fftmgrhvrrk. de regeeringstoelaag is onttrokken, in stand te houden. De aartsbisschop rekent op voldoende geldelijke onder steuning van de zijde der geloovigen. Om diezelfde reden blijft hij voorloopig volharden bij het planom aan de candidaten voor de betrekking van geestelijken niet. toe te staan, een staatsuniversiteit te bezoeken. Blijkens een opgaaf, voorkomende in de jongst ver zonden circulaire van den Deutschen Verein tot bevorde ring der zee- en riviervisscherijen, zijn de fiuancieele resultaten der tentoonstelling, in Maart en April door den Verein te Berlijn gehouden, niet gunstig geweest. De uitgaven voor de visscherijtentoonstelling hebben bedragen 9500 Thal?rde inkomsten 5036 Thaler. De minister van landbouw heeft aan den Verein de gun stige beschikking ter kennis doen brengendat de regee- ring het tekort zal dekken. Oostenrijk. Uit Triest wordt aan de Bohemia het volgende geschreven: Sedert eenigen tijd zijn hier geruchten verspreid omtrent eene geheime werving van „soldaten van den sleutel van St. Pieter", die te Görz zou plaats hebben. Zeer onlangs heeft men ook te Triest een werfbureau voer deze regimenten geopend en hetgeen daaromtrent bekend geworden is vindt men thans in alle locale bladen gemeld. Deze wervingen schijnen inderdaad plaats gehad te hebben. De aange- worvenen dragen den naam van „soldati folia croce rossa (soldaten van het roode kruis), daar elk die daarbij wordt aangenomen een rood kruis ontvangt dat hij onder zijne kleeding op het hart draagt. Deze toe komstige kruisvaardeis trekken nog geen soldij, een voudig omdat de dag van hunne mobilisatie nog niet bepaald is, maar in afwachting daarvan zijn zij verplicht om aan aile processiën en pelgrimstochten ter eere van den heiligen vader deel te nemen en deze tochten moeten beschouwd worden als oefeningen in het mar- cheeren. Inmiddels hebben deze kruisvaarders volkomen vrijheid om voorloopig naar Spanje te gaan en in de Carlistische korpsen te treden, in welk geval zij ter stond soldij trekken. Tot dusverre heeft nog niemand van die vrijheid gebruik gemaakt, hoewel meer dan 200 jongelieden, zooals men zegt, tusschen Triest en Görz aangeworven zijn. De werver is een oud-advocaat uit Modena, die door privaatlessen te Triest in zijn onder houd voorziet. De bisschop van Triest houdt zich als verstandig en voorzichtig man buiten de geheele zaak. De Weensche bladen zijn verontwaardigd over de kwade trouw, waarmedo de geruchten over het uitbreken van de cholera in de Oostenrijksche hoofdstad verspreid worden. Volgens ofScieele opgaven is geen enkel epi demisch geval van Aziatische cholera in de hospitalen voorgekomen. De gevallen van dissenterie zijn niet talrijker dan andere jaren in dit seizoen. Do acht ge vallen, die zooals men zegt in hotels voorkwamen, zijn niet voldoende geconstateerd, liet eenige geval waar omtrent zekerheid bestaat dat het Aziatische cholera Was, deed zich met doodelijken afloop voor bij een koopman uit Dantzig, kort na zijn aankomst te Weenen. Frankrijk. Het tweegevecht tusschen Kane en Paul de Cassagnac heeft giateien bij het station Bel- lembourg in het groothertogdom Luxemburg plaats ge had. Volgens een telegram aau 1' Indépondance beige zijn beiden aan den arm gewond. L'Etoile beige echter heeft bericht ontvangen dat Paul de Cassagnac zeer ernstig ge wond is. Dit laatste zou men den dwazen vechtersbaas van ganscher harte gunnen. In het Journal ofïiciel van giste ren leest men het volgende: „De kamer heeft het krediet toegestaan bestemd voor de zending van 450 vromven en kinderen van gedeporteerden naar Nieuw-Caledonië. Het schip waarmede deze personen zullen vervoerd worden vertrekt den 19cn dezer maand van Havre. Zij die van die gelegenheid gebruik wenschen te maken moeten onmiddellijk hun verzoek aan den minister van marine inzenden. De commissie vcor de kieswet heeft Zaterdag besloten hare bijeenkomsten voor onbe- paalden tijd te verdagen tengevolge van het besluit der kamer om de constitutioneele wetsontwerpen, waar onder ook eene kieswet voorkomt, na de vacantie ia behandeling te nemen. Zij heeft tevens besloten om aan de kamer de toezending van het bedoelde ontwerp aan haar te verzoeken. De brug van Clichy is geheel herbouwd en zal eerstdaags weder voor het openbaar verkeer geopend worden. Door de kamer van koophandel te Lyon is geprotesteerd tegen de door den conseil supérieur du commerce aangenomen be lasting van 5% op de geweven stoffen; vooral de zijde industrie heeft hare bezwaren daartegen doen kennen. Engeland. George en Austin BidwellNoyes en Macdonnell, de bekende vervalscbers van bankwissels, zijn eindelijk naar de rechtbank der gezworenen ver wezen. De lord-mayor verontschuldigde den langen duur van het voorloopig onderzoekdoor te wijzen op de moeilijkheden, welke door de vlucht der beschuldigden naar Havanna en New-York waren ontstaan. George Bidwell had verzocht, dat het hem vergund mocht zijn, nu en dan zijn broeder Austin te spreken, daar hij hem anders misschien nimmer zou zienen hij zich met hem over familie-aangelegenheden en over de mid delen van verdediging moest onderhonden. Dit verzoek, in termen vervat om op het gevoel der aanwezigen te werken, werd door den lord-mayor niet ingewilligd, omdat hij niet bevoegd was daarover te beslissen. Noyes verzocht, dat hem een ring zijner zuster zou worden teruggegeven, aan welk verzoek is voldaan. Met het oog op het naderen der choleraheeft de regeering van Londen twee ambtenaren, een arts en een inspecteur benoemd, om toezicht op de aankomende schepen te houden. De eerstgenoemde ontvangt een bezoldiging van 400 pond sterling, de laatstgenoemde van 120 pond sterling. The Times heeft van zijn correspondent te Calcutta het telegrafisch bericht ontvangendat de inlandsche bevolking in het district Patna in opstand is gekomen en weigert de landrente te betalen. Eeuige huizen zijn geplunderd en verbrand. Die landrente schijnt de Hindoes zwaar te drukken. De bekende staathuishoudkundigeprofessor Fawcettheeft dan ook reeds in het lagerhuis zijn voornemen te kennen gege ven, om eerlang op te komen tegen het Britsch-Indi- sche beheer in het algemeen, en tegen het belasting stelsel in het bijzonder. De Engelsehe ingenieurs hebben de opneming der plannen, voor den aanleg van een spoorweg van Teheran naar Rescht over de eerste vijftig mijlen, namelijk van Teheran naar Kas vinten einde gebracht. Eenigen der ingenieurs zullen naar Rescht vertrekken om het onderzoek van daar tot aan Kasvin voort te zetten. EEN UUR IN HET VATICAAN. Van de vele toeristen en jonge paartjes zoo ver haalt een Duitsch reiziger die in het voorjaar het „heilige Rome" bezoeken, zullen wel de minsten zich kunnen beroemen den paus te hebben gezien, hoewel de deuren der „gevangenis" waarin hij zich bevindt voor iederen nieuwsgierige wijd openstaan. Een ouder dom van twee en tachtig jarenzeven en twintig jaren in apostolische zorgen doorgebrachtdaarenboven de last der onfeilbaarheid en een ongeneeslijk physisch gebrek zijn wel geschiktom ook de meest sterke constitutie te ondermijnen en iemand het genot der vrije lucht onmogelijk te maken, die zoowel de longen van den zondaar als van den rechtvaardige versterkt. De flinke Antonelli, die, om de fictie der gevangen schap niet te schendennooit het gebied van de St. Pie terskerk overschrijdt, kan althans in de heerlijke tuinen van het Vaticaan volop de vrije lucht inademenPio nono is echter beperkt tot de loggia (terrassen), waarin hij op een kruk steunende, of ia een rolwagen wordt rondgereden. Dagelijks als de middagzon haar stralen door de groote vensters der terrassen schiet en de heerlijke fresco's van Rafaël in al haar schoonheid uitkomen, verlaat de paus in alle stilte zijne kamers en gaat zuchtend door de woaderschoone corridors, die wat kunstvolle versiering betreft met geen andere vertrek ken van de wereld kunnen wedijveren. Rondom -bewe gen zich, uit alle oorden der wereld samengestroomde, vroolijke en nieuwsgierige menschen; groote, blonde kinderen van Albion nevens in gedachten verzonken Duitschersflegmatieke Serviërs naast bewegelijke be woners van de Seine-oeversketters en geloovigen vromen en kinderen der wereld, zij allen krioelen door elkander, opgetogen in bewondering, die deze schoonste en grootste van alle gevangenissen bij ieder onwille keurig moet opwekken. Met weinigen was het ook mij vergund uit de verte door de heldere vensters van het terras het nog altijd schoone, wasbleeke gelaat van den grijzen paus te zien, toen hij in zijn rolstoel zijue vertrekken verliet om de keizerin van Rusland te geleiden. Een enkele straal uit die lang vervlogene tyden toen de graaf Maria Giovanni Mastai-Feretti nog tot de ridderlijkste en schoonste mannen van Italië behoorde, verhelderde de door lijden verzwakte gelaatstrekken; om de lippen zweefde een zacht, vriendelijk lachje, en de levendige oogen schitterden van stillen triomf en trotsche voldoe ning. Geen spoor van martelaarschap was in die trek ken te ontdekken, maar ook evenmin een zweem van die energie, die aan Gregorius de zevende de bittere woorden ingaf: Aequitatenu dilexi, injuriam odi, ideo morior in exilio: „Ik heb de gerechtigheid lief gehad en het onrecht gehaat; daarom sterf ik in ballingschap." Ook Pio nono zal waarschijnlijk in vrijwillige bal lingschap sterven, en misschien denkt ook hij van zich zeiven wat bij met hetzelfde recht als zijn voorganger Hildebrand kan doen dat hij aan de liefde tot de rechtvaardigheid en aan den haat tegen het onrecht zijn lot te danken heeft. Wat is recht, wat onrecht volgens den maatstaf der verblinding? Yoor een gewoon mensch schijnt het onbegrijpelijk hoe men zich in ernst voor een gevangene kan houden als men de elfduizend kamers van het Vaticaan tot zijne beschikking heeft, en voor een arme als men de onnoemelijke schatten bezit, die zich in deze onafzienbare rij van zalen be vinden. Bij iedere schrede vertoont zich een wereld van kunststukken, die naar men zou meenen de menschelijke geest tot de meest mogelijke vrijheid zou opleiden: Bernini en Bramante, Rafael en Cornacchini, Brunelleschi en Titiaan hebben de decoratiën voor deze heerlijke zalen geleverdwaarin bij iederen ademtocht de menschelijke boezem van genot zwelt en temid den van dit alles leeft een grijsaard die de wereld van onrecht beschuldigt! De toekomst zal het psycho logische raadsel van deze tegenstrijdigheid oplossen; misschien zal haar een dieperen blik vergund zijn in dit merkwaardige menschenlevenwaarvan de tijdge- nooten beweren, dat het oorspronkelijk een edelen aard had, maar die door ongunstige invloeden zou zijn verzwakt. De fictie der gevangenschap, door de leerlingen van Loyola uitgedacht, wordt zoo goed volgehouden, dat men reeds bij het binnentreden van het Vaticaan onder haar indruk geraakt. Een aantal onverschillige en luie Zwitsers in bontkleurige, rood en geel gestreepte uniformen zit bij elkander; dit zija de wachten, die de gevangene zelf heeft aangeschaft. liet zijn kostbare wachten, van welke reeds jaren lang werd gezegd: Point argent, point de Suisses. Men kan het hun aan zien, dat alles hun onverschillig is. Vroeger nog niet lang geleden waren zij byna de eeuige heeren der Tiber-stad, en hunne hellebaarden genoten evenveel aaDzien als de costumcn der geestelijken. Hunne heer lijkheid is echter voorbijhun gezag gaat niet verder dan tot den drempel van het Vaticaan; daarbuiten heerscht een nieuw en krachtig leven, waarin de don ker blauwe uniformen van de Italiaansche bersagiieri sterk uitkomen. Va beneantwoordde mij kortaf de wachthebbende Zwitser, toen ik bij het binnentreden van het Vaticaan naar den toestand van den paus vroeg. Va bene fluis terden twee priesters elkander toe, die langzaam en zacht de steenen trap opgingen welke naar de Six- tijnsche kapel voert. In gedachten ging ik verder. Hoe zulk een menschenleven het telkens weder ophaalt en zich herstelt, totdat het eenmaal voor goed wordt uitgebluschtAls Pio nono tot zijn voorgangers wordt verzameld neemt hij een stuk duisternis met zich mede, dat in zijn naam boven de hoofden van een aantal men- schea zweeften breekt de overgangsperiode aanwaarin de geniën des lichts tegen de daemons van den stikdonke- ren nacht tot een laatsten strijd uittrekken. De laatste snik van Pius IX zal een groote ademtocht der geschie denis, een indrukwekkend oogenblik van nieuwe levens- ontwikkeling zijn. Ik ben langs het groote ruiterstandbeeld van Karei den Groote, door Cornacchini vervaardigd, gewandeld, dat rechts uit een ni3 op de groote trap van het Vati- eaan nederziefc, en dacht met droefheid aan al het leed door het Romeinsche rijk in de politieke wereld veroor zaakt. nooger in de tweede zaal van de bibliotheek van het Vaticaan, dit bewonderenswaardige archief der geheele geschiedkundige wereld, boeiden vooral de twee prachtige porseleinen vazen mijne aandacht, die Friedrich Wilhelm IV van Pruisen indertijd aan den tegenwoordigen paus geschonken heeft. Hoe ironisch Clio toch kan zijn! Ternauwernood zijn twintig jaren verloopen sedert de koning van Pruisen die vazen, welke hij zelf met afbeeldingen van het koninklijk slot te Sanssouoi liet beschilderen, aan den paus schonk. En nu? Schijnt het geen wonderlijk anachronisme dat Berlijn en Rome eens geschenken met elkander wissel den? Welk eene verwijdering tusschen twee broeders l Welk een verandering in het historische tafereel! De dubbelzinnigheid doet mij herhaaldelijk denken aan de woorden van Walther von der Vogelweide: Unsd/mkel, Eines sei gelogen. Teekent deze uitspraak niet de groote scheuring die het pausdom steeds iu de wereld-orde heeft getracht tot stand te brengen? De koorden der pontificale heerschappij werden steeds sterker aan gehaald, en thans is voor het Vaticaan een wonder noodig als de scaren niet zullen springen. Hoe zou thans de eenvoudige matroos van San Remo het paus dom te pas komen, die, toen Domenico Fontana de kolossale obelisk van Caligula uit het Vaticaansche circus naar het plein van St. Pieter liet overbrengen en de sterk gespannen touwen dreigden te springen, uitriep Acqua alle funi„giet water op de touwen!" Wij beleven de herhaling van de verdrijving der jezuïeten, die op bevel van paus Ganganelli zelf plaats had. Het antwoord van den toenmaligen generaal der jezuïeten, toen de groote raad der orde hem aanraadde om de orde te hervormen, is bekend: „Zij moet blijven zooals zij is of te gronde gaan." Thans heeft Duitsch- land voor de tweede maal de jezuïeten in den ban gedaanen hen buiten de grenzen verdreven. Zullen zij terugkeeren? Welk eene reeks van slachtoffers heeft het pausdom aan de menschheid gekost, sedert het eerste conclave dat na den dood van Gregorius in 1378 werd gehouden en het onfeilbaarheids-concilie, welks vergaderzaal ik met zeer gemengde gewaarwordingen binnentrad. Toen

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3