door de verhooging der loonen van zetters en door de stijging der prijzen van papier genoodzaakt zijn om den abonnementsprijs, alsmede den prijs voor advertenticn, te verhoogen. Een officier der reserve te Weenen, de jonge baron Heine, zoon van den eigenaar van hetFremdenblatten neef van Heinricb Heine, heeft zich schuldig gemaakt aan feitelijk verzet tegen en beleediging van een schild wacht, en is deswege veroordeeld tot 15 maanden zware kerkerstraf, 100 geldboete en vervallen ver klaard van den adelstand. Een groot deel der schadeloosstellingdie Enge land aan Amerika wegens de Alabama-quaestie moet betalen, is reeds afgedaan. In alle stilte is nu reed- door de regeering 1,200,000 pond sterling naar Washings ton gezonden. Zaterdag namiddag half zes ontstond een groote paniek onder de reizigers in het spoorwegstation Saint- Lazare te Parijs. Voor het plaatsbureau was een dichte menigte verzameld, toen eensklaps een der reizigers uitriepdat hem zijne portemonnaie was ontstolen. Den zelfden kreet hoorde men op andere punten. Ieder tast in zijne zakken en ieder heeft iets verloren. De schrik was algemeen. Een oogenblik later werden door de politie-agenten drie fatsoenlijk gekleede heerenEngel- schen naar hun voorkomen te oordeelengearresteerd, uit wier zakken de gestolen portemonnaies te voorschijn kwamen. Deze heeren waren beruchte zakkenrollers, die op reis waren naar Weenen en hun weg over Parijs hadden genomen. Zij zullen vooreerst aan hun reisplan geen gevolg kunnen geven. Uit Lissabon wordt gemeld dat door het bestuur der douane, de kapitein van de stoomboot Murillo, ver dacht van de Nortfleet in den grond te hebben gevaren, tot eene boete van f 200,000 reis is veroordeeld (f 1000) alsmede de verschuldigde scheepvaartrechten, omdat zij op haar laatste reis van Londen de Taag is binnenge- loopen en die wederom plotseling verlaten heeftna verklaard te hebben, dat zij slechts da orders kwam halen van de agenten harer reeders, terwijl zij eene lading voor Lissabon aan boord had. Volgens een bericht uit Berlijn is de moordenaar van de bekende Anna Böekler het kind dat men zoo lang had gezocht in de onderstelling dat het door Zigeuners was gestolen en waarvan later het lijkje werd ontdekt gevonden. De minister van justitie moet, toen het lijkje ontdekt was, een der meest bekwame commissarissen van politie voor crimineele zaken met een agent naar Pommeren hebben gezonden, om den moordenaar op te sporen, wat bun in eenige weken gelukte. In 1871 werd op het exercitie-plein te Saarbriicken zoogenaamde Luiu stein opgericht ter gedachtenis aan het merkwaardige eerste mitrailleuse-schot van Lulu Da toeristen hebben echter ter voldoening van hun zucht naar rariteiten den steen bijna geheel ver nietigd, zoodat nog slechts een stompje uit den grond te voorschijn kwam. Thans is een nieuwe gedenksteen opgericht, waarop men aan de voorzijde leest: „Lu?u's erstos Debut 2 Augustus 1870" en op de tegenoverge stelde zijde: „2/8. 1870", terwijl op de beide andere zijden symbolische figuren zijn aangebracht. Door de internationale commissie tot vaststelling der lengte van den meter, die in de maand October jl. te Parijs is vergaderd geweest, werd o. a. de vorm en de wijze van uitvoering vastgesteld. De stof zou be staan uit platina en een tiende iridium, een metaal dat het minst smeltbaar en het meest vast of hard is onder alle metalen. Dat mengsel is onlangs gesmolten ia ao werkplaats van Sainte Glair Deville. In drie kwartier was er 9 kilogrammen platina en 1 kilogram iridium, onder do werking van een oxygeea- en hydrogeen-vlam gesmolten. De gieting heeft plaats gehad in een vorm, die uit dezelfde stof bestond als de oven zelf, dat is uit een blok van koolzure kalk, welks wanden, door de verschrikkelijke hitte, na het gieten waren veran derd in bijtende kalk. De vloed van het metaal was volkomen helder, en in den vorm afgehaald zijnde, be hield de staaf hare blinkende oppervlakte. In dezen toestand zal zij nu aan smeden, walsen of pletten en trekken werden onderworpen, om den aangenomen vorm des meters te ontvangen. De gieting zal nu met 200 kilogrammen van het metaalmengsel worden herhaald. Dit zal een voorbeeldelooze gieting zijn; de moeilijkste die tot hiertoe in de metaalbewerking der meest weer stand biedende metalen is geschied, en die aan de ver schillende natiën de meest onveranderlijke maat-eenheid zal verschaffen. £[et aquarium van Brighton levertevenals dat Tail Sydenham, zulke goede rente op, dat men beslo ten heeft er te Londen ook een op te richten. Er is een maatschappij op aan dealen gevestigd, die een kapi taal van 200,000 pond sterling zal bijeenbrengen. Het aquarium zal ia ïotbillstreetWestminster, gebonwd worden. tbebmombtehstamd. 10 Juli'sav. 11 o. 62 gr. 11 's:norg.lu.63gr.'Bmidd.ln.69gr.,sav.6u.67 gr. öuitenhmiX algemeen overzicht Onder het fraaiste weder had gisteren de groote revue over 80,000 man troepen in het Bois de Boulogne, op de vlakte van Longchamps, ter eere van den Perzischen koning der koningen plaats. Drie groote tribunen waren opgeslagenwaarvan de middelste bestemd was voor den shah en waarop hij ontvangen werd door den president der kamer en de ministers; de tribune ter rechterzijde was gereserveerd voor de leden der natio nale vergadering, die ingevolge haar besluit van Maan dag in costuum en met insignes de plechtigheid bij woonden, terwijl op de linkertribune het corps diploma tique en andere autoriteiten gezeten waren. Mac-Mahon die den shah aan de poort van Pas3y afwachtte was omstuwd door een schitterenden staf, waaronder men den hertog van Auraale en alle militaire atachês der vreemde legatiëa waarnam. Terwijl de hoogste autoriteiten van het land .en de bevolking der hoofdstad en hare omstreken dit oogver blindend schouwspel gadesloegen, werd in de tweede stad van Frankrijk een besluit genomen, waaruit blijkt dat men aldaar niet in feestelijke stemming verkeert, maar veeleer met vrees vervuld is, dat het conflict tusschen het prefectoraal gezag en de municipaliteit benevens alie andere door de bevolking gekozene regeoringscol- leges ernstige gevolgen zal na zich slepen. De zaak is niet alleen voor Lyon, maar voor geheel Frankrijk van belang genoeg, om den loop daarvan nauwkeurig te volgen. Zooals men zich herinnert heeft de prefect den gemeenteraadsleden Maandag als uitzondering den toegang tot hun vergaderzaal willen vergunnenen hebben dezen daarop onder protest het stadhuis verlaten, omdat zij als vertegenwoordigers der gemeente het recht meenden te hebben om zonder vergunning van iemand het gemeentehuis te kunnen binnengaan. De prefect, of liever in zijne afwezigheid de secretaris-generaal, heeft zich echter ook van zijn kant op zijn standpunt gehand haafd. Toen Woensdag de leden van den gemeente raad zich met hunne oproepingsbrieven aan het stadhuis aanmeldden, werd hun de toegang geweigerd omdat zij geen toelatingskaarten konden vertoonen. D8 zitting had dientengevolge niet plaats. De departementale com missie, ongeveer gelijkstaande met onze gedeputeerde staten, heeft gisteren echter gemeend, dat het tijd werd om zich met deze zaak te bemoeien. Zij heeft van den minister van binnenlandsche zaken de bijeenroeping verlangd van den generalen raad in buitengewone zit ting om over de quaestie der tijdelijke toegangskaarten te beraadslagenwelke de prefect beeft goedgevonden niet slechts aan de leden van den gemeenteraad, maa r ook aan de leden van den generalen raad van het de partement du Rhone te zenden. Wat zal de heer Beulé op dit verlangen te kennen geven? Zal hij het wagen te weigeren? Men heeft in do circulaire betreffende het aanwenden van pogiDgen om de pers in de provin ciën om te koopea en in de quaestie der burgerlijke begrafenissen geziendat deze minister niet voor een kleinigheid vervaard is. Het zou daarom niet te verwonderen weien, wanneer hij opnieuw den model - prefect voor een gouvernement de combat in bescherming nam tegen de billijke eischen van de bevolking. Heden zullen in de Belgische kamer de discussiën over het voorstel van den heer Coremans c. s. over het gebruik der Vlaamscke taal ia het strafproces aanvan gen. G-isteren heeft zij hiertoe op voorstel van de heeren Coremans eu Wambeeke beslotenechter niet zonder eenige levendige discussiën. De heer Malou stemde niet terstond met dit voorstel in; hij wenschte dat de kamer eerst den dag bepalen zou, waarop het militaire vraagstuk aau de orde zou komen en zii zich stipt aan dien dag zou houden ook d in, wanneer de debatten over het voorstel Coremans uog niet zouden afgeloopen zijn. De Antwerpscbe afgevaardigden, die den schijn niet ontgaan van het voorstel-Coremans als stormram te gebruiken, waarmede zij bij de aanstaande verkiezingen op de gemoederen der kiezers kunnen stormloopenteneinde herkozen te worden do Ant werpscbe afgevaardigden maakten zulk misbaar na deze woorden van den heer Malou, dat deze van zijn wensch afzag, zich waarschijnlijk troostende, zooals l'Iudépen- danee beige zegtmet de gedachte, dat wanneer de discussiën over de Vlaamsche quaestie bijzonder gerekt werden, de kamer die altijd nog kon afbreken om het militaire vraagstuk op te lossen. Wat dit laatste betreft, gisteren werd het rapport der centrale commissie op het bureau der kamer gede poneerd. De heer Nothomb, een verklaard voorstander van den persoonlijken dienstplicht en van eene ingrij pende verbetering der Belgische strijdkrachten, is tot rapporteur der commissie gekozen, die behalve hem uitsluitend uit anti-militaristen derclericale rechterzijde bestond. Door welke beloften en concessiën is de regee ring er in geslaagd, om de opinie der rechterzijde zoo geheel te doen omslaan? Die viaag doet men zich in België te vergeefs; de heer Nothomb scheen dan ook gisteren, zooals 1' Indépendance beige zegt, de zitting te verlaten alleen om aan de nieuwsgierigheid zijner collega's van de linkerzijde te ontkomen. Blijkens telegram uit Peipignan nemen de macht en de invloed der Carlisten in de noordelijke provinciën van Spanje met den dag toe. Kleinere en grootere min of meer versterkte plaatsen vallen in hunne handen, de openbare kassen worden door hen niet alleen geplun derd, maar zelfs dooden zij den ontvanger, zooals te Sanguirac, bij den geringsten tegenstand, zware schat tingen en contributiën worden door hen opgelegd ter wijl zij intusschen de aanzienlijke burgers als gijze laars medenemen. De opperbevelhebber van het noor- derleger, generaal Nouvillas, schijnt weinig moed op een goeden uitslag van den strijd tegen de Carlisten te koesteren, althans hij heeft zijn ontslag ingediend. Veel heett hijdie met zoo goede verwachtingen zijn post aanvaardde, trouwens in het noorden niet gedaan om een einde aan den burgeroorlog te maken. Iu bai'e wanhoop beproeft de regeeriag te Madrid nog een laatste pogiDg. Zij heeft eene proclamatie aan het volk gericht, waarin zij verklaart krachtige maatregelen te zullen nemen om den burgeroorlog te doen ophouden, en daarom een beroep doet op alle voor den dienst ge schikte Spanjaarden. Zij belooft hen slechts zóólang on der de wapenen te zullen houden tot de rust geheel hersteld is. Inmiddels beproeven Castelar en Safmeron na een opgewonden redevoering van den eerste in de zittiDg van het congres van Dinsdag, waarin hij de politieke partijen tot eensgezindheid aanspoorde, eene verzoening met de hooiden der intransigentes. Wat ook het resultaat dezer pogingen zij, de onverzoenlijken had den toch reeds besloten in bet congres terug te keeren, waarschijnlijk omdat zij bespeurden dat zij met hunne gum hun deel toch niet bereikten, maar dat het con gres beschhiszfdhig bleef. Onder verwijzing naar de hierachter geplaatste be schouwing over de ministerieeio crisis in Italië en over de personen, waaruit het nieuwe kabinet waarschijnlijk zou samengesteld zijn, maken wij er echter onze lezers opmerkzaam op dat volgens telegram uit Rome van gisteren, het nieuwe kabinet definitief is samengesteld en de ministers reeds hun eed in handen des konings hebben afgelegd. Verder valt daarbij nog op te merken, dat de heeren Ribotty en Castagnola, die reeds zitting hadden in het ministerie-Lanzaniet met de porte feuillesvan marine en koophandel belast geblevenmaar vervangen zijn door de heeren Saint-Bbn die tevens tot schout-bq-nacht bevorderd is en Finati. De ministerieele crisis in Italië. Ofschoon de officieele bekendmaking van het einde der ministerieele crisis in Italië nog ontbreekt, schijnt men toch als zeker te mogen aannemen dat de heer Minghetti er in geslaagd is om een kabinet samen te stellen. Onder de leden dezer ministerieele combinatie komen vier ministers uit het laatste kabinet voor, name lijk die van buitenlandsche zaken, oorlog, marine en onderwijs, de heeren Visconti-Venosta, liicotti, Ribotty en Seialojaterwijl door enkelen ook nog beweerd wordt dat de portefeuille van handel, landbouw en nijverheid aan de handen van den heer Castagnola zal toevertrouwd blijven. Ten aanzien van deze bezetting der ministerieele zetels van marine en handel bestaat er alle reden, vol gens het oordeel van den bekenden correspondent van le Temps, nogeenigeu twijfel te voeden. De heer Visconti- Venosta maakt ook wel eenige bezwaren, hij gelooft solidair met zijne oude ambtgenoolen te moeten staan of vallen en zegt rust noodig te hebben, maar zal wel eindigen met toe te geven. Het ministerie, dat be halve deze ministers uit het kabinet-Lanza, bestaat uit de heeren Minghetti, presidenten financiën, Silvio Spaventa, openbare werken, Cantelli, binnenlandsche zaken en Vigliani, justitie, behoort geheel tot de rech terzijde. „De linkerzijde is zonder twijfel boos," meent de heer Erdan. „Zij heeft dan ook een Tantalus-kwel ling gehad. Maar zij vergeto niet dat bij de laatste en beslissende stemming van 25 Juni zij slechts 90 stem men had, terwijl de beide deelen der rechterzijde, die onvermijdelijk weder tot elkander moesten komen, 67 en 86, d. i. te zamen 153 telden. Wanneer men alle leden der kamer mederekeat, die den 25cn Juni afwe zig waren, dan blijft de verhouding dezelfde. Overi gens zij heett haar verdiende loon. Eene partij die zichtbaar in de minderheid is, die niet op een persoon lijkheid kan wijzen die de algemeene opinie beheerseht de heer Depretis is daar de man niet naar die in haar gevolg allerlei compromitteerende bestanddeelea medesleept en die een kabinet in onbesuisdheid omver werpt zonder zich voor de gevolgen te waarborgen, die partij verdient eene teleurstelling." De nieuwe minister president beeft dikwijls zitting in een kabinet gehad. Op nog jeugdigen leeftijd was

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2