voorschriften tot de hoogst noodzakelijke toe te ge ven tengevolge waarvan achtereenvolgens besloten wordt tot intrekking der artt. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 en 13 en tot wiiziging van enkele andere artikelenwaarna de gewijzigde verordening met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling eener misive van gedeputeerde staten van Zeeland, houdende bericht van goedkeuring van het raadsbesluit tot het verleenen van een krediet voor de komst van Z. M. den koning. Wordt gelezen een voorstel van burgemeester en wet houders, strekkende om daar bij gelegenheid van -'s konings bezoek door de schutterij buitengewone diensten zijn verricht, waardoor vele schutters verhin derd zijn geweest hun gewoon dagwerk te verichten aan de* leden der schutterij de volgende vergoeding toe te kennen, zoo de belanghebbenden dit verlangenaan 16 onderofficieren ieder f 1aan 12 korporaals ieder 60 cent, aan 80 schutters en tamboers ieder 50 cent; als mede om ter belooning van bewezen buitengewone diensten bij diezelfde gelegenheid aan 5 rijks-veldwach ters en 6 agenten van politie ieder f 1 te verleenen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen op éen na aangenomen. De heer Laernoes stemde tegen. De ingekomen rekening der schutterij en die van den MiddelburgVlissingschen rijweg worden tot onderzoek .gesteld in handen der financieele commissie. De zitting gaat over in eene met gesloten deuren, welke ongeveer een uur duurde. Na do hervatting der werkzaamheden wordt voor kennisgeving aangenomen de mededeeling des voorzitters dat de verordening op het brandwezenblijkens bericht van gedeputeerde staten, is goedgekeurd. Nog deelt de voorzitter mede, dat de verordening en plan voor het bouwen van huizen enz. weldra gereed zal zijn en alsdan voor de leden ter inzage zal gelegd worden. Van den eerstaanwezend ingenieur der staats-spoor- wegen is een brief ingekomenbegeleidende een con cept-contract tot verlichting der spoorweghavens, sluizen en brug met gas, te leveren door de gemeente-gasfabriek, die tengevolge barer vergrooting tot die levering in staat is. Het contract zal loopen tot 1883. Het getal lich ten zal minstens 20 en hoogstens 80 bedragen. Het rijk zal 24 cent per licht en per uur vergoeden. De commissie voor de gasfabriek vereeuigt zich ten volle met het voorstel en verzoekt een krediet tot het leggen der noodige buizen en voor hot plaatsen van lantarenpalen. Met algemeene stemmen worden burge meester en wethouders gemachtigd, om het contract met den eerstaanwezend ingenieur aan te gaan, nadat vooraf op hun voorstel besloten was om in het contract nog de bepaling te doen opnemen, dat by eventueele vermindering of vermeerdering van den prijs van het gas voor de ingezetenen, ook de prijs der lichten op het spoorwegterrein in evenredigheid verminderd of verhoogd zal worden; alsmede dat het tijdelijk branden van petroleumlampenwaarvan in bet contract mede ge sproken wordt, nimmer verandering in den vast te stellen prijs der lichten zal veroorzaken. Dcor den directeur der gasfabaiek is eene begrooting overgelegd der kosten van de vereischte buizen en lan taarnpalen, waarvan bet gezamenlijk bedrag, met in begrip der verbindingen, f 12,000 bedraagt. Deze uitgaaf wordt goedgekeurd en de commissie voor de gasfabriek daartoe mitsdien gemachtigd. Nadat de voorzitter heeft medegedeeld, dat burge meester en wethouders zich vereeDigeu met het in de vorige zitting overgelegde gewijzigde plan voor den bouw eener school, wordt zonder beraadslaging met 7 tegen 2 stemmen besloten, om dat gewijzigde plan goed te keuren. Tegen stemden de heeren J. I. P. Hector en de Kruijff. Burgemeester eu wethouders worden voorts gemachtigd tot eeae openbare aanbeste ding volgens bet nieuwe plan. De voorzitter deelt mede, dat behoefte aan geld bestaat voor werken aan de gasfabriek en het schoolge bouw, en stelt namens burgemeester en wethouder voor, hen te machtigen tot het aangaan eener geldleening en daartoe tevens aan de commissie voor de zeemans- en visschersbeurs machtiging te verleenen om van de in schrijvingen op het grootboek der nationale werkelijke schuld hoogstens f 50,000 te gelde te maken en aan de gemeente Vlissingen ie leenen tegen een intrest van 5 pct.'sjaars naar gelang daaraan behoefte zal blijken te bestaan. De gevraagde machtiging wordt verleend. Tevens wordt aan burgemeester en wethouders op gedragen het opmaken eener begrooting van alle ge meentewerken die in dit en het volgende jaar zullen moeten uitgevoerd worden, en naar aanleiding daarvan alsdan eene premie- of andere leening aan te gaan tot aflossing der zoowel van het gasthuis als van de zee mans- en visschersbeurs geleende gelden. Wordt gelezen een verzoek van den met 15 dezer wegeDS hoogen leeftijd eervol ontslagen inspecteur van politie van der Werf, die eene toelage in den vorm van pensioen verzoekt, welk verzoek door den voorzitter wordt ondersteund. Met algemeene stemmen wordt tot de inwilliging daarvan besloten en het bedrag der toelage in over eenstemming met het advies der financieele commissie, om 7e0 van het traktement vermenigvuldigd met hot aantal dienstjaren tot grondslag te nemen in ronde cijfers op 200 bepaald. Nog is ingekomen een verzoek van den heer Sim mons, om een onderzoek te doen instellen naar de door hem beweerde overschrijding der aan den heer Polak indertijd gegeven vergunning tot verbouwing en optrek king van zijn pothuis. Dit verzoek wordt toegestaan en aan de commissie van fabricage opgedragen het bedoelde onderzoek in te stellen en in een volgende vergadering advies uit te brengen. De zitting wordt gesloten. Suitenlcmïr. ALGEMEEN OVERZICHT. Met de bepaling van den tijd waarop het Engelsche parlement op reces zal gaan iszooals gewoonlijk onder gelijke omstandigheden geschiedt, een begin gemaakt met de besnoeiing der werkzaamhedendie nog op het programma dezer zitting staan. De regeering heeft het initiatief genomen en die wetsvoorstellen ingetrokken, waarvan zij de behandeling vóór het reces niet nood zakelijk achtte daartoe behoort 0. a. de onlangs door den heer Forster voorgestelde wijziging der on derwijswet maar hiermede is het aantal aanhangige zaken nog niet voldoende verminderd om te kunnen aannemen dat alleswat nog op de lijst der werkzaam heden staat, vóór het reces afgehandeld zou kunnen worden. Menig parlementslid zal nog ten aanzien van zijn voorstel of zijne motie het voorbeeld van deregee- ring moeten volgenvooral wanneer het parlement zich bijna een gansche zitting bezig houdt met motiën, even onvruchtbaar als die welke de heer Richard Dins dag avond in het lagerhuis verdedigde. Deze grijze afgevaardigde, een der ijverigste leden van het genootschap der vrienden van den vrede, stelde de motie voordat „een nederig adres aan hare majes teit zou worden gerichtmet het verzoek dat het haar mocht behagen om haren eersten secretaris van staat voor buiienlandsehe zaken op te dragen, in onderhan deling te treden met de vreemde mogendheden met het doel om verbetering aan te brengen in de internatio nale wetgeving en een algemeen en permanent systeem van internationale arbitrage te doen aannemen." De heer Gladstone verklaarde bijzonder met het beginsel van de motie te zijn ingenomen, waarvoor wel in de eersle plaats pleitte de beslechting der geschillen tus- schen Amerika en Engeland door scheidsrechters; bovendien was uit de archieven van het departement van buitenlandsche zaken menig bewijs te putten voor het slagen der pogingen tot bemiddeling van de zijde van Engeland en het voorkomen van den oorlog door het uitlokken van een onpartijdige uitspraak. Maar hij moest tevens erkennen dat de algemeene opinie in Europa nog geenszins zoo tengunste van dit beginsel gestemd was. Het werd wel is waar met warmte en bekwaamheid in alle landen aanbevolenmaar had zijn weg nog niet gevonden naar de kabinetten van E uropa en de groote massa's der bevolking. Evenals met het beginsel van den vrijen handel het geval was geweestwerd de propaganda meer bevorderd door het beginsel in prak tijk te brengen dan door de aanneming daarvan aan andere natiën aan te bevelen. Hij achtte zich dan ook overtuigd dat aan Engeland ten aanzien van deze zaak een groote en eervolle toekomst was weggelegd. Hij drong daarom op de intrekking der motie aan hoewel het beginsel hetwelk de heer Richard verdedigde, naar hij met zekerheid meende te kunnen verklaren door alle leden van het parlement werd aangenomen. De voorsteller der motie echter betuigde zijn dank voor de redevoering van den eersten ministermaar stond er op dat het huis zijne meening over de motie zon uitspreken. Lord Enfield verzette zich nog namens het gouvernement tegen eene stemming, doch met 98 tegen 88 stemmen bepaalde het huis dat deze zou plaats hebben. De motie zelve werd daarop aangenomen. Hoe interessant de discussiën ook waren, de strekking der aangenomen motie is meer van platonischen dan praktischen aard. Of men al in vredestijd het begin sel der arbitrage bij de verschillende natiën aanbeveelt, dit zal weinig baten en geen resultaat opleveren wan neer plotseling een conflict ontstaat. Slechts in een concreet geval kan de natie, die zelve steeds met een goed voorbeeld voorging, wellicht met succes pogingen aanwenden om het geschil door scheidsrechters te doen berechten. In den Duitschen Reichs-Anzeiger komt eindelijk het keizerlijk besluit voor, bevattende de definitieve benoeming van den heer von Balan, in naam nog steeds Duitsch gezant te Brussel, tot secretaris vau staat aan het ministerie van buitenlandsche zaken met den titel van Pruisisch staatsminister. Reeds maanden lang hebben oöicieuse en niet offleieuse correspondenten zich in de Duitsche dagbladen met deze benoeming als aan staande bezig gehouden. Eene beslissing daaromtrent schijnt inspanning gekost te hebben; blijkbaar staat zij in verband met het ontslag van von Bismarck als Pruisisch minister van buitenlandsche zaken. In ver band met het lange dralen ten aanzien van de defini tieve benoeming van den heer von Balanheeft het allen schijn alsof dit ontslag van von Bismarck reeds geruimen tijd voorzien was. De vraag blijft echter deze: is dit ontslag vrijwillig en ondanks den keizer genomen of hebben maandenlange intriges hem tot dit ontslag genoodzaakt? Het laatste wordt in 't algemeen in Duitschland voor het waarschijnlijkst gehouden. Eindelijk is de geruchtmakende zaak van den Berlijn- j schen predikant Sijdow in hoogste instantie beslist, en gelukkig ten gunste van de gewetensvrijheid, althans in vergelijking tot de onverdraagzaamheid van het moderne kettergerichthet Brandenburgsche consistorie. De Oberkirchcnrath heeft den 2en dezer maand de uitspraak van het consistorie, volgens hetwelk genoemde predikant wegens afwijking van het evangelisch geloof vervallen verklaard werd van zijn ambt, gecasseerd en het ver vangen door een eenvoudige vermaning. De straf is dus wel verminderd, maar ook dit hooge college is nog zoo weinig met den tijd medegegaan, dat het niet anders dan het officieele geloof schijnt te kennen, waarvan niet mag worden afgeweken. Deze uitspraak is een waardige voorloopster der vonnissen, die men van het hoogge rechtshof voor kerkelijke aangelegenheden kan ver wachten. Behalve de shah van Perzië is er dezer dagen naau- welijks iets dat in Frankrijk de aandacht trekt. Eene uitzondering op dezen regel maakt Lyon. De dag bladen dezer tweede stad van Frankrijk zijn opgevuld met protesten tegen de eigendunkelijke handelwijze van den prelect In eene bijeenkomst der gemeente raadsleden is besloten om ten aanzien van de toegangs kaarten in geene transactiën te treden. Le Salut public verzekert echter dat onderhandelingen zijn aangeknoopt om dit geschil op vredelievende wijze bij te leggen. De heer Ducros is echter zelf niet te Lyon aanwezig; volgens bet Journal de Lyon is hij eergisteren naar Versailles ontboden, waarheen hij zich onmiddellijk begeven heeft. Die reis zou, zegt het blad, in verband staan met het beroep, hetwelk door verscheidene inge zetenen tegen het beruchte decreet betreffende de civiele begrafenissen bij den raad van state is aangeteekend. Het Journal ofhciel maakt melding van de voldoe ning van de eerste helft van het laatste milliard der oorlogsvergoeding aan Duitschland. De ontruiming van het grondgebied door de Duitsche troepen is begonnen en zal den len Augustus geëindigd zijn. Door den gemeenteraad van Nancy is bij de behandeling van een buitengewoon krediet voor „feesten en ceremoniën" aan den maire opgedragen om, bij gelegenheid van den intocht der Fransche troepen, „namens de dankbare stad Nancy eene dringende uitnoodiging aan den heer Thiers te richten, die in de oogen van het land zijn eenige en ware bestrijder is geweest." De heer Thiers heeft namelijk, toen bij nog aan het bestuur was, be loofd de feesten te Nancy te komen bijwonen. Belgische brieven. Brussel9 Juli. Het groote feit van den dag is het bezoek van den koning en de koningin te Luik. Een heerlijke stad dat Luik! Niet alleen wat zijne ligging betreft, maar bovenal door zijne inwoners. Men moet er geweest zijn om zich een denkbeeld van hunne innemendheid en jovialiteit te vormen. Leopold II houdt bijzonder veel van deze vriendelijke, vroolijke en nijvere stad. Zij is een groote werkplaats, en toch het volk zoowel als de bourgeoisie is altijd de bonne humeure. Niets is gemakkelijker dan daar kennis aan te knoo- pen. De vreemdeling voelt er zich spoedig te huis. Men zou zeggen dat de Luikenaars hem dankbaar zijn voor het bezoek aan hun stadwaarop zij met recht trotsch zijn, want terstond behandelen zij hem als oude kennis. En wanneer hij een stevig glas Bourgogne met hen kan drinkendan wordt hij terstond frlre et com pagnon. Wat zal ik u veel van het gymnastiekfeest en van de twee banketten verhalen, waardoor de tegenwoordig heid van hunne majesteiten werd opgeluisterd! Alleen zij hier melding gemaakt van den toastdie door den koning op het banket is uitgesproken, dat hem door de koninklijke landbouw-maatsehappij der oostelijke provinciën is aangeboden bij gelegenheid van de schoone landbouw-tentoonstelling, die eene der redenen van 's konings komst was. De heer Tarnaco, president dezer maatschappij en lid van den senaat voor Huyhad den eersten toast op den koning uitgebracht, die daarop aldus antwoordde: „Ontvangt mijne welgemeende gelukwensehen bij ge legenheid van dit schoone en belangrijke landbouwfeest. „Met genoegen zie ik, dat in dit groote centrum der nijverheid de landbouw gelijken tred gehouden heeft met alle andere takken van industrie. „Reeds geruimen tijd staan wij onder de eersten, die aan de aarde hare schatten ontwoekeren, en nu bewij zen wij opnieuw hoe juist onze aloude reputatie is. „Ik wensch den volhardenden arbeiders uit het oosten geluk en ben er hen dankbaar voor, dat zij ons riepen om getuige van hun succes te zijn. „De koningin en ik drinken op de landbouwmaat- schappij van oostelijk België." De koning is gelukkig in zijne redevoeringen. Zij zijn eenvoudig, zonder overdreven ophef, en er straalt een hartelijkheid in door die zijne hoorders tot enthou siasme brengen moet. De Vlaamsche quaestie dreigde een oogenblik de

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3