cuss en/ als betamelic ist/ en daernaer mit ons te ban- quetteren mit romanye ind malvesye, grueniger olde wifkens ind cnapceuckskins. Gedaen up onsen hove zu Roesendaele op onsen Vrouwen Visitatiedach. Men verwachtdat van deze uitnoodiging ruimschoots zal worden gebruikt en niet het minst door de „Joffer en Jonckvrouwen." De Maatschappij tot exploitatie van staats-spoor- wegen heeft met ingang van 1Juli een abonnementstarief ten behoeve van werklieden ingevoerd. De prijs bedraagt voor een afstand van 10 kilometers en minder, voor heen en terug60 cents per weekvoor 10 tot 20 f 1.20 en voor 20 tot 30 f 1.80. Zijdie van dit tarief wen- schen gebruik te makenzullen aan de Maatschappij het bewijs moeten overleggen dat zij werklieden zijn, die zich naar het werk begeven. De treinenvoor welke de abonnementskaarten geldenworden op die kaarten vermeld. Naar men verneemt, zal in den regel de eerste en de laatste trein worden aangewezen. Het abonnement loopt van Maandag tot Zaterdag. (V. Arnh. cour.) De geweldige storm en de stortregens, die onlangs te Weenen hebben gewoed, hebben belangrijke schade op de tentoonstelling veroorzaakt. Vooral heeft de Fransche afdeeling veel geleden en daarvan de door Lyon geëxposeerde voorwerpen het meest. De zijdpn stoften en tapijten zijn geheel doorweekt, de piano's stonden vol water; de stukken, die van het plafond vielen, beschadigden de tentoongestelde voorwerpen; daardoor werd o. a. een model van het Theatre du vaudeville verbrijzeld. Een prachtige schilderij voor stellende de kerk Saint-Catherine te Parijs, is geheel doorweekt. De schade door de Lyonsche fabrikanten geleden is ontzaglijk groot. Daar de Franschen het gebouw voor hunne afdeeling zei ven hebben gemaakt, en alles, zelfs de planken daarvoor uit Parijs hebben laten komen, zullen zij waarschijnlijk geen verhaal hebben, daar zij grootendeels zeiven de schuld hebben van het geleden verlies; in geen enkele andere afdee ling toch was de schade zoo groot en in het groote nijverheids-paleis zijn slechts enkele ruiten gebroken en eenige druppels naar binnengekomen. De Fransche af deeling is voor eenige dagen gesloten. Vijf jongelieden te Antwerpen gingen dezer dagen de dwaze weddenschap aan om gedurende zeven dagen niet te slapen, onder voorwaarde, dat zij alle mogelijke middelen mochten aanwenden om wakker te blijven. Zij brachten op de volgende wijze hun tijd doordes nachts dansten zij en dronken sterke koffie, overdag gingen zij paard rijden, schermden, schoten en namen om het half uur een kop sterke koffie. Van de vijf jongelieden heeft een de weddenschap gewonnenmaar hij was vijf en twintig pond lichter geworden. Twee konden na honderd dertig uren wakens den slaap niet langer weer staan. Een werd ziek tengevolge van longontsteking en de vijfde viel in slaap op zijn paard, gleed er af en brak een arm. De wagens van de Belgian street railway and omnibus Company loopen nu te Brussel langs drie groote lijnen namelijk: 1° van Laeken naar Anderlecht langs de Chaussóe do Laeken, den Boulevard de la Senne, den Boulevard central en de Chaussée de Mons 2° van Laeken naar het station du midi langs de Rue du progrè3, de Place des nations, den Boulevard du nord, den Boulevard central en den Boulevard du Hai- naut; 3° van Schaerbeek (Place Liedts) naar het station du midi langs de Rue de Brabant, de Place des nations, den Boulevard du nord, den Boulevard central en den Boulevard du Hainaut tot aan het station du midi en van daar door de Rue Fosny naar Saint Grilles. De wagens rijden om de vijf minuten af zoowel van Lae ken naar Brussel en naar het centraal-punt als van het station du nord naar het station du midi. Het stelen of weglokken van arme kinderenom die op te leiden tot kunstenmakers of straatmuzikan ten, en ze dan op't schandelijkst te exploiteeren, schynt ondanks eene kortelings uitgevaardigde wet in Italië nog steeds op groote schaal te worden in practijk gebracht. Te New-York alleen werden, sinds den 3cn April jl., niet minder dan 317 Italiaansche kinderen aangevoerd, allen onder 't geleide van zoogenaamde padroni (patroons), die voorwenden hun vaders te zijn. Wel 7 a 8000 van die kleine blanke slaven moeten er in de Vereenigde staten te tellen zijn; zij worden telkens door den eeaen padrone aan den ander verkocht, tegen 20 a 60 pond sterling voor een knaap, 20 a 100 pond sterling voor een meisje. Maandag 23 Juni ji. heeft men aan de zijde der Airoio een aanvang gemaakt met de nieuwe boor werken tot voortzetting van den arbeid aan den Gotthardtun- nel. Aan den kant van Göschenen zullen de boorwerk tuigen, uitgevonden door den Amerikaan Mac Kean, eerstdaags worden geplaatst. De voorloopige proeven, daarmede genomen, hebben de gekoesterde verwachting overtroffen. Tot heden is de vooruitgang aan die zijde per week 10 a 11 meter; met de verbeterde werktui gen zal men veel sneller kunnen werken. De boorwerk tuigen, waarmede men het werk thans nog voortzet, zijn van Belgisch maaksel. Te Breslau zijn drie personen door de cholera aangetast, waarvan een is overleden. Te Laskowitz hebben zich tien gevallen voorgedaan, te Posen éen. De aardbeving die dezer dagen ia Italië werd gevoeld heeft vooral in verscheidene streken van het Venetiaansche groote ongelukken veroorzaakt. Te Venetië begonnen tegen 5 uren des morgens alle huisklok ken te slaanin de Petruskerk kwam veel kalk naar beneden, waardoor onder de talrijke aanwezigen groot9 ontsteltenis ontstond en ook eenige personen gewond werden. Te Verona voelde men twee sterke schokken van aardbeving, waarvan de laatste 22 seconden duurde. Ook daar sloegen alle huisklokken en vielen stukken van den Dom af; twee schoorsteenen stortten in en de muren van vele huizen werden gescheurd. De bewoners vlogen vol schrik naar huiten en verscheidene personen werden gewond. Te Treviso en Conegliano werd de aardbeving evenzeer sterk gevoeld, zonder dat echter groote schade werd aangericht. Aan gene zijde der Pa via woedde het verschrikkelijke natuurverschijnsel echter des te erger. Te San Pietro di Filetto, bij Co negliano, stortte gedurende de vroegmis de kerk in en begroef 38 menschen onder hare puinhoopen. Te Torres telt men twee slachtoffers, te Curajo vier, te Puo3 elf, te Visome twee, te Cavessago éen en te Belluno vier. De meeste huizen van Belluno zijn zwaar beschadigd. De inwoners ontvluchtten de stad en het gepeupel be gon te plunderen, zoodat men troepen moest ontbieden om den eigendom der vluchtenden te beschermen. Door de leden der jary voor de internationale tentoonstelling te Weenen wordt zeer geklaagd over de groote verwarring di9 aldaar heerscht, zoodat het hoogst moeilijk is alles behoorlijk te onderzoeken en een overzicht te krijgen over hetgeen aan hun oordeel is onderworpen. De president der Vereenigde staten heeft in eene proclamatie eene algemeene tentoonstelling aangekon digd, welke in 1876 te Philadelphia zal gehouden worden. THERMOMETERSTAND. 7 Juli'sav. 11 u.64gr. 8 'smorg.7u.65gr.'smidd.lu.79gr.'sav.6u.76 gr. Öuitenlanïr. ALGEMEEN OVERZICHT. Ten aanzien van de diseussiën over de wet op de legerorganisatie in de Fransche kamer, die gisteren een aanvaDg namen, wordt met geen enkel woord in de telegraphische berichten uit Versailles melding gemaakt. Wellicht heeft het voornemen om de zittingen tot Vrijdag te schorsen er wel toe bijgedragen, dat de nationale vergade ring zich gisteren nog weinig met deze gewichtige wet inliet, maar baar tijd met andere zaken verbeuzelde. Eerst werd met 326 tegen 256 stemmen het voorstel van den heer Villain aangenomen, dat de nationale vergadering Donderdag en corps en met insignes de groote revue van de legers van Parijs en Versailles zal bijwonen. Het buitengewoon krediet voor de ontvangst van den slidh van Perzië door de regeering aangevraagd werd daarna met 585 stemmen tegen écn toegestaan. Een verzoek van den heer Lamy, afgevaardigde van het departement du Jura, om de regeering te mogen interpelleeren over de instandhouding van den staat van beleg in de departementendie nog steeds daaraan onderworpen zijn, schijnt vervolgens geruimen tijd in beslag genomen te hebben. In hare bijeenkomst van Zondag onder leiding van den heer Jules Simon had de republikeinsche linkerzijde zich met de vraag bezig gehouden, in hoever het wenschelijk was dat vóór het reces der kamer de staat van beleg in de verschillende departementen werd opgeheven en na eenige discussie had zij op voorstel van den heer Lamy beslotenom des betreffende eene interpellatie tot de regeering te richten. Aan dit voornemen werd gisteren gevolg gegeven. Het antwoord hetwelk door den minister van binnenland- sche zaken Beulé werd gegeven en de beslissingwelke door de kamer omtrent deze vraag genomen werd, toonen opnieuw ten duidelijkste aan met welken geest de regeering en de haar getrouwe meerderheid bezield zyn. De minister deed een beroep op de wijsheid der kamer en vroeg van zijne zijde of' het niet wijzer ware om deze interpellatie tot na het reces te renvooieeren. Die vraag beantwoordde zij bevestigend en in haren ijver om blijken van voorkomenheid aan de regeering te geven bepaalde de meerderheid den dag der inter pellatie op 15 November a. Men moet erkennen, dat wanneer ooit het tijdstip slecht gekozen zou wezen om den staat van beleg, waarin verschillende departementen reeds bijna 3 jaren verkeeren, op te heffen, het thans zou zijn op het oogenblik der ontruiming van het Fransche grondgebied door de Duitsche troepen. Doch dit was de vraag der lin kerzijde niet. Blijkbaar bedoelde zij, dat als resultaat der interpellatie de wenschelijkheid zou worden uitge sproken dat gedurende het reces, wanneer bleek dat na de ontruiming de openbare orde niet gestoord werd, de verschillende departementen van dezen druk bevrijd, zouden worden. Door de regeering en de meerderheid werd thans elke discussie over dit belangrijke onder werp afgesneden en hiertegen protesteerde de linkerzijde terecht. Deze treurige stand van zaken is dus thana weder tot het einde van het jaar bestendigd tot groot ongerief van de bevolking en, wat vooral gevaarlijk is met eene reactionaire regeering als Frankrijk thans bezit, als een dreigend gevaar voor de individueele vrijheid. Want wanneer men niet voornemens is om van den staat van beleg misbruik te maken, of liever zich te bedienen van de buitengewone voorrechten dia hij aan de regeering verschaft, dan is het onbegrijpe lijk waarom men dien onder de tegenwoordige omstan digheden in Frankrijk handhaaft. Op politiek gebied in Duilschland is de komkommer tijd in al zijne volheid aangebroken. Bondsraad en rijka- dag zijn uiteengegaanvon Bismarck is voor geruimen tijd naar Varzin en de Pruisische ministers zijn uit Ber lijn vertrokken of zullen zich eerstdaags op reis begeven. De ministerieele crisis, die ten aanzien van von Bismarck opnieuw in den boezem der Pruisische regeering uitge broken schijnt te zijublijft tengevolge van den alge- meenen stilstand in alle staatszaken voorloopig rusten. Ook de agitatie met het oog op de verkiezingen voor den rijksdag, die in 't najaar moeten plaatshebben, is bijna geheel verstomd en zelfs het dreigende conflict tusschea een deel derFortsahriUspaytci en de naticnaal-liberalen schijnt geheel doodgebloed te zijn. Van alle zijden worden man nen als Richter, von Hoverbeck, Duncker, Klotz en hunne liberale geestverwanten verketterd, omdat zij als eerste en eenige voorwaarde in den nationaal-liberaal dien zij steunen zullea, onafhankelijkheidstellen wilden. Beharti genswaard zijn voor de zoogenaamde Duitsche liberalen de volgende opmerkingen der Neue freie Presse naar aan leiding van deze quaestie: „De in aantal ontzaglijk veel sterkere partij der nationaal-liberalen verstikt elke po ging tot het uiten van onafhankelijke meeningeD, zooals zich dit o. a. bij een deel der Forischrittspariei ten aanzien van de legerorganisatie openbaarde. Men heeft zich te Berlijn reeds zoo aan het gehoorzaam ja-knik ken gewend, dat elke gedachte, met welke eerlijke bedoelingen ook, om eindelijk eens met vaste hand den geldzak van den staat voor de onbeschaamde eischen der regeering dicht te knijpen, onmiddellijk als hoog verraad wordt voorgesteld." Van de westelijke grenzen tusschen Frankrijk en Spanje wordt van gisteren en eergisteren gemeld, dat van Vera tot Oyarzun het land door de Carlisten be zet is, ter sterkte, naar geschat wordt, van 2000 man en aangevoerd door Dorregaray, Martinez en Santa-Cruz. Deze laatste heeft de bewoners van Oyarzun aangezegd- dat zij ten spoedigste de stad moeten ontruimen. Alle vrijwilligers uit den omtrek zijn op de been en worden in de stad en de citadel van St. Sebastian bijeengebracht. Eene colonne uit mobielen, karabioiers en burgerlijke garden samengesteldsterk ongeveer 200 man, i3 zoo spoedig mogelijk naar Oyarzun gezondeD. Men ver wachtte aldaar gisteren reeds een bloedige ontmoeting. Volgens bericht uit Barcelona wordt Vich door de Carlisten geblokkeerd. Het stadje Selva is door den cabecilla Reus geplunderd, omdat het weigerde de ver langde schatting op te brengen. Hij heeft ongeveer 20,000 realen buitgemaakt. Op het tooneel des oorlogs schijnen de kansen der republiek dus verre van gunstig te staan, hoe het te Madrid zelf is hieromtrent zwijgen de tele grammen van heden. Varia uit het buitenland, Dmtsohland. Zondag is in de nog bezette Fran sche departementen de algemeene beweging der troepen tot geheele ontruiming van het grondgebied begonnen. Het eerst worden de ambulances, het materieel en de bagage getransporteerd, en ongeveer den 18cn dezer maand zullen de troepen beginnen op te rukken. Deze beweging zal den 4en Augustus geëindigd zijn. Gene raal Manteuffcl is nog steeds te Naocy; den 3ca of 4en Augustus zal hij deze stad met de laatste troepen verlaten en waarschijnlijk den 5en of 6eu te Verdun aankomen, waarheen de heer de Saint-Val lier hem ver gezellen zal. De troepen die na dien datum zich nog op Fransch grondgebied bevinden zullen zijn: te Con- flaus 25 man, te Etain een bataljon, dat geheel in barakken is ondergebracht, en te Verdun 1000 man meer dan thans aldaar in garnizoen liggen, namelijk 4500 man. Zaterdag is te Straatsburg per extra trein aangekomenin mindering op de eerste helft van het laatste milliard der Fransche oorlogsvergoeding, 37£ millioen in wissels, 22 millioen in goud, 10£ millioen in zilver en millioen in Duitsch bankpapier. De rest die aan de 100 millioen benevens aan de verschuldigde renten ontbrak, werd tenzelfden dage te Keulen betaald. Volgens mededeelingen uit Posen heeft de heer van Lodochowski, aartsbisschop van Posen en Guesen, het voornemen opgevat om de beide seminariën, waaraan

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2