MIDDELBURGSCHE COURANT. F 165. Maandag 1873. 14 Juli. Dit. blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is 3.SO. Middelburg 11 Juli. De terugkomst van Z. M. den koning uit Zwitserland is eenige dagen vervroegd. De koning zal waarschijn lijk den 13en Augustus in de residentie terugkecren. Bij missive van den 28fn Juni jl. beeft de minister van binnenlandsche zaken geantwoord op de hem gedane vraag: of onder de scholen, bedoeld in art. 17 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad n° 134), ook begrepen zijn de zondagscholen waarin uitslui tend onderwijs in den godsdienst wordt gegevencate- chisatiën, zoogenaamde kinderkerken, inrichtingen den naam dragende van bijbelklasse en naai- of breiklasse, alsmede zang-, brei- en naaischolen, ook wanneer daar aan gewoonlijk de naam van school niet wordt ge geven. De wet, zegt de minister maakt geen onderscheid tusschen de eene school en de andere; art. 17 is das op alle scholen van toepassing; hoe eene school ge noemd wordt doet ter zake niets af. Leerlingen die catechisatiën bezoeken zijn, in den regel, tevens leer lingen eener school en voldoen dan aan art. 17 dei- wet. Het antwoord op de vraag of lokalen waar gods dienst-onderwijs gegeven wordt, onder het woord scholen begrepen zijn door den wetgeverzal afhan gen van omstandighedenin elk geval afzonderlijk te beoordeelen. Zij die onderwijs genietenkunnen elke moeilijkheid voorkomen door toepassing van de koe pok-inenting. Verzuimen zij deze, dan zal de strafrech ter casu quo beslissen. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 9 dezer is, met ingang van 1 Augustus a., na voorafgaand vergelijkend onderzoek tot opzichter van den waterstaat 4e klasse benoemd C. Postma. In het Provinciaal blad van Zeeland n° 73 is opge nomen de volgende circulaire van den commissaris des konings aan de burgemeesters der gemeenten in deze provincie „Er is mij medegedeeld, dat art, 51 der wet van den 4fn Juli 1850 (Staatsblad n° 37) in eenige ge meenten dezer provincie wordt uit het oog verloren. Men beweert namelijk, dat aldaar dikwerf de zegels der leden van het stembureau niet alleen op de bussen ontbreken, maar dat enkele bussen zelfs niet van het gemeente-zegel voorzien wordenelders wordt, in plaats van een wapen of letter-cachet, gebruik ge maakt van een geruit of plat-cachet, of ook wel van een of ander muntstuk; terwijl in andere gemeenten weer de sluiting van dien aard isdat men, zonder eenig zegel te schenden, de bussen gemakkelijk met de sleutels kan openen. „Zijn deze mededeelingen juist, dan blijkt dat de waarborgen, welke de wetgever heeft gewild, in eenige gemeenten worden uit het oog verloren, wat niet alleen zeer is af te keuren, maar tevens aanleidingkaugeven tot het vernietigen van verkiezingen, omdat het gemis der zegels of eene onvoldoende verzegeling allicht de gelegenheid opent tot handelingeu, welke op de ver kiezingen van grooten invloed kunnen zijn en derhalve de zekerheid doet ontbreken, welke anders bestaat, dat de geopende stembriefjes werkelijk de bedoeling dei- kiezers uitdrukken. „Het is dan ook met aandrang dat ik vei zoek acht te willen geven op art. 51 der wet van den 4ea Juli 1850 (Staatsblad n° 37) en op het koninklijk besluit van den 8cn Augustus 1850 (Staatsblad n<> 46) en u uitnoodig om de naleving der bedoelde voorschriften te willen bevorderen, door, waar dit noodig is, daarop de aandacht van de leden der stem bureaux te vestigen." De staatscommissie voor de geneeskundige examens heeft in hare zitting van gisteren tot arts bevorderd den heer J. C. Gaerthé, van Borger. Eergisteren middag heeft de minister van koloniën in het groot stedelijk badhuis te Scheveningen een diner aangeboden aan den luitenant-generaal van Swieten, die eerstdaags naar Indië vertrekt. Behalve Z. K. H. de prins van Oranje, waren als genoodigden tegenwoordig de in den Haag aanwezige leden van het corps diploma tiquede verschillende ministers, de leden van den raad van state, de voorzitters van eerste en tweede kamer, de generaals Weitzel en de Stuers, de heeren van Bosse, Blussé, Mirandollo, de Koek, oud-directeur van bet kabinet des konings, allen me* 'dames, en vele andere hooggeplaatste peisonen. De eerste toast bracht de gast heer op Z. M. den koning en de koninklijke familie iiit, waarna de minister van justitie, de heer de Vries, een dronk wijdde aan H. M. de koningin; verder o. a. nog de minister van koloniën op Z. K. H. den prins van Oranje, generaal van Swieten en het corps diplo matique. In antwoord op dit laatste bedankte de deken van 't corps} graaf de Perpoucher, Duitsch gezant bij 't Nederlandsche hof, in zuiver Nederlandsch voor tie aan 't corps diplomatique gegeven gelegenheid, om zijn wenschen te kunnen voegen bij die van zooveel anderen voor den goeden afloop van den oorlog tegen Atsji. Ook generaal van Swieten dankte voor de hem toegesproken woorden en drukte zijne meeniug uit, dat de regee ring alles met de meeste zorg had voorbereid; hij hoopte den oorlog tot een goed einde te kunnen brengen BENOEMINGEN' EN BESLUITEN. staatscommissie!*. Opgedragen aan G. i. van den Bosch te Kattendijke, om Nederland te vertegenwoor digen op het internationale congres van landbouw en boschwezen te Weenen te houden. ONDERWIJS. De gemeenteraad van Colijnsplaat* heeft de jaarwedde van den hoofdonderwijzer verhoogd met 100 en die van de hulponderwijzers met f 75. De eerste bedraagt nu f 900, terwijl de laatste voor eiken hulponderwijzer gebracht is op f 475. De gemeenteraad van Cortgene heeft mede besloten tot verhooging van de jaarwedden van de onderwijzers dier gemeente. Die van den hoofdoudwijzer met f 140 en die van den hulponderwijzer met f 25, of f 50 wanneer hij tevens akte heelt voor de Fransche taal. De hoofdonderwijzer geniet nu eene jaarwedde van f 700, en de hulponderwijzer van f 475 of f 500. KOLONIËN. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen (Javasche courant van den 23c" Mei jl.) civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den contro leur Is klasse bij het binnenlandsch bestuur op de be zittingen buiten Java en Madura J. van Nieuwkuyk; een tweejarig verlof naar Europa, wegen3 ziekte, aan den ambtenaar op wachtgeld L. van den Bor. Ontslagen: eervol, uit 'slands dienst, de klerken bij het departement van financiën J. J. Bloem en P. Schrijn. Benoemd: tot resident van Ternate, de adsistent- resident van Buitenzorg mr. S. C. J. W. van Musschen- broek; tot adsistent-resident van Tassik Mali ja jonk heer H. W. T. Hora Siccama; tot hoofdonderwijzer aan de openbare tweede lagere school te Soerakarta, de hoofdonderwijzer aan de openbare eerste lagere school to Djokjokarta W. d'Ancona; tot. hoofdonderwijzer aan de openbare eerste lagere school te Djokjokarta, de le hulp onderwijzer aan de opeubaro eerste lagere school te Soerakarta J. C. Kikkers; tot lcn hulponderwijzer aan de openbare eerste lagere school te Soerakarta, de 2° hulponderwijzer aan de openbare tweede lagere school te Soerabaija J. J. Lcoijé; tot schout voor de politie te Weltevreden, de schout bij de politie te Samaraog G. N. A. Rochel!tot schout voor de politie te Sa ma- rang, de ambtenaar op nonactiviteit J.B.Oosterweeghel; tot 1CD deurwaarder bij den raad vau justitie te Sama- rang, de instrumentmaker bij het groot militair hospi taal te Weltevreden J. F. van der Waaltot gewoon deurwaarder bij den residentieraad te Soerakarta, de klerk bij dien raad W. H. M. Klein. departement van oorlog. Bevorderd: tot len luitenant bij het wapen der artillerie, de 2e luite. nant D. Twiss. departement van marine. Ontslagen: eervol, uit 'slands dienst, met behoud van recht op pensioen, de ambtenaar op wachtgeld G. A. A. W. Muller. Benoemd: tot opperloods bij het loodswezen te Soe rabaija C. J. Borterthans loods bij het loodswezen. GEMENGDE BERICHTEN. Heden waren wij in de gelegenheid om den alhier in de kade iiggenden monitor de Tijger te bezichtigen. Het ligt geenszins in ons plan om eene nauwkeurige beschrijving te geven van hetgeen dit schip beziens waardig oplevert. In de eerste plaats zouden wij ons niet in staat rekenen om in een paar woorden een hel dere voorstelling te geven van de geheele inrichting van dit merkwaardige oorlogsvaartuig, maar ook al wilden en konden wij dit doen, onze ruimte zou niet toelaten om zelfs maar eea korte beschrijving te geveu van al les, wat het eigenaardige van deze soort van oorlog schepen uitmaakt. Wij verheugen ons daarom te kun nen mededeelen, dat door de welwillendheid van den kommandant van het schip, den heer C. J. Smith, luitenant ter zee le klasse, morgen (Zondag) aan het publiek de gelegenheid geboden zal worden ooi het schip te bezoeken, terwijl tevens de aan wezige officieren en manschappen gaarne bereid zul len zijn om de noodige inlichtingen te verschaffen. Wij twijfelen geen oogenblik of do ingezetenen van Middelburg zullen gretig van deze vergunning gebruik maken, doch wij gelooven tevens te mogen verwachten dat iedereen, die morgen een bezoek aan den monitor de Tijger brengt, daarbij niet zal vergeten dat alleen de welwillendheid van den kommandant hem daartoe in de gelegenheid stelt. Wij hopen daarom dat, ook wat de wellevendheid en de bescheidenheid van het publiek betreft, de état major van de Tijger aangename herinneringen van Middelburg zal raedenemen. Voor allen die verlangen nauwkeurig bekend te wor den met de geheele inrichting der monitor-schepen, verwijzen wij bij deze gelegenheid naar een werk met platen, da-t in 1<C69 te Nieuwediep bij L. A. Laurey het licht zag, getiteld: Beschrijving vanZr. MB.monitor Heiligerlee, en bewerkt door de heeren J. A. Waldeck en II. A de Smit van den Broecke, luitenants ter zee 2e klasse. Eergisteren voormiddag geraakte de arbeider J. van Wijk, werkzaam bij het lossen der Engelsche stoom boot Albatross aan de losplaats van den spoorweg te Neuzen, met zijne linkerhand tusschen een der werkende stoommachines beklemd, tengevolge waarvan al de vin gers dier hand werden afgesneden. Het overig ver brijzeld gedeelte der voorhand werd denzelfden da" geamputeerd; alleen de duim is overgebleven. Eergisteren is aan het spoorwegstation te Laren de trein van 11.24 door een font met het wisselspoor op een verkeerd spoor gekomen en met een met hout geladen wagen in botsing geraakt. De conducteur heeft een been gebrokentwee passagiers hebben kneuzingen bekomen, en de goederenwagens zijn genoegzaam geheel verbrijzeld. Ook van de goederen die zich in de wag gons bevonden, is weinig terecht gekomen. De werkzaamheden aan de nieuwe verdedigings werken in den omtrek van Straatsburg worden met grooteu ijver voortgezet. De op den linker-Kijnoever tusschen de dorpen Reicbstett en Lingolsheim gelegen zes fortenvoor welke een diepe droge gracht ligtzijn zoover voltooiddat zij nu reeds voor een krachtige verdediging gebezigd kunnen worden. In de vorige maand is het garnizoen met de bezetting der forten twee dagen achter elkander gealarmeerd geworden om de troepen met de nieuwe inrichtingen bekend te maken. Thans wordt met kracht gebouwd aan de kazernen, welke achter de forten liggen en door hooge aarden wallen tegen een eventueel bombardement, gedekt worden. Met den aanleg

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1