die pessi mistische voorstelling te kunnen schenken, hoewel, men moet erkennen dat de laatste moedwillige beleediging van den gemeenteraad door den heer Ducros niets anders beoogt dan die voorstelling waarschijnlijk te maken. „Het is inderdaad onmogelijk, aldus laat het zoo gematigde liberale blad zich uit, om een ernstig gerechtvaardigde administratieve handeling, een nood zakelijken politie-maatregel te zien in het verbod aan de leden van den gemeenteraadom zender kaart van den prefect het stadhuis binnen te gaan. Door op deze wijze den gemeenteraad onder bewaking te willen stel len in zijn eigen huis, door zijne leden te onderwerpen aan de controle van eeu portier, heeft de prefect hen moedwillig beleedigd en deze abnormale en onwettige handelwijze heeft meer dan den eDkelen schijn eener provocatie. „De leden hebben gelukkigerwijze niets anders gedaan, dan de paspoortendie hun ongevraagd waren uitge reikt, aan den heer Ducros terug te zendenmet bijvoe ging van brieven in min of meer scherpen toon geschreven, maar allen opmerkingen bevattende die ruimschoots verdiend waren. Hun besluit oui bet stadhuis niet binnen te gaan, zoolang het belachelijk consigne be stond, was te voorzien. De heer Ducros, die tegelijk uitvinder van het kwelmiddel en oorzaak van het inci dent is, behoort zoo spoedig mogelijk, in het belaDg van de gemeentezaken vooral, daaraan een einde te maken; als prefect en als maire is het hem dubbel ver boden om op eigenmachtige wijze den gang van zaken wat den publieken dienst betreft te belemmeren. „Wij voegen er bij dat zulke handelingen, die uit het oogpunt der opportuniteit evenmin als uit dat der administratieve welvoegelijkheid te verdedigen zijn, den heer Ducros zeiven het meest zouden schaden in zijn conservatief apostelschap, dat hij met zoo grooten ijver aanvaard heeft, lu de eerste plaats, omdat een amb tenaar, hoe hoog hij ook geplaatst zijzich niet lang kan staande houden wanneer hij zich belachelijk maakt, en verder omdat deze soort van handelingen volmaakte overeenkomst hebben met die van het befaamde comité van het algemeen welzijn, dat door de conservatieven te Lyon terecht verafschuwd wordt. Dat comité be handelde toen den prefect Challemel-Lacour op dezelfde wijze als de heer Ducros nu den gemeenteraad behan delt; het sloot hem zonder rechterlijke machtiging op, onderwierp l:em aan een voortduiend toezicht en om ringde hem met vertrouwbare agenten, even onomkoop bare Cerberussen wellicht als de portiers, die door den heer Ducros met de bewaking der toegangen van het stadhuis belast zijn. De prefect der Rhone vooral moet meer dan iemand anders vermijden dat dergelijke paralellen getrokken kunnen worden en voorzeker geen administratieve maatregelen afzien van hen, wier be ginselen hij op zoo krachtige wijze bestrijdt." 3cctijöingm. Gisteren is ter reede van Yeere gekomen het schoo- nerschip Volharding, gezagvoerder J. Pander, van Riga met eene lading hout. Alles wel aan boord. É)cmï>etsl>cricl)ten. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 12 Juli 1873. Nederland ♦Certific. Werkelijke schuld. 2^ pet. 56^ ♦dito dito dito .3 ♦dito dito dito .4 90 ♦Aand. Handelmaatschappij 4\ 141£ ♦dito exploitatie Ned. Staatssp. Belgie. ^Certificaten bij Rothschild 2^ 59^ Frankrijk. *Inschrij vingen3 ♦dito5 84} Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 100i ♦Certific. adm. Hamburg 5 ♦dito Hope C°. 1855 6C serie 5 ♦Cert. f 1000 1864 5 99i *dito. f 1000 1866 5 „99 ♦Loten 18665 ♦Oblig.Hope&C°.Leening 1860 4J- 91f ♦Certific. dito4 76| *ln8cript.Stieglitz&C°.2ca4L. 4 ♦Obligatiën 186769 4 77} ♦Certificaten6 ♦Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 232± ♦Oblig. dito4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis .5 dito dito Jelez Orel. 5 95$ dito dito Charkow Azow. 5 93$ Polen. *Schatkistobligatiën 4 75£ Oostenrijk. *Oblig.metall.in zilverJau./Juli. 5 65$ ♦dito dito April/Oct. 5 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 60$ *dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 18615 Spanje. ♦Obligatiën Buitenl. 186771. 3 19$ dito Binnenlandsche 3 15$ Portugal. *Obl. 1856—69 3 41-$ Turkije. dito (binnenl.)5 51 Egypte. Obl. 1868 7 86 Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 96£ ♦dito dito dito (1882) 6 98^ ♦dito dito dito (1885) 6 100*

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2