Sprenger te Middelburg verleend, met ingang van 27 Juli a. verklaard te zijn vervallen. In de eergisteren te Utrecht gehouden zitting der commissie tot atneming van het natuurkundig staats examen, is dat examen met goed gevolg afgelegd door den heer K. Prins, militair student. Het Vaderland verneemt dat gisteren in eene verga dering der centrale commissie voor het Thorbecke- monument besloten is de vervaardiging van het monument op te dragen aan onzen landgenoot Ferdinand Leenhof, thans te Parijs woonachtig. De heer Leenhof had bij de commissie een model ingediend, dat in alle opzich ten de goedkeuring wegdroeg. Door de 96"te algemeene vergadering van de Neder- landsche maatschappij ter bevordering van nijverheid, die te Utrecht wordt gehouden, werdeu tot leden voor de afdeeling landbouw benoemd de heeren A. A. G-. van Iterson, voorzitter, en mr J. H. Sehober voor de af deeling fabrieks- en handwerknijverheid, generaal Del- prat, voorzitter, en de heer Ledeboervoor de afdeeling koophandelzeevaart en visscherijen volkshuishoud kunde en statistiek de heeren P. Smidt van Gelder en J. P. A. Francois. Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden werd tot buitengewoon eerelid benoemd. De centrale commissie van raadgeving te Amsterdam kon geen verslag uitbrengen, daar blijkens hare mede deeling haar geen raad was gevraagd. Omtrent het plan tot vestigiDg van een museum van kunst op nijverheid toegepast werd besloten, de direc teuren diligent te verklaren tot het volgende jaar, om een definitief voorstel te doen waar het museum zal worden gevestigd. Nadat door den directeur J. P. A. Francois verslag was uitgebracht omtrent de aanmoediging der oester cultuur, vraagde het departement Goes een medaille aan voor den directeur der grootste vereeniging voor de kunstmatige oesterteelt in Zeeland. De directeuren zullen in overleg met de departementen in het volgende jaar hieromtrent een voorstel doen. Na de behandeling van eenige aan de orde gestelde punten en voorstellen, werd besloten geen der iDgekomen antwoorden op uitgeschreven prijsvragen te bekronen, maar de tweede gouden medaille toe te kennen aan dr. Fock te Amersfoort voor zijne handleiding der zijde cultuur. Aan den directeur van het koloniaal museum, tevens algemeene secretaris, werd een jaarwedde van ƒ500 toegekend. In de tweede algemeene vergadering van het 27* land- huishoudkundig congres te Delft had een uitvoerige discussie plaats naar aanleiding van de vraag: „"Welke middelen staan ons ten dienste of zouden kunnen wor den aangewend, om het gebruik van fecale stoffen of daarvan bereide mest, onder welken vorm ook, meer algemeen bij den landbouw ingang te doen vinden en om de afgelegen en de nog te ontginnen landen daar van te voorzien?" Door den heer Weber werd vooral het tonnenstelsel aanbevolen. Het resultaat van dit debat was de aanneming van eene motie, door den heer Cremer voorgesteld, waarbij het congres den wensch uitspreekt, dat de besturen van steden waar compost wordt verwerkt, het verbruik in de hand zulleu wer ken door de verspreiding van brochures, houdende eene analyse van compostde wijze van verbruikde hoeveelheid daartoe noodig, da prijzen en de geschiktste middelen van vervoer. Met algemeene stemmen werd de volgende motie aan genomen: „Het congres, overtuigd dat er dadelijk behoefte bestaat aan landbonwleeraais, besluit bij her haling aan te dringen op de inrichting van hooger landbouw-onderwijs van staatswege", en op gelijke wijze eene motie luidende: „Het congres acht de vestiging van kamers van landbouw nuttig en wenschelijk en noodigt het bestuur van het volgende congres uit een onderzoek in te stellen naar de wijze van inrichting en werking dier kamers." Op voordracht van Zierikzee wordt het bestuur van het in 1874 aldaar te houden congres aldus saamge stel dmr. J. Moolenburgh, voorzitter; mr. J. P. N. Ermerins en mr. J. A. BollesecretarissenJ. van der Vliet, penningmeester, jonkheer W. M. H. de Jonge, jonkheer W. van CittersH. G. Mulock HouwerJ. Hoo- genboora Bz. te Renesse, en B. G. van der Have te Ouwerkerkmet voorbehoud van assumtie en wijziging, onder goedkeuring van het congres. De staats-commissie voor de geneeskundige examens heeftin hare zitting van gisteren tot arts bevorderd den heer J. van Geuns, van Amsterdam. In de Staats-courant van heden is opgenomen een vergelijkende staat der schepen, waarvoor in de eerste zes maanden van 1872 en 1873 voor de eerste maal Nederlandsche zeebrieven zijn uitgereikt. In 1872 be droeg het totaal: 25 binnenslands en 2 buitenslands gebouwde schepen, gezamenlijk met 2791 lasten; in 1873: 29 binnenslands en 13 buitenslands gebouwde schepen, gezamenlijk met 8019 lasten, De Staats-courant van heden bevat de wetten van den 25en Juni jl. houdende bekrachtiging van eenige artikelen eener met de Amsterdamsche kanaalmaat schappij gesloten overeenkomst, en tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1873, en aanvulling van de wet, houdende aanwijzing van de middelen ter goedmaking van de uitgaven in die staatsbegrooting begrepen. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. RIDDEROBDEN. Vergunning verleend aan J. F. H. Lommen, tijdelijk te Antwerpen verblijf houdende, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van den Leeuw en de Zonhem door den shah van Perzië geschonken. waterstaat. Onbepaald verlof verleend, met be houd van ancienneteit, aan den opzichter van den water staat 4e klasse M. de Boer. belastingen. Ingetrokken, op verzoek, de benoe ming van F. M. J. vanGhert, tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Heerlen c. en hij be vestigd in zijne tegenwoordige functie als ontvanger derzelfde middelen te Hazeiswoude c. benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Heerlen c. a. B. L. H. Borret, thans ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijn sen te Asten c. a. KERKNIEUWS. De synode der Nederlandsche hervormde kerk heeft besloten het oud synodaal archief, waarin hoogst merk waardige, voor de geschiedenis belangrijke en deels niet gebruikte stukken voorhanden zija, naar hare ver gaderzaal te doen overbrengen en daarvan een weten schappelijk beredeneerden catalogus te doen vervaar digen, en voor dat doel ƒ1000 beschikbaar gesteld. MARINE EN LEGER. Volgens telegrafische berichten, gisteren bij het depar tement van koloniën ontvangenwas het stoomschip Prins Hendrik, dat de troepen, passagiers, specie, mails enz. van het gestrande stoomschip Tromp had overgenomen, den 8en dezer te Aden aangekomen, en bevonden zich passagiers en troepen zeer welvarend. De luitenant ter zee le klasse J. A. E. Dinaux, behoorende tot de rol van Zr. M®. wachtschip te Wil lemsoord en als bevelhebber gedetacheerd aan boord van Zr. M8. instructievaartuig Ternate, wordt met den 20tn dezer op nonactiviteit gesteld. GEMENGDE BERICHTEN. Aan de Rotterdamscbe kade ligt Zr. Ms. monitor De tijger, die heden middag alhier is gearriveerd. De illuminatie, die eergisteren avond te Delft werd ontstoken, is nitmuntend geslaagd en wordt als bijzon der schitterend geroemd. Gisteren hield Karei van Egmond zijn court plenier. Tegen 3 uren verkondigden de klaroenen zijn aankomst op het feestterreinaan den ingang werd „zijne genade" ontvangen door zijn lijf wacht en de edelen van zijn huis. Naast hem zat zijn vriend de heer van Aeswijn, de drager van de banier van Gelre, terwijl tegenover hem twee pages zaten, dragende de een op roodfluweelen kussen zijn gouden helm en de ander zijn zwaard. Door een breede rij van edelen, die hun ontbloote zwaarden voor hem neer bogen, begaf hij zich naar de receptiezaal, waar hij op een troon plaats nam, waaromheen zich zijne pages schaarden. Achtereenvolgens werden nu de edelen en krijgshelden binnengeleid en den hertog voorgesteld, die voor menigeen een welwillend woord ten beste had. De herauten kondigden weldra met luider stem aan, dat nu ook de poorters en de poorteressen zouden wor den binnengelaten, en daar hieraan door de goede lui voldaan werd, waren de costumes uit de vijftiende eeuw spoedig door de menigte hedendaagsche zwarte rokken en nieuwmodische dameskleederen overvleugeld. Het eerst werden burgemeester en wethouders tot den hertog toegelatenvervolgens een groot aantal militaire en civiele autoriteiten, en eindelijk ieder die het wagen dorst, den grooten krijgsman onder de oogen te zien. De hertog had ook nu weder voor menigeen een harte lijk woord over en gedoogde dat de dames hem de een na de andere de hand kusten, ten welken einde hij zich gracieuselijk de handen had bedekt met wit glacé. Gedurende dezen handkus werd witte wijn met zoetig heid door de pages gepresenteerd. Nadat de receptie geruimen tijd had geduurd en de gansche zaal met bezoekers overvuld was, geboden de herauten uit naam van den hertog stilte. Het behaagde hem met luider stemme het woord te richten tot de menigte die zich om zijn troon verdrong. Hij betuigde ook zijn dank voor de wijze, waarop hij in de veste was ontvangen en eveneens zijne erkentelijkheid ook daarvoor, dat zoo velen waren opgekomen om hem in al zijne „heerlijck- heit" te komen zien en begroeten. Hij verklaarde daarna dat de receptie gesloten was. Luid gejuich van den kant der poorters en poorteressen, waarna men zich naar buiten begaf. Ook de hertog, omstuwd door een aanzienlijk gevolg, verscheen in den tuin, en werd overal waar bij zich bewoog met ontbloote hoofden begroet, hetgeen zijne doorluchtigheid op de minzaamste wijze beantwoordde. Des avonds werd de feestdag be sloten met een schitterend vauxhall en een bal op het feestterrein, en eene soirée mmicale in de studenten sociëteit. In verschillende takken van nijverheid hebben te Berlijn werkstakingen plaats. De wevers en stoelenma kers hebben reeds eenigen tijd het werk gestaakt en hun voorbeeld zal, naar men vreest, ook nog door anderen worden gevolgd. De patroons beginnen echter toegevender te worden en zijn bereid om met de werk lieden in onderhandeling te treden. Tot handhaving van de orde hebban sommige werklieden zich een eigen politie aangeschaft en bijzondere bepalingen in het be lang van het behoud der orde gemaakt. Maandag arriveerde te Parijs aan het spoorweg station in de Rue Saint Lazare de nagezonden bagage van den shah van Perzië, bestaande uit niet minder dan 316 collis met een gezamenlijk gewicht van 25,000 kilogrammen. Een prachtige metalen kist, die zeer zwaar woog, trok vooral de aandacht. In 15 wagens werd deze bagage naar het paleis van den president van het wetgevend lichaam getransporteerd. Volgens een bericht in de Courrier de la Meurthe et de la Moselle heeft Zondag in de omstreken van Nancy een orkaan gewoed, die ontzaglijk veel schade aan den oogst heeft toegebracht en ook aan de huizen groote verwoestingen heeft aangericht. De Poolsche vlag, indertijd door JoachimLelewel in 1831 uit de vergaderzaal van den Poolschen landdag medegenomen naar Brussel, was in den laatsten tijd aldaar onder berusting van den heer Jottrand Senior. Deze heer heeft thans die vlag aangeboden aan bet bestuur van het Nationaal Poolsch museum te Rappers- weil in Zwitserland. Het plan van den heer de Lesseps tot den aanleg van een spoorweg naar Middel-Azië schijnt kans van slagen te hebben. Door tusschenkomst van prins OrlofF, den Russischen gezant te Parijs, heeft hij vergunning gekregen voor zijn zoon en voor den heer Cotard, om do Russische provinciën tusschen Orenburg en Samar kand op te nemen, en de autoriteiten dier gewesten zijn aangeschreven om hen zooveel mogelijk daarin behulpzaam te zijn. Na dit onderzoek zal een voorloopig plan worden onderworpen aan het oordeel eener com missie, samengesteld uit deskundigen en financiers, en er zal in geen geval tot het uitschrijven eener leening worden overgegaan voor en aleer het geheele plan van uitvoering is vastgesteld in overeenstemming met de instructiën der commissie. De Lesseps berekent, dat met deze voorloopige werkzaamheden ongeveer ander1? half jaar zal verstrijken, en dat de geheele spoorweg- lijn van Orenburg tot Peschawoer in den tijd van zea jaren kan worden voltooid. Volgens officieele berichten zijn in Italië in de provincie Treviso van 30 Mei tot 1 Juli 41 cholera** gevallen voorgekomen, waax-onder 25 met doodelijken afloop, en in de provincie Venetië van 13 Juni tot 1 Juli 55 choleragevallen, waarvan 16 met den dood eiadigden. THERMOMETERSTAND. 9 Juli 'sav. llu. 59 gr. 10 'smorg. 7 u. 62 gr. 'smidd. 1 u. 73 gr. 'sav. 6 u. 69 gr. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. Zitting yan Woensdag 9 Juli. Voorzitter de heer Winkelman. Afwezig de heeren J. G. Hector, van der Hij den, Verkuijl Quakkelaar en Kleijnhens. Na goedkeuriug der notulen van het verhandelde in de zitting van 24 Juni jl. geeft de voorzitter zijn leed wezen te kennen, dat hg in de vorige zitting niet te genwoordig heeft kunnen zijn ter verdediging van zija voorstel omtrent de uitbreiding van het personeel der politiedoch hij zich bij het door den raad te dier zake genomen besluit zal neerleggen. Intu3schen behoort thans eene beslissing te v/orden genomen aangaande de jaarweddetoe te kennen aan den nieuwen inspecteur van politie, daar de tegenwoordige inspecteur met 15 dezer wordt ontslagen. Het voorstel van den voorzitter strekt, om die jaarwedde te bepalen op f800, terwijl de financieele commissie heeft geadviseerd om die jaar wed de onveranderd te laten op f 700. Zonder verdera beraadslaging wordt het voorstel van den voorzitter in stemming gebracht en verworpen met 5 tegen 4 stem men. Voorstemden de heeren J. I. P. Hector de Kuijff, Calleofels en Laernoes. Dientengevolge blijft da jaarwedde als tot dusver 700. In de vorige zitting is in handen der commissie voor de strafverordeningen gesteld eene missive van gedepu teerde staten, houdende bedenkingen tegen de onlangs door den raad vastgestelde verordening betreffende de besmettelijke ziekten. Die commissie heeft zich genood zaakt gezien, om te adviseeren aan de gemaakte be denkingen die allen ten doel hebben beperking der

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2