MIDDELBÜRGSCHE C O U R A N r 164. Zaterdag 1873. 12 Juli, Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2eu Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.., franco is 3.50, Middelburg 11 Juli. De burgemeester onzer gemeente heeft heden morgen vanwege de koningin ontvangen het portret van H. M. voorzien van hare handteekening, als een blijvende herinnering aan den 5cn Juli jl., dea dag waarop II. M. deze gemeente bezocht heeft. In de Staats-courant van heden is opgenomen een staat van atkoop van tienden, waarvan de akten zijn overgeschreven in de openbare registers. De gezamen lijke oppervlakte in de verschillende provinciën is #J9 hectaren 55 aren 99 centiaren; de geheele in de akte vermelde afkoopprijs bedraagt f 93,844.68*. In Zeeland zijn de in de akte vermelde afkoopprijzen als volgt: "Wissenkerke f 23,330.85; 'sHeer Arendskerke f 2,761.80; 's Gravenpolder f 900; Kortgene f 9,165; Wolfaartsdijlc f 1,616; 's Heerenhoek f 2,316.80; Ril land f 11,459.10; Nieuw- en Sint Joosland f 10,574.45; Arnemuiden f 4,780.20; Oud-Vossemeer f 7.859; Nieu wer kerk f 892.17* Tholen f 719.10. Van Reuter's office is gisteren het volgende telegram ontvangen, gedagteekend uit Konstantinopel: Het blad Bassiret zegt dat acht Turkeche oorlog schepen binnen kort naar Sumatra zullen vertrekken om de belangen van de Mahomedaansche onderdanen te beschermen. Eenigen tijd geleden deelde de Java-Bode mede dat de sultan van Atsji een brief had geschreven aan den gouverneur der Straits Settlements, waarin hij onder anderen verklaarde, dat Atsji geneigd was om zich aan Groot Britannië te onderwerpen en derhalve de hulp van dat koninkrijk inriep. De Straits Times zegt naar aanleiding van dit bo- richt: „Als dit in eenig opzicht waar is, dan spijt 't ons voor den sultan van Atsji, en we kunneD hem ver zekeren, dat hij zich vastklemt aan een stroohalro, als bij rekent op eenige hulp of ondersteuning van het tegenwoordige Britsche gouvernement. We zouden hem ernstig aanraden om zoo spoedig mogelijk met Nederland een vergelijk te treffen. De gouverneur van de Straits Settlements is volstrekt niet bij machte hulp te bieden, en de geheele wereld weet, dat de politiek van het ministerie-Gladstone is: vrede tot eiken prijs." In de derde zitting van het te Delft gehouden land- huishoudkundig congres werd o. a. besloten, dat het volgend congres te Zierikzee, overeenkomstig de bepa lingen der statuten, waarvan ditmaal werd afgeweken, zal moeten gehouden worden in de maand Juni. Nadat nog eenige rapporten waren uitgebracht en eenige meer of minder belangrijke onderwerpen waren behandeld werd het congres met een kort woord door den voor zitter gesloten. Ook door de algemeene vergadering van de Neder - landsche maatschappij van nijverheid is besloten zich tot de regeering te wenden met verzoek om uitvoering te geven aan artikel 19 van de wet op het middelbaar onderwijs, door de oprichting van eene rijks-landbouw school. Tot directeuren werden gekozen professor Oudemans te Delft, professor H. C. van Hall te Berg en Dal en de heer D. A. Thierne te Arnhem, terwijl bij acclamatie dr. A. Vrolik tot president werd herkozen. Als hono raire leden werden benoemd de heerendr. R. H. C. C. Scheffer, te Buitenzorg, Pangeran Ario Sosso Winoto, regent van Pamekassan, Madoera, Henry Cole C. B., te Londen, majoor-generaal Henry G. D. Scott, Londen, en mevrouw van Hoek, geboren Wilson, te Ngawires MadioeD, Java. De volgende algemeen© vergadering zal te Alkmaar worden gehouden. Den 18-n Augustus a. zal aan het departement van financiën een aanvang worden gemaakt met het examen van candidaten naar de betrekking van landmeter 3C klasse bij het kadaster. De commissie van examina toren bestaat uit de heeren: A. Bevers, ingenieur- verificateur van het kadaster, voorzitterW. F. Brui nier, E. Barenbroek, C. E. Last en B. J. Hiddink, allen landmeters van het kadaster, leden. De heer Barenbroek zal tevens als secretaris der commissie optreden. Door de provinciale staten van Limburg is eene sub sidie van f 200 toegestaan aan de Maatschappij van landbouw in die provincie, ten behoeve van den wandel- leeraar, onder verplichting om 24 lessen in het jaar, en dus drie in elk schooldistrict, te geven over landbouwkunde, speciaal ten behoeve van het lager onderwijs. Het natuurkundig staatsexamen, dat te Utrecht wordt afgenomen, is eergisteren met gunstig gevolg afgelegd door den militairen student G. I. F. Leemans. De Telegraaf meldt, dat er ook hoop bestaat dat het te Amsterdam tot eene schikking zal komen tusschen sigarenfabrikanten en de sigarenmakers. Sommige werk lieden zouden evenwel nog steed3 van plan zijn een coöperatieve vereeniging op te richten, waarvoor het kapitaal reeds voorhanden zou zijn. Blijkens het aan den koning uitgebrachte verslag der bevindingen en handelingen van het veeartsenijkundig staatstoezicht in Nederland,over 1872, hebben zich in dat jaar in 261 gemeenten van het rijk 4004 gevallen van longziekte voorgedaan, zijnde 2070 gevallen minder dan in 1871, waarvan in Noord-Brabant 16. Gelderland 128, Zuid-Holland 1061, Noord-Holland 1295, Zeeland 2, Utrecht 803, Friesland 609, Overijsel 1Groningen 86, Limburg 7. Reuter's Office seint, onder dagteekening van 22 Juni, uit Freetown (Sierra Leona)op de westkust van Afrika: De Engelsche troepen en mariniers hebben den 14en de stad Elmina verbrand, omdat de inwoners de Ashan- tijnen ijverig hielpen, door hun wapenen en ammunitie te verschaffen. De stad is geheel verwoest. De Ashan- tijnen zijn meester van het geheele land tot Cape Coast en Elmina. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. eereteekenen. Toegekend de bij koninklijk besluit van 22 September 1855 ingestelde bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift, aan J. van Somer- wil, te Amsterdam, als blijk van's konings goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een drenke ling aldaar in November 1867. leger. Eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, op verzoek, met toekenning van pensioen, aan den met verlof hier te lande teruggekeerden officier van gezondheid 2° klasse van het leger in Nederland&ch- Indië K. G. Bakker, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van den werkelijken dienst tengevolge van lichaamsgebreken. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Utrecht door dr A. H. de Hartog, predikant te Rotterdam. GEMENGDE BERICHTEN. Bij gelegenheid van het court plcnicr eergisteren door den maskerade-hertog Karei van Egmond te Delft ge houden, werd hem door de confrérie Diletto ed arme een verzoekschrift aangeboden van den volgenden inhoud Wi Coninck en Overluyden van die Ridderlicke Confrerije van die handbusse/ genoemt diletto edarme binen Delft condt ontvangen hebbende/ dat die gena- dighe heere hertogbe Caerle van Gelre ind Gulick ind Grave van Zulphen coemen sol in dese unse guete stadt omrne te balden eine stateliche intree ind daechs daeraf eine cour plenier so meynen wi het oirbaerlic ende betamelic die manhafte hertoghe van unsere sun- derlingh respecte eerlic ende sonder argelist te coeme versekere/ maar teffens die vroime hertoghe eerbie- dighlic ende reverentdlic te smeeken unsere voirspraecke te willen wesen bi die erentfesten BorghemeisterRaede ind Scepenen omme weder die privelegien te ghenieten gheliket die scutte van outsher becoemen hebben ende sucessivelic aenvoirsz. confrerye ontnomen soals daer zyn. Omme sunder payement van recognitie vryelic te moghen vissen inne die graften van Stadts Ghemeynte. Omme wider te becoemen dat guete regt van vrye wyntappe als van Moraete Garnate Malvesye Clarette ofte andere soete winen hoe dat sy ghenaemt sy ende vry te wesen van die eacyse ende imposte van horen bier ende andere kostelic gebrowe drancken dat sy dan drincken en sullen. Omme all sy ten tournoye vaeren ofte papegaye scbyeten utte stadts kasse te ontfaenghen een paer schapen hantschoeu Omme die voirsz scutten jaerlics van die stadt C. gueten gouden gulden moghe hebben/ omme met te vegheren die Doele ende te reformeren/ ende die costen die men daer ut geit mit te betalen. Datte also uwe ailerghenaedigste ende allerdoorluch- ligste hooghheyt moghe behaghen die mediatie aen te nemen ende Borghemeister/ Raeden ind Scepene te moveren die Confrerye te believen ènde hare under- daniglic versoeck ende dat also bi deugdeliche ordon nantie vast te stelle opdat Dyet unsere murasien ghe- lyk die van Jericho omvallen ende wy ghelyck Esau uns out gheboorte recht moeten vercopen om onse hon ger te versaden. Ghegheven bi uns Coninck ende Overluyden van die Confrérie voirsz. inne unse Doele tot Delft den IX van hoymaent Anno incarnationis 1492. De hertog heeft beloofd, dat hij zijn best zal doen voor de verkrijging van de door de confrérie gevraagde privilegiën. Bij gelegenheid der maskarade en de feesten te Delft hebben Dinsdag 87 treinentusschen die plaats en den Haag geloopen, te zamen vervoerd hebbende 10,000 personen. Voeg hierbij het aantal bezoekers van Am sterdam, Haarlem, Leiden, Rotterdam en Schiedam, die ter bereiking van Delft van den spoorweg hebben gebruik gemaakt, en men zal zich een denkbeeld kun nen maken van de drukte, die op de Hollandsche lijn gedurende den ganschen dag heerschte. Volgens de Leidsche courant is met de stoomboot Prins van Oranje een schoon exemplaar van den Koran medegebracht, dat door den kapitein der infanterie J. H. A. Yssel de Schepper gevonden is in den missi- git van Groot-Atsji bij het lijk van een gesneuvelden priester. Dit niet slechts om ziju oorsprong, maar ook om de aanteekeningen op de eerste bladzijde belang rijke handschrift is door den heer Yssel de Schepper aan professor de Goeje aangeboden en door dezen aan do Leidsche verzameling van handschriften geschonken. De Leeuwarder courant deelt mededat in Schot land, bij Dundee, over de Tay-baai eene brug wordt gelegd, die onder de grootste der wereld moet ge rekend worden de brug zal 3096 meters lang zijn, met 89 bogenwaarvan 14 elk 60 meters spanning zullen hebben. De pijlers zullen worden gemaakt van plaat ijzeren cylinders, die men zal laten zinkeu en daarna met beton zal volstorten; het werk is aangenomen voor ruim 2* millioen gulden. In het aanhangige proces-Tichborne is een nieuw incident voorgekomendoor een ongemak aan een zijner beenen moet de pretendent iu bed blijven. De getuigen, die nog gehoord moeten wordeD, bezoeken hem aan zijn bed. Waarschijnlijk zouden deverhooren eergisteren afioopen. De advocaat van den pretendent heelt gevraagd, dat de zittingen drie weken zouden worden geschorst, om zijn pleidooi te kunnen gereed maken. De president heeft echter verklaard, dat hem niet meer dan 8 dagen zou worden toegestaan, uit vrees dat een van de leden der jury ziek zou worden of mocht sterven, tengevolge waarvan het geheele proces nogmaals zou moeten worden gevoerd. Van de te Berlijn verschijnende couranten hebben niet minder dan 14 bekend gemaakt, dat de uitgevers

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1